Přeskočit na hlavní obsah

Gambit [50%]

Gambit
http://www.csfd.cz/film/228325-gambit/
http://www.imdb.com/title/tt0404978/

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 21.03.2013 Bontonfilm CZ
V kinech SR od: 21.03.2013 Bontonfilm SK

Komedie / Krimi
USA, 2012, 86 min

Režie: Michael Hoffman
Scénář: Ethan Coen, Joel Coen
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Rolfe Kent
Hrají: Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman, Stanley Tucci, Tom Courtenay, Cloris Leachman, Anna Skellern, Togo Igawa

Gambit je vskutku zajímavým snímkem. Taková napůl  předělávka snímku z roku 1966, pluje už nějakou dobu mimo radar filmového fanouška, byť má zanedlouho premiéru v českých kinech. Snímek který se honosí nejedním zvučným jménem v obsazení a scénářem z pera bratří Coenů by si logicky zasluhoval větší pozornost. Proč tomu ale tak není, jsem se rozhodl rozvést na dalších řádcích.  

Harry Deane pracuje pro bohatého sběratele umění Lionela Shahbandara. Práce ho baví, nicméně jeho šéf už tolik ne. Arogantní a sebestředný sběratel dožene Harryho až k zosnování plánu. Spolu se svým známým, padělatelem umění, připraví past na svého zaměstnavatele. Na jejím konci na něj a jeho kumpány čeká pohádkové jmění. Vše má ovšem jeden háček. K tomu aby jeho plán fungoval, je třeba přesvědčit ke spolupráci americkou kovbojku PJ Puznowskou. Zdánlivě bezchybný plán však nebude ani zdaleka tak jednoduchý, jak si Harry představuje. 


Gambit se vás už od úvodních momentů snaží naverbovat tvorbou iluze, že se jedná o snímek ne nepodobný klasickému Růžovému panterovi s Peterem Sellersem, nicméně není tomu ani zdaleka tak. Nemyslím tím teď jen úvodní animovanou sekvenci, která toto srovnání přímo vyvolává nejen naznačuje. Spíše jde o snahu o žoviálnost v kombinaci s loupežným snímkem, přesněji loupežnou komedií. Přitom se ale snaží si udržet tvář něčeho více než jen běžné komedie která se točí kolem hlavního plánu a postavy nejsou ničím víc než jen figurkami na šachovnici. 

Bohužel tady to jednoduše nefunguje. Nejde prostě jít jedním směrem ale pořád si nechávat vrátka otevřená směrem opačným. Od prvních momentů je totiž hlavním problémem umělost, která jde jak z herců tak vůbec z celého snímku cítit na míle daleko. Naštěstí tenhle objev přichází poměrně brzo, takže si divák nestíhá vytvářet iluze a je vrhnut rovnou do jezera přehrávání a bezcharakternosti. Někdo by to mohl obhajovat, že záměrná přílišná expresivita byl tvůrčí záměr, nicméně blbost nelze omluvit dobrými úmysly. A přesně v momentě, kdy na hru přistoupíte, snímek, napodobujíce žábu unikající před lidskou rukou, uskočí stranou. 

V záplavě naivně hloupých postav a motivů se totiž dá nalézt hned několik světlých momentů, které silně kontrastují se zbytkem filmu, který je takříkajíc bez nápadu. Kupříkladu asijští obchodníci využívající neznalost jazyka ve svůj prospěch nejsou úplně revolučním momentem, nicméně zde fungují téměř bez chyby, stejně jako running joke s ledem. Oproti tomu americký akcent Cameron Diaz je i v rámci komediálního snímku něčím, přes co se bude hned několik lidí dostávat jen těžko. Stanley Tucci se svým uměleckým poradcem původem z Německa je pak někde na půli cesty, neboť díky svému charisma je schopný utáhnout i sebeblbější roli, kterou mu tvůrci napíší. Dalším překvapivě nepříliš světlým momentem je hlavně ústřední dvojice Rickman x Frith, kdy jeden v porovnání se svými ostatními rolemi jede na úsporný režim, zatímco čerstvý držitel Oscara za Královu řeč jede ňoumu bez nápadu, kterého jediná dobrá charakterní vlastnost je fakt, že z plátna zmizí za necelou hodinku a půl.      

A tak je to vlastně s celým filmem. Gambit se snaží být něčím víc, avšak k zemi jde už po prvním kole. Účast několika hvězd toto utrpení dělá jen bolestivějším. Asi jako kdyby Rocky po hodině a půl trénování dostal knockout na jednu ránu. Gambit je koncentrovanou nudou a zbytečností, která veškeré snahy utopí v šedi průměru. Snímek který bude pravděpodobně už navždy zapsán na triku všech zúčastněných šedou barvou jako film, který ačkoliv někdy někdo natočil, nikdo vlastně neví proč. Po odchodu z kina už totiž málokdo bude vědět, o čem vlastně byl. 

Tak takhle asi ne. Šedá myš hvězdným obsazením? I to se stává. Hloupá, naivní a těžce neoriginální story, která nemá moc co nabídnout a těch pár dobrých momentů to jednoduše nemá šanci zachránit. Hvězdy přehrávají, nudí a otravují, hned několik věcí je na facku jak dělaných a zbytečnost a umělost snímku je až do nebe volající. Gambit je jednohubka, kterou si podruhé rozhodně nedám. 


    Hodnocení: 50%

Koktejl: 
25% Nuda
25% Předvídatelnost
25% Otrava
25% Hvězdy

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...