Přeskočit na hlavní obsah

Wind River [75%]

Do českých kin dnes vstupuje novinka s názvem Wind River, která se těšila nejen velice příznivému přijetí na filmových festivalech (cena pro režiséra v Cannes, divácká cena v Karlových Varech) ale také pozitivní šuškandě ze zahraničí. Za filmem navíc stojí scénárista snímků Sicario: Nájemný vrah a Za každou cenu. Stojí tedy ve výsledku tenhle kriminální thriller z prostředí nehostinného Wyomingu za vaši návštěvu? 

Cory Lambert (Jeremy Renner) během jedné ze svých obhlídek rezervace objevuje tělo mrtvé dívky indiánského původu v oblasti, kde široko daleko není jediný lidský příbytek. Jen zmrzlá planina a divočina. Případ dostává na starosti mladá a nepříliš zkušená agentka FBI Jane Banner (Elizabeth Olsen), která zanedlouho zjišťuje, že hlavním problém případu bude způsob, jakým dívka zemřela. Díky okolnostem její smrti totiž nedostane od svého vedení posily a lokální policejní jednotky mají problém udržet vůbec pořádek v těchto končinách, natož vést vyšetřování takovéhoto případu. Požádá tedy o pomoc Lamberta...     

Kruté podmínky a kriminálky k sobě vždy šly k sobě. Stačí se podívat na úspěch severských kriminálních příběhů. Je tedy fajn zase jednou vidět zaoceánský thriller z nehostinných podmínek severu USA. Scénárista a režisér Taylor Sheridan si své jméno už bezesporu udělal coby scénárista hned dvou hitů, které se podívaly i na Oscary. Coby režisér za sebou ovšem má pouze přinejlepším slabší snímek Odporná hra. Podle jeho vlastního scénáře se mu očividně točí mnohem lépe, neboť jeho novinka do značné míry dává zapravdu spokojeným ohlasům z celého světa. Byť bych sice superlativy v tomto případě asi šetřil, faktem zůstává, že Wind River je vydařenou kriminálkou, která si jde sebevědomě za svým a ty dvě hodiny v její přítomnosti rozhodně litovat nebudete.

Jednak je to neokoukaným prostředím, které pro příběhy tohoto typu funguje bezchybně, a dále také zajímavými postavami, v jejich společnosti prožijete celý průběh vyšetřování záhadné smrti mladé indiánky. Film k látce přistupuje pomalým rozvláčným tempem, kdy se nesnaží příliš tlačit na pilu. Není tak hypnotický a přemýšlivý jako třeba právě zmíněné severské kriminálky, nicméně festivalové zázemí tomuto příběhu upřít nelze. Spíše než podívaná na efekt je Wind River poctivě budovanou sondou do vyšetřování, které postupně dávkuje také konflikty a traumata bublající pod povrchem. Nikdo z hrdinů není idealista nebo jednoduchá postava, každý přispívá svoji trochou. Díky tomu i závěr filmu nepůsobí nahodile a vykonstruovaně (i přes fakt, že působí tak trochu mimo realitu).

Audiovizuální stránka je fajn, nicméně nějakou přehnanou stylizaci tentokráte nečekejte, tahle  vizuálně strohá (podobně jako krajina ve které se odehrává příběh filmu) festivalová podívaná dává tak trochu vzpomenout na pár let starý snímek Do morku kostí svým zpracováním. Trochu rušivá je místy pak kamera Bena Richardsona, která místy zvládá vykouzlit působivé záběry jak na své hrdiny, tak na exteriéry, které obývají, jindy zase natáčením z ruky dodává "dynamiku" momentům, kde se to úplně nehodí. Díky scénáři tyto výtky ovšem zase tolik řešit nebudete. Pochvalu si jako již tradičně zaslouží i hudební doprovod dvojice Nick Cave a Warren Ellis, kteří velice příjemně podbarvují kulisu mrazivé indiánské rezervace.       

Jedním z osobních problémů, které jsem však měl se snímkem jsou asi dvě akční sekvence v průběhu filmu, při kterých dojde na přestřelku mezi hrdiny, kde se s kulkami pracuje jako v osmdesátkovém akčním filmu, což tak trochu narušuje komornost a mrazivost celého zbytku filmu. V druhém zmíněném případě je to pak o to očividnější, když je to násobeno několikanásobným množstvím zúčastněných. 

I přesto je ale v záplavě zklamavších filmů posledních měsíců a celkově vůbec slabé letošní sezony tahle festivalovka velice vítanou změnou, které by měl dát šanci každý, kdo je alespoň trochu zaměřený na kriminálky. Wind River totiž servíruje poctivě vystavěný příběh z neokoukaného prostředí, ve kterém nechybí zajímavé postavy, emoce i napětí. Pokud je právě tohle to, co od svého filmu čekáte, pak zklamáni rozhodně nebudete. Jeden z must see filmů tohoto podzimu je ale Wind River bezesporu. 
    
Surová kriminálka z nehostinného prostředí Wyomingu, která nabízí nejen zajímavé postavy a slušnou atmosféru, ale také vtahující příběh, který si vás získá a nepustí až do samotného závěru. Vizuálně se sice jede na festivalový standard, téměř vše ostatní ovšem funguje na výbornou.     
35% Wyoming
30% Lidská zloba

35% Kriminalita Wind River
Krimi / Mysteriózní / Thriller / Akční
USA / Velká Británie / Kanada, 2017, 107 min

Režie: Taylor Sheridan
Scénář: Taylor Sheridan
Kamera: Ben Richardson
Hudba: Nick Cave, Warren Ellis
Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham, Kelsey Chow, Martin Sensmeier, Eric Lange, Mason D. Davis, Blake Robbins, Tara Karsian, James Jordan, Devin Hansen
Producenti: Peter Berg, Matthew George, Wayne L. Rogers, Basil Iwanyk, Elizabeth A. Bell
Střih: Gary Roach
Scénografie: Neil Spisak
Kostýmy: Kari Perkins

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 28.09.2017 Falcon
Kanada V kinech od: 11.08.2017 VVS Films
USA V kinech od: 04.08.2017 The Weinstein Company
Velká Británie V kinech od: 08.09.2017

https://www.csfd.cz/film/434887-wind-river/
http://www.imdb.com/title/tt5362988/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?