Přeskočit na hlavní obsah

Poslední dny na Marsu | The Last Days on Mars [55%]

Dobrých sci-fi není níkdy dost. Škoda jen, že se jich v distribuci objevuje tak po skromnu. Loni jsme se dočkali poměrně zajímavého ale ve výsledku docela průměrného Europa Report, nicméně loňský rok nabídl také další scifi, které se také pokoušelo svézt na vlně atmosferických scifi, ve kterých někdo zkrátka zemře. Tím filmem jsou Poslední dny na Marsu režiséra Ruairi Robinsona, který byl nominovaný na Oscara za krátkometrážní animovaný snímek  Fifty Percent Grey. Jak se mu povedl celovečerní debut? 

Posádka základny Tantalus na povrchu Marsu už má jen posledních pár hodin do doby, než je po šestiměsíční misi vyzvedne jejich loď a dopraví zpět domů. Během posledních úprav a oprav na stanici však jeden z vědců objeví mikroorganickou anomálii a vydává se ji potají prozkoumat. Když na jeho plán přijde zbytek posádky, je už pro vědce pozdě. Při získávání vzorků padl za oběť při sesuvu půdy. Z vedení mise přichází rozkaz vyprostit z místa nehody tělo astronauta a vyčkat na další rozkazy. Když se však záchranný tým dostává na místo, tělo v propadlině není, stejně jako zmizel další člen posádky, který čekal na místě právě na záchranný tým. Zmatená posádka má stále několik hodin do doby, než pro ně záchranný tým přiletí, když zjistí, že objevený organismus infukuje krev a oživuje mrtvé...

Přiznám se, že mě fascinace zombie tématikou v poslední době začíná lézt už trochu na nervy. Jakoby se tvůrci hororů v posledních letech spoléhali na zombie jako takovou tu jistotu, když jejich kreativita narazí na dno. Nicméně v případě Posledních dní na Marsu mi to překvapivě nevadilo. Jednak těch zombie tam nejsou desítky ale jen postupně skomírající členové posádky a jednak zde hrají takovou roli šedé eminence v pozadí, spíše než že by na ně byl brán přílišný důraz. 

To co totiž film umí prodat docela věrohodně, je tísnivá atmosféra. Jednoduše i přesto, že to celé zavání přílišným kalkulem ze strany tvůrců a některé postavy jako by měli napsané "stereotyp" na čele, to z nějakého záhadného důvodu v rámci čistě béčkových scifek překvapivě obstojně funguje. Jistě, je zde několik zásadních zádrhelů a scenárista by si zasloužil občas za ty boty v prbůěhu filmu vyfackovat, nicméně celý koncept, i když variuje to už několikrát viděné, má něco do sebe. Je možné totiž během hodiny a půl, kterou vám snímek zabere, rozpoznat jasnou inspiraci v klasikách jako Vetřelci nebo Horizont události. Naštěstí snímek navíc nezklouzává k tak obludným rozměrům, jaké předvedly například Duchové Marsu, což je taky poměrně zásadní pozitivum.     


Zkrátka a jednoduše, Poslední dny na Marsu určitě nesednou každému. Jedná se o atmosferický horor z povrchu rudé planety, který má vcelku solidní obsazení, hodně průměrný scénář, ale zase velmi schopného režiséra za kormidlem. Ve výsledku to tak není žádný zásadní filmařský počin, nicméně pokud je vám podobná tématika alespoň trochu blízká, nebo se jen rádi bojíte a máte rádi vesmírnou tématiku, mohli byste Posledním dnům na Marsu dát šanci. Svůj potenciál sice snímek nenaplnil ani zdaleka, nicméně lehce nadprůměrné sci fi je pořád lepší než ta hromada průměrných a podprůměrných hloupostí, kterých se každoročně najde hned několik.     


Liev Schreiber a jeho Horizont událostí střihlý Vetřelci? Není to zase tak špatné, jak by se mohlo zdát. Svůj hororový potenciál sice snímek nezvládá využít naplno, avšak v rámci mezí béčkového sci fi, ve kterém proteče trochu té krve, funguje obstojně.  Během hodiny a půl, kterou ve společnosti Posledních dní na Marsu strávíte, se vám dostane solidní režie, slaboučký scénář, stereotypní postavy a docela solidní obsazení. U tohoto filmu platí více než jinde, že volba je jen na vás. Jen nečekejte zázraky.  
 Koktejl:
25% Horor / Thriller
25% Rudá planeta
25% Boj o přežití
25% Stereotypy 
Poslední dny na Marsu
(The Last Days on Mars)
Sci-Fi / Horor / Thriller
Velká Británie / Irsko, 2013, 98 min

Režie: Ruairi Robinson
Kamera: Robbie Ryan
Hudba: Max Richter
Hrají: Goran Kostic, Tom Cullen, Liev Schreiber, Olivia Williams, Romola Garai, Elias Koteas, Johnny Harris

http://www.csfd.cz/film/318087-posledni-dny-na-marsu/
http://www.imdb.com/title/tt1709143/








Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skyfall [90%]

Skyfall http://www.csfd.cz/film/234460-skyfall/ http://www.imdb.com/title/tt1074638/ Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 26.10.2012 Forum Film CZ V kinech SR od: 26.10.2012 Forum Film SK Akční / Krimi / Thriller / Dobrodružný Velká Británie / USA, 2012, 143 min Režie: Sam Mendes Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan Hudba: Thomas Newman Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Ben Whishaw, Helen McCrory, Albert Finney, Rory Kinnear, Ola Rapace, Tonia Sotiropoulou Jeho jméno je Bond, James Bond. Jeho zálibami jsou ženy, Martini a rychlá auta. Britskou špičku mezi akčními hrdiny filmového plátna snad netřeba představovat. Agent s povolením zabíjet se vrací už ve svém 23. dobrodružství, potřetí s tváří Daniela Craiga. Cesta za dalším dobrodružstvím byla pro agenta 007 díky finančním problémům MGM před pár lety trochu delší, než původně čekal, nicméně Skyfall je tady. Dokáže si James získat

Sherlock Holmes: Hra stínů | Sherlock Holmes: A Game of Shadows [60%]

Sherlock Holmes: Hra stínů http://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/ http://www.imdb.com/title/tt1515091/   Sherlock Holmes: A Game of Shadows   Sherlock Holmes 2: Hra tieňov Mládeži přístupný V kinech ČR od: 05.01.2012 Warner V kinech SR od: 29.12.2011 Continental Na DVD od: 09.05.2012 Magic Box Na Blu-ray od: 09.05.2012 Magic Box Režie: Guy Ritchie Scénář: Michele a  Kieran  Mulroney Hudba: Hans Zimmer Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Paul Anderson, William Houston, Vladimír Furdík Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný |  USA, 2011, 129 min Na vánoce roku 2009, zatímco v kinech trhal rekordy Avatar, přišel do kin znovuzrozený Sherlock Holmes. Guy Ritchie předvedl světu moderní vizi nejznámějšího detektiva všech dob. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Nelze ji však upřít fakt, že popcorn se u ní chrous

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?