Přeskočit na hlavní obsah

6 underground: Tajné operace | 6 Underground

Michael Bay se vrací k normálním filmům. Za posledních 15 let se tenhle mnohými uctívaný, mnohými nenáviděný tvůrce věnoval mimo sérii Transformers jen dvěma menším projektům, z nich oba rozhodně stojí za zhlédnutí. Po relativním průšvihu jménem Transformers: Poslední rytíř, díky kterému se celá série dočká restartu pod novým vedením, se tenhle Hollywoodský megaloman rozhodl vrátit s veškerou parádou a svoji novou epickou akční podívanou upsal Netflixu. A ta včera dorazila, neboť blockbuster 6 underground: Tajné operace je od 13. prosince v nabídce služby i u nás, včetně českého dabingu. 

Bývalý technologický vynálezce a milionář známý pod přezdívkou Jedna (Ryan Reynolds) se rozhodl vzdát svého života a potají operovat mimo jurisdikci kteréhokoli ze států a využít svůj majetek k nápravě příkoří po celém světě. Pomoci mu k tomu má tým odpadlíků z různých sfér života, pro které je toto šance jak lidem po celém světě skutečně pomoci bez ohledu nebo obavy z následků pro svoje blízké. Jejich současným cílem ale není nikdo jiný než světově známý válečný zločinec a tyranský diktátor... 

Musím uznat, že jsem se Bayova návratu trochu obával. Ne, že bych nevěřil, že to v sobě pořád má, nicméně originální produkty od Netflixu byly minimálně v minulém roce tak trochu nedodělky, kterým by slušela více videopůjčovna než kino. V posledních měsících se ovšem kvalita docela razantním způsobem zvedla a jen za poslední měsíc a něco se na platformě objevila pecka Král a vzápětí na to skvělý Irčan. A 6 underground: Tajné operace na to svým způsobem navazuje. I když se totiž nová bayovka objevila jako originální produkce na Netflix, neztratila by se ani trochu mezi těmi největšími blockbustery v kinech. Ba co více, myslím že minimálně co se akce a nápadů týče by strčila i většinu do kapsy. 


Pokud totiž je něco hlavní devízou téhle novinky, je to právě ta přepálená akce, kde všechno vybuchuje jak na běžícím páse (včetně věcí které nemají co vybuchovat), destrukce provází hlavní hrdiny kam se podívají a kamera si dává záležet aby všechno vypadalo dostatečně cool a co možná nejpůsobivěji. Když si totiž Bay nehraje s mimozemskými hračičkami které se snaží naroubovat na co nejvíc pozemské mytologie co mu přijde pod ruku, tu akci pořád umí. Ano je to nadnesené jako hovado, všechno je přepálené víc jak mlíko po půl hodině na sporáku  a hrdinové u toho sypu suché hlášky až vám z toho vyprahne, nicméně od Michaela Baye by snad v roce 2019 nikdo nečekal nějakou hloubku. 

Zvláště stojí-li za scénářem Rhett Reese a Paul Wernick, kteří si udělali jméno především oběma Deadpooly a Zombielandy. Jistě, ty násilné citace a odkazy na filmu jsou místy už trochu moc ale přesto jsem se nepřistihl, že by mi to nějak moc vadilo. Tahle novinka sice místy sotva drží pohromadě, především díky trochu zvláštní formě vyprávění, kterou tvůrci zvolili, kdy film skáče mezi různými momenty v čase aby neodkryl všechny karty najednou, i tak ale ty dvě hodiny utečou ve společnosti téhle šestičlenné party překvapivě rychle a vy na konci máte pocit, že by vám vlastně další mise téhle té nepravděpodobné bandy odpadlíků vlastně vůbec nevadila, zvláště byl by u toho opět Michael Bay

Jedinými výraznějšími výtkami v řemeslném ohledu by tak byla práce s kamerou a trochu váznoucí kontinuita, především pak v první sekvenci ve Florencii. I když se kameraman Bojan Bazelli snaží a některé pro Baye typické "samohoňky" vypadají i tady sympaticky, v pár místech se díky práci s kamerou a střihem stávají akční sekvence trochu nepřehledné. V jeden moment jsem si až vzpomněl na 96 hodin: Zúčtování a to rozhodně není model střihu, který by někdo chtěl kopírovat. Není to častý problém jen to v pár momentech trochu srazí výsledný dojem z filmu I přes zmíněné nedostatky je ovšem 6 underground: Tajné operace trefou do černého a jedná se o další jistý hit pro platformu, neboť se Bay vrátil v plné formě. Zábavný, akcí napěchovaný blockbuster jak se sluší a patří u kterého se dá ideálně vypnout v předvánočním shonu. Pěkně se na to kouká, sympatické obsazení zvládá bavit a exotické lokace rozhodně nenudí. Pokud jsou tedy velké akční snímky vaší krevní skupinou, rozhodně dejte téhle novince šanci, zklamáni nebudete. 

6 underground: Tajné operace je k dispozici na Netflixu od pátku 13. prosince. Film je k dispozici ve verzích s českými titulky i s českým dabingem.     
Michael Bay a jeho návrat k velkým akčním peckám bez robotů? Vlastně jo. 6 underground je vcelku zábavný akční blockbuster přesně podle pravidel klasických bayovek. Tentokrát sice s menší vizuální stylizací než bývá pro režiséra zvykem, nicméně akce, humoru a sebestředných momentů je ve filmu víc než dostatek. Pokud jsou přímočaré akční filmy hlavně na efekt vaší krevní skupinou, s touhle novinkou rozhodně nesáhnete vedle. 

6 underground: Tajné operace
(6 Underground, Six Underground)
Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2019, 127 min

Režie: Michael Bay
Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
Kamera: Bojan Bazelli
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Ryan Reynolds, Mélanie Laurent, Dave Franco, Ben Hardy, Adria Arjona, Corey Hawkins, Sebastian Roché, Manuel Garcia-Rulfo, Kim Kold, Jurij Kolokolnikov, Payman Maadi, Lior Raz, Lidia Franco, James Murray, Lukhanyo Bele, Ron Funches, Daniel Adegboyega, Constantine Gregory, Roger Nevares, Tauras Cizas
Producenti: Michael Bay, David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger
Střih: Roger Barton, William Goldenberg, Calvin Wimmer
Scénografie: Jeffrey Beecroft
Kostýmy: Jany Temime

Na VOD od: 13.12.2019 Netflix

https://www.csfd.cz/film/622395-6-underground-tajne-operace/
https://www.imdb.com/title/tt8106534/combined
https://www.netflix.com/cz/title/81001887Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?