Přeskočit na hlavní obsah

Deadpool [80%]

Letošní filmově komiksová sezona začíná. V roce 2016 se do kin dostane hned několik zásadních komiksových filmů, nicméně pro mnoho fanoušků je nejdůležitější ten nejmenší z nich. A já rozhodně patřím mezi tuto skupinu fanoušků. Ano, řeč je o Deadpoolovi, komiksovém hrdinovi, jehož cesta na filmové plátno trvala až příliš mnoho let a nakonec se na plátna dostal především díky samotným fanouškům. Jak se vydařila tahle dospělá komiksová adaptace, která vstupuje dnešní den do kin? Dokáže tenhle komiksový hrdina držet krok s konkurencí i přesto, že na rozdíl od ní má dospělý rating a i u nás přístupnost až od 15ti let?

Wade Wilson (Ryan Reynolds) je bývalým žoldákem, který se po své vojenské kariéře živil přivyděláváním formou práce na zakázku, která spočívala v mlácení a eliminaci nepohodlných lidí. Jeho život ale nabral dramatický zvrat, když mu byla diagnostikována pokročilá forma rakoviny hned v několika orgánech s téměř nulovou šancí na přežití. Rozhodl se tedy proto kývnout na experimentální program, který měl jeho rakovinu vylepšit a dále zlepšit jeho fyzické schopnosti. Vše bylo ale trochu jinak a z Wadea chtěli udělat mutanta otroka. Během operace ovšem došlo ke komplikaci a jeho rakovinotvorné buňky zhyzdily jeho obličej i tělo. Poté co se mu podaří uniknout se rozhodne vystopovat doktora zodpovědného za experiment a donutit ho, aby mu navrátil jeho původní podobu. 

I když jsem čekal, že Deadpool takříkajíc slízne smetanu, vážně jsem nečekal, že se až takhle povede. Ono, měl bych asi na začátek říci, že mám k předlohové látce více než pozitivní vztah a patří mezi mé nejoblíbenější komiksové značky vůbec. Tedy jsem cestu tohoto snímku na stříbrné plátno bedlivě sledoval již několik let a ona událost, která zapříčinila jeho vznik (testovací video uniklo na internet před dvěma lety [dostupné nyní například zde] a vyvolalo masivní ohlas fanoušků, na jehož základě produkční společnost 20th Century Fox původně zamítnutému snímku dala zelenou) mi udělala nesmírnou radost. O to víc, když už mám poprvé za sebou plody této píle zástupů lidí. Protože Deadpool je něco, co si rozhodně nebudete chtít nechat ujít. 

Málokterý film totiž dokáže jít tak blízko své komiksové předloze jako právě on. Jistě, jsou zde učiněny některé kroky, které hlavní postavu poměrně zásadně proměňují oproti předloze, nicméně i filmová podoba tohoto kultovního hrdiny funguje přesně tak, jak by se od něj dalo čekat. A Ryan Reynolds si tuhle vysněnou roli zatraceně hodně užívá, což ve výsledku baví především diváka. Kousavý, sarkastický, zábavný, silně nekorektní a především sprostý jak dlaždič. Zkrátka Deadpool jak má být. Dost mu samozřejmě i napomáhá slušné obsazení i ve vedlejších rolích, především solidní Ed Skrein a výtečná Morena Baccarin. Je zkrátka vidět, že tady jde o něco jiného, než jen o snahu vydělat co nejvíce peněz. 

A to je druhá věc. Míra toho, co zvládne produkce předvést s velice skromným rozpočtem (především v porovnání s ostatními současnými komiksovými filmy) 58 milionů dolarů, je docela působivá. Jistě, filmu místy čouhá trochu sláma z bot jak se říká, nikdy to ovšem vyloženě nevadí, mnohdy právě naopak. Navíc, finálová bitka je správě surová a díky působivé choreografii zábavnější, než třeba to co předvedl nejmenovaný tým minulý rok. Své tomu samozřejmě dodává i podmanivý hudební doprovod, který míchá kultovní fláky z let minulých s chytlavými rytmy hudební kompozice Toma Holkenborga, pro kterého je to již několikátý nesmírně působivý soundtrack za posledních pár let (a to nepočítám fakt, že se postará o Batmanovskou část soundtracku blížícího se filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti). Zkrátka věci tu šlapou a vypadají, jak by ve filmu podobného ražení vypadat měli, bez zbytečných komplikací. 

Jistě, ono tempo filmu párkrát zakolísá díky možná až přílišnému, seč potřebnému přiblížení se superhrdinské formuli, nicméně ona míra originality, nápaditosti a surovosti s jakou přichází, tenhle neduh dostatečně vyvažuje. Je až s podivem, jak moc si tvůrci dovolí být kousaví a nekorektní v rámci filmu. Ale díky tomu, že je to pro tuhle postavu charakteristické, je to o to více potěšující. Deadpool se zkrátka s ničím moc nepáře a servíruje přesně to, co sliboval už od prvních záběrů. A za to si zaslouží pochvalu. Už dlouho se totiž do kin nedostal film, který bezezbytku využívá očekávání, která ve fanoušcích nabudil svoji marketingovou kampaní. Tohle je zkrátka trefa do černého (kterou možná trochu kazí až moc volně přeložené české titulky, které mnohdy nedávají moc smysl). 


Deadpool je zkrátka jedinečný komiksový film, který doufejme vyšlape cestu pro další surovější komiksové adaptace, které si své místo na stříbrném plátně rozhodně zaslouží. Baví celou dobu, mnohdy nesmírně, jindy se zase trochu táhne. I tak mu ovšem není moc co jiného vytknout. Poctivá práce jak od fanoušků, která potěší každého, kdo kdy přišel s tímto komiksem do kontaktu. A pro ty co ne, představí jednoho z nejzábavnějších a nejosobitějších komiksových hrdinů, kteří si tímto filmem říkají o více prostoru. Deadpool splnil co si předsevzal a dovolím si tvrdit, že začátkem roku přinesl do kin jednoho z nejsilnějších komiksových hrdinů tohoto roku. V závěrečné bilanci roku 2016 se nebojím, že by zapadl i mezi daleko většími značkami. Pokud tedy máte alespoň trochu pozitivní vztah ke komiksu nebo komiksovým filmům, vyražte do kina. Tentokrát rozhodně zklamáni nebudete.     
Deadpool splnil co si předsevzal. Servíruje naprosto nekompromisní, zábavnou a neskutečně nápaditou podívanou, která je jak věrná komiksové předloze, tak nezklame filmové fanoušky. Těch pár úkroků k šabloně pro superhrdinské originy je trochu rušivých, nicméně potřebných. I přes ně je ovšem filmový Deadpool jedna velká jízda od začátku do konce, která nezklame jak příznivce předlohy tak filmové diváky předlohou netknuté. Slušné herecké obsazení, skvělý scénář, výborná hudební stránka a film, který s rozpočtem zlomku toho co konkurence, zašlape spoustu z ní do země tak nekompromisním způsobem, že mu u toho ještě budete fandit. Zkrátka jedna velká radost, po které budete chtít přídavek. 
 Koktejl: 
10% Krev
10% Sprosťárny
10% Origin
70% Deadpool 
Deadpool
(X-Men: Deadpool)

Akční / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2016, 108 min

Režie: Tim Miller
Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
Kamera: Ken Seng
Hudba: Junkie XL
Hrají: Ryan Reynolds, Karan Soni, Ed Skrein, Michael Benyaer, Stefan Kapicic, Brianna Hildebrand, Style Dayne, Kyle Cassie, Taylor Hickson, Ayzee, Naika Toussaint, Randal Reeder, T.J. Miller, Isaac C. Singleton Jr., Morena Baccarin, Justyn Shippelt, Donna Yamamoto, Jed Rees, Hugh Scott, Gina Carano, Cindy Piper, Emily Haine, Aatash Amir, Chad Riley, Paul Belsito, Darcey Johnson, Leslie Uggams, Kyle Rideout, Jason William Day, Stan Lee, Ben Wilkinson, Rachel Shaw, Paul Lazenby, Rob Hayter, Greg LaSalle
Produkce: Simon Kinberg

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 11.02.2016 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 11.02.2016 CinemArt SK
USA V kinech od: 12.02.2016 20th Century Fox

http://www.csfd.cz/film/261379-deadpool/
http://www.imdb.com/title/tt1431045/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit. 

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?