Přeskočit na hlavní obsah

Hotel Transylvánie 2 | Hotel Transylvania 2 [70%]

Parta strašidel nestvůr a krvežíznivých stvoření v zábavné podobě pro dětské publikum se vrací. Od včerejšího dne naleznete v nabídce tuzemských i slovenských kin pokračování úspěšné animované komedie Hotel Transylvánie, které se pokouší navázat tam, kde první díl před třemi lety skončil. Zabodovala do značné míry originální látka i napodruhé, nebo se jedná o dvakrát nastavovanou kaši?

Mavis (Selena Gomez) a Jonathan (Andy Samberg) překonali nástrahy jejich netradičního vztahu a i přes dřívější Dracovi (Adam Sandler) připomínky mají svatbu. Tím však jejich šťastný život teprve začíná, když zanedlouho poté Mavis oznamuje svému otci šťastnou novinu, že spolu čekají dítě. Když se malý Dennis narodí, velký zájem o něj začne projevovat sám Drácula, neboť v něm vidí pokračovatele svého upírského rodu. Jeho vnuk však spíše než na strašení nevinných kolemjdoucích a vůbec na cokoliv upírského, myslí spíše na superhrdiny a postavy z kreslených příběhů v televizi. Navíc se jeho tesáky ještě ani nevyvinuly, tedy není jisté, jestli je upír nebo člověk. To však Draca nehodlá zastavit...

První Hotel Transylvánie byl do jisté míry překvapením. Docela originální variace na klasický příběh dokázala spoustu diváků uhranout svoji nápaditostí, zábavností a také zpracováním, které z těch nejslavnějších knižních a filmových monster udělalo docela zábavnou partičku postav, se kterými ta hodina a půl v kině utekla překvapivě rychle. Pokračování se v tomto ohledu vydává již do prozkoumaných vod, kde však onen element unikátnosti musí něčím nahradit, což se mu zase tak dobře bohužel nedaří.

Narozdíl od netradičního romantického zapletení se strašidla a člověka, které nabídl první díl, které bylo podpořeno vyrovnáním se Draculy s dospíváním jeho "náctileté" dcery, se druhý díl zaměřuje primárně na konflikt generací a dvou různých světů, kde se Dracula snaží za každou cenu udržet časy dávno minulé a bránit se změně, které celé jeho okolí už dávno podlehlo. Tuto skutečnost pak jen dokresluje vývoj společenských návyků, které jsou stavěny proti tradicím, které dnes již málokdo uctívá. Bohužel tohle je i do značné míry vizitka pro samotný film.

Spíše než se držet jednolitého odkazu se snímek možná až v příliš mnoho místech fragmentuje díky snaze zasáhnout co největší spektrum diváků úkroky směrem k aktuálně populárním trendům a součástem společenského života. V několika momentech se tak jakoby snímek pozastavil aby byla možnost udělat nějaký odkaz pro současnou generaci (postavy si fotí selfie, hodnotí kvality aplikací na svých mobilních telefonech atp.) po kterém jakoby snímek opět ožíval. Neříkám zde, že všechny tyto úkroky jsou špatné (například navigace v telefonu je svým způsobem nápaditá a zábavná), nicméně působí to spíše jako nucená snaha zaujmout, než přirozený prvek filmu. Na druhé straně audiovizuální stránka, podobně jako vizuální gagy stále fungují na výbornou. 

V konečném pohledu je to tak spíše o tom, zda-li se vám svět a humor nastavený prvním dílem líbil. Pokud ano, Hotel Transylvánie 2 nabízí příjemný nášup, který byť nedosahuje všech kvalit dílu předchozího, hlad po další porci podobně zábavné rodinné podívané splňuje myslím se že dostatečně. Na druhé straně, pokud vám už jednička nepřišla kdoví jaká, její pokračování vám ve své podstatě nenabídne nic nového nebo dramaticky jiného než to, co tu bylo napoprvé. 

Hledáte-li tedy slušně natočený a především zábavný animák, u kterého se pobaví jak malí, tak i ti starší, není asi moc nad čím uvažovat. Hotel Transylvánie 2 je totiž ideálním kandidátem na právě takový film. Dostatek humoru, střídmá stopáž, a nějaké to morální poselství, to vše zabalené do vizuálně nápaditého balení. Byť to tedy napoprvé bylo o třídu lepší, i v této podobě poměrně s přehledem tento animák převyšuje současnou konkurenci a na rozdíl od levných evropských animáků nabízí dostatek muziky za cenu vstupenky.  


Strašidla a krvesajové bodují i napodruhé. Pokračování úspěšného animáku boduje přesně tam, kde zafungovala jednička, byť tentokrát absentuje onen punc originality a něčeho neviděného. I přesto je však Hotel Transylvánie 2 příjemným oddychovým animovaným příběhem, kde se pobaví na příjemně ubíhající hodince a půl jak ti nejmenší, tak ti už dávno ne školou povinní. Líbivé zpracování a dostatek humoru tak dokáže vynahradit i pár trochu více nucených momentů a menší kolísání v tempu filmu. 
 Koktejl: 
35% Zábava
25% Rodina
20% Upíři a strašidla
10% Výchova dítěte
10% Mezigenerační spory
 
Hotel Transylvánie 2
(Hotel Transylvania 2, Hotel Transylvánia 2)
Animovaný / Komedie / Rodinný
USA, 2015, 90 min

Režie: Genndy Tartakovsky
Scénář: Robert Smigel, Adam Sandler
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Adam Sandler, Selena Gomez, Steve Buscemi, Mel Brooks, Andy Samberg, Keegan-Michael Key, Kevin James, Fran Drescher, David Spade, Nick Offerman, Megan Mullally, Dana Carvey, Rob Riggle, Chris Kattan, Jon Lovitz, Nick Swardson, Carter Hastings

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 24.09.2015 Falcon
Slovensko V kinech od: 01.10.2015 Itafilm
USA V kinech od: 25.09.2015 Sony Pictures

http://www.csfd.cz/film/332915-hotel-transylvanie-2/
http://www.imdb.com/title/tt2510894/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit. 

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?