Přeskočit na hlavní obsah

Hotel Transylvánie 2 | Hotel Transylvania 2 [70%]

Parta strašidel nestvůr a krvežíznivých stvoření v zábavné podobě pro dětské publikum se vrací. Od včerejšího dne naleznete v nabídce tuzemských i slovenských kin pokračování úspěšné animované komedie Hotel Transylvánie, které se pokouší navázat tam, kde první díl před třemi lety skončil. Zabodovala do značné míry originální látka i napodruhé, nebo se jedná o dvakrát nastavovanou kaši?

Mavis (Selena Gomez) a Jonathan (Andy Samberg) překonali nástrahy jejich netradičního vztahu a i přes dřívější Dracovi (Adam Sandler) připomínky mají svatbu. Tím však jejich šťastný život teprve začíná, když zanedlouho poté Mavis oznamuje svému otci šťastnou novinu, že spolu čekají dítě. Když se malý Dennis narodí, velký zájem o něj začne projevovat sám Drácula, neboť v něm vidí pokračovatele svého upírského rodu. Jeho vnuk však spíše než na strašení nevinných kolemjdoucích a vůbec na cokoliv upírského, myslí spíše na superhrdiny a postavy z kreslených příběhů v televizi. Navíc se jeho tesáky ještě ani nevyvinuly, tedy není jisté, jestli je upír nebo člověk. To však Draca nehodlá zastavit...

První Hotel Transylvánie byl do jisté míry překvapením. Docela originální variace na klasický příběh dokázala spoustu diváků uhranout svoji nápaditostí, zábavností a také zpracováním, které z těch nejslavnějších knižních a filmových monster udělalo docela zábavnou partičku postav, se kterými ta hodina a půl v kině utekla překvapivě rychle. Pokračování se v tomto ohledu vydává již do prozkoumaných vod, kde však onen element unikátnosti musí něčím nahradit, což se mu zase tak dobře bohužel nedaří.

Narozdíl od netradičního romantického zapletení se strašidla a člověka, které nabídl první díl, které bylo podpořeno vyrovnáním se Draculy s dospíváním jeho "náctileté" dcery, se druhý díl zaměřuje primárně na konflikt generací a dvou různých světů, kde se Dracula snaží za každou cenu udržet časy dávno minulé a bránit se změně, které celé jeho okolí už dávno podlehlo. Tuto skutečnost pak jen dokresluje vývoj společenských návyků, které jsou stavěny proti tradicím, které dnes již málokdo uctívá. Bohužel tohle je i do značné míry vizitka pro samotný film.

Spíše než se držet jednolitého odkazu se snímek možná až v příliš mnoho místech fragmentuje díky snaze zasáhnout co největší spektrum diváků úkroky směrem k aktuálně populárním trendům a součástem společenského života. V několika momentech se tak jakoby snímek pozastavil aby byla možnost udělat nějaký odkaz pro současnou generaci (postavy si fotí selfie, hodnotí kvality aplikací na svých mobilních telefonech atp.) po kterém jakoby snímek opět ožíval. Neříkám zde, že všechny tyto úkroky jsou špatné (například navigace v telefonu je svým způsobem nápaditá a zábavná), nicméně působí to spíše jako nucená snaha zaujmout, než přirozený prvek filmu. Na druhé straně audiovizuální stránka, podobně jako vizuální gagy stále fungují na výbornou. 

V konečném pohledu je to tak spíše o tom, zda-li se vám svět a humor nastavený prvním dílem líbil. Pokud ano, Hotel Transylvánie 2 nabízí příjemný nášup, který byť nedosahuje všech kvalit dílu předchozího, hlad po další porci podobně zábavné rodinné podívané splňuje myslím se že dostatečně. Na druhé straně, pokud vám už jednička nepřišla kdoví jaká, její pokračování vám ve své podstatě nenabídne nic nového nebo dramaticky jiného než to, co tu bylo napoprvé. 

Hledáte-li tedy slušně natočený a především zábavný animák, u kterého se pobaví jak malí, tak i ti starší, není asi moc nad čím uvažovat. Hotel Transylvánie 2 je totiž ideálním kandidátem na právě takový film. Dostatek humoru, střídmá stopáž, a nějaké to morální poselství, to vše zabalené do vizuálně nápaditého balení. Byť to tedy napoprvé bylo o třídu lepší, i v této podobě poměrně s přehledem tento animák převyšuje současnou konkurenci a na rozdíl od levných evropských animáků nabízí dostatek muziky za cenu vstupenky.  


Strašidla a krvesajové bodují i napodruhé. Pokračování úspěšného animáku boduje přesně tam, kde zafungovala jednička, byť tentokrát absentuje onen punc originality a něčeho neviděného. I přesto je však Hotel Transylvánie 2 příjemným oddychovým animovaným příběhem, kde se pobaví na příjemně ubíhající hodince a půl jak ti nejmenší, tak ti už dávno ne školou povinní. Líbivé zpracování a dostatek humoru tak dokáže vynahradit i pár trochu více nucených momentů a menší kolísání v tempu filmu. 
 Koktejl: 
35% Zábava
25% Rodina
20% Upíři a strašidla
10% Výchova dítěte
10% Mezigenerační spory
 
Hotel Transylvánie 2
(Hotel Transylvania 2, Hotel Transylvánia 2)
Animovaný / Komedie / Rodinný
USA, 2015, 90 min

Režie: Genndy Tartakovsky
Scénář: Robert Smigel, Adam Sandler
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Adam Sandler, Selena Gomez, Steve Buscemi, Mel Brooks, Andy Samberg, Keegan-Michael Key, Kevin James, Fran Drescher, David Spade, Nick Offerman, Megan Mullally, Dana Carvey, Rob Riggle, Chris Kattan, Jon Lovitz, Nick Swardson, Carter Hastings

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 24.09.2015 Falcon
Slovensko V kinech od: 01.10.2015 Itafilm
USA V kinech od: 25.09.2015 Sony Pictures

http://www.csfd.cz/film/332915-hotel-transylvanie-2/
http://www.imdb.com/title/tt2510894/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...