Přeskočit na hlavní obsah

The One and Only Ivan

Současné situace s kinodistribucí se nesnaží využít jen Netflix, HBO, Amazon a další zavedení hráči, plně z ní těží i Disney se svojí službou Disney+. V jejím rámci nedávno uvedli v rámci speciálního poplatku očekávaný (a na mnoha místech právem zatracovaný) hraný remake oblíbené Mulan. Prostor mezi novinkami dostal také rodinný příběh inspirovaný skutečnými událostmi The One and Only Ivan o zvířecích hrdinech v zajetí jako hlavní čísla malého cirkusu. Jak se tenhle kousek, kterému jeho zvířecím hrdinům své hlasy propůjčilo hned několik známých tváří, vlastně ale povedl?      

Ivan si už nic moc jiného než zajetí vlastně ani nepamatuje. Jako jediná gorila široko daleko je hlavním číslem cirkusu v obchodním centru principála Macka (Bryan Cranston), který se od něj staral od mláděte. Jeho hvězda ovšem pomalu slábne a majitel téhle zvířecí smečky, která baví návštěvníky obchodního centra, hledá způsob jak oživit návštěvnost. A naskytne se mu ideální příležitost ve formě sloního mláděte... 

Tahle rodinná podívaná má i přes poměrně zvučná jména ať už v digitální nebo hrané podobě jeden docela velký problém. Na filmu je každým coulem vidět to, že je to námět spíše pro televizní film, než jako plnohodnotný rodinný snímek do kin. Jistě, je to milé, je to zábavné a na poměry snímků od Disney to funguje dostatečně. Jenže nebýt hlavních hrdinů a jejich poměrně přesvědčivé animace (minimálně co se hlavních zvířat týče), film by neměl moc co nabídnout nad rámec běžného průměru.

Příběh jako takový má jednu slušnou pointu rozmělněnou na 95 minut a cestou k tomu kýženému konci vám musí stačit dílčí scény se sympatickými hrdiny, které ovšem nevedou od nikud nikam. Skutečný příběh, který stál u zrodu toho všeho, je tu hodně přepracován do podoby pohodové rodinné zábavy která ovšem má problém trochu pracovat se svým divákem. Místy zábavné a hřejivé, místy přehnaně traumatizující a depresivní. Emoce fungují ale snímek s nimi divákem lomcuje až příliš neopatrně aby tam onen progres byl zasloužený. Díky tomu je tak samotný závěr vlastně pro titulního představitele filmu pozitivní a všechno dobře dopadne, nicméně celé to vyústění příběhu a moralita celého snímku díky tomu co závěru předcházelo tu hodinu a půl, vyzní tak nějak do prázdna. 

Řemeslně se jedná o povedený kus v rámci možností. Variace stokrát viděného plati i v tomto případě,  snímek tak nepřekračuje vlastní stín a i když má pár momentů, které ho z hlubin průměru alespoň trochu tahají alespoň trochu ven, ve světle dalších daleko populárnějších příběhů (a minimálně originálnějších) se krčí někde v pozadí. A to i přesto, že digitální chlupáči s hlasem Sama Rockwella a Danny DeVita spolu fungují na výbornou.  


The One and Only Ivan je tak po zvážení všeho poměrně obstojným rodinným filmem, který si na platformě i mimo ni své příznivce najde. Jako zábava na jeden večer to navíc vyloženě špatná volba také není. Jenom ten potenciál, obzvláště při tomhle obsazení tam byl prostě někde daleko jinde.  

Příjemná rodinná jednorázová zábava, která těží především z parádního hlasového ansámblu a nenáročného humoru. Celé to sice příběhově působí trochu podvyživeně a vlastně tak trochu o ničem ale na jedno zhlédnutí to pobaví a to je vlastně nejlepší výsledek v jaký film s tímto přístupem mohl doufat. Nic velkolepého v tomto případě nečekejte, jen lehce nadprůměrný rodinný film s mluvícími zvířátky. 

The One and Only Ivan
Animovaný / Komedie / Rodinný
USA, 2020, 95 min
Režie: Thea Sharrock
Předloha: Katherine Alice Applegate (kniha)
Scénář: Mike White
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Craig Armstrong
Hrají: Angelina Jolie, Bryan Cranston, Sam Rockwell, Helen Mirren, Danny DeVito, Ariana Greenblatt, Eleanor Matsuura, Brooklynn Prince, Ramon Rodriguez, Betsy Graver
Producenti: Angelina Jolie, Allison Shearmur, Brigham Taylor
Střih: Barney Pilling
Zvuk: James Mather
Scénografie: Molly Hughes
Kostýmy: Jill Taylor

USA Na VOD od: 21.08.2020 Disney+

https://www.csfd.cz/film/731746-the-one-and-only-ivan/
https://www.imdb.com/title/tt3661394/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...