Přeskočit na hlavní obsah

Pokémon: Detektiv Pikachu | Pokémon: Detective Pikachu

Pokémon byl fenomén mého dětství, před kterým se prostě nedalo utéct. Ať už šlo o animovaný televizní seriál, karetní hry nebo videohry pro všechny myslitelné herní konzole. Od té doby už je tomu přeci jen pár let, a i když tyhle kapesní monstra nejsou úplně v hlavním dění, pořád mají popularitu a díky stále novým dobrodružstvím se dostávají k dalším a dalším budoucím fanouškům. Hraný film z jejich světa tak byl jen otázkou času (zvláště poté, co se kiny prohnalo hned několik animovaných celovečerních filmů, některé i u nás). Volba padla na adaptaci spin-offu hlavní série, který dal jméno i této filmové adaptaci a v jeho hlavní roli se objeví mluvící Pikachu, vyšetřující vraždu zmizelého policisty. Vyplatí se vyrazit na tenhle animák do kina? Pokud vám fenomén Pokémon alespoň trochu něco říká, tak rozhodně.    


Tim (Justice Smith) se se svým otcem již dlouhé roky neviděl. I tak jej ovšem zpráva o jeho úmrtí během dopravní nehody zasáhne. Vydává se tedy vyřešit všechny formality do místa jeho bydliště do Ryme City - města, ve kterém žijí lidé a pokémoni bok po boku ve vzájemné symbióze. Na místě ovšem zjišťuje, že jeho otec pracoval na případu výskytu nelegální látky, která způsobuje u pokémonů zuřivost a mohla by tak ohrozit vzájemné soužití těchto dvou živočišných druhů a s tím související budoucnost Ryme City. I když se do záležitostí svého otce míchat nehodlá, jeho názor změní setkání se zvláštním mluvícím Pikachu...

Tenhle ten kousek mohl dopadnout hodně způsoby. Přeci jen převést svět Pokémon na stříbrná plátna ve hraném filmu je hodně složitá záležitost díky náležitostem právě tohoto univerza. Je možná tedy dobře, že se tvůrci rozhodli adaptovat právě tenhle pár let starý spin-off, který celou tuto záležitost vzájemné koexistence lidí a pokémonů řeší trochu jinak, než jak jej známe z většiny titulů téhle značky. A to byl setsakra dobrý nápad. Pokud vám totiž tihle chlupáči (a nejenom chlupáči) alespoň trochu něco říkají, nebo nedejbože jste na jejich příbězích vyrůstali, pak je pro vás tahle novinka naprostá trefa do černého a nejmasivnější dávka nostalgie za poslední roky. Ať už totiž mám s filmem problém jaký chci, pro člověka ovlivněného touhle látkou se jedná o jeden z nejzábavnějších, nejnápaditějších a nejsympatičtějších animáků za dlouhé roky. Právě proto, že prodává celý svět těchto příšerek tak naprosto parádním způsobem.


V lepší výsledek snad ani nešlo doufat. Jistě, film má své neduhy (a o těch později), faktem ale je, že ví přesně, co chce divákům prodat a jakým způsobem. Akvizice Ryana Reynoldse jako dabéra hlavního animovaného aktéra sice před nějakým časem vyvolala nejedno pozdvižené obočí, ovšem ve výsledku je docela těžké si v téhle roli po shlédnutí filmu představit kohokoliv jiného. A Reynolds tímto jen dokazuje, že má zatraceně dobrou představu o tom, co po něm jeho fanoušci (a fanoušci předlohy) chtějí. Dostatek humoru, perfektní timing narážek a vtipů, přesně mířené kousavé narážky pro tu odrostlejší část publika i působivý design všeho okolo tu prostě jede na výbornou.

Divák tak nemá problém nechat se vtáhnout do tohoto světa, do kterého s největší pravděpodobností nahlédl před dlouhými roky a přemýšlel, jaké by to bylo se do něj jednou podívat. I když tenhle film adaptuje vedlejší příběh vyšetřování, to v čem boduje nejvíc je vyobrazení světa, kde veškerou faunu obstarávají právě tihle větší či menší pokémoni. Je to možná také dáno tím, že film cílí především na mladší publikum, přesto se u něj budou bavit všechny věkové kategorie - díky živému a sympatickému světu a hlavním hrdinům.
   

Kde film naopak trochu zaostává, je celková výprava nad rámec jednotlivých stvoření. Ty sice vypadají mnohdy digitálně možná až přes míru, přesto by člověk tohle zvládl poměrně bez problému, už jen díky nostalgickým brýlím, přejít. Co je trochu větší problém přejít, je ovšem úroveň digitálních triků, kterými je vytvářeno prostředí pro hlavní aktéry. Scény odehrávající se v samotném městě docela i fungují (s vyjímkou jednoho dvou momentů kdy je zelené plátno až trestuhodně vidět), snímku Pokémon: Detektiv Pikachu ale podráží scény v exteriéru, především pak ve třetím aktu, kdy je kostrbatost pohybů a jejich mapování na digitální scénu hodně okatá a rušivá. Jasně, dítě tohle asi příliš řešit nebude ale i tak na rok 2019 to prostě zamrzí. 

V momentě, kdy ovšem pominu trikovou stránku a možná až zbytečně jednodušší scénář (s čímž souvisí i nedostatek prostoru pro některé postavy), není moc co filmu vlastně vytknout. Jasně, člověk netknutý tímhle fenoménem si bude jen ťukat na čelo, co na tom všichni vlastně vidí, ten, kdo ovšem ví, která bije, bude nadmíru pobaven. Energická, zábavná a oddechová jízda, u které si dopřejete silnou dávku nostalgie. Tohle je prostě čistokrevná fan service, která stávající fanoušky potěší a s největší pravděpodobností přivede i dost nových. 

Asi dost bude záležet, s jakou do Pokémon: Detektiv Pikachu půjdete. Pokud vám totiž nevadí, že na filmu je jeho cílení na mladší publikum zatraceně znát, a to ovlivňuje i samotný příběh a postavy, a budete ochotní překousnout několik trikově výrazně slabších momentů v druhé půli filmu, nevidím moc důvodů proto, proč filmu nedat šanci. Čistokrevná služba pro fanoušky, která umí pobavit i dojmout, nabízí sympatické hrdiny a poměrně přesvědčivě zvládá prodat hraný svět Pokémonů. Lepší výsledek by se asi málokdo po oznámení odvážil čekat.   

Pokémon: Detektiv Pikachu
(Pokémon: Detective Pikachu, Detective Pikachu, Pokémon Detektív Pikachu)
Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Mysteriózní /
Sci-Fi / Fantasy


USA / Japonsko, 2019, 104 min

Režie: Rob Letterman
Scénář: Dan Hernandez, Benji Samit, Rob Letterman, Derek Connolly
Kamera: John Mathieson
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Ryan Reynolds, Justice Smith, Kathryn Newton, Bill Nighy, Ken Watanabe, Chris Geere, Rita Ora, Suki Waterhouse, Karan Soni, Josette Simon, Alejandro de Mesa, Simone Ashley, Diplo, Omar Chaparro, Kadiff Kirwan, Ikue Ótani, Benjamin Coakley, Daniel Eghan, Fiona Hardingham
Producenti: Hidenaga Katakami, Don McGowan, Mary Parent, Cale Boyter
Střih: Mark Sanger, James Thomas
Scénografie: Nigel Phelps
Kostýmy: Suzie Harman

Mládeži přístupný

Česko V kinech od: 09.05.2019 Vertical Ent.
Slovensko V kinech od: 09.05.2019 Continental film
USA V kinech od: 10.05.2019 Warner Bros. US

https://www.csfd.cz/film/546268-pokemon-detektiv-pikachu/
https://www.imdb.com/title/tt5884052/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room . Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku  Wind River z minulého roku?