Přeskočit na hlavní obsah

Gulliverovy cesty [35%]


http://www.csfd.cz/film/254295-gulliverovy-cesty/


V kinech ČR od:20.01.2011
V kinech SR od:20.01.2011
Na DVD od:18.04.2011


Gulliverovy cesty, fantastický cestopis z pera anglického spisovatele Jonathana Swifta je dnes považována za jednu z největších literárních klasik. Její pojetí jako parodie na dobrodružné příběhy a společenské satiry posloužilo naposledy v roce 1996 televizní adaptaci. Tedy dodnes, kdy Hollywood prezentuje film, který si z látky vypůjčuje daleko méně než by se na film s titulem knihy ve svém názvu slušelo. Režisér Rob Letterman se totiž pod slavnou značkou snaží prodat komedii která se inspiruje ve slavné knize jen lehce a jen z jedné části.



Jack Black se coby zaměstnanec podatelny, který si myslí na dámu z oddělení cestopisů, rozhodne zvolit cestu zapůsobení na ni pomocí napsání článku o Bermudském trojúhelníku. Avšak při doplutí na místo určení jej bouře přenese na ostrov obývaný dvěma znesvářenými královstvími. Gulliver se díky pomoci jednomu z nich, království Liliputánie, stává místním hrdinou. To se ovšem nelíbí místnímu armádnímu generálovi a tak začíná na Gullivera potají vymýšlet zákeřnou odvetu.



Zásadním problémem celého snímku je fakt, že to celé působí jako laciná variace na televizní pohádku, kterou se někdo snažil vyretušovat na celovečerní podívanou se známými tvářemi. A to vše se opírá o Jacka Blacka, nikoliv Gullivera. Ten tu totiž hraje v podstatě jen sám sebe s jiným příběhovým podkladem. Problémem je, že ačkoliv tento prvek ve většině komediálních filmů s ním funguje poměrně spolehlivě, v kontextu těžce dětinské, jednoduché a odfláknuté komedie to je spíše na obtíž. Jasně, je zde pár dobrých vtípků, odkazů a scén, nicméně ty utopí velké množství těch nepovedených a nezáživných. A to i přes relativně krátkou, 85 minutovou stopáž.



Gulliverovy cesty jsou jednoznačně kvalitativním zklamáním. Pod příslibem známého zábavného příběhu, divák dostane poměrně plytký příběh o nalezení odvahy v podání Jacka Blacka, podpořený o opravdu ale opravdu nehezkou grafiku, kterou nezachrání ani celkem slušná výprava. Zbytek je jen čistě průměrná látka bez špetky nadšení. Cesty tak nejspíše poslouží jen těm opravdu málo náročným a těm nejmenším, ovšem s tím problémem, že pro ně zde není žádná roztomilá postavička.



Koktejl :
70 % Infantilnost na každém kroku
15 % Opravdu smutná grafika
15 % Nuda

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?    

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš