Přeskočit na hlavní obsah

Shazam!

Situace komiksovek ze světa DC je trochu nejistá. Poté, co se rozšířený vesmír po vzoru Marvelu tak trochu nepovedlo rozjet a Henry Cavill a Ben Affleck jsou přes palubu, se všechny plánované filmy tak nějak vrátily nohama na zem. I když nás čeká ještě příští rok dámská týmovka Birds of Prey a pokračování Wonder Woman (a o rok později dlouho plánovaný Batman od Matta Reevese), budoucnost tohoto rozšířeného filmového vesmíru je nejistá. Dlouhé roky v přípravě byl každopádně i Shazam! který se nyní po několika zásadních změnách konečně dostal do kin. Jak se tahle odlehčenější komiksovka povedla?


Billy Batson (Asher Angel) se po problémovém dětství nezvládá usadit ani u jedné pěstounské rodiny. Celý svůj život se snaží najít svoji matku, která jej v útlém dětství nedobrovolně opustila, byť zatím bezvýsledně. Jeho hledání jej zavede až do Filadelfie, kde je nakonec umístěn do pěstounské rodiny, ve které je hned několik sirotků. V první školní den v novém městě se ovšem Billy dostane do potyčky, ze které ho zachrání útěk metrem. To ještě ale neví, že se jeho život má za několik momentů otřást v základech. Vybral si ho totiž pradávný čaroděj Shazam (Djimon Hounsou), který z něj hodlá udělat svého nástupce v boji se zlem...       

Shazam! se poměrně úspěšně snaží vymezit vůči předešlým filmům ve filmovém vesmíru DC. Jistě, pár odkazů a narážek se ve filmu najde, ovšem v celkovém pohledu je na filmu jasné, že plány na pevně propojený vesmír vzaly definitivně za své (což už bylo docela znatelné i na Aquamanovi). A to je vlastně docela fajn, protože díky tomu může film stát na svých vlastních nohách a neřešit nějaké širší souvislosti. Film je totiž i díky základní charakteristice hlavního hrdiny vlastně takovým trochu neobvyklým přírůstkem do žánru komiksových filmů a je jen a jen dobře, že se David F. Sandberg rozhodl pojmout s trochu větší nadsázkou, než je zvykem. Ono by totiž na velkém plátně úplně temně pojatý (rozuměj a la Zack "Save Martha!" Snyder) příběh nemusel úplně fungovat. To co tak Sandberg se scénáristou Henry Gaydenem servírují divákům má tak daleko blíže rodinné komedii, než čemukoliv jinému. Ano, jsou tam komiksové berličky a motivy, přesto ta stěžejní linka je Billyho soužití s novým rodinným prostředím a rozvoj jeho osobnosti. 

Jak se to odráží na samotném filmu? Hodně humoru (což je v konečném důsledku někdy i trochu škoda) a jeden příběh o tom, jak se dva kamarádi snaží vypořádat s tím, že jeden z nich dostal superschopnosti, zatím co jim je v patách ďábelský Mark Strong. Jinak řečeno v konečném pohledu celkem obstojná záležitost, jejíž hlavní devízou je těch pár povedených scén, ve kterých film míří do černého jak humorem tak i celkovou atmosférou. Je důležité také podotknout, že cílovka tohoto filmu budou spíše mladší komiksovější fanoušci neboť tady se ony obtížnější témata a motivy řeší jen povrchově a celkově je vlastně Shazam! takovou komiksovou podívanou pro mladší publikum. Což samozřejmě neznamená, že se u filmu nebudete bavit i vy. 


Obsazením je totiž film vlastně strašně fajn, neboť jak samotný Shazam v podání Zachary Leviho tak jeho superzloduch s tváří Marka Stronga fungují ve filmem vymezených mantinelech více než dobře a dětské obsazení celé pěstounské rodiny jim je hned v patách. Ostatně právě obsazení a vzájemná chemie postav je důvodem, proč Shazam! funguje jako taková docela nečekaná oddychovka do nepohody. 

Shazam! působí, jako by vznikl na přelomu devadesátek a nového tisíciletí a zároveň operuje s moderním pojetím komiksovek. Slušný hudební doprovod Benjamina Wallfische tomu všemu navíc dopuje do žil ještě větší míru nenucené nostalgie. Škoda snad jen trochu slabších triků, které filmu trochu ubírají na kráse, především v závěrečné dvacetiminutovce kde se Sandberg a spolu utrhli ze řetězu. Společně s pár mírnými přehmaty ve scénáři to totiž filmu v několika momentech dodává dojem trochu lacinější podívané, než by bylo asi záhodno.       


I když je tak předloha trochu podivnějším komiksem jehož převedení do filmové podoby mohlo dopadnout jakkoliv, výsledný kousek je vlastně fajn přírůstkem do žánru komiksových filmů, který díky svojí odlišnosti rozhodně nezapadne. Shazam! zvládá bavit i bez přehnané temnoty a deprese. I když totiž vsází hlavně na nadsázku a dětinskost, díky slušným postavám a dostatku humoru vám to vlastně ani vadit nebude. Zkrátka tak trochu jiná komiksovka, která pobaví všechny věkové kategorie.   
Shazam! mohl dopadnout jakkoliv, nicméně to co Sandberg s Gaydenem nakonec do kina dotlačili je vlastně docela dost jiná komiksovka, která díky svojí nadsázce, humoru a částečné dětinskosti rozhodně nezapadne. Slušné obsazení a parádní atmosféra podrží i místy trochu slabší scénář a triky. Film jako takový pak pobaví jak ty nejmenší tak ty odrostlejší. Škoda jen, že to všechno působí tak trochu laciněji, než by bylo zdrávo.  


Shazam!
Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 2019, 132 min

Režie: David F. Sandberg
Scénář: Henry Gayden
Kamera: Maxime Alexandre
Hudba: Benjamin Wallfisch
Hrají: Zachary Levi, Mark Strong, Ron Cephas Jones, Jack Dylan Grazer, Grace Fulton, Cooper Andrews, Marta Milans, Andi Osho, Lotta Losten, Ava Preston, Jovan Armand, Djimon Hounsou, Asher Angel, Ian Chen, Carson MacCormac, Faithe Herman, Evan Marsh
Producenti: Michael Uslan
Střih: Michel Aller
Scénografie: Jennifer Spence
Kostýmy: Leah Butler

Mládeži přístupný

Česko V kinech od: 04.04.2019 Vertical Ent.
Slovensko V kinech od: 04.04.2019 Continental film
USA V kinech od: 05.04.2019 Warner Bros. US

https://www.csfd.cz/film/230890-shazam/
https://www.imdb.com/title/tt0448115/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...