Přeskočit na hlavní obsah

Star Wars: Poslední z Jediů | Star Wars: The Last Jedi

Poslední velká filmová událost letošního roku. dlouho očekávaný druhý díl nové trilogie z předaleké galaxie se dostává dnešním dnem do českých a slovenských kin a přináší další dobrodružství Rey. Tentokrát je u kormidla Rian Johnson, který v průběhu dokončování filmu dostal na starosti i další trilogii filmů z předaleké galaxie, které budou následovat po devátém díle za několik let. Jak tedy dopadla jeho premiéra ve světě Hvězdných válek? A podařilo se mu zahnat trochu slabší dojmy ze spin-offu Rogue One? 

Osud rebelů v galaxii je stále nejasný. Po zničení Republiky Prvním řádem se vydává zbytek Rebelů na zběsilý útěk před pronásledující letkou, která vypátrala jejich základnu a má v úmyslu jedním útokem vyhladit zbytky Rebelů jednou provždy. Mezi tím se Rey (Daisy Ridley) po vypátrání Lukea Skywalkera (Mark Hamill) snaží přesvědčit legendárního mistra Jedi aby pomohl zastavit agresivní První řád vedený Nejvyšším vůdcem Snokem (Andy Serkis). to ovšem nebude tak jednoduché, neboť Luke má dobré důvody, proč se na dlouhé roky schovával na konci galaxie...

Jedna věc se Poslednímu z Jediů upřít nedá. Rian Johnson se snaží s látkou jít trochu jiným směrem a i když sklouzává několikrát k podobné recyklaci jako posledně J.J. Abrams, nikdy to nepůsobí tak okatě. Jeho Star Wars působí překvapivě odvážně jinak a přesto důvěrně známě. Problém je ovšem s tím, že i když některé momenty působí famózně a fanoušek u nich zaplesá radostí, jiné táhnou film nekompromisně ke dnu. Je to poměrně podobný případ, jako loni Rogue One: Star Wars Story, v detailu místy skvělá podívaná, v celku se člověk ovšem ne a ne zbavit rozpačitého dojmu. A i když i tentokrát bude notná část publika slintat blahem a vrnět radostí už z principu, faktem je, že osmá epizoda na to být podobně kvalitním dějovým pokračováním jako bylo Impérium vrací úder pro původní trilogii zkrátka nemá. Tady se totiž místy dostáváme až do úrovně druhého dílu prequelové trilogie... 

I když totiž v některých momentech zvládá film předvést působivé momenty a rozvíjet dějově tuhle příběhovou nástavbu klasického příběhu trochu jiným a neočekávaným směrem, ne vše funguje tak jak by si asi tvůrci rádi přáli. Navíc, Rian Johnson hned v několika momentech až zbytečně moc tlačí na pilu, což ve výsledku nepůsobí jen jako snaha o distanc od prozatím natočených dílů, jeho počínání se možná až nebezpečně přibližuje například nedávným Strážcům galaxie. A to není úplně ono. 

Příběhová fragmentace příběhu do ve své podstatě tří separátních dějových linek je poměrně osvěžující díky jejich rozličnosti, na konci se ovšem člověk nemůže zbavit dojmu, že jejich propojenost a vzájemná návaznost je možná až trochu moc umělá a škrobená. to ostatně platí i o samotných postavách. Nově příchozí Kelly Marie Tran nebo Benicio Del Toro zvládají získat divácké sympatie celkem snadno, problém je, že nově zavedené postavy této série na podobně vrstvený příběh jednoduše nemají (snad s výjimkou Snokea, který díky většímu prostoru zvládá zapůsobit neskutečným způsobem, především díky skvělé trikové realizaci této postavy). Vyloženě pak zamrzí redukce postavy admirála Huxe v komediální figurku, kterou všichni využívají jako svoji rohožku. Když navíc tenhle díl trochu zvláštním stylem adaptuje pojetí síly a předvádí nové věci,  nemohu říct, že bych sdílel nadšení ostatních. Přístup hraničící až s banalizací celého mythosu o rytířích Jedi se nejenže tak trochu vymezuje proti předešlým látkám realizovaným v rámci tohoto univerza, on i místy působí i trochu směšně.     

Když se pak navíc přidá ne zrovna dobře zvládnutý závěr, je pak vlastně vymalováno. Chápu, že režisér chtěl udělat radikální kroky a vydat se tak se sérií trochu jiným směrem (zvláště pak po kritice, jakou si vysloužil sedmý díl), přesto si úplně nemyslím, že tohle byla ta správná volba. Příběhově totiž tenhle celý téměř tříhodinový kolotoč působí spíše tuhle nahodile, tuhle zase až moc uměle a vykonstruovaně až hrůza. 

Není to ovšem jen problém s tím, jakým způsobem se tu přistupuje k postavám a jakou šachovou partii s nimi režisér rozehrává. Je to i v samotném zpracování. John Williams se v některých momentech pouští do působivých motivů (jen tak z hlavy mě napadá třeba marš vojáků v jedné ze závěrečných scén), jindy zase přesvědčivě recykluje a rozvíjí důvěrně známé motivy pro tuhle sérii. Zkrátka člověk si díky jeho hudební složce připadá jako doma, i když objevuje v podstatě nový příběh. O to více zamrzí fakt, že jak digitální triky, tak kamera Stevea Yedlina nejsou tím, co by si zasloužilo zrovna moc chvály. Jistě, několik momentů které jsou působivé by se tu našlo, například scény odehrávající se v kajutě Snokea patří k tomu nejlepšímu co tenhle film nabídne, vše ostatní ovšem zase taková sláva není. jistě, nelze upřít působivost zpracování lokace závěrečného souboje, přesto i v několikanásobně větším měřítku nezvládá tenhle souboj vykouzlit ani zdaleka tak působivou atmosféru vojenského konfliktu, jako v případě soubojů v sedmičce a ani zdaleka takovou, jako v případě Rogue One: Star Wars Story. 


Zamrzí obzvláště to, že některé triky jsou pak na tak bídné úrovni, že dávají vzpomenout například na X-Men: Poslední vzdor (v jedné z posledních scén s Rey). Jindy se zase kamera snaží svým snímáním nabídnout komornější a intimnější pohled na postavy, to ovšem příliš nefunguje v této podobě a už vůbec sne s takto digitálním pozadím. Je to zkrátka škoda, kdyby se tvůrci snažili trochu více zapracovat na svém sdělení, místo toho se snažit nacpat Porgy do každého druhého třetího záběru, mohlo to dopadnout trochu jinak. 

Star Wars: Poslední z Jediů není ve výsledku špatný film, nejsou to ale příliš dobré Star Wars. Film který se rozlétl za novými obzory pro tuhle sérii nezvládl přesvědčit a především v mnoha momentech nudí. Hluchá místa, místy nepřesvědčivé triky a příběh, na který jeho postavy jednoduše nemají. Přístup ke kánonu jako slon v porcelánu a příslib toho, že to příště nijak diametrálně odlišné nebude. Nemá to totiž kdo táhnout a Chewie to sám neodhuláká.        
    
Jiní možná budou slintat blahem, u mě se radostné vrnění nedostavilo. Rian Johnson se sice pokouší o něco nového a neprobádaného, ne vždy mu to ovšem funguje. Příběhové zákruty místy působí nahodile, místy zase přehnaně uměle, po většinu času ovšem nudí, protože na to ty postavy jednoduše nemají. Přístup ke kánonu jako jsem slon v porcelánu a v některých scénách vyloženě zastaralé digitální triky tomu moc nepomáhají, stejně fakt, že atmosférou se jedná o jeden z nejslabších dílů série vůbec. Rozpačité jako Rogue One, kvalitami někde u prequelové trilogie se snahou být nové Impérium vrací úder. Výchozí situace pro závěr trilogie tak zrovna dvakrát nadějná není.      

Star Wars: Poslední z Jediů
(Star Wars: The Last Jedi, Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi, Star Wars: Poslední Jediovia)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

Režie: Rian Johnson
Scénář: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Carrie Fisher, Mark Hamill, John Boyega, Oscar Isaac, Billie Lourd, Domhnall Gleeson, Benicio Del Toro, Gwendoline Christie, Andy Serkis, Lupita Nyong'o, Laura Dern, Kelly Marie Tran, Anthony Daniels, Jimmy Vee, Peter Mayhew, Warwick Davis, Thanh Van Ngo, Crystal Clarke, Akshay Kumar, Andy Nyman, Mark Lewis Jones, Togo Igawa, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy
Producenti: Kathleen Kennedy, Ram Bergman
Střih: Bob Ducsay
Scénografie: Rick Heinrichs
Kostýmy: Michael Kaplan

https://www.csfd.cz/film/331937-star-wars-posledni-z-jediu/
http://www.imdb.com/title/tt2527336/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...