Přeskočit na hlavní obsah

John Wick 3 | John Wick: Chapter 3 - Parabellum


Oblíbený zabiják s tváří Keanu Reevese se vrací do českých a slovenských kin. V aktuální nabídce je od čtvrtka totiž třetí díl série John Wick, ve které se titulní nezastavitelný nájemný zabiják postaví celému společenství organizovaného zločinu, které si v závěru druhého dílu poštval proti sobě. Povede se hlavnímu hrdinovi vyváznout ze situace, kdy každý nájemný zabiják na světě jde po odměně vypsané na jeho hlavu? Jedno je jisté, pokud patříte k fanouškům série, víte zhruba co na vás v rámci něco málo přes dvě hodiny dlouhé novince čeká. A pokud vás tahle akční série doposud míjela, moc času na rozkoukání vám snímek John Wick 3 nedopřeje...  


John Wick (Keanu Reeves) si docela zavařil. Když se snažil dostat ze své poslední šlamastiky, porušil zásady útočiště nájemných zabijáků v New Yorku - Hotelu Continental. I přes přísný zákaz zabil v prostorách hotelu jednoho ze svých pronásledovatelů. Takové hrubé porušení zásad celého mezinárodního organizovaného zločinu se ovšem trestá tím nejpřísnějším trestem. Zvládne John přežít, i když mu po krku půjde celý New York, včetně jeho dřívějších známých? 

Jak jsem psal již výše, pokud jdete do třetího dílu se znalostmi předchozích dvou dobrodružství největšího akčního frajera posledních let, víte zhruba co na vás čeká. A pokud jste zatím tuhle sérii neokusili (byť by se v takovém případě docela hodila důležitá otázka - Proč?), film vám rozhodně s orientací v tomhle promyšleném světě organizovaného zločinu moc času nedopřeje a vrhne vás rovnou do děje. Trojka totiž navazuje pár minut poté tam, kde dvojka svoji jízdu skončila. Hned od prvních momentů je ovšem jasné, že tady se pojede tak trochu ve stylu dvojky. A ono by to asi i nijak jinak moc nešlo.   


Tvůrci i tentokrát trochu rozšiřují svět Johna Wicka (byť ne všechny rozšíření v tomto díle fungují tak na výbornou, jak bylo u tohoto geroje zatím zvykem), zatímco hlavní hrdina téměř celé dvě hodiny bojuje o svůj holý život. Co jiného také čekat, když porušil zásady světa ve kterém dlouhé roky platil za hvězdu, nyní musí nést následky. Pro diváka je to samozřejmě plus, protože se najde jen málo momentů, kdyby nebyl Baba Jaga v ohrožení od sobě rovných. Není v tom však tentokráte sám. V ohrožení jsou totiž také ti, kteří mu při posledním dobrodružství pomáhali a tak celý příběh trojky zase co do komplexnosti roste. Problém ovšem je, že ne všechno, co se tvůrci snaží v rámci značky realizovat funguje, navíc ono pomrkávání po čtyřce, na které také dojde, tak nějak člověk po konci dvojky čekal už pro třetí díl.  

Ono totiž toho příběhu tady zase tolik není a větší prostor dostává akce. To by problém normálně nebyl, ovšem tentokrát se až na pár vyjímek  film už schyluje k jednotvárnosti a zbytečné natahovanosti některých akčních sekvencí. A to je trochu škoda, protože tu a tam se náznak něčeho nového a nápaditého objeví - třeba bitka v muzeu zbraní. Jediným ovšem zato zatraceně světlým momentem v tomhle je využití postavy Halle Berry a jejich svou cvičených vlčákův jedné z lokací filmu, které bych se nebál označit za vůbec asi nejlepší využití psů v akčním filmu.   


Jinak ale film operuje v podstatě celou dobu na úrovni dvojky. Hodně akce (byť méně nápaditosti a také posun fyzických možností hlavního hrdiny i oproti druhému dílu), zajímavá choreografie a nápaditá výprava, která vypadá zatraceně povědomě. Tentokrát mi ovšem chybělo něco na způsob "fucking pencil" momentu z dvojky, případně nějaká památná scéna jako například diskotéka z jedničky. Ona i celá koncepce filmu, který působí ve své závěrečné části možná více jako videohra než normální film, trochu strádá když závěrečný souboj z hlavním padouchem je docela jednotvárný. A to přitom se proti sobě postaví Keanu Reeves a Marc Dacascos, který očividně pořád má na to předvádět zajímavé kousky. 

Ono ať už k trojce mám ve výsledku výtky jaké chci, rozhodně to neznamená, že by John Wick 3 byl špatným filmem. To ani náhodou. I třetí akční masakr v podání Chada Stahelskiho je daleko předaleko za konkurencí, sebe samotného se mu už ale podruhé překonat nepovedlo. John Wick ve svém třetím příběhu je zase trochu jiný a má zase trošku jinačí neduhy, přesto se pořád jedná o neskutečnou akční pecku, která stojí za to vidět na velkém plátně a přispět tak tvůrcům na případnou čtyřku.


Pokud vám tak akční film něco říká nebo jste absolvovali některý z předešlých dílů, třetí kapitola příběhů charismatického zabijáka vás nezklame. Jistě, má své neduhy, akce je místy možná až příliš monotónní a digitální triky by zasloužily trochu více péče (v jedné scéně si až člověk vzpomene na kultovní Torque: Ohnivá kola), pořád je to ale John Wick jak ho známe a právem už tento hrdina patří k legendám akčního žánru. A trojka to i přes své neduhy jen potvrzuje. Takže za dva tři roky se snad sejdeme u čtyřky... 
John Wick se vydává potřetí do akce a série znalým přidává vydatný, více jak dvě hodiny dlouhý nášup, ve kterém jede zase akce na plné obrátky. Tentokrát sice příběhová stránka trochu vázne a akce trpí trochu jednotvárností, pořád se ale jedná vyladěnou akční jízdu, která nenechá žádného fanouška akčního filmu chladným.

John Wick 3
(John Wick: Chapter 3 - Parabellum, John Wick 3: Parabellum)
Akční / Krimi / Thriller

USA, 2019, 130 min

Režie: Chad Stahelski
Scénář: Derek Kolstad, Shay Hatten, Chris Collins, Marc Abrams
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane, Laurence Fishburne, Mark Dacascos, Asia Kate Dillon, Lance Reddick, Tobias Segal, Anjelica Huston, Saïd Taghmaoui, Jerome Flynn, Randall Duk Kim, Robin Lord Taylor, Susan Blommaert, Jason Mantzoukas, Cecep Arif Rahman, Yayan Ruhian, Tiger Chen Hu, Faith Logan, Oscar Pavlo, Candace Smith, Boban Marjanović
Producenti: Basil Iwanyk, Erica Lee
Střih: Evan Schiff
Scénografie: Kevin Kavanaugh
Kostýmy: Luca Mosca

Nepřístupné pro děti do 15 let

Česko V kinech od: 16.05.2019 Vertical Ent.
Slovensko V kinech od: 16.05.2019 Forum Film SK
USA V kinech od: 17.05.2019 Lionsgate US

https://www.csfd.cz/film/564692-john-wick-3/
https://www.imdb.com/title/tt6146586/Komentáře

 1. Takže za dva tři roky se snad sejdeme u trojky...

  Asi spíš mělo být čtyřky. Ale díky za lákavou recenzi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, mělo tam být u čtyřky. Díky za upozornění :)

   Smazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...