Přeskočit na hlavní obsah

John Wick 3 | John Wick: Chapter 3 - Parabellum


Oblíbený zabiják s tváří Keanu Reevese se vrací do českých a slovenských kin. V aktuální nabídce je od čtvrtka totiž třetí díl série John Wick, ve které se titulní nezastavitelný nájemný zabiják postaví celému společenství organizovaného zločinu, které si v závěru druhého dílu poštval proti sobě. Povede se hlavnímu hrdinovi vyváznout ze situace, kdy každý nájemný zabiják na světě jde po odměně vypsané na jeho hlavu? Jedno je jisté, pokud patříte k fanouškům série, víte zhruba co na vás v rámci něco málo přes dvě hodiny dlouhé novince čeká. A pokud vás tahle akční série doposud míjela, moc času na rozkoukání vám snímek John Wick 3 nedopřeje...  


John Wick (Keanu Reeves) si docela zavařil. Když se snažil dostat ze své poslední šlamastiky, porušil zásady útočiště nájemných zabijáků v New Yorku - Hotelu Continental. I přes přísný zákaz zabil v prostorách hotelu jednoho ze svých pronásledovatelů. Takové hrubé porušení zásad celého mezinárodního organizovaného zločinu se ovšem trestá tím nejpřísnějším trestem. Zvládne John přežít, i když mu po krku půjde celý New York, včetně jeho dřívějších známých? 

Jak jsem psal již výše, pokud jdete do třetího dílu se znalostmi předchozích dvou dobrodružství největšího akčního frajera posledních let, víte zhruba co na vás čeká. A pokud jste zatím tuhle sérii neokusili (byť by se v takovém případě docela hodila důležitá otázka - Proč?), film vám rozhodně s orientací v tomhle promyšleném světě organizovaného zločinu moc času nedopřeje a vrhne vás rovnou do děje. Trojka totiž navazuje pár minut poté tam, kde dvojka svoji jízdu skončila. Hned od prvních momentů je ovšem jasné, že tady se pojede tak trochu ve stylu dvojky. A ono by to asi i nijak jinak moc nešlo.   


Tvůrci i tentokrát trochu rozšiřují svět Johna Wicka (byť ne všechny rozšíření v tomto díle fungují tak na výbornou, jak bylo u tohoto geroje zatím zvykem), zatímco hlavní hrdina téměř celé dvě hodiny bojuje o svůj holý život. Co jiného také čekat, když porušil zásady světa ve kterém dlouhé roky platil za hvězdu, nyní musí nést následky. Pro diváka je to samozřejmě plus, protože se najde jen málo momentů, kdyby nebyl Baba Jaga v ohrožení od sobě rovných. Není v tom však tentokráte sám. V ohrožení jsou totiž také ti, kteří mu při posledním dobrodružství pomáhali a tak celý příběh trojky zase co do komplexnosti roste. Problém ovšem je, že ne všechno, co se tvůrci snaží v rámci značky realizovat funguje, navíc ono pomrkávání po čtyřce, na které také dojde, tak nějak člověk po konci dvojky čekal už pro třetí díl.  

Ono totiž toho příběhu tady zase tolik není a větší prostor dostává akce. To by problém normálně nebyl, ovšem tentokrát se až na pár vyjímek  film už schyluje k jednotvárnosti a zbytečné natahovanosti některých akčních sekvencí. A to je trochu škoda, protože tu a tam se náznak něčeho nového a nápaditého objeví - třeba bitka v muzeu zbraní. Jediným ovšem zato zatraceně světlým momentem v tomhle je využití postavy Halle Berry a jejich svou cvičených vlčákův jedné z lokací filmu, které bych se nebál označit za vůbec asi nejlepší využití psů v akčním filmu.   


Jinak ale film operuje v podstatě celou dobu na úrovni dvojky. Hodně akce (byť méně nápaditosti a také posun fyzických možností hlavního hrdiny i oproti druhému dílu), zajímavá choreografie a nápaditá výprava, která vypadá zatraceně povědomě. Tentokrát mi ovšem chybělo něco na způsob "fucking pencil" momentu z dvojky, případně nějaká památná scéna jako například diskotéka z jedničky. Ona i celá koncepce filmu, který působí ve své závěrečné části možná více jako videohra než normální film, trochu strádá když závěrečný souboj z hlavním padouchem je docela jednotvárný. A to přitom se proti sobě postaví Keanu Reeves a Marc Dacascos, který očividně pořád má na to předvádět zajímavé kousky. 

Ono ať už k trojce mám ve výsledku výtky jaké chci, rozhodně to neznamená, že by John Wick 3 byl špatným filmem. To ani náhodou. I třetí akční masakr v podání Chada Stahelskiho je daleko předaleko za konkurencí, sebe samotného se mu už ale podruhé překonat nepovedlo. John Wick ve svém třetím příběhu je zase trochu jiný a má zase trošku jinačí neduhy, přesto se pořád jedná o neskutečnou akční pecku, která stojí za to vidět na velkém plátně a přispět tak tvůrcům na případnou čtyřku.


Pokud vám tak akční film něco říká nebo jste absolvovali některý z předešlých dílů, třetí kapitola příběhů charismatického zabijáka vás nezklame. Jistě, má své neduhy, akce je místy možná až příliš monotónní a digitální triky by zasloužily trochu více péče (v jedné scéně si až člověk vzpomene na kultovní Torque: Ohnivá kola), pořád je to ale John Wick jak ho známe a právem už tento hrdina patří k legendám akčního žánru. A trojka to i přes své neduhy jen potvrzuje. Takže za dva tři roky se snad sejdeme u čtyřky... 
John Wick se vydává potřetí do akce a série znalým přidává vydatný, více jak dvě hodiny dlouhý nášup, ve kterém jede zase akce na plné obrátky. Tentokrát sice příběhová stránka trochu vázne a akce trpí trochu jednotvárností, pořád se ale jedná vyladěnou akční jízdu, která nenechá žádného fanouška akčního filmu chladným.

John Wick 3
(John Wick: Chapter 3 - Parabellum, John Wick 3: Parabellum)
Akční / Krimi / Thriller

USA, 2019, 130 min

Režie: Chad Stahelski
Scénář: Derek Kolstad, Shay Hatten, Chris Collins, Marc Abrams
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane, Laurence Fishburne, Mark Dacascos, Asia Kate Dillon, Lance Reddick, Tobias Segal, Anjelica Huston, Saïd Taghmaoui, Jerome Flynn, Randall Duk Kim, Robin Lord Taylor, Susan Blommaert, Jason Mantzoukas, Cecep Arif Rahman, Yayan Ruhian, Tiger Chen Hu, Faith Logan, Oscar Pavlo, Candace Smith, Boban Marjanović
Producenti: Basil Iwanyk, Erica Lee
Střih: Evan Schiff
Scénografie: Kevin Kavanaugh
Kostýmy: Luca Mosca

Nepřístupné pro děti do 15 let

Česko V kinech od: 16.05.2019 Vertical Ent.
Slovensko V kinech od: 16.05.2019 Forum Film SK
USA V kinech od: 17.05.2019 Lionsgate US

https://www.csfd.cz/film/564692-john-wick-3/
https://www.imdb.com/title/tt6146586/Komentáře

 1. Takže za dva tři roky se snad sejdeme u trojky...

  Asi spíš mělo být čtyřky. Ale díky za lákavou recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, mělo tam být u čtyřky. Díky za upozornění :)

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit. 

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?