Přeskočit na hlavní obsah

Ze zákulisí filmu #2 | Komiksy které nebyly

Po téměř roční odmlce od prvního dílu Ze zákulisí filmu #1 | Čekání na Supermana konečně vyšlo trochu času na další výpravu do zákulisí filmu, kterou jsem na závěr článku slíbil. Minule jsme se v pár odstavcích podívali na to, v jakých podobách se k nám málem dostal nejslavnější komiksový hrdina, Superman. Tentokráte budeme na podobné vlně pokračovat a zaměříme se na komiksové filmy, které se málem dostaly k divákům. Ne vždy se ovšem jednalo o to, na co fanoušci čekali nebo to, co by fanoušci vůbec chtěli. Takže, pojďme se podívat na ty nejzajímavější komiksové projekty, které se svých premiér nedočkaly.

A začneme hned  u druhého nejslavnějšího, ve filmu nesmírně úspěšného komiksového hrdiny, Batmana. Poté, co poměrně efektivně zabil režisér Joel Schumacher svým Batman a Robin první velkou štaci tohoto komiksového hrdiny kiny, se producenti Warner Bros. pokoušeli značku zrevidovat a připravit v nové podobě, zatímco připravované pokračování série s názvem Batman: Unchained (případně také označováno jako Batman: Triumphant) šlo nadobro k ledu. V něm se mělo vrátit titulní obsazení Batman a Robin, tedy George Clooney a Chris O'Donell, které se mělo postavit záporákovi Scarecrowovi, jehož part byl nabídnut Nicolasi CageoviV menších rolích se pak měli objevit představitelé záporáků z předešlých dílů Jack Nicholson, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones a Jim Carrey, coby představitelé nočních můr Bruce. Mimo to tvůrci počítali také s Courtney Love do role Harley Quinn (některé zdroje zmiňují také to, že role byla zvažována i pro Madonnu). Warner Bros. byli nadšení z dailies z průběhu natáčení Batman a Robin a tak stanovili datum premiéry na půlku roku 1999. Poté, co se ovšem dostal Batman a Robin do kin, diváci nadšeni rozhodně nebyli a i přes masivní marketingovou kampaň, která film doprovázela, film vydělal jen zlomek toho, co jeho předchůdci. Batman: Unchained tedy šel k ledu a nastala snaha Batmana posunout někam jinam. Zanedlouho šel k ledu také projekt Batman: DarKnight, ke kterému byl také přizván Joel Schumacher a v němž se měl také objevit Nicolas Cage (případně zvažován byl také Jeff Goldblum a Christopher Lloyd) jako Scarecrow (šlo v podstatě o přepracovanou verzi Batman: Triumphant) a sekundovat mu v roli druhého záporáka měl Terence Stamp coby Dr. Kirk Langstrom/Man-Bat. Poté co ovšem Batman: Unchained neuspěl po tragickém přijetí Batman a Robin, to ani tahle varianta neměla lehké a u studia skončila hned záhy.     

Abych nezapomněl, jednu dobu také vznikal sólový film Catwoman v režii Tima Burtona, ve kterém se měla znovu v roli objevit Michelle Pfeiffer, která pokračovala s příběhem tam, kde její postava skončila v původním Batmanovi. Sequel měl ukazovat Catwoman v denních lázních pro superhrdiny a superpadouchy, jak si hojí rány které získala v posledním střetnutí s Batmanem. A člověk by si řekl, že Superman bojující s obřím pavoukem je jediná šílenost, kterou Burton v devadesátkách připravoval. 

Z projektů, které měly značku oživit, mimo posledně zmíněného prvního pokusu o Batman vs Superman, který nevyšel, tu ovšem bylo hned několik dalších filmů v přípravě, které měly pošramocenou reputaci netopýřího muže napravit. Jedním z nich byla i hraná adaptace populární varianty tohoto hrdiny, která se odehrává v budoucnosti. V roce 2039 v Neo-Gothamu již nepůsobí jako Batman Bruce Wayne, nicméně Terry McGinnis, kterému je původní Batman mentorem a zaměstnavatelem. Původní seriál se dočkal tří sérií a postavy v něm představené se později dostaly do celého univerza DC. Poté co na přelomu tisíciletí získal cyberpunk na popularitě, tenhle projekt z devadesátých let se dostal opět do popředí a chvíli to vypadalo, že si jej pod svá křídla vezmou scénáristé původního seriálu a Boaz Yakin, který měl čerstvě ve filmografii úspěšné sportovní drama Vzpomínka na titány, se zhostí režie. Projekt se ovšem nikdy neodlepil od země a nakonec dostal prostor Batman začíná. Na rozdíl od jiných projektů s Batmanem ovšem studio tento nápad úplně nepohřbilo a v roce 2001 projekt pozastavilo. Jednoho dne se tak můžeme této varianty přeci jen dočkat. 


Dalším filmem, který se pokoušel Batmana vzkřísit byla originální adaptace poněkud netradičního komiksu Batman: Rok jedna od Franka Millera, kterou měl režírovat Darren Aronofsky. Tento projekt původně začal jako adaptace jiného Batmanova komiksu, Návrat temného rytíře, ve kterém režisér chtěl získat pro titulní roli Clinta Eastwooda a natáčet se mělo v Tokiu. I přes zájem studia z tohoto nápadu sešlo a Aronofsky se začal věnovat natáčení svého snímku Requiem za sen. Po jeho dokončení se ovšem k projektu vrátil a v září 2000 se oficiálně upsal adaptaci komiksu Batman: Rok jedna. Ta měla být inspirována kriminálními filmy ze sedmdesátých let jako Taxikář, Francouzská spojka, Serpico a Přání smrti. Aronofsky ovšem chtěl drsnější verzi Batmana, kde by prim hrálo násilí, a film by tedy obdržel R-kový rating, tedy by studio přišlo o mladší diváky, kteří znamenají podstatnou část zisků filmu. Batman měl být v tomto filmu člověkem z ulice, který by se se zloduchy nepáral, místo toho jezdil po ulici s Lincolnem Continental a jeho výzbrojí by byl boxer, nůž a hokejová maska se kterou by hrubou silou potíral zločince. A místo Alfreda by měl automechanika Big Ala.   

Zrodil se tedy nápad na natočení dvou filmů, jedné méně nákladné dospělé verze a jedné rodinné verze filmu. Toto studio zamítlo a přizvalo k projektu sourozence Wachovské, kteří napsali návrh, ovšem projekt obratem opustili, aby se věnovali pokračováním Matrixu. Aronofskymu byla nabídnuta režie filmu na základě jejich námětu, ten ovšem odmítl a projekt dostal definitivní stopku. O nějaký čas později, v prosinci 2002, pak v podobném duchu prezentoval nový origin Batmana Joss Whedon, jeho námět ovšem studio okamžitě smetlo ze stolu. O měsíc později dostal zelenou projekt Christophera Nolana, ze kterého se vyklubal Batman začíná

Joss Whedon měl ostatně prsty i v dalším členovi Justice League, konkrétně ve filmu Wonder Woman. Film v produkci Joela Silvera měl Whedon jak napsat, tak následně zrežírovat. Představoval si hlavní hrdinku Dianu Prince jako "takovou Angelinu Jolie," která cestuje po světě a poznává různorodé lidi, čímž poznává co je lidská společnost vlastně zač. Film ovšem nikdy oficiálně nešel do produkce a jediná vzpomínka na něj, je několik rozhovorů a článků o způsobu, jakým Whedon chtěl amazonku na velké plátna přivést. Naopak David S. Goyer, který měl prsty hned v několika komiksových adaptacích, téměř dotáhl na plátna origin příběh dalšího důležitého člena týmu, Green Arrowa. Projekt Green Arrow: Escape from Super Max měl být jistou variací na to, co v současné době předvádí seriál Arrow na CW. Oliver Queen měl ve filmu být uzavřený v supermoderní věznici Super Max za zločin, který nespáchal. Hlavní dějová linka příběhu se pak měla zaměřit na jeho útěk z tohoto vězení a snahu očistit své jméno.    

Svůj filmový pokus nakonec mohl mít i Plastic Man. Podivný komiksový hrdina, který získá své schopnosti po toxické střelné ráně, která z jeho těla udělá gumové, měl v přípravě svůj film už od začátku devadesátých let. Množství se u něj vystřídalo, dokonce v jednu chvíli jeho režii dostali na starost sourozenci Wachovští a nabídku na hlavní roli nedostal nikdo jiný než Keanu Reeves. Přípravy filmu probíhaly až do roku 2008, avšak poté, co se v DC rozhodli napodobit filmový vesmír Marvelu, šel i tento projekt k ledu, s největší pravděpodobností v této podobě nadobro. 

A když už jsme u podivností, vzpomínáte na Green Lanterna s Ryanem Reynoldsem? Tak ten se málem nestal, kdyby dopadly plány na jeho předchůdce. V roce 2004 se společnost New Line Cinema rozhodla vstoupit na právě začínající trh s komiksovými blockbustery (Spider-Man byl takový předvoj všeho, co v následujících letech odstartovalo) a jako svůj projekt si vybrali netradiční adaptaci komiksu Green Lantern. Inspirací pro budoucí film měla být komedie Maska s Jimem Carreym (také adaptace komiksu) a výsledný film měl být trochu sprostější komedie, kde by prsten moci dostal od Abina Sur'a náhodný kolemjdoucí (namísto kteréhokoliv s komiksových představitelů tohoto hrdiny), kterého si měl zahrát Jack Black. Ten měl být obtloustlý prodejce nábytku, pro kterého byly připraveny akční scény jako chytání padouchů do obrovského zeleného kondomu, měnění kulek v popcorn a někde v průběhu filmu měl probíhat sex se zelenou elfkou, kterou vytvořil pomocí síly prstenu moci. Film se nikdy k realizaci nedostal a poté, co se detaily scénáře dostaly na veřejnost a nevole jakou to vyvolalo u fanoušků byla veliká. Svého sólového filmu se nakonec měl dočkat i Hawkman (projekt šel k ledu v roce 2014 po několika letech vývoje). Ten měl být určitou variací na v té době populární Šifru mistra Leonarda a Indiana JoneseJedním z nejznámějších projektů v tomto článku je čtvrtý Spider-man Sama Raimiho. Projekt, který dostal hodně publicity a studio jej zvažovalo i po vlažném přijetí Spider-Mana 3, měl velice blízko k realizaci. Tobey Maguire a Kirsten Dunst se měli vrátit, Dylan Baker se měl v rámci filmu konečně přeměnit v Lizarda a mimo něj se měli objevit také záporáci Morbius, Vulture (kterému se upsal John Malkovich) a objevit se měla i Black Cat (které se upsala Anne Hathaway). Raimi ovšem nesouhlasil ani s jedním ze 4 návrhů scénáře, které byly v rámci projektu vytvořeny. Později od projektu úplně odstoupil a studio aby nepřišlo o práva na komiksového hrdinu začalo připravovat restart Amazing Spider-Man

Poté, co v roce 2003 Daredevil s Benem Affleckem příliš nepřesvědčil a spin-off Elektra naděje na nějaké pokračování pro jistotu úplně pohřbila, se dlouho k pokračování nikdo nehrnul. Jak se ovšem blížilo vypršení práv a přesunutí zpět na Marvel, nějaké snahy udržet si hrdinu ve vlastnictví přeci jen byly. Tu nejvýraznější měl na starosti režisér Joe Carnahan v roce 2012, který chtěl udělat temný a drsný reboot. Zpracováním měl být nový Daredevil více retro, ve srovnáních stylu padalo opět jméno snímku Serpico. Jenže opět chtěl, aby film byl tvrdé Rko, tedy hodně násilí a krve, což se opět nepozdávalo studiu, tentokrát Fox. Tak dlouho studio otálelo s tím, některý z projektů pustit do produkce, až práva na hrdinu Foxům propadla a Daredevil se vrátil zpět k Marvelu, který jej přetvořil do surovějšího seriálu pro Netflix.  

Dalším nakonec nerealizovaným projektem, který měl následovat nepříliš dobře přijatou první sólovku Wolverinea, byl X-Man Origins: Magneto. Film se měl částečně odehrávat v druhé světové válce a krátce po ní a měl v ní hrát prim jeden z nejznámějších mutantů. Film ovšem nakonec nevznikl a přednost dostala další týmovka X-Men: První třída. Část scénáře Davida S. Goyera se dostala alespoň do tohoto filmu, konkrétně část, ve které mladý Magneto loví bývalé nacisty po Argentině. Michael Fassbender, který nakonec v První třídě hraje Magneta, byl zvažován i pro nikdy nevzniklou sólovku této postavy.    Z projektů které ještě stojí za zmínku, bych mohl ještě zmínit Spider-Mana Jamese Camerona, ve kterém se Peterovi Parkerovi v podání Leonarda DiCapria měl postavit Doc Ock v podání Arnolda Schwarzeneggera (film se moc daleko kvůli problémům s právy nedostal za hranice prvního námětu), několik pokusů o filmového Doctora Strange (v roce 1995 například připravoval filmovou verzi tohoto hrdiny David S. Goyer) nebo třeba Elektra, kterou si měl vzít na starosti Oliver Stone začátkem devadesátých let.   

I když jsem v článku postihl snad většinu těch nejzajímavějších, vznikalo i spoustu dalších filmů, které doposud nespatřily (a ve většině případů nakonec ani nespatří) světlo světa. V dalším díle (který doufám přijde dříve, jak za další téměř rok) se podíváme na obsazení známých filmů, které mohlo podle původních plánů vypadat úplně jinak. Pokud se vám tato série líbí, sdílejte a šiřte ji dál a lajkujte moji FB stránku, vážně to pomůže :)     

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...