Přeskočit na hlavní obsah

Kandidát [55%]

České nebo slovenské filmy tu popravdě na blogu nebývají tak často, jak by možná bylo vhodné. Je to především díky tomu, že krátka nepovažuji drtivou většinu české produkce za nějak směrodatnou a slovenská jde nějak dlouhodobě mimo mě. Takové ty komedie pro typické čechy už prostě jsou něco, co mi leze nejen krkem. Když jsem však před projekcí nějakého ze zahraničních bijáků viděl trailer na slovenskou produkci jménem Kandidát, zprvu jsem vůbec netušil, že se jedná o československý produkt. Vizuálně to prostě vypadalo až příliš dobře. Nyní se tento film dostává na DVD, zatím tedy na slovensku, a vyvstává tak otázka, stojí tohle slovenskočeské a netypické dílo za váš čas?  

Adam Lambert (Marek Majeský) platí za boha reklamy na Slovensku. I přesto, že se zařekl, že už politické kampaně nebude, bere zakázku na prezidentskou kampaň jednoho z autsiderů nadcházející prezidentské volby na Slovensku. Ty jsou už ale za dva měsíce a Adamovi a jeho týmu tak nezbývá moc času na to udělat z nikoho člověka, který sestane dalším prezidente. Adam se cítí natolik jistý svými schopnostmi, že se vsadí se svým největším konkurentem o to, kterého kandidát vyhraje volby. Ve hře je celý majetek obou zúčastněných. Vítěz bere vše a poražený odtáhne z Bratislavy... 

Popravdě, ať už to z procentuálního hodocnení možná nevyplývá, Kandidát mi udělal neskutečnou radost, i když se v globálu nejedná o kdoví jak vydařený snímek. Proč? Protože je jednou z těch produkcí, které našemu prostoru sedí, nicméně téměř nikdo je nedělá díky riskantnosti takového projektu. Klasická melodramata a komedie jsou prostě pořád jistější vody pro českého, potažmo slovenského filmaře. Zkrátka nebýt ve filmu známé české a slovenské tváře, těžko byste identifikovali, že se jedná o produkci z našich končin. A to mě v záplavě víceméně předvídatelných filmů prostě baví. 

Problém ale je, že se film snaží být až příliš za každou cenu světový, čímž působí většiu času příliš nuceně a škrobeně a dialogy (nevím jak je to v knižní předloze, s tou jsem co dočinění neměl) působí příliš uměle. A přitom by stačilo trochu zapracovat na scénáři, ubrat z té nucenosti a fungovalo by to o hromadu lépe. Propozice na to film měl, schopnou kameru a režii jakbysmet. Dokonce i celá audiovizuální složka až na pár trochu nepříjemných zádrhelů vypadá docela světově. Tedy s vyjímkou zvuku a dabingu, který místy docela rve uši. K tomu bych měl navíc ještě jednu připomínku, sáhněte po originálním česko-slovenském znění. Nějaký člověk totiž vymyslel skvělý nápad a nechal dvě z hlavních postav předabovat do češtiny. Přitom tahle prasárna nebyla potřeba neboť Marek Majeský má naprosto perfektně sedící hlas pro tento typ postavy a jistý konflikt česká x slovenská společnost tu hraje taky svoji roli. Takže tento krok českého distributora trochu nechápu.    
Jak jsem již ale uvedl, celou snahu docela hatí nevyrovnaný scénář, který v některých momentech funguje překvapivě hodně dobře a jeho dravost a drzost vyloženě vykouzlí úsměv na tváři, jindy však sklouzává ke stereotypu, hře na dramatický efekt bez přihlédnutí ke kontextu narativu a přílišné snaze zalíbit se svoji kulrevoucností. Ve výsledku je to pak horská dráha která střídá polohy dobrého a špatného filmu, který vám ale i přesto prostě zůstane v hlavě, především díky velmi solidnímu závěru.

Kandidát tak ve výsledku sice ani z daleka nenaplňuje svůj vysoký potenciál, nicméně i přes kolísavé kvality se jedná rozhodně o film, který si vaši pozornost zaslouží, především díky tomu, že tu dlouho nic takového z našich končin zkrátka nebylo. A jako celovečerná hraný debut režiséra Jonáše Karáska to ve mě vyvolává zájem vidět co podnikne příště. Pokud vás tak už omrzela klasická hra filmařů s divákem a chcete vidět že i u nás se dají natočit solidně vypadající a značně provokativní snímky, sáhněte po Kandidátovi  na DVD.

A ono to jde když se chce. I když totiž kandidát nedopadl ani zdaleka tak dobře jak mohl, stojí alespoň krásný příklad toho, že i v našich končinách se dá natočit film, který bude vypadat světově a nebude se přitom cachtat vtypickém rybníčku melodramat a komedií pro masy. Kandidát je provokativní, hodně solidně natočený však na scénář hodně nevyrovnaný a slabý snímek, který ovšem rozhodně stojí za shlédnutí už jen díky tomu, že tohle tu prostě debutant Jonáš Karásek natočil. (Ps. Ten kdo pro českou distribuci dělal dabing dvou hlavních slovensky mluvících postav by si zasloužil pohlavek. Židlí. Martin Stránský je jako dabér hodně fajn, nicméně tady je to prostě show Marka Majeského který je tu bezchybný v tomto ohledu a nucené úkorky zvukové stránky kvůli dabingu zbytečně sráží dojem z filmu. ) 
 Koktejl:
25% Provokace
25% Volby
25% Světovost
25% Křeč 


Kandidát
(Candidate)
Thriller / Komedie
Česko / Slovensko, 2013, 106 min

Režie: Jonáš Karásek
Předloha: Maroš Hečko (kniha), Michal Havran ml. (kniha)
Scénář: Maroš Hečko, Michal Havran ml., Peter Balko
Kamera: Tomáš Juríček
Hudba: Matúš Široký
Hrají: Marek Majeský, Monika Hilmerová, Michal Dlouhý, Michal Kubovčík, Pavel Slabý, Pavel Nový, Milan Chalmovský, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Lukáš Pelč, Dušan Vicen, Michal Havran ml., Alice Bendová, Lucia Molnárová, Petra Molnárová, Marián Mitaš 

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 27.02.2014 Bioscop
V kinech SR od: 10.10.2013 Continental
Na DVD v SR od: 07.05.2014 Magic Box SK

http://www.csfd.cz/film/329609-kandidat/
http://www.imdb.com/title/tt3258080/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...