Přeskočit na hlavní obsah

Spirála strachu: Saw pokračuje | Spiral: From the Book of Saw

Značka SAW byla po několika posledních dílech už značně vyčpělá a tak ji tvůrci na nějakou dobu uložili k ledu. Před pár lety do kin přišel pokus o svěží vítr v podobě hororu Jigsaw, to ovšem moc nedopadlo. A tak tu máme snímek Spiral, který se k celému vesmíru rozhodl přistoupit trochu jiným stylem a titulního sériového vraha a jeho učence vyměnil za někoho úplně jiného a celý odkaz původní série nechal tak přejít na druhou kolej. Byla to cesta k lepšímu a správný způsob jak oživit skomírající značku? To zrovna úplně ne.

Detektiv Zeke Banks (Chris Rock) nemá zrovna v pracovním životě příliš pohody. Je sice synem bývalého kapitána, který si udělal jméno u policejního sboru, nicméně taky před pár lety odhalil korupci uvnitř toho stejného sboru, díky čemuž mnoha svým kolegům úplně nesedí a tak jedná většinou na vlastní pěst. Když mu ovšem zabijí jeho nejbližšího kolegu, rozhodne se vraha vypátrat. A i když k ruce dostane nováčka z policejní akademie, je už od začátku jasné, že se tento případ k Zekemu nedostal náhodou... 

Uznávám, že čekat od ve své podstatě devátého dílu série nějakou invenci byla asi bláhová myšlenka. Ono totiž fakt, že se film jmenuje a pojednává o něčem jiném neznamená, že se jedná o kdovíjak jinou podívanou od předešlých dílů této značky. Ono totiž to sklouznutí do zajetých kolejí je téměř okamžité a notná "inspirace" předešlými díly a snaha nastolit novou jedničku je více než očividná. Ba co více, film v mnohém nabízí malé odkazy právě na události jedničky a potažmo dvojky téhle zbytečně natáhlé série. To jestli je to dobře připomínat díly, které byly výrazně originálnější, nápaditější a zajímavější okatými způsoby je už věc druhá. 


Spirála strachu: Saw pokračuje je totiž snahou na jedné straně být samostatným zvířetem na poli hororvých filmů, na stranu druhou ale často odkazuje na předešlé díly značky a zároveň vypráví svůj příběh téměř identickým způsobem - to včetně likvidace obětí. Ba co víc, díky tomu je vlastně docela problém na filmu najít cokoliv, co by stálo za řeč nebo za vidění. Všechno totiž, co na plátně / obrazovce uvidíte, bylo jinde provedeno daleko lépe a nápaditěji, často i v rámci předešlých dílů. A to co je zde přidáno navíc je pak trestuhodně špatné.

Celá zápletka filmu je totiž průhledná jak vysklené okno. Žádný ze zvratů, které na vás film chystá totiž nepřekvapí (i když se tvůrci opravdu hodně snaží a hrají jakoby objevili Ameriku), závěrečné rozuzlení je tak nějak pochopitelné od prvních momentů filmu, kdy se seznámíte s protagonistem filmu, a herecké výkony by záviděl i divadelní soubor Kačenka z Horních Počernic. Nic proti Chrisu Rockovi, hrát umí, nicméně tady ten výkon je teda neskutečná bída a tu polohu zahořklého a hubatého policisty jsem mu ani na moment nevěřil. Naneštěstí v tom není sám a i zbytek osazenstva má do uvěřitelnosti daleko.    


Ostatně obdobný motiv tak nějak provází celý film, který je svým způsobem docela ukázkovým způsobem jak netočit horor. Mizerný scénář, mizerní herci, trestuhodně špatné triky, průměrná kamera a výprava, která si vypůjčuje kde jde, ale to co k výsledku přidává svého a nového, za moc nestojí. Výsledný koktejl je tak špatný horor, který nudí a nenabízí zhola nic, kvůli čemu by stál za to věnovat mu čas. A obávám se, že stejná situace platí i pro harcovníky série, kteří ho budou chtít dohnat alespoň z povinnosti.  


Vykrádačka, která toho moc nenabídne a spíše než zábavu čekejte otravu, jejíž zvraty a finální odhlení je vám jasné hned od prvních minut. Herecky nezajímavé a až amatérské, příběhově tragické a celá slavná Spirála postrádá cokoliv, co by dávalo argument proto film vidět. Těžce podprůměrný horor který bledne i ve srovnání s nejhorším dílem série na kterou navazuje. Tohle se prostě nepovedlo ani trochu. 

Spirála strachu: Saw pokračuje
(Spiral: From the Book of Saw, Špirála: Saw pokračuje)

Horor / Krimi / Mysteriózní
USA, 2021, 93 min
Režie: Darren Lynn Bousman
Scénář: Pete Goldfinger, Josh Stolberg
Kamera: Jordan Oram
Hudba: Charlie Clouser
Hrají: Chris Rock, Samuel L. Jackson, Max Minghella, Marisol Nichols, Zoie Palmer, Dan Petronijevic, Nazneen Contractor, Morgan David Jones
Produkce: Mark Burg, Oren Koules
Scénografie: Anthony Cowley
Masky: Silvia Platsis, Suzanne Heibati, Patrick Baxter
Kostýmy: Laura Montgomery

Nepřístupné pro děti do 15 let
Česko V kinech od 01.07.2021 Vertical Ent.
USA V kinech od 14.05.2021 Lionsgate US

https://www.csfd.cz/film/744897-spirala-strachu-saw-pokracuje/
https://www.imdb.com/title/tt10342730/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?