Přeskočit na hlavní obsah

Drive | Drive [90%]


http://www.csfd.cz/film/240522-drive/


  • USA 

    Drive

  • SK název 

    Drive

Akční / Drama / Krimi / Thriller
USA, 2011, 100 min

Hudba:

 Cliff Martinez


Dánský režisér Nicolas Winding Refn není rozhodně tím, co by se dalo nazvat obyčejný tuctový režisér. Jeho filmografie ostatně mluví za vše. Svoji cestu do Hollywoodu si vyšlapal většinou samými zajímavými filmy. Minimálně jeho Bronson patří mezi mé velmi oblíbené filmy. A to hlavně díky do značné míry neotřelému zpracování. Nyní přichází jeho americký debut.


Neřeknou mu jinak než řidič. Na pět minut je váš, o minutu déle nebo méně a jste v tom na vlastní pěst. Své přezdívce dává za pravdu jak ve svém povolání filmového automobilového kaskadéra, tak po večerech, kdy dělá nájemného řidiče různým zlodějíčkům. Nekompromisní a zásadový přístup mu vždy vycházel, ovšem až do okamžiku, kdy se seznámí se sousedkou Irene. V tu chvíli si ovšem ještě neuvědomuje, jak trnitá bude cesta k ní. Může za ní její manžel Standard, navrátivší se z vězení, který svojí dohodou s gangstery ohrožuje nejen Irene, ale i jejího syna Benicia. Rozhodne se tedy Standardovi pomoci s loupeží, která má vyrovnat dluhy. Je v tom ovšem háček.



Ano, dějově to zní jako celkem rutinní záležitost. A je tomu tak. Recyklace fragmentů dějové linky je stoprocentní a ani z části neskrývaná. On tu totiž není důraz na to co přesně, spíše než o to jak. Když totiž porovnáte tématikou podobného Kurýra právě s Drive, dostanete v podstatě dějově podobný film, ovšem odlišnější jeden od druhého jako nic jiného. Drive totiž ačkoliv sází na akčně laděný děj a jednotlivé dějové prvky, vcelku je to hlavně osobité kriminální drama s prvky thrilleru, v neskutečně zajímavé formě.



Refn totiž svůj osobitý styl piluje k dokonalosti. Ať již jde o minimalistické herectví Ryana Goslinga, které kontrastuje hlavně ve vypjatých scénách, ať již jde o silnou, až mrazivě chladnou atmosféru, nebo právě osobitý vizuální styl, plný oku lahodících záběrů, symboliky a postupů, používaných spíše v umělecky laděných filmech, než v běžné Hollywoodské tvorbě. A o to tu právě jde, nezáleží na faktu, že se na plátně děje v podstatě to samé, co už tu bylo stokrát. Záleží tu hlavně na tom, že se to děje v děsně originální formě, která vás buď znechutí, nebo naprosto ohromí.



Nikdo se tu s ničím jen tak nepáře. Žádné chození okolo horké kaše. Nic takového. U násilí kamera jednoduše neuhne, cenzura mluvy tu taky není a žádné vodění diváka za ručičku se tu také neprovozuje. Všechno se děje v rytmu jízdy na plný plyn. Díky tomu divák zůstává v tempu až do závěrečných titulků. Jediná místa, kdy má divák čas se nadechnout jsou tak jen malí intermezza podkreslená silně osobitou hudbou, která jen slouží jako odrazový můstek pro dalších několik minut silně adrenalinově emocionálního zážitku.

 
Drive se tak jednoduše stává snímkem, který v kině jen tak neuvidíte, ale přitom dějově vychází z běžného materiálu. Díky kombinaci osvědčených prvků s originalitou a osobitostí, se tak k divákovi dostává silný příběh v naleštěném balení, které se nebojí inspirovat v neo-noiru nebo oldschoolové stylizaci inspirované moderními trendy. Prostě a jednoduše laskomina, které k dokonalosti chybí jen málo.

Nicolas Winding Refn dobývá Hollywood. I tak by se dala označit podívaná vybroušená téměř k dokonalosti. Revize stokrát viděného v sympatické, těžce osobité a originální fazoně funguje na 100%. Ryan Gosling v hlavní roli exceluje podobně, jako Refn za kamerou. Jednotlivé detaily, ať již se jedná o hudbu, obrazovou stylizaci nebo celkově vyznění filmu samy o sobě stojí za pochvalu. I přes velká osobní očekávání je Drive naprosto odzbrojujícím snímkem, který sice nesedne každému, ovšem komu ano, ten bude z kina odcházet ohromen. 


Hodnocení
90%




Koktejl :
20 % Strohý, obyčejný příběh
20 % Skvělá hudba
20 % Akce
20 % Ohromující obrazová stylizace
20 % Silná autorská podívaná


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?    

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš