Přeskočit na hlavní obsah

Star Wars: Síla se probouzí | Star Wars: The Force Awakens [75%]

Tak a je to tady. Moment na který miliony fanoušků po celém světě čekaly. Další díl vesmírné ságy, kterou v roce 1977 odstartoval George Lucas je konečně tady a vstupuje do českých a slovenských kin. Star Wars: Síla se probouzí znamená start nové trilogie, o který se postaral J.J. Abrams, na který drtivá většina diváků čeká jako na smilování. Dokázal prestižní tvůrce dát dohromady snímek, který bude formovat další generace diváků a přitom nadchne ty, které série stihla už vychovat? Nebo se jedná o další nastavování kaše a ředění kánonu za účelem dalších zisků, jako to předvedly snímky z druhé trilogie?

Rey (Daisy Ridley) se živí jako  sběračka cenných součástek na povrchu planety Jakku. Právě ta se ale dostává do hledáčku Prvnímu řádu, galaktické vojenské síle založené na troskách poraženého impéria. Jeden z vojenských vůdců Prvního řádu, Kylo Ren (Adam Driver), vede na povrchu planety ozbrojené jednotky, které mají za úkol najít a zlikvidovat elitního letců odboje proti prvnímu řádu, stíhacího pilota Poea Damerona (Oscar Isaac). Ten získal  informace o tom, kde nalézt Lukea Skywalkera (Mark Hamill), rytíře Jedi, který před lety zmizel. Na jeho bedrech totiž spočívá jediná šance odboje pro zneškodnění neustále zesilujícího Prvního řádu.

Na rovinu, je docela těžké se pustit do tak masivního filmového kolosu, jakým je nový díl jedné z největších filmových sérií všech dob. Zvláště po tak dlouhé době. Pokud si chcete nechat co nejvíce překvapení až do sálu kina, řeknu to ve zkratce asi takhle. J.J. Abrams natočil přesně to, v co všichni doufali, že natočí. Po všech stránkách slušné pokračování, které kvalitami převyšuje proklínané prequely, zatímco stíhá pro tuto značku klasické prvky a motivy modernizovat do nového, současného sci-fi blockbusteru, který nezůstává konkurenci ani trochu dlužen. Pokud vás tahle značka zajímá, případně k ní máte alespoň trochu pozitivní vztah, téměř s jistotou zklamáni nebudete. Tohle tvrzení má však několik ALE. 

Vizuálně si Abrams tuhle odvážnější modernizaci klasických scén z různých dílů této série nenechal rozhodně ujet. Síla se probouzí vypadá téměř ve všech momentech skvostně a jediný moment kdy vyloženě něco kolísá je pár vedlejších scén přesunu postav a jedna honička s digitálními potvorami v útrobách transportní lodi. Jinak se však jedná o skvostnou ukázku toho, jak by moderní velkolepé sci-fi mělo vypadat. Což je celkem paradox, když v rámci sedmého dílu režisér reviduje momenty, na kterých stavěly už první filmy v této sérii. Podobně je na tom hudební doprovod Johna Williamse, který vyvolává ty správné dojmy a funguje přesně tak, jak je člověk u hudebního doprovodu v této sérii zvyklý. Zkrátka audiovizuálně se jedná o ve své podstatě logický progres od preciznosti a vypiplanosti původní trilogie, přes silnou umělost nové trilogie do vkusné kombinace obou prvků.

Podobně, byť trochu v hrubších termínech by se dala popsat i situace s hereckým obsazením. Nové přírůstky do série dostávají zcela logicky více prostoru, jejich propletení starými známými ovšem funguje a scény (až na některé momenty) nevypadají nuceně, právě naopak. Když se poté Harrison Ford rozhláškuje jako zamlada, srdce fanouška zaplese a začne se bavit zase jako by mu bylo deset. Humor celkově pak hraje v nové kapitole Hvězdných válek docela velkou roli a tak nechybí již tradiční nadsázka. Bohužel se nejedná ani v případě tohoto filmu jen o ty dobré vtipné momenty ale je jich tu i pár slabších. 

Tím největším jsou poměrně výrazné díry ve scénáři, které docela ruší dojem z výsledného filmu. Jistě, Star Wars nikdy originalitou vyloženě nešířili a scenáristicky to také nebyla žádná extraliga, přesto Síla se probouzí působí v porovnání právě s první i druhou trilogií jako značně zjednodušená ostrouhaná a postavená na vyloženě nutném minimu. Ona výstavba pak často neprobíhá úplně plynule a především určité momenty nedávají moc smysl s ohledem ke schopnostem jednotlivých postav (viz například závěrečný souboj v lese). To se pak nejvíce odráží v postavě Adama Drivera, který je pak vyloženě chabým protivníkem, jehož démonická aura je rozcupována hned po několika momentech. Naopak překvapuje Domhnall Gleeson jehož Generál Hux zajímavě reflektuje diktátorské tendence radikálních vojenských a politických vůdců posledních sto let. 

Nejsou to však jen tyto logické a nevěrohodné momenty, které kazí trochu dojem z filmu, který měl potenciál na to být ještě o několik úrovní lepší. Těch slabších momentů, které působí tak trochu mimo mísu, nebo zbytečně moc protěžovaných prvků, je tam zkrátka dost. Jakoby filmu s přiblížením závěru začal docházet výrazněji dech a scénáristé začali tak trochu zmatkovat s tím, kam jim ten příběh vlastně utekl. I přesto se daří filmu udržet si čistý štít a v konečném pohledu nabídnout poměrně zajímavou filmařinu, která se bude vedle dnes již kultovních začátků této série krásně vyjímat. 

J.J. Abrams zkrátka dodal co slíbil a nakopnul tuhle značku nejméně na dobu následujících několika let. Star Wars: Síla se probouzí je vyloženě příjemným pokračováním série, které napravuje chyby druhé trilogie. Zároveň však zvládá dělat chyby vlastní a velká část jeho potenciálu zůstane nevyužita. S přihlédnutím ke všem nedostatkům a vyloženě dobrým věcem je přesto nový dál Star Wars věcí, kterou si nebudete nechat chtít ujít v kině.     

Tak je to přeci jen tam. J.J. Abrams navázal na Lucasovu trilogii stylem, který zároveň uctívá tradice a přitom zvládá razantně modernizovat a přitom bavit. Škoda jen trochu slabšího záporáka a pár problémů ve scénáři filmu. Všechno ostatní je ovšem na svém místě, přesně jak si to pamatujete od posledně.  
 Koktejl: 
50% Hvězdné války
20% Síla
30% Staří známí
    

Star Wars: Síla se probouzí
(Star Wars: Episode VII - The Force Awakens, Star Wars: Sila sa prebúdza)
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy
USA, 2015, 136 min

Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, Simon Pegg, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Max von Sydow, Peter Mayhew, Kenny Baker, Daisy Ridley, Gwendoline Christie, Lupita Nyong'o, Iko Uwais, Yayan Ruhian, Cecep Arif Rahman, Billie Lourd, Greg Grunberg, Warwick Davis
Produkce: Kathleen Kennedy

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 17.12.2015 Falcon
Slovensko V kinech od: 17.12.2015 Saturn
USA V kinech od: 18.12.2015 Walt Disney

http://www.csfd.cz/film/328343-star-wars-sila-se-probouzi/
http://www.imdb.com/title/tt2488496/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Dunkerk | Dunkirk [85%]

Christopher Nolan má v dnešním hollywoodu postavení asi jako málokdo. I kdyby totiž tenhle brit točil drama o výrobě mouky, asi by to pořád byl jeden z nejočekávanšjích filmů roku.  Díky svojí filmografii, kde doposud nemá špatný film, si totiž může tak trochu diktovat, co vlastně chce dělat a našlo by se jen málo filmových producentů, kteří by mi na jakýkoliv jeho film nedali peníze. Po komiksu a sci-fi, kterým se věnoval posledně, se nicméně rozhodl vydat do válečné vřavy a v jeho novince Dunkerk se vydává do stejnojmenného francouzského městečka, které se stalo dějištěm hned dvou významných událostí během druhé světové války. A jedné z nich, hromadné evakuaci britských vojsk pod kódovým označením Operace Dynamo, se věnuje jeho nový film. Jak si jeden z nejzajímavějších mainstreamových tvůrců poradil s těžkým válečným filmem? 

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to.