Přeskočit na hlavní obsah

Ghost in the Shell [75%]

Asijská kinematografie nabízí nespočet kultovních snímků, kterým dnes již téměř náleží statut kulturních artefaktů, které ovlivnily nespočet nejen západních tvůrců a vedly ke vzniku mnoha dalších legendárních filmových děl. Jedním z právě takových snímků je také japonské anime Ghost in the Shell z roku 1995 natočené na motivy díla Masumune Shirowa, které se letos dočkalo americké hrané adaptace. Kolem ní byl již od začátku celkem poprask díky různorodým kontroverzím, především díky obsazení Scarlett Johansson do hlavní role. Nyní ovšem snímek vstupuje do kin a my si můžeme ověřit to hlavní. Stojí tohle nové sci-fi za vaši návštěvu kina? 

Major (Scarlett Johansson) je dalším zázrakem moderní vědy. Ve světě, kde každý člověk využívá moderní biomedicíny a nechává si vylepšovat různé části svého těla všemožnými implantáty, je ona jedinečná. Po nehodě, při které zahynuli její rodiče a ji čekal stejný osud, se vědcům z nadnárodní společnosti Hanka Robotics podařilo zachránit její mozek a implantovat jej do kompletně robotického těla. Nyní, rok po své nehodě, je členkou speciálních policejních složek, které vyšetřují teroristickou aktivitu hackera známého pod přezdívkou Kuze (Michael Pitt)...

Osobně trochu nechápu onu kontroverzi ohledně samotného filmu. Jedná se o americký remake filmu, tedy je víceméně jasné, že kompletní obsazení nebude asijského původu, protože je film taky potřeba trochu prodat jinde, než v jeho původní domovině, že. A Scarlett Johansson v podobných rolích jednoduše hodně lidem sedne, tedy bych tu problém ani za mák neviděl, ať mě klidně kdo chce ukamenuje. Důležitý je dle mého názoru spíše samotný film a to jak funguje, než to kdo se na vás zubí z plakátu půl roku před premiérou. A tohle evropsko-americké obsazení s příměsí Asie jednoduše funguje. 

Nechci tu tvrdit, že bych byl kdovíjaký fanoušek původního filmu z pětadevadesátého, byť mám tuhle tématiku velice v oblibě. Proto mě představa uzemněnějšího zpracování (rozuměj japonská podivnost, se kterou mám tak trochu do dnešního dne problém, optikou podstatně rozdílnějšího západu) velice lákala a musím za mě říci, že režírující Rupert Sanders nezklamal. Díky zástupu filmů, které se původním dílem inspirovaly už sice není jeho nová verze téhle kultovní látky tak objevnou, originální nebo zásadní, přesto se jedná o poměrně svěží vítr do žánru sci-fi, který po hned několika průšvizích v posledních letech slušnou a atmosferickou žánrovku podobně velkolepých rozměrů potřeboval jako pes drbání.           

Zvláště pak, připočteme-li fakt, že se tvůrci nebojí jít s audiovizuální stránkou daleko za hranice běžného blockbusteru. Některé momenty tak doslova lahodí oku, byť příběh místy trochu drhne. Nelahodí však jen oku, hudebně se o tento blockbuster totiž postaral Clint Mansell a přizval si k sobě Lorne Balfea. Jejich výsledná hudební kulisa patří k tomu nejlepšímu a nejpůsobivějšímu za poslední měsíce a dodává filmu tu správnou mrazivou atmosféru ne zrovna optimistické budoucnosti.  

Jak už jsem ale zmínil výše, hlavním problémem filmu je jeho příběhová složka. O to více, pokud jste viděli animovanou předlohu či četli komiks. Sanders a spol sice poměrně osobitě a obratně obrušují hrany podivnosti a šílenosti některých momentů předlohy, bez nich ovšem film v některých momentech postrádá trochu větší spád či nápad. Neoznačoval bych to za vyložený průšvih, přesto by však filmu možná prospělo pár zásahů střihače či trochu větší píle při přípravě scénáře. I přes tyto nedostatky film na druhou stranu získává jakési volnější a přemýšlivější tempo, které není taky vyloženě na škodu.    


Byť se tak tentokrát asi historie nepíše, jedno filmu upřít nelze. Rupert Sanders dotáhl do českých a slovenských kin působivé sci-fi, které sice nezvládá úplně excelovat nebo předvádět něco dříve nevídaného, přesto potěší myslím nejen fanoušky žánru. Zároveň funguje i jako poněkud umírněnější alternativa k animovanému zpracování pro ty, kterým japonská fantazie a divokost zpracování úplně nejde do noty (jako kupříkladu mě). Díky tomu tak nemám důvod, proč tuhle podívanou nedoporučit. Podivné a přitom působivé zpracování téhle látky si vaši pozornost jednoznačně zaslouží.   

Japonská klasika optikou západu. Hraná adaptace Ghost in the Shell je sice v mnohém trochu nevyrovnaná a nedotažená do konce, zároveň ale má atmosféru jako hrom, skvělý hudební doprovod, působivý vizuál a funguje jako vcelku zajímavá a umírněnější varianta jinak celkem divokého animovaného originálu. Pokud vám tedy jako mě není japonská verze úplně po chuti díky divokosti, může vám toto fungovat jako zajímavá alternativa.
30% Cyberpunk
35% Kult optikou západu
35% Roboti, androidi a tak vůbecGhost in the Shell
Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA, 2017, 106 min

Režie: Rupert Sanders
Předloha: Masamune Shirow (komiks)
Scénář: Jamie Moss
Kamera: Jess Hall
Hudba: Clint Mansell, Lorne Balfe
Hrají: Scarlett Johansson, Michael Pitt, Pilou Asbæk, Chin Han, Juliette Binoche, Takeši Kitano, Rila Fukušima, Kaori Momoi, Chris Obi, Joseph Naufahu, Michael Wincott, Peter Ferdinando, Jutaka Izumihara, Tawanda Manyimo, Julian Gaertner, Pete Teo, Andrew Ng
Producenti: Avi Arad, Steven Paul
Střih: Billy Rich, Neil Smith
Scénografie: Jan Roelfs
Kostýmy: Bart Mueller, Kurt Swanson

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 30.03.2017 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 30.03.2017 CinemArt SK
USA V kinech od: 31.03.2017 Paramount Pictures

http://www.csfd.cz/film/245635-ghost-in-the-shell/
http://www.imdb.com/title/tt1219827/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...