Přeskočit na hlavní obsah

Kingsman: Zlatý kruh | Kingsman: The Golden Circle [65%]

První Kingsman byli docela příjemným překvapením. Osobitá komiksová adaptace, která se nebrala tak úplně vážně a poskytla lepší bodnovku ze staré školy, jak v posledních letech samotný James Bond a vůbec byla napěchovanou akčně spionážní jízdou, které nechyběl styl, humor a přehršel přepálené akce. O památné scény taktéž nebyla nouze, asi málokdo by zapomněl na fantastickou scénu v kostele, která pořád patří k tomu nejlepšímu co se za posledních deset let v kině v rámci žánru objevilo. A na těchto základech hodlá stavět přímé pokračování Kingsman: Zlatý kruh, které hrdiny postaví proti novému nepříteli, se kterým budou potřebovat pomoc od svých amerických kolegů z palírny Statesman... 

Eggsy (Taron Egerton) se pomalu zabydluje do role agenta Galahada, když se jej jednoho večera během návratu domů pokusí zavraždit jeden z jeho bývalých soků, neúspěšný kandidát na Kingsmana Charlie (Edward Holcroft). Eggsymu se sice podaří vyváznout z nastražené léčky, nicméně toho večera se dává do pohybu koloběh událostí, díky kterým skončí tajná služba Kingsman na kolenou a na útěku. Jediným východiskem je pro ně kontaktovat a požádat o pomoc jejich kdysi spřítelenou agenturu Statesman v Kentucky. Tam na ně ale čeká překvapení...  

Na dvojku téhle partičky jsem se těšil a to docela dost. Jako fanoušek předlohy i prvního dílu jsem si nemohl stylový nášup s americkou pobočkou tajné špiónské organizace nechat ujít. Bohužel to hlavní, co se po projekci dere na mysl jsou především rozpaky. Elitní britští agenti v druhé štaci totiž jakoby se hledali a v rámci těch více jak dvou hodin v kině ne a ne se najít. Zrcadlí se to i v samotné režii Matthewa Vaughna, kterému se tenhle nášup podle kalsické šablony - větší, akčnější a temnější, sype pod rukama.  

Už od prvních minut totiž Zlatý kruh šlape takříkajíc do plných a nechce zůstat být divákovi cokoliv dlužen. Jenže otevírat jednou velkou přehnaně digitální honičkou, kde i herci jsou v mnoha záběrech nahrazováni svými digitálními protějšky se ukázalo jako ne úplně chytrý nápad. Zvláště když kvalita triků naní úplně špičková. A od toho momentu se to už s dvojkou Kingsmanů jen táhne, byť naštěstí žádná z velkolepě digitálních akčních sekvencí nepůsobí až tak vizuálně lacině jako právě úvodní sekvence. Nejsou to však jen digitální triky na pochybné úrovni kterými dvojka působí rozpačitě. Samotný scénář jakoby vyměnil jistou eleganci a nostalgický šarm doby minulé za prvoplánové mkomenty, které díky tomu zkrátka nevyznívají ani zdaleka tak dobře. Připočtěte si k tomu fakt, že návrat Harryho Harta (Colin Firth) je sice pozitivem, nicméně jeho postava je v rukou tvůrců ve výsledku transformována z citlivého šviháka a špičkového agenta v mumlající obtíž pro hlavní partu, která nenachází vykoupení ani v závěrečné konfrontaci. K tomu absentující výrazný záporák - kombo Julianne Moore a Edward Holcroft jednoduše moc nefunguje a nepůsobí ani zdaleka tak démonicky a cool, jak se vám to snaží Vaugnh a spol prodat.    


Jediným výrazným pozitivem tak na filmu zůstává Taron Egerton, který si roli užívá jako posledně a byť mu scénář místy podkopne nohy, pořád mu nemáte problém fandit. Stejně tak je na tom i Mark Strong, který zaslouženě dostává více prostoru. Velkou část publika si pak také získá agent Whiskey v podání sympaťáka Pedra Pascala, který svojí přepáleností a absurditou do světa Kingsman zapadl naprosto neskutečným způsobem. To by se ostatně dalo říci i o ostatních dílíčích rolích pro zbylé figurky z americké pobočky Statesman, kde jak Jeff Bridges tak Channing Tatum fungují na výbornou. Druhý jmenovaný se pak v závěru filmu postará o tak přesně mířený vizuální gag, že vás to dostane do kolen. 

A to je ostatně hlavní problém Kingsman: Zlatý kruh. Byť je totiž výsledek rozpačitý a takový ani zdaleka ne tak dobrý a nápaditý jako prvně, skrývá se v průběhu těch 140 minut hned několik momentů, které bych se nebál označit za smrtící. Už si ani nepamatuju, kdy naposled v kině zavládl v sále takhle jednohlasný a výrazný smích (scéna s resortem pro důchodce je přesně mířené a dokonalé komediální zlato). Zkrátka několik podobně precizních (a ne-li i lepších) momentů jako tahle parta předvedla poprvé, které jsou ovšem rozpuštěné v nevyrovnané dvou a půl hodince, která jako by tápala čím vlastně chce být. Bavit se budete, o tom žádná, nicméně úroveň, grácii a nostalgii jako posledně v tom tentokrát zase tolik nehledejte. Tohle je totiž spíše nášup, který se snaží být větší, akčnější a výbušnější, a ve výsledku je prázdnější, méně vybroušený a lacinější. 

Kingsman: Zlatý kruh i přes své neduhy ale má co nabídnout a rozhodně bych nad touhle značkou nechtěl zavírat hladinu. Byť totiž ani zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu, pořád se jedná o relativně slušnou podívanou, která na ty dvě a půl hodiny v kině zabaví a zvládá si i trochu rýpnout do současné politické situace. Jestli vám stojí dvě hodiny digitální akce, pár laciných frků, scénáristické tápání a několik perfektních komediálních momentů za návštěvu kina, to už nechám na vás.
    
Elitní britští špióni jsou ve své druhé štaci poněkud rozpačití. Scénáristické tápání, lacinější digitálnější akce, trochu nevhodný přístup k návratu Harryho a nevýrazní záporáci táhnou tenhle sequel k průměru. Na druhé straně jsou tu sympaťáci od Statesman (hlavně Pedro Pascal), pár skvělých momentů a několik smrtících komediálních gagů, které by si zasloužili vytesat do kamene. Kingsman: Zlatý kruh není ani zdaleka tak elengantní, propracovaný a vypilovaný snímek jako jeho předchůdce, bavit se v kině ale rozhodně budete.    
50% Akce
25% Humor

25% Špionáž 
Kingsman: Zlatý kruh
(Kingsman: The Golden Circle, Kingsman 2)
USA / Velká Británie, 2017, 141 min

Režie: Matthew Vaughn
Předloha: Mark Millar (komiks), Dave Gibbons (komiks)
Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman
Kamera: George Richmond
Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson
Hrají: Taron Egerton, Halle Berry, Julianne Moore, Channing Tatum, Colin Firth, Mark Strong, Sophie Cookson, Pedro Pascal, Jeff Bridges, Edward Holcroft, Poppy Delevingne, Hanna Alström, Vinnie Jones, Elton John, Lena Endre, Juha Pihanen, Samantha Womack, Anthony Milton, Björn Granath, Grant Crookes, Tobias James-Samuels, Lee Nicholas Harris
Producenti: Adam Bohling, David Reid, Matthew Vaughn
Střih: Eddie Hamilton
Scénografie: Darren Gilford
Kostýmy: Arianne Phillips

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 21.09.2017 CinemArt
Slovensko V kinech od: 21.09.2017 CinemArt SK
USA V kinech od: 22.09.2017 20th Century Fox
Velká Británie V kinech od: 22.09.2017 20th Century Fox UK

https://www.csfd.cz/film/52975-kingsman-zlaty-kruh/prehled/
http://www.imdb.com/title/tt4649466/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?