Přeskočit na hlavní obsah

Gambit [50%]

Gambit
http://www.csfd.cz/film/228325-gambit/
http://www.imdb.com/title/tt0404978/

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 21.03.2013 Bontonfilm CZ
V kinech SR od: 21.03.2013 Bontonfilm SK

Komedie / Krimi
USA, 2012, 86 min

Režie: Michael Hoffman
Scénář: Ethan Coen, Joel Coen
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Rolfe Kent
Hrají: Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman, Stanley Tucci, Tom Courtenay, Cloris Leachman, Anna Skellern, Togo Igawa

Gambit je vskutku zajímavým snímkem. Taková napůl  předělávka snímku z roku 1966, pluje už nějakou dobu mimo radar filmového fanouška, byť má zanedlouho premiéru v českých kinech. Snímek který se honosí nejedním zvučným jménem v obsazení a scénářem z pera bratří Coenů by si logicky zasluhoval větší pozornost. Proč tomu ale tak není, jsem se rozhodl rozvést na dalších řádcích.  

Harry Deane pracuje pro bohatého sběratele umění Lionela Shahbandara. Práce ho baví, nicméně jeho šéf už tolik ne. Arogantní a sebestředný sběratel dožene Harryho až k zosnování plánu. Spolu se svým známým, padělatelem umění, připraví past na svého zaměstnavatele. Na jejím konci na něj a jeho kumpány čeká pohádkové jmění. Vše má ovšem jeden háček. K tomu aby jeho plán fungoval, je třeba přesvědčit ke spolupráci americkou kovbojku PJ Puznowskou. Zdánlivě bezchybný plán však nebude ani zdaleka tak jednoduchý, jak si Harry představuje. 


Gambit se vás už od úvodních momentů snaží naverbovat tvorbou iluze, že se jedná o snímek ne nepodobný klasickému Růžovému panterovi s Peterem Sellersem, nicméně není tomu ani zdaleka tak. Nemyslím tím teď jen úvodní animovanou sekvenci, která toto srovnání přímo vyvolává nejen naznačuje. Spíše jde o snahu o žoviálnost v kombinaci s loupežným snímkem, přesněji loupežnou komedií. Přitom se ale snaží si udržet tvář něčeho více než jen běžné komedie která se točí kolem hlavního plánu a postavy nejsou ničím víc než jen figurkami na šachovnici. 

Bohužel tady to jednoduše nefunguje. Nejde prostě jít jedním směrem ale pořád si nechávat vrátka otevřená směrem opačným. Od prvních momentů je totiž hlavním problémem umělost, která jde jak z herců tak vůbec z celého snímku cítit na míle daleko. Naštěstí tenhle objev přichází poměrně brzo, takže si divák nestíhá vytvářet iluze a je vrhnut rovnou do jezera přehrávání a bezcharakternosti. Někdo by to mohl obhajovat, že záměrná přílišná expresivita byl tvůrčí záměr, nicméně blbost nelze omluvit dobrými úmysly. A přesně v momentě, kdy na hru přistoupíte, snímek, napodobujíce žábu unikající před lidskou rukou, uskočí stranou. 

V záplavě naivně hloupých postav a motivů se totiž dá nalézt hned několik světlých momentů, které silně kontrastují se zbytkem filmu, který je takříkajíc bez nápadu. Kupříkladu asijští obchodníci využívající neznalost jazyka ve svůj prospěch nejsou úplně revolučním momentem, nicméně zde fungují téměř bez chyby, stejně jako running joke s ledem. Oproti tomu americký akcent Cameron Diaz je i v rámci komediálního snímku něčím, přes co se bude hned několik lidí dostávat jen těžko. Stanley Tucci se svým uměleckým poradcem původem z Německa je pak někde na půli cesty, neboť díky svému charisma je schopný utáhnout i sebeblbější roli, kterou mu tvůrci napíší. Dalším překvapivě nepříliš světlým momentem je hlavně ústřední dvojice Rickman x Frith, kdy jeden v porovnání se svými ostatními rolemi jede na úsporný režim, zatímco čerstvý držitel Oscara za Královu řeč jede ňoumu bez nápadu, kterého jediná dobrá charakterní vlastnost je fakt, že z plátna zmizí za necelou hodinku a půl.      

A tak je to vlastně s celým filmem. Gambit se snaží být něčím víc, avšak k zemi jde už po prvním kole. Účast několika hvězd toto utrpení dělá jen bolestivějším. Asi jako kdyby Rocky po hodině a půl trénování dostal knockout na jednu ránu. Gambit je koncentrovanou nudou a zbytečností, která veškeré snahy utopí v šedi průměru. Snímek který bude pravděpodobně už navždy zapsán na triku všech zúčastněných šedou barvou jako film, který ačkoliv někdy někdo natočil, nikdo vlastně neví proč. Po odchodu z kina už totiž málokdo bude vědět, o čem vlastně byl. 

Tak takhle asi ne. Šedá myš hvězdným obsazením? I to se stává. Hloupá, naivní a těžce neoriginální story, která nemá moc co nabídnout a těch pár dobrých momentů to jednoduše nemá šanci zachránit. Hvězdy přehrávají, nudí a otravují, hned několik věcí je na facku jak dělaných a zbytečnost a umělost snímku je až do nebe volající. Gambit je jednohubka, kterou si podruhé rozhodně nedám. 


    Hodnocení: 50%

Koktejl: 
25% Nuda
25% Předvídatelnost
25% Otrava
25% Hvězdy

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.