Přeskočit na hlavní obsah

Král | The King


Netflix po menší odmlce a pár méně nákladných snímcích připravuje závěr roku ve velkém stylu. A jedním ze stěžejních snímků letošního podzimu streamovací stanice je snímek Král, ve kterém se vydává režisér David Michôd do historie Velké Británie s pokouší se v novém světle přiblížit nástup na trůn Jindřicha V. 

Hal (Timothée Chalamet) rozhodně netouží převzít královský trůn po svém otci. Své dny tráví na okraji společnosti se svým věrným společníkem, rytířem Falstaffem (Joel Edgerton), se kterým se probírají zástupy lehkých děv a alkoholu. Jindřich IV. si sice za svého následovníka vybírá Halova mladšího bratra Tomáše, avšak po jeho smrti v boji připadne trůn Halovi. Ten po svém smrtelně nemocném otci přebírá nejen království zmítané občanskou válkou ale také dlouholetý slib dobytí Francie... 

Kdo by to byl čekal, že právě Netflix se po několika nákladných velkolepých produkcích které sotva překročily práh průměru pustí do takhle náročné látky. Ale nezbývá než gratulovat. Tohle totiž byla konečně trefa do černého. Už tomu je totiž nějakou dobu, co se v kinech objevila nějaká historická látka čerpající silně z britské historie a díla Williama Shakespeara. A David Michôd a spol zatraceně dobře ví s jak velkým kalibrem operují.  


Tady se totiž nejede v rámci béčkových vod nebo snahy o to zakrýt trochu nuznější rozpočet. Tohle je podívaná (pokud to o této komorní historické záležitosti lze říci) až blockbusterových rozměrů. Více než slušná výprava, uvěřitelné interiéry i exteriéry a to vše podpořené skvělou kamerou a fantastickou hudbou, která vás nenechá vypadnout z atmosféry ani na moment. A to i přesto, že film má téměř dvě a půl hodiny.  

Ba co více, film těží hlavně ze skvělého hereckého ansámblu, který tvoří hned několik známých tváří, z nichž hlavní roli ztvárnil Timothée Chalamet. A musím přiznat že po několika rolích ho tento film zafixoval jako nesmírný talent mezi mladými herci a jsem zatraceně zvědavý, co vytáhne za rok v Duně. Každopádně na to není sám a i zbytek hereckého obsazení hraje naplno, především pak Joel Edgerton a Sean Harris. Je fajn vidět že na takto výrazných postavách tvůrci s talentem nešetřili. A i když by se třeba slušelo porovnání s loňským snímkem Král psanec, tady se jede ještě o nějaký kus dál. Tohle je prostě plnohodnotný snímek který ukazuje, že to i na Netflixu jde. Ba co víc, tomuhle by s velkou parádou slušelo i kino, protože se jedná o prvotřídní filmařinu každým coulem. 

Král je totiž prvotřídní historická podívaná, která ani na moment neztrácí přehled o tom čím chce vlastně být. A posupnou gradací svého příběhu odkrývá přerod zhýralého šlechtice v hlavu zemí britské koruny. A aby toho nebylo málo, můžete si k tomu přičíst skvěle zpracovanou bitvu u Azincourtu, která je slavnostním završením celého filmu. Není to příjemná podívaná a všichni zúčastnění jsou si toho vědomi. Tady nejde o glorifikaci hrdinství ale čistokrevné středověké peklo, které svou tísnivostí a chladnokrevností strčí do kapsy i jiné adaptace tohoto díla. 

    
Jedinou výraznější výtkou je tak pro mě scénář, který s látkou ne vždy pracuje úplně přesvědčivě a filmu tak trochu dává několik vad na kráse. I přes pár menších škobrtnutí ale film zvládá celé dvě a čtvrt hodiny poutavě provázet historickým příběhem, který je špičkově zahraný a s nesmírně poutavou hudbou. Nejedná se o tak přestylizovanou a osobitě pojatou adaptaci jakou byl třeba před pár lety Macbeth, přesto bych se nebál označit snímek Král za jedno z nejlepších zpracování téhle látky a jeden z nejpůsobivějších historických velkofilmů posledních let vůbec. Pokud vám historická tvorba Williama Shakespeara něco říká a chcete ji viděl v modernizované podobě (bez bolehlavu ovšem) nebo jen toužíte po surové výpravě do popularizované ostrovní historie pak rozhodně neváhejte. Obdobný snímek tu totiž už dlouho nebyl a je zatraceně fajn, že se i na podobné kusy pořád najdou peníze.  
William Shakespeare v modernizované leč stále věrné podobě. Král je skvěle zahraná atmosferická podívaná, která těží z bravurně zvládnutého řemesla, parádního obsazení a fantastického soundtracku. V rámci dvou a čtvrt hodiny nestíhá nudit a jediné výraznější výtky jsou na adresu scénáře, jinak tahle historická záležitost šlape od začátku do konce. Timothée Chalamet je talent jak hrom. Tohle je zkrátka kousek který rozhodně nezapadne a konečně důkaz toho, že na Netflixu to jde také bez jakýchkoliv polehčujících okolností.   
      


Král
(The King)
Drama / Historický / Romantický / Válečný / Životopisný
Velká Británie / Maďarsko / Austrálie, 2019, 140 min

Režie: David Michôd
Scénář: David Michôd, Joel Edgerton
Kamera: Adam Arkapaw
Hudba: Nicholas Britell
Hrají: Timothée Chalamet, Joel Edgerton, Robert Pattinson, Ben Mendelsohn, Sean Harris, Thomasin McKenzie, Lily-Rose Depp, Tom Glynn-Carney, Dean-Charles Chapman, Ivan Kaye, Andrew Havill, Edward Ashley, Philip Rosch, Steven Elder, Phil Hodges, Gyula Mesterházy, Cedric Cirotteau, Tom Lawrence
Producenti: Joel Edgerton, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, David Michôd, Brad Pitt, Liz Watts
Střih: Peter Sciberras
Scénografie: Fiona Crombie

Na VOD od: 01.11.2019 Netflix

https://www.csfd.cz/film/684369-kral/
https://www.imdb.com/title/tt7984766/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...