Přeskočit na hlavní obsah

Star Wars: Síla se probouzí | Star Wars: The Force Awakens [75%]

Tak a je to tady. Moment na který miliony fanoušků po celém světě čekaly. Další díl vesmírné ságy, kterou v roce 1977 odstartoval George Lucas je konečně tady a vstupuje do českých a slovenských kin. Star Wars: Síla se probouzí znamená start nové trilogie, o který se postaral J.J. Abrams, na který drtivá většina diváků čeká jako na smilování. Dokázal prestižní tvůrce dát dohromady snímek, který bude formovat další generace diváků a přitom nadchne ty, které série stihla už vychovat? Nebo se jedná o další nastavování kaše a ředění kánonu za účelem dalších zisků, jako to předvedly snímky z druhé trilogie?

Rey (Daisy Ridley) se živí jako  sběračka cenných součástek na povrchu planety Jakku. Právě ta se ale dostává do hledáčku Prvnímu řádu, galaktické vojenské síle založené na troskách poraženého impéria. Jeden z vojenských vůdců Prvního řádu, Kylo Ren (Adam Driver), vede na povrchu planety ozbrojené jednotky, které mají za úkol najít a zlikvidovat elitního letců odboje proti prvnímu řádu, stíhacího pilota Poea Damerona (Oscar Isaac). Ten získal  informace o tom, kde nalézt Lukea Skywalkera (Mark Hamill), rytíře Jedi, který před lety zmizel. Na jeho bedrech totiž spočívá jediná šance odboje pro zneškodnění neustále zesilujícího Prvního řádu.

Na rovinu, je docela těžké se pustit do tak masivního filmového kolosu, jakým je nový díl jedné z největších filmových sérií všech dob. Zvláště po tak dlouhé době. Pokud si chcete nechat co nejvíce překvapení až do sálu kina, řeknu to ve zkratce asi takhle. J.J. Abrams natočil přesně to, v co všichni doufali, že natočí. Po všech stránkách slušné pokračování, které kvalitami převyšuje proklínané prequely, zatímco stíhá pro tuto značku klasické prvky a motivy modernizovat do nového, současného sci-fi blockbusteru, který nezůstává konkurenci ani trochu dlužen. Pokud vás tahle značka zajímá, případně k ní máte alespoň trochu pozitivní vztah, téměř s jistotou zklamáni nebudete. Tohle tvrzení má však několik ALE. 

Vizuálně si Abrams tuhle odvážnější modernizaci klasických scén z různých dílů této série nenechal rozhodně ujet. Síla se probouzí vypadá téměř ve všech momentech skvostně a jediný moment kdy vyloženě něco kolísá je pár vedlejších scén přesunu postav a jedna honička s digitálními potvorami v útrobách transportní lodi. Jinak se však jedná o skvostnou ukázku toho, jak by moderní velkolepé sci-fi mělo vypadat. Což je celkem paradox, když v rámci sedmého dílu režisér reviduje momenty, na kterých stavěly už první filmy v této sérii. Podobně je na tom hudební doprovod Johna Williamse, který vyvolává ty správné dojmy a funguje přesně tak, jak je člověk u hudebního doprovodu v této sérii zvyklý. Zkrátka audiovizuálně se jedná o ve své podstatě logický progres od preciznosti a vypiplanosti původní trilogie, přes silnou umělost nové trilogie do vkusné kombinace obou prvků.

Podobně, byť trochu v hrubších termínech by se dala popsat i situace s hereckým obsazením. Nové přírůstky do série dostávají zcela logicky více prostoru, jejich propletení starými známými ovšem funguje a scény (až na některé momenty) nevypadají nuceně, právě naopak. Když se poté Harrison Ford rozhláškuje jako zamlada, srdce fanouška zaplese a začne se bavit zase jako by mu bylo deset. Humor celkově pak hraje v nové kapitole Hvězdných válek docela velkou roli a tak nechybí již tradiční nadsázka. Bohužel se nejedná ani v případě tohoto filmu jen o ty dobré vtipné momenty ale je jich tu i pár slabších. 

Tím největším jsou poměrně výrazné díry ve scénáři, které docela ruší dojem z výsledného filmu. Jistě, Star Wars nikdy originalitou vyloženě nešířili a scenáristicky to také nebyla žádná extraliga, přesto Síla se probouzí působí v porovnání právě s první i druhou trilogií jako značně zjednodušená ostrouhaná a postavená na vyloženě nutném minimu. Ona výstavba pak často neprobíhá úplně plynule a především určité momenty nedávají moc smysl s ohledem ke schopnostem jednotlivých postav (viz například závěrečný souboj v lese). To se pak nejvíce odráží v postavě Adama Drivera, který je pak vyloženě chabým protivníkem, jehož démonická aura je rozcupována hned po několika momentech. Naopak překvapuje Domhnall Gleeson jehož Generál Hux zajímavě reflektuje diktátorské tendence radikálních vojenských a politických vůdců posledních sto let. 

Nejsou to však jen tyto logické a nevěrohodné momenty, které kazí trochu dojem z filmu, který měl potenciál na to být ještě o několik úrovní lepší. Těch slabších momentů, které působí tak trochu mimo mísu, nebo zbytečně moc protěžovaných prvků, je tam zkrátka dost. Jakoby filmu s přiblížením závěru začal docházet výrazněji dech a scénáristé začali tak trochu zmatkovat s tím, kam jim ten příběh vlastně utekl. I přesto se daří filmu udržet si čistý štít a v konečném pohledu nabídnout poměrně zajímavou filmařinu, která se bude vedle dnes již kultovních začátků této série krásně vyjímat. 

J.J. Abrams zkrátka dodal co slíbil a nakopnul tuhle značku nejméně na dobu následujících několika let. Star Wars: Síla se probouzí je vyloženě příjemným pokračováním série, které napravuje chyby druhé trilogie. Zároveň však zvládá dělat chyby vlastní a velká část jeho potenciálu zůstane nevyužita. S přihlédnutím ke všem nedostatkům a vyloženě dobrým věcem je přesto nový dál Star Wars věcí, kterou si nebudete nechat chtít ujít v kině.     

Tak je to přeci jen tam. J.J. Abrams navázal na Lucasovu trilogii stylem, který zároveň uctívá tradice a přitom zvládá razantně modernizovat a přitom bavit. Škoda jen trochu slabšího záporáka a pár problémů ve scénáři filmu. Všechno ostatní je ovšem na svém místě, přesně jak si to pamatujete od posledně.  
 Koktejl: 
50% Hvězdné války
20% Síla
30% Staří známí
    

Star Wars: Síla se probouzí
(Star Wars: Episode VII - The Force Awakens, Star Wars: Sila sa prebúdza)
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy
USA, 2015, 136 min

Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, Simon Pegg, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Max von Sydow, Peter Mayhew, Kenny Baker, Daisy Ridley, Gwendoline Christie, Lupita Nyong'o, Iko Uwais, Yayan Ruhian, Cecep Arif Rahman, Billie Lourd, Greg Grunberg, Warwick Davis
Produkce: Kathleen Kennedy

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 17.12.2015 Falcon
Slovensko V kinech od: 17.12.2015 Saturn
USA V kinech od: 18.12.2015 Walt Disney

http://www.csfd.cz/film/328343-star-wars-sila-se-probouzi/
http://www.imdb.com/title/tt2488496/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...