Přeskočit na hlavní obsah

Thor: Ragnarok [65%]

Od málokteré marvelovky se čekaly takové věci, jako od třetího Thora. V podstatě třetí marvelovka letošního roku by totiž měla v rámci tohoto filmového vesmíru hrát důležitou roli jako pomyslný úvod k třetím Avengers a navíc Thorova sólová série jakoby byla tak trochu ve stínu slavnějších kolegů. Navíc po částečném průšvihu, jakým byl druhý díl s názvem Thor: Temný svět má tenhle severský bůh rozhodně co napravovat. Dokázal se tenhle Avenger před další týmovkou vyšvihnout do popředí s novým tvůrčím týmem nebo i tentokrát skončí jeho dobrodružství až někde na chvostu marveláckého kolosu?Po událostech ze Sokovie se Thor (Chris Hemsworth) vrací domů na Asgard, aby vyšetřil ty podivné vize, které jej od té doby trápí. Když porazí démona Surtura, který byl přímým ohrožením Asgardu jako strůjce konce světa Ragnaroku, vrací se zpět do královského paláce, kde nalézá svého bratra Lokiho (Tom Hiddleston) v přestrojení za jejich otce Odina (Anthony Hopkins). To ovšem spustilo koloběh událostí, který vyústí v osvobození Hely (Cate Blanchett), která nejen, že má v plánu obsadit Asgard, chce si zotročit i zbylé světy a dobýt nové. Ve snaze zastavit ji ovšem Thor skončí bez svého mocného kladiva Mjolnir na cizí planetě a v zajetí pořadatele gladiátorských zápasů Velmistra (Jeff Goldblum)...      

Thorova série byla pro marvel jakousi zakletou odbočkou, která se tak trochu vymykala. Jednička pod vedením Kennetha Branagha byla sice zajímavou podívanou, dvojka ovšem pro mnoho lidí znamenala, především díky promarněnému potenciálu, dno marveláckého filmového vesmíru. S novým dohledem se ale třetí Thor rozhodl zamířit tentokrát povětšinou mimo Zemi (až na drobné povinné odskoky na zem a k ostatním postavám z tohoto vesmíru) a nabídnout divočejší podívanou, která se neztratí i vedle takových Strážců galaxie. A to je zatraceně zajímavý krok vzhledem k tomu, jak tahle změna dovede zamíchat kartami nejen pro tohoto hrdiny ale i pro celý vesmír Marvelu. 

Problém ale není v samotném odklonu k tak trochu jiné marvelovce, nicméně s tím, jakým způsobem je realizována. Taika Waititi se ukázal jako dostatečně osobitý tvůrce na to, aby podobně divokou a především značně rozmanitou jízdu dokázal ukočírovat od začátku do konce. Problém je ovšem v tom, co vlastně kočíruje. Thor: Ragnarok totiž i přes výraznou odlišnost nejen od předešlého dílu ale i od ostatních Marvelovek (jasný posun co se týče rozebíraných motivů a stylu s jakým je příběh vyprávěn) trpí podobnými problémy, jako Thor: Temný svět. Ba co více, přidává i nové a zároveň jen tučnou čarou podtrhuje problémy, které se s Marvelem táhnou už od začátku. 

I přes veškerou snahu totiž třetí Thor stojí a padá se scénářem, který svými kvalitami bohužel příliš neoslnil a v propagaci tak trochu klamal tělem. Dvě hodiny a nějaké drobné je totiž čas, který vám tahle komiksovka zabere v kině, které ovšem nejsou naplněny něčím, co by vás takříkajíc vytáhlo na okraj sedačky a bohužel alespoň "zajímalo". Celé to totiž spíše než celistvý příběh s nějakou gradací připomíná sled nesourodých událostí, kde se střídá, odskakuje a mění atmosféra každých pár minut. Celé to tak díky tomu působí jako tři filmy po večeru s lahví poskládané dohromady, aby to stálo za cenu plného vstupného. Jistě, pořád to není děs a běs který předvádí konkurence, přesto otázka po zhlédnutí filmu co bylo vlastně lepší, jestli Thor: Ragnarok nebo všeobecně slabý Thor: Temný svět, není asi úplně dobrá vizitka. 

S tím jdou ovšem ruku v ruce bohužel i postavy. Zatímco titulní hrdina je pořád za frajera, ať už má syntetické lokny či nikoliv, u ostatních to už taková hitparáda tentokrát není. U Heimdalla (Idris Elba) by prospělo více prostoru, u ostatních je to pak spíše problém se samotným pojetím. Redukce Lokiho na podivného poskoka/chabého "hňupa", podivná změna v pojetí postavy Bruce Bannera (Mark Ruffalo), nevyužitý Karl Urban nebo ve výsledku úplně jiná Hela, která toho příliš mnoho nepředvede a působí poněkud podivně a nesourodě jako postava (a ostatně i diametrálně odlišně tomu, jakým způsobem byla podána v trailerech) a místo démonické záporačky, která by Marvelu konečně mohla dodat toho ikonického padoucha, je tahle postava proměněna v nic moc neříkající snůšku promarněného potenciálu a otravnosti. Ono je asi docela vypovídající fakt, že hlavní věc co člověku v hlavě po konci filmu zbude, je to, jak moc často měnila tahle záporačka svoji vizáž v průběhu filmu, spíše než nějaké její činy. Navíc, nic proti Tesse Thompson, ale její Valkýra je neskutečně mimo a každý moment ve filmu, kde se objeví působí neskutečně uměle a nepřirozeně (a to i na poměry filmu který se odehrává na dvou cizích planetách a má Jeffa Goldbluma). V podstatě si tak film chtě nechtě pro sebe krade naprosto nekompromisním způsobem "kameňák" Korg (namluvil ho sám režisér Taika Waititi), který jako komická postava patří asi k tomu nejlepšímu co film nabídne v těch několika málo scénách, kde se objeví. 


Na druhou stranu alespoň potěší trochu jiný přístup k audiovizuální stránce, který byl pro třetího Thora zvolen. To sice kazí možná až příliš průměrně vypadající digitální triky a papundekl čouhající na každém kroku, ale díky retro stylizací by se tohle dalo jakžtakž překousnout. Každopádně potěší alespoň Mark Mothersbaugh se svým hudebním doprovodem, kde nejen že přináší úplně novou a jinou hudební kulisu pro tohoto hrdiny, zvládá také využít práci Briana Tylera a Patricka Doylea takovým způsobem, že i přes výraznou odlišnost vám bude tahle podívaná pořád připadat důvěrně známá. Estetika osmdesátek a devadesátek se pak promítá i zde, obzvláště potěší značný vliv Snythwave.

Jak tedy třetího Thora ohodnotit? Nejjednodušší by bylo to uzavřít slovy celkem průšvih ale pořád to není tak zlé, jako konkurence. Thor: Ragnarok je i přes velký potenciál a hromadu změn na stejné, ne-li o ždibec horší úrovni, jako jeho předchůdce. Ostudu Marvelu neudělá, nicméně od třetího dobrodružství severského boha by člověk v téhle fázi prostě čekal více. Taika Waititi natočil po mnoha ohledech odlišnou marvelovku, která ovšem svými chybami a přehmaty svůj původ nezapře. Špatný film Thor: Ragnarok není, ovšem ani nic, z čeho byste se posadili na zadek. Klamání tělem při propagaci je sice fajn, ale když mi pak tak trochu čouhá ve výsledku sláma z bot, něco bude asi špatně.       
    
Byť v mnohém odlišný a se značně jiným přístupem, třetí Thor opakuje chyby svého předchůdce a i přes velký potenciál končí víceméně jen jako OK podívaná, která sice není tak špatná jako konkurence, skákat nadšením z ní ale rozhodně nebudete. Mdlé, nepříliš obratně uchopené postavy (s vyjímkou Korga), slabý scénář a fragmentovaný film, který spíše než celistvý příběh připomíná sled událostí, kde fungují dílčí momenty, rámcový příběh ale příliš ne. 
20% Gladiátoři a vše okolo
50% Rodinné nepokoje

30% Vesmír mimo Zemi
Thor: Ragnarok
(Thor 3)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2017, 130 min

Režie: Taika Waititi
Předloha: Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)
Scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Idris Elba, Anthony Hopkins, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Jaimie Alexander, Sam Neill, Ray Stevenson, Benedict Cumberbatch, Tadanobu Asano, Taika Waititi, Clancy Brown, Lou Ferrigno, Stan Lee, Rachel House, Rob Mayes
Producenti: Kevin Feige
Střih: Zene Baker, Joel Negron
Scénografie: Dan Hennah, Ra Vincent
Kostýmy: Mayes C. Rubeo

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 26.10.2017 Falcon
Slovensko V kinech od: 02.11.2017 Saturn
USA V kinech od: 03.11.2017 Walt Disney US

https://www.csfd.cz/film/374525-thor-ragnarok/
http://www.imdb.com/title/tt3501632/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera  Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky.  Doug ( Josh Gad ) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen ( Kaley Cuoco-Sweeting ), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nik