Přeskočit na hlavní obsah

Vyproštění | Extraction

I přes stále trvající karanténu a absenci nových snímků v kinech má občas filmový fanoušek důvod k radosti. Stále tu jsou streamovací služby, které tu a tam uvedou nějakou novinku ze své produkce. Před dvěma dny jednu takovou vypustil do oběhu Netflix. Akční novinka Vyproštění je na službě předplatitelům k dispozici od 24. dubna a slibovala od začátku akční nářez, jaký na Netflixu ani v kinech už nějakou dobu nebyl. A pokud vám zrovna tenhle žánr něco říká, měli byste rozhodně zpozornět.   


Tyler Rake (Chris Hemsworth) je zlomený válečný veterán, který se živí jako žoldák pro zámožné. Po poslední akci už je nějakou dobu mimo službu když dostane úkol, který nikdo z jeho kolegů vzít nechtěl. Vůdce podsvětí v Bangladéši unesl náctiletého syna svému indickému konkurentovi, který je v současnosti za mřížemi. Nebezpečnou misi tak zařizuje jeho pravá ruka Saju (Randeep Hooda). Tayler a jeho tým se mají vydat do Dháky, syna vysvobodit ze zajetí únosců a dopravit zpět do Indie. Ani jeden z členů týmu ovšem neví, že jejich plán nikdy vyjít neměl... 

Je zatraceně fajn vidět, že se Netflix nebojí financovat i nákladnější akčňáky. Vyproštění, které si pod produkční dohled vzali bratři Russovi zodpovědní za poslední Avengers, je totiž přesně něčím, po čem je teď hlad. Ono kvalitní akční filmy jsou v posledních letech docela žádaným zbožím, jen málokterý ovšem dovede naplnit očekávání. Tady debutující kaskadér Sam Hargrave sliboval poměrně nekompromisní akci, hutnou atmosféru a Chrise Hemswortha jako sympatického zabijáka, který si jako neúnavný lovecký pes jde za svým. A přesně to taky splnil.


Pokud totiž v něčem tahle novinka vyniká, tak je to akce. Ta tu hraje prim a pokaždé, když na ni dojde, stojí to za to. Režisér společně s kameramanem Newtonem Thomasem Sigelem totiž servírují hodně sympaticky nasnímané akční sekvence, kterým nechybí nápaditost a zajímavost. Ba co více, díky hravé kameře divák nikdy neztratí přehled o probíhající akci a může si tak naplno užít onu hromadu nápadů a surovosti, se kterou film operuje. 

Když pak dojde na kontaktní souboje, film těží hlavně z parádní choreografie. Inspirace filmy jako John Wick je znatelná, nicméně v tomhle případně rozhodně ne na škodu. Chris Hemsworth je v roli za historií strhaného sympaťáka, kterého byste rozhodně nechtěli potkat a stát mu v cestě. Padouchy si podává jak na běžícím páse, každá rána bolí a film si toho je zatraceně vědom. Funguje to na výbornou a akce je díky tomu hlavní devízou celého filmu.          

Kde film naopak trochu ztrácí je příběhová stránka. Samotný nosný příběh Vyproštění je variací na stokrát viděné, kterou svým způsobem ozvláštňují jen exotické lokace a neokoukané tváře. Dějové zvraty příliš nepřekvapí a hlavní hrdina se svými traumaty je také poměrně přímočaré opisování ze šablon. Jistě, sympatické obsazení dost věci zachraňuje, faktem ale je, že je film v tomto ohledu poměrně tuctovou záležitostí. Navíc, některé dějové zvraty jsou znatelné od první minuty a jejich šokující hodnota se tak nakonec nedostaví. 

I když bych to ovšem chtěl mít filmu za zlé, tyhle nedostatky prostě ani zdaleka nepředčí všechno to pozitivní co film nabídne. Trocha umělosti, protahované vážné sekvence které trochu narušují tempo i výrazné opisování od žánrové konkurence prostě nezastíní jinak solidní, surový a výtečně natočený akční nářez s parádní atmosférou ve kterém si to Chris Hemsworth hodně dává.  


Nakonec je to tedy hlavně o tom, jak moc kladný máte vztah k akčním filmům. Vyproštění je nápaditý a moderní akční film, ve kterém je znatelná velká porce dobře odvedeného řemesla a jasná inspirace v tom nejlepším co žánr za posledních dvacet let nabídl. Legendární kousek který bude bořit žebříčky z toho sice není díky slabší příběhové stránce, vydařený akční snímek ke kterému se rádi vrátíte ovšem ano.
Chris Hemsworth coby traumatizovaný válečný hrdina, který se vydává s týmem na sebevražednou misi, která se mění v boj o holý život. Příběhově slabší a docela dost tuctové, včetně jednotlivých aktérů, ovšem s naprosto parádně vymyšlenou a nasnímanou akcí, která si pro surovost nejde daleko. Inspirace v žánrové konkurenci je znatelná, v takhle povedné žánrovce to ovšem není na škodu. 

Vyproštění
(Extraction, Out of the Fire)
Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2020, 117 min

Režie: Sam Hargrave
Scénář: Joe Russo
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: Alex Belcher, Henry Jackman
Hrají: Chris Hemsworth, David Harbour, Golshifteh Farahani, Derek Luke, Pankaj Tripathi, Randeep Hooda, Marc Donato, Geetanjali Thapa, Chris Jai Alex, Hays Wellford, Rayna Campbell, Patrick Newall, Prashant Narayanan, Bhagwan Tiwari, Adam Bessa, Priyanshu Painyuli, Neha Mahajan, Sam Hargrave
Producenti: Chris Hemsworth, Mike Larocca, Anthony Russo, Joe Russo
Střih: Stan Salfas
Scénografie: Philip Ivey
Kostýmy: Bojana Nikitovič

Na VOD od: 24.04.2020 Netflix

https://www.csfd.cz/film/793034-vyprosteni/
https://www.imdb.com/title/tt8936646/combined
https://www.netflix.com/cz/title/80230399

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...