Přeskočit na hlavní obsah

TRON: Legacy 3D [75%]


http://www.csfd.cz/film/245694-tron-legacy-3d/

V kinech ČR: 16.12.2010
V kinech SK: 06.01.2011

Původní Tron z roku 1982 se stal v průběhu let těžce kultovní záležitostí. Snímek který v době své premiéry nesklidil moc kladné ohlasy a jeho kvality docenilo diváctvo a kritika až v pozdějších letech. Ostatně o jeho kultovosti svědčí fakt, že je z něho i v dnešní době neustále citováno. Jako příklad lze uvést mnoho dílů populárního South Parku. V Disney se před pár lety rozhodli tuto značku opět oživit a navázat na příběh počítačového génia Kevina Flynna. Ten několik let po událostech jedničky zmizel a zanechal po sobě jen syna, který zdědí jeho impérium. Ten ovšem místo aby pokračoval v odkazu svého otce jen mrhá svým životem. Vše se ale změní, když jeden z otcových bývalých spolupracovníků dostane na pager zprávu od několik let pohřešovaného Kevina Flynna.


Předně, Tron: Legacy rozhodně není film pro každého. To co tu hraje prim je vizuální stránka a podmanivý hudební podkres. Vizuálně si debutant Joseph Kosinski pohlídal update celkového feelingu světa Trona na výbornou. Stále je z toho cítit to stejné jako minule je převedené do dnešních CGI poměrů a obohacené o atmosferickou hloubku. Další prvek hrající ve prospěch snímku je naprosto fenomenální soundtrack, o který se postarali Daft Punk. Snímek je ve většině případů navíc stříhán jako jeden z mála na hudební podkres a nikoliv naopak, což je výrazně ve prospěch hrajícím prvkem, zvláště ve scéně z baru.


Co je trochu horší, jsou občas až přílišná klišé a ke konci i celkem výrazná inspirace univerzem Hvězdných válek. Ovšem na druhou stranu je zase fakt, že filmů které dokáží tuto inspiraci takhle prodat je málo. Asi nejzásadnější problém celého snímku je plytký a nezáživný děj. Snaha dostat se do nějaké hloubky tu absolutně nefunguje a děj jako takový je celkem o ničem.


Tron: Legacy 3D je vizuální onanie (ve třetím rozměru ještě o úroveň lepší), která razí cestu tvrdou obrazovou palbou v hudební režii vynikajícího soundtracku a za účasti dvojnásobné porce Jeffa Bridgese. Děj se ztratil někde cestou.

PS. Michael Sheen v roli Zeuse je naprosto skvělý.
PS. 2 OST je jedním z nejzdařilejších soundtracků posledních několika let.



Koktejl :
60 % Vizuální onanie založená na stylu původního Trona
30 % Souhra obrazu a naprosto skvělé hudby
10 % Klišé a mdlý děj

Komentáře

  1. Mohla to být vskutku slušná podívaná. Sountrack je co se týče soundtracků velmi netypický a pro Trona stylový, zase důkaz toho, jak moc hudba může za úspěch filmu - viz skvělý sountrack k HPVII, part I :-)

    OdpovědětVymazat
  2. PS I. Opravdovou třešničkou na dortu, pravým bonbónkem mohl být dlouho oskarově nedoceněný a neoceněný (až do filmu Crazy Heart) Jeff Bridges, jeden z nejlepších a nejcharismatičtějších herců současnosti :-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?