Přeskočit na hlavní obsah

Za čárou | Outside The Wire

Netflix se rozhodl pro letošek přitvrdit. Situace kinařů se ani po měsících trvající krize nelepší a někteří producenti v podstatě pohřbívají celou kinodistribuci ve prospěch privátních streamovacích platforem. A Netflix rozhodně nehodlá zůstat pozadu a na letošek připravuje solidní nálož originální produkce a právě akční snímek Za čárou je první velkou premiérou letošního roku. Jak se tahle očekávaná záležitost ve které si jednu z hlavních rolí střihl Anthony Mackie dopadla? Dovedl Netflix vyšlápnout touhle premiérou do nového roku tou správnou nohou?

Pilot armádního dronu Harp (Damson Idris) během jedné z misí poruší přímý rozkaz nadřízeného, který má za následek smrt dvou amerických vojáků, a je převelen do terénu, kde se dostává pod vedení kapitána Lea (Anthony Mackie), který operuje hluboko za nepřátelskou linií. A hned během prvního dne pod jeho vedením zjišťuje, že přístup k řešení hrozící krize má jeho nový nadřízený těžce netradiční. Leo totiž není další běžný voják...  

Potenciál by tu byl. Mikael Håfström má za sebou také několik zajímavých snímků. Přesto je výsledný produkt takovým nedovařeným patvarem něčeho, co možná na papíře mohl být zajímavý film. Realita je ale daleko jinde. I když totiž tenhle kousek může na ploše několikaminutové ukázky vypadat relativně šikovně, v metráži necelých dvou hodin to zase taková sláva není. A chyba není rozhodně jen v jednom nebo dvou elementech. 


On hlavní problém je už v ústředním hrdinovi, jehož relativně arogantní přístup ke všemu a absolutní nezájem o cokoliv nad ráme jeho samého se tak nějak promítá do diváckého přístupu k němu samotnému. Jeho postava proplouvá příběhem jednoho dne mezi vojáky na bojové linii v blízké budoucnosti, nicméně jeho osud je vám už po pár minutách docela jedno. Ba co více, čím více se klubko převídatelnosti odvíjí a film postupuje, začíná vám být jedno čím dál tím více věcí a tak onen wow efekt závěrečného twistu je vlastně jen podtržení toho mrzkého výsledku. V momentě kdy by mělo být napětí na té nejvyšší úrovní vás v podstatě jen zajímá, jestli tvůrci budou mít dostatek odvahy na to, udělat ten jeden krok konečně zajímavým a neotřelým směrem a vystřihnou finále jako třeba komedie U Konce světa. Bohužel ta odvaha tam není a i samotné finále je tak šablonovité, že by se podle něj dalo omalovávat. 

To co film alespoň trochu zachraňuje jsou akce a triky. Ačkoliv se nejedná o extra třídu, v těchto ohledech film rozhodně převyšuje běžnou tvorbu, kterou Netflix a také někteří normální producenti filmů do kin produkují. Anthony Mackie je hned v několika momentech za zabijáka a minimálně dvě akční scény dovedou opravdu navodit tu správnou atmosféru, ovšem celý snímek má téměř dvě hodiny. A to je zatraceně málo nato, udržet si diváka na tak dlouho. Obzvláště když i dílčí přestřelky kterých film také nabídne hned několik, poměrně rychle sklouzávají do úrovně jednotvárnosti.   
 

Přičtěte si k tomu pomalu rozvolňující se otěže reality a logiky, které se postupem času vytrácí a v samotném závěru, byť se jedná o efektní a závažnou sekvenci, ono zakončení nedává moc smysl - ani logiku. O základech fyziky ani nemluvě. To co tak mělo náznak něčeho velkolepého se postupně propracuje do úrovně laciného béčka z videopůjčovny z oblasti, kde je tuctový dovoz pro fajnšmekry. Takže i kdybych chtěl filmu vlastně docela fandit moc to nejde. 

Za čárou je totiž skrz naskrz docela nezábavné akční béčko, které nemá dostatek akce, chemie mezi hlavními hrdiny nebo zajímavou zápletku na to, aby upoutalo alespoň vaši pozornost na ty dvě hodiny co vám zabere. Pár světlých momentů a  obstojný Anthony Mackie nejsou dostatek důvodů na to, aby se vyplatilo dávat dvě hodiny jinak skrz naskrz průměrnému filmu s nezajímavým a nesympatickým hlavním hrdinou a lacinou hlavní zápletkou. Jako kulisa na večer to možná obstojí, jako plnohodnotný filmový zážitek ale rozhodně ne.  

Relativně rychle zapomenutelná válečná podívaná se sci-fi twistem, který nezachrání jinak průměrný až podprůměrný snímek s nesympatickým hlavním hrdinou, absolutní nezájem vyvolávající příběh a jen v rámci možností slušnou akcí. Tenhle kousek si můžete s naprostým klidem odpustit.  

Za čárou
(Outside the Wire)
Akční / Sci-Fi
USA, 2021, 114 min

Režie: Mikael Håfström
Scénář: Arash Amel, Rowan Athale
Kamera: Michael Bonvillain
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Anthony Mackie, Damson Idris, Emily Beecham, Michael Kelly, Pilou Asbæk, Enzo Cilenti, Bobby Lockwood, Kristina Tonteri-Young, Henry Garrett, Velibor Topic, Elliot Edusah, Alexandra Szűcs
Producenti: Rory Aitken, Brian Kavanaugh-Jones, Anthony Mackie, Ben Pugh
Střih: Rickard Krantz
Scénografie: Kevin Phipps
Kostýmy: Caroline Harris

Na VOD od: 15.01.2021 Netflix

https://www.csfd.cz/film/954712-za-carou/
https://www.imdb.com/title/tt10451914/
https://www.netflix.com/cz/title/81074110


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skyfall [90%]

Skyfall http://www.csfd.cz/film/234460-skyfall/ http://www.imdb.com/title/tt1074638/ Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 26.10.2012 Forum Film CZ V kinech SR od: 26.10.2012 Forum Film SK Akční / Krimi / Thriller / Dobrodružný Velká Británie / USA, 2012, 143 min Režie: Sam Mendes Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan Hudba: Thomas Newman Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Ben Whishaw, Helen McCrory, Albert Finney, Rory Kinnear, Ola Rapace, Tonia Sotiropoulou Jeho jméno je Bond, James Bond. Jeho zálibami jsou ženy, Martini a rychlá auta. Britskou špičku mezi akčními hrdiny filmového plátna snad netřeba představovat. Agent s povolením zabíjet se vrací už ve svém 23. dobrodružství, potřetí s tváří Daniela Craiga. Cesta za dalším dobrodružstvím byla pro agenta 007 díky finančním problémům MGM před pár lety trochu delší, než původně čekal, nicméně Skyfall je tady. Dokáže si James získat

Sherlock Holmes: Hra stínů | Sherlock Holmes: A Game of Shadows [60%]

Sherlock Holmes: Hra stínů http://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/ http://www.imdb.com/title/tt1515091/   Sherlock Holmes: A Game of Shadows   Sherlock Holmes 2: Hra tieňov Mládeži přístupný V kinech ČR od: 05.01.2012 Warner V kinech SR od: 29.12.2011 Continental Na DVD od: 09.05.2012 Magic Box Na Blu-ray od: 09.05.2012 Magic Box Režie: Guy Ritchie Scénář: Michele a  Kieran  Mulroney Hudba: Hans Zimmer Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Paul Anderson, William Houston, Vladimír Furdík Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný |  USA, 2011, 129 min Na vánoce roku 2009, zatímco v kinech trhal rekordy Avatar, přišel do kin znovuzrozený Sherlock Holmes. Guy Ritchie předvedl světu moderní vizi nejznámějšího detektiva všech dob. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Nelze ji však upřít fakt, že popcorn se u ní chrous

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?