Přeskočit na hlavní obsah

X-Men: Apokalypsa | X-Men: Apokalypse [50%]

X-Men patří mezi komiksově filmové stálice, které dopomohly tomuto kdysi podceňovanému žánru tam, kde dnes je. Velký podíl na jejich úspěchu měl při jejich zrodu režisér Bryan Singer, který se po pauze před dvěma lety ke značce vrátil, v hybridním pokračování X-Men: Budoucí minulost. Nyní na právě tento snímek navazuje již šestou řadovou mutantí týmovkou, ve které svěřence Charlese Xaviera prověří jeden z jejich největších nepřátel, silný a všemocný Apocalypse.  A ať už byl záměr tvůrců s filmem a jeho názvem jakýkoliv, je právě pro výsledný produkt poměrně padnoucí. Čekáte-li totiž pokračování na úrovni předešlých dílů, budete v sálech kin docela nepříjemně zklamáni. 
Poté, co se Charlesovi (James McAvoy) ve spolupráci s Wolverinem z budoucnosti (Hugh Jackman) podařilo změnit budoucnost, pokračuje časová rovina mladých mutantů jiným směrem. Mutanti jsou všeobecně známou součástí lidské společnosti a panuje mír. Tahle situace ovšem trvá jen do momentu, kdy se díky náhodě probouzí po hibernaci pradávný egyptský mutant En Sabah Nur (Oscar Isaac), který se rozhodne s pomocí několika vyvolených mutantů vyhladit obyčejné lidi z povrchu Země. A jediný, kdo jej může zastavit, je právě Profesor X se svými studenty...

Je to smutné. Člověk, který byl u zrodu značky, jen aby mu ji snímkem X-Men: Poslední vzdor Brett Ratner totálně pohřbil, se díky částečnému restartu rukou Matthewa Vaughna dostal zpět ke kormidlu a vypadalo to, že série nemůže být v lepších rukou. Opak je ovšem pravdou. Namísto promyšleného a skvěle fungujícího filmu totiž i sám Singer sklouzává k formuli Posledního vzdoru a utápí celou sérii hodně podobným způsobem, jako se to povedlo Rattnerovi. A z tohohle se bude dostávat jen velmi těžko. 

Když už se mu totiž daří i relativně zavedené a fungující postavy zredukovat spíše na fragmenty jejich minulých osobností a k tomu přidat nové verze starých známých, které ovšem těžce nefungují, zadělává si tu někdo na průser. Jistě, například Michael Fassbender ve svém malém prostoru funguje podobně dobře jako ve svých předešlých štacích v této sérii a ostatně celá úvodní dvacetiminutovka filmu je poměrně precizním lákadlem na zbytek filmu. Jenže po ní jakoby se film zlomil a všechno začne jít hodně rychle do kopru. 

Začíná to s novými mutanty, ze kterých značná část příliš nepřesvědčila. Nejvíce markantní je to v případě Sophie Turner, která očividně neumí příliš hrát a její ztvárnění Jean posunuje i Famke Janssen do herecké extraligy. Není to ovšem případ jen hrdinů, ostatně Psylocke Olivie Munn je herecky bezesporu tím nejhorším, co film může nabídnout. Když už pak po slibném úvodu předvádí nijaký výkon i sám Oscar Isaac v titulní padoušské roli je pak těžké se u filmu nějak výrazně bavit. Největší podíl na oné nijakosti má ovšem scénář a samotné zpracování. Zatímco dialogy povětšinou působí jak prázdná tvrzení, samotný vývoj děje je tak podivně lineární a nyní, pár hodin po projekci mám vcelku problém si vybavit alespoň pár scén z toho, co film předvedl. 

Výjimkou z tohoto tvrzení je opět scéna Quicksilvera, která o několik svojí zábavností převyšuje cokoliv ostatní, co film za ty dvě a půl hodiny divákům servíruje. Alespoň vzdáleně se jí pak přibližuje scéna souboje myslí dvou hlavní sil v rámci filmu. Vše ostatní ovšem tak nějak zapadá do nudné šedi digitálního bordelu a nudné choreografie takovým způsobem, že i když proti sobě bojuje hned několik výrazných hrdinů, vás to bude zkrátka nudit. Tvůrci jakoby si nebyli vědomi, kde spočívá síla mutantského týmu a předvádí nesourodou nezábavnou akci, která spíše než na efekt jeden na meta odkazy s sebeuvědomění, což tak trochu nefunguje. Jistě, scény, kde je kompletně digitální destrukce vypadají překvapivě slušně, v momentě kdy na scénu vstoupí ovšem kdokoliv jiný (jako třeba v případě scén se Storm), jejich kvalita letí strmě dolů. Kdo by čekal základní nedostatky digitálních triků ve filmu s rozpočtem severně od dvě stě milionů...  

Ve výsledku tak jediným prvkem který si vyloženě zaslouží pochvalu (nad opět precizně zmáknutého Quicksilvera) je John Ottman za svoji hudební kulisu filmu. Jeho soundtrack dává vzpomenout na precizní kompozici k druhému dílu této série, kterou variuje s řádně epickými prvky, díky kterým film vaši pozornost alespoň částečně udrží pozornost i v momentech, kdy se všichni zúčastnění jinak snaží vás uspat, případně přesvědčit k odchodu z kina. Místy ještě potěší pár momentů, nicméně i ony pokusy o to být humorný v rámci série (odkazy na vlastní historii skrze jiné kulturní artefakty) zkrátka úplně nefungují, zvláště když Singer tentokráte servíruje bezesporu jeden z nejslabších dílů série, zatímco se vysmívá například samotnému Poslednímu vzdoru. Ha, ha ha. Ne. 

Noví X-Meni jsou zkrátka průšvih, proč chodit kolem horké kaše. Bryan Singer natočil mizerné pokračování, kterému se daří zabít to, co poslední dva filmy budovaly, podobně jako se kdysi podařile Brettu Ratnerovi v podstatě zabít starou gardu. Rádoby velkolepý film v celku nebaví, nudí a ona akce, která by film měla držet nad vodou, mu ještě pomáhá díky svým kvalitám ke dnu. Pár momentů film sice má, Quicksilver Evana Peterse je opět boží a hudební doprovod pumpuje ty správné emoce do diváků, nicméně na dvě a půl hodiny balastu a zmaru to je zatraceně málo, aby vás to přesvědčilo ke koupi lístku za dvě kila.              
      
Bryan Singer dokázal pro novou sérii přesně to, co mu Brett Ratner před lety udělal s jeho původní. Apokalypsa je hodně zmařenou snahou o to být velkolepý při nástupu jednoho z nejosudovějších padouchů pro hrdiny, která končí dříve než začíná. Nudná a podivně vypadající akce s množstvím digitálního bordelu, mizerné herecké výkony, jak v rámci týmu, tak mezi padouchy (především Sophie Turner a Olivia Munn, nicméně ve dvou třetinách překvapivě i Oscar Isaac), a podivné dvě a půl hodiny ve společnosti něčeho, co zkrátka nebaví a spíše rozčiluje svojí nedotažeností. John Ottman sice tomu všemu dodává tu správnou epickou kulisu, ale kde nic není, ani smrt nebere. Tohle je zkrátka průšvih (apokalypsa, chcete-li), který dost dobře může sérii nasměrovat vstříc dalšímu restartu. 


30% Nuda
30% Digitální bordel
20%
Pár dobrých nápadů a Quicksilver
20% Zmar


X-Men: Apokalypsa
(X-Men: Apocalypse)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2016, 143 min

Režie: Bryan Singer
Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, Simon Kinberg, Bryan Singer
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: John Ottman
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Oscar Isaac, Rose Byrne, Evan Peters, Josh Helman, Sophie Turner, Tye Sheridan, Lucas Till, Kodi Smit-McPhee, Ben Hardy, Alexandra Shipp, Lana Condor, Olivia Munn, Monique Ganderton, Fraser Aitcheson, Ally Sheedy, Anthony Konechny, Lukas Penar, Joanne Boland, Manuel Tadros, T.J. McGibbon, Tómas Lemarquis, Stan Lee, Stephen Bogaert, John Bourgeois, Dan Lett, Shawn Campbell, Joe Cobden, John Ottman, Željko Ivanek, Hugh Jackman, Jason Deline
Producenti: Simon Kinberg, Hutch Parker
Střih: Michael Louis Hill, John Ottman

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 19.05.2016 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 19.05.2016 CinemArt SK
USA V kinech od: 27.05.2016 20th Century Fox

http://www.csfd.cz/film/358916-x-men-apokalypsa/
http://www.imdb.com/title/tt3385516/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…