Přeskočit na hlavní obsah

Kingsman: Zlatý kruh | Kingsman: The Golden Circle [65%]

První Kingsman byli docela příjemným překvapením. Osobitá komiksová adaptace, která se nebrala tak úplně vážně a poskytla lepší bodnovku ze staré školy, jak v posledních letech samotný James Bond a vůbec byla napěchovanou akčně spionážní jízdou, které nechyběl styl, humor a přehršel přepálené akce. O památné scény taktéž nebyla nouze, asi málokdo by zapomněl na fantastickou scénu v kostele, která pořád patří k tomu nejlepšímu co se za posledních deset let v kině v rámci žánru objevilo. A na těchto základech hodlá stavět přímé pokračování Kingsman: Zlatý kruh, které hrdiny postaví proti novému nepříteli, se kterým budou potřebovat pomoc od svých amerických kolegů z palírny Statesman... 

Eggsy (Taron Egerton) se pomalu zabydluje do role agenta Galahada, když se jej jednoho večera během návratu domů pokusí zavraždit jeden z jeho bývalých soků, neúspěšný kandidát na Kingsmana Charlie (Edward Holcroft). Eggsymu se sice podaří vyváznout z nastražené léčky, nicméně toho večera se dává do pohybu koloběh událostí, díky kterým skončí tajná služba Kingsman na kolenou a na útěku. Jediným východiskem je pro ně kontaktovat a požádat o pomoc jejich kdysi spřítelenou agenturu Statesman v Kentucky. Tam na ně ale čeká překvapení...  

Na dvojku téhle partičky jsem se těšil a to docela dost. Jako fanoušek předlohy i prvního dílu jsem si nemohl stylový nášup s americkou pobočkou tajné špiónské organizace nechat ujít. Bohužel to hlavní, co se po projekci dere na mysl jsou především rozpaky. Elitní britští agenti v druhé štaci totiž jakoby se hledali a v rámci těch více jak dvou hodin v kině ne a ne se najít. Zrcadlí se to i v samotné režii Matthewa Vaughna, kterému se tenhle nášup podle kalsické šablony - větší, akčnější a temnější, sype pod rukama.  

Už od prvních minut totiž Zlatý kruh šlape takříkajíc do plných a nechce zůstat být divákovi cokoliv dlužen. Jenže otevírat jednou velkou přehnaně digitální honičkou, kde i herci jsou v mnoha záběrech nahrazováni svými digitálními protějšky se ukázalo jako ne úplně chytrý nápad. Zvláště když kvalita triků naní úplně špičková. A od toho momentu se to už s dvojkou Kingsmanů jen táhne, byť naštěstí žádná z velkolepě digitálních akčních sekvencí nepůsobí až tak vizuálně lacině jako právě úvodní sekvence. Nejsou to však jen digitální triky na pochybné úrovni kterými dvojka působí rozpačitě. Samotný scénář jakoby vyměnil jistou eleganci a nostalgický šarm doby minulé za prvoplánové mkomenty, které díky tomu zkrátka nevyznívají ani zdaleka tak dobře. Připočtěte si k tomu fakt, že návrat Harryho Harta (Colin Firth) je sice pozitivem, nicméně jeho postava je v rukou tvůrců ve výsledku transformována z citlivého šviháka a špičkového agenta v mumlající obtíž pro hlavní partu, která nenachází vykoupení ani v závěrečné konfrontaci. K tomu absentující výrazný záporák - kombo Julianne Moore a Edward Holcroft jednoduše moc nefunguje a nepůsobí ani zdaleka tak démonicky a cool, jak se vám to snaží Vaugnh a spol prodat.    


Jediným výrazným pozitivem tak na filmu zůstává Taron Egerton, který si roli užívá jako posledně a byť mu scénář místy podkopne nohy, pořád mu nemáte problém fandit. Stejně tak je na tom i Mark Strong, který zaslouženě dostává více prostoru. Velkou část publika si pak také získá agent Whiskey v podání sympaťáka Pedra Pascala, který svojí přepáleností a absurditou do světa Kingsman zapadl naprosto neskutečným způsobem. To by se ostatně dalo říci i o ostatních dílíčích rolích pro zbylé figurky z americké pobočky Statesman, kde jak Jeff Bridges tak Channing Tatum fungují na výbornou. Druhý jmenovaný se pak v závěru filmu postará o tak přesně mířený vizuální gag, že vás to dostane do kolen. 

A to je ostatně hlavní problém Kingsman: Zlatý kruh. Byť je totiž výsledek rozpačitý a takový ani zdaleka ne tak dobrý a nápaditý jako prvně, skrývá se v průběhu těch 140 minut hned několik momentů, které bych se nebál označit za smrtící. Už si ani nepamatuju, kdy naposled v kině zavládl v sále takhle jednohlasný a výrazný smích (scéna s resortem pro důchodce je přesně mířené a dokonalé komediální zlato). Zkrátka několik podobně precizních (a ne-li i lepších) momentů jako tahle parta předvedla poprvé, které jsou ovšem rozpuštěné v nevyrovnané dvou a půl hodince, která jako by tápala čím vlastně chce být. Bavit se budete, o tom žádná, nicméně úroveň, grácii a nostalgii jako posledně v tom tentokrát zase tolik nehledejte. Tohle je totiž spíše nášup, který se snaží být větší, akčnější a výbušnější, a ve výsledku je prázdnější, méně vybroušený a lacinější. 

Kingsman: Zlatý kruh i přes své neduhy ale má co nabídnout a rozhodně bych nad touhle značkou nechtěl zavírat hladinu. Byť totiž ani zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu, pořád se jedná o relativně slušnou podívanou, která na ty dvě a půl hodiny v kině zabaví a zvládá si i trochu rýpnout do současné politické situace. Jestli vám stojí dvě hodiny digitální akce, pár laciných frků, scénáristické tápání a několik perfektních komediálních momentů za návštěvu kina, to už nechám na vás.
    
Elitní britští špióni jsou ve své druhé štaci poněkud rozpačití. Scénáristické tápání, lacinější digitálnější akce, trochu nevhodný přístup k návratu Harryho a nevýrazní záporáci táhnou tenhle sequel k průměru. Na druhé straně jsou tu sympaťáci od Statesman (hlavně Pedro Pascal), pár skvělých momentů a několik smrtících komediálních gagů, které by si zasloužili vytesat do kamene. Kingsman: Zlatý kruh není ani zdaleka tak elengantní, propracovaný a vypilovaný snímek jako jeho předchůdce, bavit se v kině ale rozhodně budete.    
50% Akce
25% Humor

25% Špionáž 
Kingsman: Zlatý kruh
(Kingsman: The Golden Circle, Kingsman 2)
USA / Velká Británie, 2017, 141 min

Režie: Matthew Vaughn
Předloha: Mark Millar (komiks), Dave Gibbons (komiks)
Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman
Kamera: George Richmond
Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson
Hrají: Taron Egerton, Halle Berry, Julianne Moore, Channing Tatum, Colin Firth, Mark Strong, Sophie Cookson, Pedro Pascal, Jeff Bridges, Edward Holcroft, Poppy Delevingne, Hanna Alström, Vinnie Jones, Elton John, Lena Endre, Juha Pihanen, Samantha Womack, Anthony Milton, Björn Granath, Grant Crookes, Tobias James-Samuels, Lee Nicholas Harris
Producenti: Adam Bohling, David Reid, Matthew Vaughn
Střih: Eddie Hamilton
Scénografie: Darren Gilford
Kostýmy: Arianne Phillips

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 21.09.2017 CinemArt
Slovensko V kinech od: 21.09.2017 CinemArt SK
USA V kinech od: 22.09.2017 20th Century Fox
Velká Británie V kinech od: 22.09.2017 20th Century Fox UK

https://www.csfd.cz/film/52975-kingsman-zlaty-kruh/prehled/
http://www.imdb.com/title/tt4649466/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.