Přeskočit na hlavní obsah

Ad Astra

Po velkých letních blockbusterech začíná pomalu ale jistě filmový podzim a s ním i nové filmové kusy, které mají větší ambice než na pár týdnů pobavit v kinech a pak upadnout v zapomnění. Po festivalových štacích se totiž do kin dostávají i filmy, které si brousí zuby na nějaké to prestižní ocenění. Jedním z takových je i nové sci-fi od Jamese Graye Ad Astra. Ten si svoji celosvětovou premiéru odbyl koncem srpna na festivalu v Benátkách a nyní vyráží do českých a slovenských kin s Bradem Pittem v hlavní roli. A pokud patří pomalejší přemýšlivé science fiction do vaší krevní skupiny, pak byste jej rozhodně neměli vynechat. 

Roy McBride (Brad Pitt) patří mezi špičku americké kosmonautiky a se svým špičkovým profilem je ideálním kandidátem pro nacházející tajnou misi, na které závisí budoucnost celé Sluneční soustavy. Na orbitě Neptunu se totiž nachází pozůstatky vládního projektu, který měl za cíl zkoumat možné známky různých forem života v pozorovatelném vesmíru. Projekt Lima už byl ovšem dlouhé roky považován za neúspěšný, neboť celá posádka s kapitánem Cliffordem McBridem (Tommy Lee Jones) byla považována za nezvěstnou. Jak ovšem tajné informace nasvědčují, Projekt Lima stále funguje a co víc, jeho existence ohrožuje mimo jiné i život na Zemi.

Na začátek bych měl asi říci, že moje hodnocení bude trochu zavádějící, Ad Astra je totiž snímkem přímo z mé zájmové skupiny. Ono se zase tak často v nabídce kin pomalu plynoucí a až v mnohém artové sci-fi jen tak nevidí. Je proto pochopitelné, že pokud někdo na tuhle novinku půjde očekávajíc další Interstellar bude z toho poněkud troufnu si říci zklamaný. Novinka Jamese Graye totiž i ve své audiovizuální velkoleposti zůstává poněkud komorním filmem, který nechává vyniknout příběh hlavního hrdiny na pozadí rozmáchlé vize pro objevování vesmíru blízké budoucnosti.         


I když je tak hlavní zápletka poměrně závažná pro existenci veškerého života na Zemi a v celé sluneční soustavě, prim tu hraje Roy a jeho příběh o snaze najít pohřešovaného otce který se proplétá s uvědoměním vlastní existence v širších souvislostech a zároveň vliv tajné mise na kterou se vydává na jeho mentální stav. Celý snímek je takovou sondou do života kosmonauta jehož profesní i osobní život se začíná pomalu hroutit v době, kdy dostává největší příležitost svého života.  

A i když má příběhová stránka menší neduhy, prim ve filmu Ad Astra hraje především ona řemeslná stránka. Kamera se kterou se opět vytasil Hoyte van Hoytema si jednoznačně říká o nominaci na nějakou tu sošku. Velkolepé a všeobjemné záběry střídají intimní observace hlavního hrdiny v klíčových momentech a celkově tak i při ohromném měřítku zůstává vlastně hodně osobní a nikdy se nevzdaluje příliš daleko od svého hlavního bodu zájmu, kterým je postava Brada Pitta. Přičtěte si k tomu silně atmosferický a nevtíravý hudební doprovod od Maxe Richtera a máte audiovizuální zážitek, který si zapamatujete. V porovnání s třeba takovým nedávným Prvním mužem sice snímku chybí výrazně dominantní motiv v některé z klíčových částí filmu (jako bylo třeba The Landing z výše zmíněného filmu), přesto však je jak obrazová tak zvuková stránka filmu na jedničku.        


Nebýt trochu slabšího závěru, asi bych se nebál jít s hodnocením filmu ještě výše. Podobně jako třeba moje srdcovka, žánrově i atmosfreicky podobné sci-fi Sunshine, tohle zkrátka není filmem pro každého. Pokud od filmu totiž čekáte dvouhodinovou vesmírnou akcis Bradem Pittem v hlavní roli, Ad Astra vás nejspíše zklame. To co vás na ploše dvou hodin v kině čeká je skvěle zahrané a výtečně natočené drama, které se spíše musí zažít, než že na něj vyrazíte chroupat popcorn. Příjemně přemýšlivá a osobní vědeckofantastická podívaná se skvělým Bradem Pittem.

Snímek Ad Astra najdete v nabídce českých a slovenských kin díky společnosti CinemArt od 19. září. Snímek není vhodný mládeži do 12 let. 
Skvěle natočené, výborně zahrané a nesmírně atmosferické přemýšlivé sci-fi ve kterém kraluje výborný Brad Pitt a skvělý Hoyte van Hoytema. Rozhodně ne pro každého, nicméně pokud vám tahle dramatická výprava za otázkami z vlastní minulostí sedne, budete to prožívat s hlavním hrdinou od začátku až do konce. 


Ad Astra
Sci-Fi / Thriller / Drama / Dobrodružný

USA / Brazílie, 2019, 123 min

Režie: James Gray
Scénář: James Gray
Kamera: Hoyte van Hoytema
Hudba: Max Richter
Hrají: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Liv Tyler, Donald Sutherland, Ruth Negga, Kimberly Elise, Loren Dean, John Finn, Anne McDaniels, Greg Bryk, John Ortiz, Alyson Reed, Ravi Kapoor, Sean Blakemore, Donnie Keshawarz, Nicholas Walker, Kimmy Shields, Mallory Low
Producenti: James Gray, Anthony Katagas, Rodrigo Teixeira, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Arnon Milchan, Brad Pitt
Střih: John Axelrad, Lee Haugen
Scénografie: Kevin Thompson
Kostýmy: Albert Wolsky

Nevhodný mládeži do 12 let

Česko V kinech od: 19.09.2019 CinemArt
Slovensko V kinech od: 19.09.2019 CinemArt SK
USA V kinech od: 20.09.2019 20th Century Fox

https://www.csfd.cz/film/528090-ad-astra/
https://www.imdb.com/title/tt2935510/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...