Přeskočit na hlavní obsah

Murder Mystery

Adam Sandler se už v kinech v posledních letech moc nepohybuje. Jeho komedie byť stále zvládají vydělávat peníze, zase tolik jako v minulosti netáhnou. Před pár lety tedy podepsal exkluzivní smlouvu s Netflixem, pro který měl vyprodukovat hned několik komedií, které si to místo kina zamíří přímo na streamovací platformu. Zatím tahle spolupráce přinesla především mizerné laciné komedie, které mají k tomu nejlepšímu od tohoto komika hodně daleko. Může na téhle tendenci jeho novinka Murder Mystery něco změnit? 


Nick (Adam Sandler) a Audrey (Jennifer Aniston) jsou spolu už několik let, přesto pořád nevyrazili na líbánky. Jejich vztah navíc začíná trpět tím, že Nick nedokázal už poněkolikáté složit detektivní zkoušky. Mají ovšem výročí a tak se rozhodne si trochu přibarvit svoji situaci a aby si o něm jeho žena nemyslela že na ni začíná kašlat, vyrazí do Evropy na výlet. Po cestě se ovšem seznamují s milionářem Charlesem Cavendishem (Luke Evans), který je pozve na výletní loď jeho rodiny, kde se pořádá svatba. Ani Nick ani Audrey ovšem netuší, že se stanou svědky vraždy...

Je to docela překvapivý výsledek ale po letech jsem zase viděl snímek od Adama Sandlera (jediná vyjímka byl snímek The Meyerowitz Stories (New and Selected) ve kterém se Sandler také objevil ale to byl film trochu z jiného ranku), u kterého nemám potřebu si rozmlátit hlavu o nejbližší možnou pevnou plochu. Je to až překvapivé kam dokázal tenhle komik klesnout a jak moc se dovedl jeho jednolitý druh humoru zajíst. Tentokráte ovšem má k ruce hned několik schopných hereckých představitelů a ono to rázem jde na to i koukat. V rámci možností. 


On totiž celý film Murder Mystery je takovou částečnou parodií na filmy na motivy příběhů těch největších literárních detektivů jako Hercule Poirot a spol. Na rozdíl od ostatní komediálních kousků Sandlera a spol z posledních let ovšem jde onen fekální humor trochu stranou. Hra na debily tu sice pořád je dominantní, v tomhle podání to ovšem pořád působí jakž takž docela obstojně (zvláště když člověk má ještě vypálenou v hlavě díru po zhovadilosti jménem Holmes & Watson). 

Ba co více, když to člověk vezme kolem a kolem, je vlastně tahle novinka jako bezduchá výplň nebo jako kulisa k něčemu jiném vlastně docela obstojná. Nedělá to z filmu kdovíjak dobrý nebo zajímavý film, nicméně jako skrz naskrz průměrná komedie která vyvažuje svoje slabší momenty alespoň trochu zajímavým nápadem (přeci jen detektivních komedií tu za posledních pár let moc nebylo) a docela příjemně over the top momenty a postavami v podání více či méně známých herců a hereček.     


Řemeslně filmu pak tak trochu zase čouhá "sláma" z bot, nicméně díky faktu že se sám film nebere ve výsledku tak moc vážně, to vlastně až tak zásadní neduh není. Ta hodina a třičtvrtě ve společnosti filmu by se sice dala strávit i příjemněji, nicméně v porovnání se Sandlerovkami za posledních deset let je to asi nejzábavnější kousek tohoto herce od Zohana. Přičtěte si trochu dodatečné nostalgie díky Jennifer Aniston a máte komedii, která sice končí na hranici průměru, pro hlavní aktéry je i toto vlastně docela výhra. 

Murder Mystery je v celku ještě pořád koukatelnou komedií, která si utahuje z velkých literárních detektivek a ještě k tomu stíhá pomrkávat po případném pokračování, kdyby přeci jen tohle mělo úspěch u diváků. Žádné velké věci nečekejte, pokud vám ale stačí pár docela úsměvných momentů a známé osobnosti v obsazení, směle do toho. Sandler má ve své filmografii rozhodně pekelnější kusy a po kouscích jako Jack a Jill, Pixely nebo Sandy Wexler je průměrná komedie pořád preferovanější variantou.    
Po hromadě zhovadilostí posledních let se Sandler vrací ve v rámci možností obstojné a po všech ohledech průměrné komedie, která si utahuje z literárních detektivek a zvládá to i bez sandlerova specifického fekálního humoru. Takže vlastně docela výhra. Pořád to z téhle komedie ale nedělá krovíjak dobrý film, jako kulisa to ovšem asi ujde. 
Murder Mystery
Drama / Mysteriózní / Romantický / Akční / Komedie

USA, 2019

Režie: Kyle Newacheck
Scénář: James Vanderbilt
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Jennifer Aniston, Adam Sandler, Gemma Arterton, Luke Evans, Ólafur Darri Ólafsson, Terence Stamp, Adeel Akhtar, David Walliams, Erik Griffin, John Kani, Dany Boon, Luis Gerardo Méndez, Helena Marie, Jackie Sandler, Šiori Kucuna, Pilar Holland
Producenti: Beau Flynn, James Vanderbilt, Tripp Vinson, Allen Covert, Adam Sandler, James D. Stern
Střih: Tom Costain

Na VOD od: 14.06.2019 Netflix

https://www.csfd.cz/film/319849-murder-mystery/
https://www.imdb.com/title/tt1618434/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit.