Přeskočit na hlavní obsah

The One and Only Ivan

Současné situace s kinodistribucí se nesnaží využít jen Netflix, HBO, Amazon a další zavedení hráči, plně z ní těží i Disney se svojí službou Disney+. V jejím rámci nedávno uvedli v rámci speciálního poplatku očekávaný (a na mnoha místech právem zatracovaný) hraný remake oblíbené Mulan. Prostor mezi novinkami dostal také rodinný příběh inspirovaný skutečnými událostmi The One and Only Ivan o zvířecích hrdinech v zajetí jako hlavní čísla malého cirkusu. Jak se tenhle kousek, kterému jeho zvířecím hrdinům své hlasy propůjčilo hned několik známých tváří, vlastně ale povedl?      

Ivan si už nic moc jiného než zajetí vlastně ani nepamatuje. Jako jediná gorila široko daleko je hlavním číslem cirkusu v obchodním centru principála Macka (Bryan Cranston), který se od něj staral od mláděte. Jeho hvězda ovšem pomalu slábne a majitel téhle zvířecí smečky, která baví návštěvníky obchodního centra, hledá způsob jak oživit návštěvnost. A naskytne se mu ideální příležitost ve formě sloního mláděte... 

Tahle rodinná podívaná má i přes poměrně zvučná jména ať už v digitální nebo hrané podobě jeden docela velký problém. Na filmu je každým coulem vidět to, že je to námět spíše pro televizní film, než jako plnohodnotný rodinný snímek do kin. Jistě, je to milé, je to zábavné a na poměry snímků od Disney to funguje dostatečně. Jenže nebýt hlavních hrdinů a jejich poměrně přesvědčivé animace (minimálně co se hlavních zvířat týče), film by neměl moc co nabídnout nad rámec běžného průměru.

Příběh jako takový má jednu slušnou pointu rozmělněnou na 95 minut a cestou k tomu kýženému konci vám musí stačit dílčí scény se sympatickými hrdiny, které ovšem nevedou od nikud nikam. Skutečný příběh, který stál u zrodu toho všeho, je tu hodně přepracován do podoby pohodové rodinné zábavy která ovšem má problém trochu pracovat se svým divákem. Místy zábavné a hřejivé, místy přehnaně traumatizující a depresivní. Emoce fungují ale snímek s nimi divákem lomcuje až příliš neopatrně aby tam onen progres byl zasloužený. Díky tomu je tak samotný závěr vlastně pro titulního představitele filmu pozitivní a všechno dobře dopadne, nicméně celé to vyústění příběhu a moralita celého snímku díky tomu co závěru předcházelo tu hodinu a půl, vyzní tak nějak do prázdna. 

Řemeslně se jedná o povedený kus v rámci možností. Variace stokrát viděného plati i v tomto případě,  snímek tak nepřekračuje vlastní stín a i když má pár momentů, které ho z hlubin průměru alespoň trochu tahají alespoň trochu ven, ve světle dalších daleko populárnějších příběhů (a minimálně originálnějších) se krčí někde v pozadí. A to i přesto, že digitální chlupáči s hlasem Sama Rockwella a Danny DeVita spolu fungují na výbornou.  


The One and Only Ivan je tak po zvážení všeho poměrně obstojným rodinným filmem, který si na platformě i mimo ni své příznivce najde. Jako zábava na jeden večer to navíc vyloženě špatná volba také není. Jenom ten potenciál, obzvláště při tomhle obsazení tam byl prostě někde daleko jinde.  

Příjemná rodinná jednorázová zábava, která těží především z parádního hlasového ansámblu a nenáročného humoru. Celé to sice příběhově působí trochu podvyživeně a vlastně tak trochu o ničem ale na jedno zhlédnutí to pobaví a to je vlastně nejlepší výsledek v jaký film s tímto přístupem mohl doufat. Nic velkolepého v tomto případě nečekejte, jen lehce nadprůměrný rodinný film s mluvícími zvířátky. 

The One and Only Ivan
Animovaný / Komedie / Rodinný
USA, 2020, 95 min
Režie: Thea Sharrock
Předloha: Katherine Alice Applegate (kniha)
Scénář: Mike White
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Craig Armstrong
Hrají: Angelina Jolie, Bryan Cranston, Sam Rockwell, Helen Mirren, Danny DeVito, Ariana Greenblatt, Eleanor Matsuura, Brooklynn Prince, Ramon Rodriguez, Betsy Graver
Producenti: Angelina Jolie, Allison Shearmur, Brigham Taylor
Střih: Barney Pilling
Zvuk: James Mather
Scénografie: Molly Hughes
Kostýmy: Jill Taylor

USA Na VOD od: 21.08.2020 Disney+

https://www.csfd.cz/film/731746-the-one-and-only-ivan/
https://www.imdb.com/title/tt3661394/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room . Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku  Wind River z minulého roku?

Chicagský tribunál | The Trial of the Chicago 7

Díky opět se zpřísňujícím opatřením a všeobecné situaci nejenom ve filmovém průmyslu je osud očekávaných filmových hitů zatím neznámý. Velké letní filmy se odsouvaly prvně na podzim, poté na příští rok s nadějí, že situace se dramaticky zlepší. Není to ovšem problém jen velkých blockbusterů ale také umělecky hodnotnějších filmů, které pomýšlejí na nějaké to ocenění začátkem příštího roku. Jedním z takových byl i hvězdně obsazený příběh na motivy skutečných událostí z tvůrčí dílny Aarona Sorkina Chicagský tribunál , který od Paramountu v červnu koupil Netflix aby jej v půlce října nabídly svým předplatitelům. A byl to od nich zatraceně dobrý tah...