Přeskočit na hlavní obsah

Most špiónů | Bridge of Spies [85%]

Steven Spielberg patří beze sporu mezi největší jména Hollywoodu. Jsou to už však téměř tři roky od té doby, co byl jeho poslední snímek v českých a slovenských kinech. Na životopisný film o nejslavnějším americkém prezidentovi se rozhodl nicméně navázat dalším politicky laděným filmem, tentokráte přímo z prostředí studené války mezi USA a Sovětským svazem na počátku šedesátých let minulého století. Jak si stojí tohle politické drama na motivy skutečných událostí? 

Elitní advokát prestižní pojišťovny James B. Donovan (Tom Hanks) dostává nelehký úkol. Americká vláda v rámci politického přetahování se se Sovětským svazem chce ukázat, že i zahraniční špion dostane v rámci americké jurisdikce spravedlivý soud. A tak je Donovanovi předán případ nedávno zatčeného sovětského špiona Rudolfa Abela (Mark Rylance), kterému hrozí elektrické křeslo. James, který ovšem věří v právní systém, se s tímhle nehodlá smířit a hodlá Abela bránit tak, jako by to byl americký občan. To se ovšem nelíbí patriotům... 

Most špiónů je celkem zvláštní film a dovolím si tvrdit, že s jistotou nesedne každému. Osobně jsem totiž od tohoto snímku čekal něco úplně jiného, než jsem nakonec dostal. Možná za to mohly řemeslně a herecky parádní poslední Spielbergovy filmy, které ovšem minimálně mě celkem nudily. Tak nějak jsem čekal, že i téměř dvě a půl hodiny dlouhý film bude spadat do této kategorie, ovšem opak je pravdou.  Most špiónů je totiž i na svoji tématiku a délku překvapivě svižný, zábavný a bezesporu zajímavý film, který si budete chtít dát znovu. To, co totiž pro mě v mnohých filmech podobného ražení nefungovalo, tady do sebe parádně zapadá a kromě surového obrazu doby snímek zvládá divákům předat také mnoho dalšího, což přenáší snímek z řemeslně parádního politického filmu někam dále.   


Film primárně těží ze svého velmi slušného scénáře. Ten reflektuje nejen dobové problémy a veřejné mínění lidí na obou stranách barikády, stíhá také věrohodně podat svědectví obyčejných lidí a především podtrhuje nahnutou politiku doby. To vše aniž by přestal ve své délce býti napínavým. Navíc v mnoha momentech přidává příjemnou porci elegantního humoru, který ani na moment nepůsobí nuceně nebo nemístně. 

Důvodem, proč tomu tak je, je herecké obsazení. V rámci filmu se mihne hned několik známých tváří, které drží hereckou úroveň snímku vysoko, nicméně i tak hlavní dvojice v podání Tom Hanks a Mark Rylance zvládá všechny jednoznačně převyšovat. Hanks si svoji roli vyloženě užívá, což je vidět v každém záběru, a předvádí tak jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Naproti tomu pro Rylance se jedná o další parádní filmový výkon, který by mu mohl vysloužit lepší filmové role, než tomu bylo například u letošního průšvihu Gunman: Muž na odstřel. Potěší také několik menších rolí, především malá rolička pro Alana Aldu. Hlavní ovšem je, že se scénář, na kterém se podíleli také Ethan a Joel Coenovi, povedlo přetavit ve velice zajímavou podívanou, která nadchne i ty, kteří po podobném filmu mnohdy ani nemrknou. 

Důležitou roli v tom hraje audiovizuální zpracování, které vám mnohdy samo o sobě vykouzlí úsměv na tváři. Spielberg spolu s kameramanem Januszem Kamińskim předvádějí vizuálně mrazivý obraz tehdejší doby, kde prim hraje naprosto parádní střih. Spielberg tentokrát trochu více popustil uzdu fantazii a nabízí mnohdy krásné kontrasty mezi ideologiemi a propagandou, jindy nápaditě poukazuje na absurditu některých prvků doby. Avšak ani na moment nesklouzává k nucenosti nebo prázdnotě. To vše je podpořeno nápaditým a více než příjemným hudebním doprovodem Thomase Newmana, který, byť skrze jednoduché kompozice, dokáže vykouzlit výrazně podmanivou hudbou. 

Celkově je tedy tahle novinka Stevena Spielberga velice příjemným překvapením. Namísto utahané politické studie situace přímo v průběhu studené války nabízí Most špiónů dojemný lidský příběh z nepřívětivé doby, který má přesah daleko za hranice jednoho člověka nebo země. Vytříbená audiovizuální stránka, parádní herecké výkony a nápaditý scénář zaručují, že se ani na moment nebudete ve společnosti tohoto snímku nudit. V rámci nabídky českých a slovenských kin se tak paradoxně toto drama stává jednou z nejlepších voleb a jedním z vůbec nejlepších filmů, které se dostaly letos do kin.    

Steven Spielberg se vrací a ve velkém stylu. Na rozdíl od řemeslně a herecky parádně zvládnutým filmům v jeho režii z poslední doby, tentokrát přidává i napínavý a zábavný scénář, který vás na dvě a půl hodiny vtáhne a nepustí. Podmanivý Hanks a Rylance, oslnivý střih a dojemný hudební doprovod. Tohle drama ze studené války se díky tomu stává klenotem, který si budete chtít pustit znovu.  
 Koktejl: 
35% Studená válka
25% Politika a propaganda
40% Obyčejní lidé v rukou společnosti
Most špiónů
(Bridge of Spies, Most špionov)
Drama / Thriller / Historický
USA, 2015, 141 min

Režie: Steven Spielberg
Scénář: Ethan Coen, Joel Coen, Matt Charman
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda, Austin Stowell, Domenick Lombardozzi, Sebastian Koch, Michael Gaston, Peter McRobbie, Stephen Kunken, Eve Hewson, Billy Magnussen, Victoria Leigh, Ashlie Atkinson, Marko Caka, Scott Shepherd, Doris McCarthy, Nolan Lyons, Greg Nutcher, Joachim Paul Assböck, Burghart Klaußner, Nadja Boby
Produkce: Steven Spielberg
Střih: Michael Kahn

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 03.12.2015 CinemArt
Slovensko V kinech od: 03.12.2015 Barracuda Movie
USA V kinech od: 16.10.2015 Walt Disney

http://www.csfd.cz/film/381251-most-spionu/
http://www.imdb.com/title/tt3682448/



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?