Přeskočit na hlavní obsah

Král | The King


Netflix po menší odmlce a pár méně nákladných snímcích připravuje závěr roku ve velkém stylu. A jedním ze stěžejních snímků letošního podzimu streamovací stanice je snímek Král, ve kterém se vydává režisér David Michôd do historie Velké Británie s pokouší se v novém světle přiblížit nástup na trůn Jindřicha V. 

Hal (Timothée Chalamet) rozhodně netouží převzít královský trůn po svém otci. Své dny tráví na okraji společnosti se svým věrným společníkem, rytířem Falstaffem (Joel Edgerton), se kterým se probírají zástupy lehkých děv a alkoholu. Jindřich IV. si sice za svého následovníka vybírá Halova mladšího bratra Tomáše, avšak po jeho smrti v boji připadne trůn Halovi. Ten po svém smrtelně nemocném otci přebírá nejen království zmítané občanskou válkou ale také dlouholetý slib dobytí Francie... 

Kdo by to byl čekal, že právě Netflix se po několika nákladných velkolepých produkcích které sotva překročily práh průměru pustí do takhle náročné látky. Ale nezbývá než gratulovat. Tohle totiž byla konečně trefa do černého. Už tomu je totiž nějakou dobu, co se v kinech objevila nějaká historická látka čerpající silně z britské historie a díla Williama Shakespeara. A David Michôd a spol zatraceně dobře ví s jak velkým kalibrem operují.  


Tady se totiž nejede v rámci béčkových vod nebo snahy o to zakrýt trochu nuznější rozpočet. Tohle je podívaná (pokud to o této komorní historické záležitosti lze říci) až blockbusterových rozměrů. Více než slušná výprava, uvěřitelné interiéry i exteriéry a to vše podpořené skvělou kamerou a fantastickou hudbou, která vás nenechá vypadnout z atmosféry ani na moment. A to i přesto, že film má téměř dvě a půl hodiny.  

Ba co více, film těží hlavně ze skvělého hereckého ansámblu, který tvoří hned několik známých tváří, z nichž hlavní roli ztvárnil Timothée Chalamet. A musím přiznat že po několika rolích ho tento film zafixoval jako nesmírný talent mezi mladými herci a jsem zatraceně zvědavý, co vytáhne za rok v Duně. Každopádně na to není sám a i zbytek hereckého obsazení hraje naplno, především pak Joel Edgerton a Sean Harris. Je fajn vidět že na takto výrazných postavách tvůrci s talentem nešetřili. A i když by se třeba slušelo porovnání s loňským snímkem Král psanec, tady se jede ještě o nějaký kus dál. Tohle je prostě plnohodnotný snímek který ukazuje, že to i na Netflixu jde. Ba co víc, tomuhle by s velkou parádou slušelo i kino, protože se jedná o prvotřídní filmařinu každým coulem. 

Král je totiž prvotřídní historická podívaná, která ani na moment neztrácí přehled o tom čím chce vlastně být. A posupnou gradací svého příběhu odkrývá přerod zhýralého šlechtice v hlavu zemí britské koruny. A aby toho nebylo málo, můžete si k tomu přičíst skvěle zpracovanou bitvu u Azincourtu, která je slavnostním završením celého filmu. Není to příjemná podívaná a všichni zúčastnění jsou si toho vědomi. Tady nejde o glorifikaci hrdinství ale čistokrevné středověké peklo, které svou tísnivostí a chladnokrevností strčí do kapsy i jiné adaptace tohoto díla. 

    
Jedinou výraznější výtkou je tak pro mě scénář, který s látkou ne vždy pracuje úplně přesvědčivě a filmu tak trochu dává několik vad na kráse. I přes pár menších škobrtnutí ale film zvládá celé dvě a čtvrt hodiny poutavě provázet historickým příběhem, který je špičkově zahraný a s nesmírně poutavou hudbou. Nejedná se o tak přestylizovanou a osobitě pojatou adaptaci jakou byl třeba před pár lety Macbeth, přesto bych se nebál označit snímek Král za jedno z nejlepších zpracování téhle látky a jeden z nejpůsobivějších historických velkofilmů posledních let vůbec. Pokud vám historická tvorba Williama Shakespeara něco říká a chcete ji viděl v modernizované podobě (bez bolehlavu ovšem) nebo jen toužíte po surové výpravě do popularizované ostrovní historie pak rozhodně neváhejte. Obdobný snímek tu totiž už dlouho nebyl a je zatraceně fajn, že se i na podobné kusy pořád najdou peníze.  
William Shakespeare v modernizované leč stále věrné podobě. Král je skvěle zahraná atmosferická podívaná, která těží z bravurně zvládnutého řemesla, parádního obsazení a fantastického soundtracku. V rámci dvou a čtvrt hodiny nestíhá nudit a jediné výraznější výtky jsou na adresu scénáře, jinak tahle historická záležitost šlape od začátku do konce. Timothée Chalamet je talent jak hrom. Tohle je zkrátka kousek který rozhodně nezapadne a konečně důkaz toho, že na Netflixu to jde také bez jakýchkoliv polehčujících okolností.   
      


Král
(The King)
Drama / Historický / Romantický / Válečný / Životopisný
Velká Británie / Maďarsko / Austrálie, 2019, 140 min

Režie: David Michôd
Scénář: David Michôd, Joel Edgerton
Kamera: Adam Arkapaw
Hudba: Nicholas Britell
Hrají: Timothée Chalamet, Joel Edgerton, Robert Pattinson, Ben Mendelsohn, Sean Harris, Thomasin McKenzie, Lily-Rose Depp, Tom Glynn-Carney, Dean-Charles Chapman, Ivan Kaye, Andrew Havill, Edward Ashley, Philip Rosch, Steven Elder, Phil Hodges, Gyula Mesterházy, Cedric Cirotteau, Tom Lawrence
Producenti: Joel Edgerton, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, David Michôd, Brad Pitt, Liz Watts
Střih: Peter Sciberras
Scénografie: Fiona Crombie

Na VOD od: 01.11.2019 Netflix

https://www.csfd.cz/film/684369-kral/
https://www.imdb.com/title/tt7984766/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?