Přeskočit na hlavní obsah

Logan: Wolverine | Logan [85%]


Před dvěma dny do českých a slovenských kin vtrhl jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku. Řeč je samozřejmě o velké rozlučce Hugha Jackmana s jeho nejslavnější rolí, komiksovým hrdinou Wolverinem. Ten si po dvou sólových filmech a účasti v několika týmových dobrodružstvích, vysloužil třetí sólový díl, který by příběh této postavy, minimálně v tomto podání a v tomto obsazení měl uzavřít. Platí v tomto případě rčení do třetice všeho dobrého nebo je i třetí Jackmanovo samostatné dobrodružství snahou o něco, co tam jednoduše není? Toho druhého se tentokrát obávat nemusíte, James Mangold totiž složit reparát za posledně, který snadno aspiruje na titul jedna z nejlepších komiksových podívaných za poslední roky. 
Píše se rok 2029 a doba mutantů je už dávno pryč. Poté, co náhodná mutace byla lékařsky eliminována u nově narozených dětí, se vláda rozhodla pro eliminaci zbývajících mutantů, kteří žijí mezi námi. Logan (Hugh Jackman) žije v ústraní na mexické hranici ve svém úkrytu, kde ukrývá svého bývalého mentora, Charlese Xaviera (Patrick Stewart), který se díky mozkovému onemocnění stal rizikem pro celý svět. Jejich situaci ovšem naruší neznámá žena, která požaduje Loganovu pomoc. Na stopě jí je totiž zabiják Pierce (Boyd Holbrook), který ji chce zavraždit a její dceru uvěznit (Dafne Keen) pro vědecké účely. Jediný, kdo jim v takovéto situaci může pomoci je hrdina dříve známý jako Wolverine...  


Ať už čekáte od Logana cokoliv, můžu vás celkem s přehledem ujistit, že něco podobného tu v podstatě ještě nebylo. Na rozdíl od přepáleného a nepříliš pohromadě držícího Wolverinea se totiž James Mangold rozhodl vydat úplně jinou cestou a spíše než okázalým akčním dobrodružstvím je jeho závěrečná tečka za Wolverineovým příběhem osobním dramatem hlavního hrdiny, který je postaven před nelehkou situaci, zatímco musí také řešit své vlastní problémy, jejichž závažnost se zvětšuje den ode dne. 

Díky tomu tak není Logan úplně obvyklý nejen v rámci komiksových snímků (neboť akce, byť jí je zde dostatek, tu hraje tentokráte tak trochu druhé housle), ale v rámci podobných blockbusterů. Tvůrci si totiž po úspěchu Deadpoola vydupali dospělejší Rkový rating a na filmu je to zatraceně vidět. Nečekejte proto osekanou verzi přístupnou pro všechny, poslední kapitola příběhů Wolverinea je jedna dlouhá a krutá depka, která k postavě přistupuje bez obalu a okolků. Hugh Jackman, když na to dojde, krájí padouchy bez pardonu a  to zatraceně efektivně, navíc se daleko nejde i pro trochu drsnější mluvu. Nikdy však on možnosti dospělého ratingu nepůsobí nuceně nebo nadmíru. Každá nadávka a každá oddělená končetina má ve filmu své právoplatné místo a svůj účel. Fanouškům díky tomu nezbývá jen doufat v to, že by právě podobně vkusné dospělé zpracování dospělého komiksu mohlo otevřít dveře i dalším, podobně laděným filmům (neboť je nespočet komiksů, kteří by si podobně nekompromisní převod na stříbrné plátno zasloužili). 

Jako rozlučka je totiž Logan: Wolverine velice příjemnou tečkou za tím, co za ty dvě dekády Hugh Jackman pro roli udělal. Příběh inspirovaný jedním z nejoblíbenějších komiksových příběhů samotné postavy, se v téhle novince proměňuje v osudovou jízdu, která vám zrovna nevyvolá úsměv na tváři, nicméně ve vás zanechá  neskutečně hluboké dojmy, neboť se tu Mangoldovi podařilo něco, co bych se možná nebál označit nálepkou "artová komiksárna." Atmosférou, tématy i samotným přístupem ke svým hrdinů je totiž tenhle snímek jedinečný a dovolím si pochybovat, že by se někdo o něco podobného v blízké budoucnosti pokusil. Logan: Wolverine je totiž úkaz, který není bez vady, nicméně co do jedinečnosti nemá konkurenci. Ve světě příjemných, leč jednolitých komiksových adaptací a snah o umělou hloubku a temnotu komiksových příběhů totiž dokazuje, že temný a depresivní příběh se dá i v rámci komiksového filmu zpracovat s neskutečnou grácií. 


Může za to také skvělé obsazení, kde Hugh Jackman dává své poslední štaci úplně všechno, Patrick Stewart dojímá coby léty zlomený Profesor X a nový objev Dafne Keen si získává srdce většiny diváků, takhle má vypadat zatraceně silná dívčí hrdinka. Ostatně i Boyd Holbrook coby hlavní hejsek na stopě hrdinů funguje na výbornou. Jediným slabším prvkem je tak snad jen Richard E. Grant, který na této úrovni nezvládá svoji roli tak přesvědčivě, jako všichni okolo něj. 

Co se týče zpracování, i zde Logan válí. Akce je sice místy trochu nepřehledná, ovšem nikdy ji nechybí ta správná údernost nebo atmosféra. I co se týče choreografie, patří tahle podívaná k současné naprosté špičce a souhra Jackmana s jeho mladou parťačkou hranice efektivnosti filmu ještě o stupeň posunuje. Potěší ovšem také hudební doprovod, o který se postaral Marco Beltrami. Ten se ve své kompozici k filmu nebojí značně experimentovat a jeho využití na komiksovou podívanou poměrně netradičních nástrojů místy ještě více ozvláštňuje dojem, ze samotného filmu. Tohle se zkrátka povedlo a nemá smysl chodit kolem horké kaše.    

Logan: Wolverine je jedinečnou podívanou, která leč není bez chyby, si už jen kvůli tomu, co představuje, zaslouží neskutečný obdiv. Dospělá, drsná a surová komiksová adaptace, která předvádí snad tu nejlepší rozlučku poslednímu veteránovi z první generace novodobých komiksově-filmových hrdinů. Hugh Jackman a Patrick Stewart si jako svoji rozlučku se svými komiksovými hrdiny snad ani nemohli přát lepší film. Pokud vám komiksy a komiksové filmy alespoň trochu něco říkají, Logan je naprostá povinnost. James Mangold vykoupil svůj minulý přehmat a přivedl do kin jeden z nejlepších komiksových filmů vůbec. Tohle je zkrátka filmový milník, který si nebudete chtít nechat ujít.        
James Mangold složil reparát jak se patří. Logan: Wolverine je i přes své drobné nedostatky filmový milník, který se nevyplatí minout. Drsná, depresivní, surová a krvavá adaptace je snad tím nejlepším rozlučkovým materiálem, který si mohli Hugh Jackman a Patrick Stewart přát. Takhle působivá, dojemná a osobitá komiksová záležitost tu už hodně dlouho nebyla, zda-li vůbec. Logan je bez diskuze jednou z nejlepších komiksových podívaných vůbec, která navíc předvádí neskutečně silný argument na téma Rkového ratingu u komiksových adaptací dospělejších látek. Pokud tahle záležitost otevře dveře dalším podobně laděným komiksově filmovým materiálům (jako to pro Logana udělal loni Deadpool), bude to jen a jen dobře. 
50% Plnokrevné Rko
25% Rozlučka ve velkém stylu
25% Wolverine jak má být
Logan: Wolverine
(Logan)
Akční / Drama / Sci-Fi
USA, 2017, 137 min


Režie: James Mangold
Předloha: James Mangold (povídka)
Scénář: Michael Green, Scott Frank, James Mangold
Kamera: John Mathieson
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Stephen Merchant, Richard E. Grant, Eriq La Salle, Elise Neal, Elizabeth Rodriguez, Doris Morgado, Reynaldo Gallegos, Dave Davis, Lauren Gros, Mark Ashworth, James Moses Black, Han Soto, David Kallaway
Producenti: Hutch Parker, Lauren Shuler Donner, Simon Kinberg
Střih: Michael McCusker, Dirk Westervelt
Scénografie: François Audouy
Kostýmy: Daniel Orlandi

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 02.03.2017 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 02.03.2017 CinemArt SK
USA V kinech od: 03.03.2017 20th Century Fox

http://www.csfd.cz/film/370872-logan-wolverine/
http://www.imdb.com/title/tt3315342/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.