Přeskočit na hlavní obsah

Za čárou | Outside The Wire

Netflix se rozhodl pro letošek přitvrdit. Situace kinařů se ani po měsících trvající krize nelepší a někteří producenti v podstatě pohřbívají celou kinodistribuci ve prospěch privátních streamovacích platforem. A Netflix rozhodně nehodlá zůstat pozadu a na letošek připravuje solidní nálož originální produkce a právě akční snímek Za čárou je první velkou premiérou letošního roku. Jak se tahle očekávaná záležitost ve které si jednu z hlavních rolí střihl Anthony Mackie dopadla? Dovedl Netflix vyšlápnout touhle premiérou do nového roku tou správnou nohou?

Pilot armádního dronu Harp (Damson Idris) během jedné z misí poruší přímý rozkaz nadřízeného, který má za následek smrt dvou amerických vojáků, a je převelen do terénu, kde se dostává pod vedení kapitána Lea (Anthony Mackie), který operuje hluboko za nepřátelskou linií. A hned během prvního dne pod jeho vedením zjišťuje, že přístup k řešení hrozící krize má jeho nový nadřízený těžce netradiční. Leo totiž není další běžný voják...  

Potenciál by tu byl. Mikael Håfström má za sebou také několik zajímavých snímků. Přesto je výsledný produkt takovým nedovařeným patvarem něčeho, co možná na papíře mohl být zajímavý film. Realita je ale daleko jinde. I když totiž tenhle kousek může na ploše několikaminutové ukázky vypadat relativně šikovně, v metráži necelých dvou hodin to zase taková sláva není. A chyba není rozhodně jen v jednom nebo dvou elementech. 


On hlavní problém je už v ústředním hrdinovi, jehož relativně arogantní přístup ke všemu a absolutní nezájem o cokoliv nad ráme jeho samého se tak nějak promítá do diváckého přístupu k němu samotnému. Jeho postava proplouvá příběhem jednoho dne mezi vojáky na bojové linii v blízké budoucnosti, nicméně jeho osud je vám už po pár minutách docela jedno. Ba co více, čím více se klubko převídatelnosti odvíjí a film postupuje, začíná vám být jedno čím dál tím více věcí a tak onen wow efekt závěrečného twistu je vlastně jen podtržení toho mrzkého výsledku. V momentě kdy by mělo být napětí na té nejvyšší úrovní vás v podstatě jen zajímá, jestli tvůrci budou mít dostatek odvahy na to, udělat ten jeden krok konečně zajímavým a neotřelým směrem a vystřihnou finále jako třeba komedie U Konce světa. Bohužel ta odvaha tam není a i samotné finále je tak šablonovité, že by se podle něj dalo omalovávat. 

To co film alespoň trochu zachraňuje jsou akce a triky. Ačkoliv se nejedná o extra třídu, v těchto ohledech film rozhodně převyšuje běžnou tvorbu, kterou Netflix a také někteří normální producenti filmů do kin produkují. Anthony Mackie je hned v několika momentech za zabijáka a minimálně dvě akční scény dovedou opravdu navodit tu správnou atmosféru, ovšem celý snímek má téměř dvě hodiny. A to je zatraceně málo nato, udržet si diváka na tak dlouho. Obzvláště když i dílčí přestřelky kterých film také nabídne hned několik, poměrně rychle sklouzávají do úrovně jednotvárnosti.   
 

Přičtěte si k tomu pomalu rozvolňující se otěže reality a logiky, které se postupem času vytrácí a v samotném závěru, byť se jedná o efektní a závažnou sekvenci, ono zakončení nedává moc smysl - ani logiku. O základech fyziky ani nemluvě. To co tak mělo náznak něčeho velkolepého se postupně propracuje do úrovně laciného béčka z videopůjčovny z oblasti, kde je tuctový dovoz pro fajnšmekry. Takže i kdybych chtěl filmu vlastně docela fandit moc to nejde. 

Za čárou je totiž skrz naskrz docela nezábavné akční béčko, které nemá dostatek akce, chemie mezi hlavními hrdiny nebo zajímavou zápletku na to, aby upoutalo alespoň vaši pozornost na ty dvě hodiny co vám zabere. Pár světlých momentů a  obstojný Anthony Mackie nejsou dostatek důvodů na to, aby se vyplatilo dávat dvě hodiny jinak skrz naskrz průměrnému filmu s nezajímavým a nesympatickým hlavním hrdinou a lacinou hlavní zápletkou. Jako kulisa na večer to možná obstojí, jako plnohodnotný filmový zážitek ale rozhodně ne.  

Relativně rychle zapomenutelná válečná podívaná se sci-fi twistem, který nezachrání jinak průměrný až podprůměrný snímek s nesympatickým hlavním hrdinou, absolutní nezájem vyvolávající příběh a jen v rámci možností slušnou akcí. Tenhle kousek si můžete s naprostým klidem odpustit.  

Za čárou
(Outside the Wire)
Akční / Sci-Fi
USA, 2021, 114 min

Režie: Mikael Håfström
Scénář: Arash Amel, Rowan Athale
Kamera: Michael Bonvillain
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Anthony Mackie, Damson Idris, Emily Beecham, Michael Kelly, Pilou Asbæk, Enzo Cilenti, Bobby Lockwood, Kristina Tonteri-Young, Henry Garrett, Velibor Topic, Elliot Edusah, Alexandra Szűcs
Producenti: Rory Aitken, Brian Kavanaugh-Jones, Anthony Mackie, Ben Pugh
Střih: Rickard Krantz
Scénografie: Kevin Phipps
Kostýmy: Caroline Harris

Na VOD od: 15.01.2021 Netflix

https://www.csfd.cz/film/954712-za-carou/
https://www.imdb.com/title/tt10451914/
https://www.netflix.com/cz/title/81074110


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?