Přeskočit na hlavní obsah

Špión | Spy [30%]

Začíná léto takže je pomalu čas na pohodové letní komedie, kterými se diváci mohou bavit mezi velkými blockbustery, které se nezadržitelně blíží.  Jedním z takových snímků se snaží být i všeobecně chválená komedie Špión, ve které se kromě Melissy McCarthy  (Známá u nás především ze seriálů Gilmorovy děvčata a Mike a Molly) objeví také Jason Statham nebo Jude Law. Narozdíl však od většiny místních kritiků však hlásám směrem k tomuto snímku místo nadšených reakcí obezřetnost. 

Susan Cooper (Melissa McCarthy) pracuje už deset let pro CIA jako analytik špičkového agenta Bradleyho Finea (Jude Law) i přesto,že její výcvik na akademii byl na jedničku a patřila ke špičce svého ročníku. Důvodem pro to je fakt, že je do Bradleyho beznadějně zamilovaná. Proto když při jedné z misí Bradley umírá, rozhodne se zažádat o povýšení do terénu aby jeho smrt pomstila. Mafiánka Rayna Boyanov (Rose Byrne) totiž získala identity všech aktivních agentů v utajení a tak se Susan stává jedinou nadějí na zastavení obchodu s atomovou bombou, který má v úmyslu Rayna v nejbližších dnech provést. Pomoci ji s tím má agent Rick Ford (Jason Statham), který se rozhodl neuposlechnout rozkaz a vyrazit za pomstou na vlastní pěst. 

A ne. Vážně se tentokrát neshodnu s davem a nebudu chválit nebo vůbec doporučovat něco, co si doporučení ani trochu nezaslouží. Když váš totiž v sále kina zhruba po desíti minutách začne docela hryzat svědomí z toho, že jste za tuhle ptákovinu vyplýtvali lístek do kina, něco je setsakramentsky špatně. A to prosím máte před sebou ještě téměř dvě hodiny výživné zábavy přesně podle moderních trendů americké komedie, které se mi upřímně docela hodně zajídají. Docela nechápu, co je tak peckovního na Melisse McCarthy, že z ní dělají největší komediální hvězdu posledních let ale musím říct, že se mi to nelíbí. Ne že by po zničené kariéře Adama Sandlera bylo moc co přebírat na pozici komediální kasovní jistoty, ovšem pokud se Spy zaplatí (jakože se zaplatí podle prvních odhadů) čeká nás minimálně ještě další pětiletka, kde se tahle kdysi sympatická dáma z oblíbeného seriálu přemění v symbol všeho špatného co americká komedie v posledních letech až na výjimky nabízí. A bohužel v těchhle obětech komerce a fekálního humoru nejspíše skončí i remake Krotitelů duchů, který připravuje taktéž Paul Feig a počítá opět s herečkou do jedné z hlavních rolí.   

Ale zpět k tomuto bravurnímu filmu. Předně, je třeba říci, že pokud vás obhrublý americký humor, kde se patlají všechny tělesné tekutiny, lidé zvrací na mrtvoly, otírají své ztopořené penisy mimo záběr někomu o krk či se využívají laciné gagy jako symbol nejvyšší zábavy, pak vám nejspíš přijde Špión přijde jako jedna z nejlepších komedií za poslední roky. Pokud ovšem u vás komedie znamená přeci jen něco víc, pak velmi hlasitě vyzývám k ještě jednomu zvážení návštěvy kina. Tohle by pro vás totiž mohl být silně traumatizující zážitek. Jediná dobrá věc na celém snímku je geniální a lehce nahlouplý agent v podání Jasona Stathama, který se ovšem ve snímku objeví jen na pár minut. Kdykoliv se ovšem objeví, krade si pro sebe celý film a posunuje úroveň filmu z neskutečné močky amerického klišé do vrcholné geniality. Jak ovšem říkám, objeví se jen v minimu scén a za cenu lístku do kina to vážně nestojí. 

Co se týče objektivního hodnocení snímku, asi by si kvůli vizuální stránce snímek zasloužil o pár těch procent více, nicméně ani docela solidní akční sekvence, příjemně "bondovská" úvodní sekvence ani docela obstojná audiovizuální stránka nezastří fakt, že tohle je dno po všech ohledech a nic to nespasí. Obzvláště peprné je pak srovnání s žánrově velmi podobným snímkem Kingsman: Tajná služba, který, byť na základě komiksu, nabízí daleko uspokojivější a zábavnější koktejl a i přes svoji serioznost nabízí daleko více humoru než tenhle výtvor hrající si na čistokrevnou akční komedii.            

Co tedy říci závěrem? Špión si své diváctvo očividně najde a nebude ho málo. Pokud navíc dementní komedie bez špetky nápadu nebo invence jsou vaše věc, tak pak směle do kina. Pokud ovšem jdete na komedii jen díky účasti dvou britských sympaťáků (jako jsem to měl já), rozhodně se návštěvy vyvarujte. Debilnější, nepříjemnější a celkově více urážlivou komedii, která vás urazí již jen svoji existencí, už jsme tu dlouhou dobu neměli.  Nicméně zbytek sálu se smál až se za břicho popadal takže chyba byla tentokrát asi na mém přijímači.  


Vražda, smrt, zabití a utrpení. Máloco vystihuje Špióna lépe. Asi budu tentokráte v menšině ale ne, tohle si vážně nepředstavuju pod pojmem dobrá akční komedie. Hloupé, stereotypní, kýčovité a klišoidní jako máloco a tak neskutečně otravné, že jsem vážně zvažoval odchod z kina. Škoda, že jsem tak neučinil. Ani brilantně trefný Jason Statham nezachrání tuto potápějící bárku, která je ukázkovým příkladem toho co je špatné na současné americké komedii. Očividně je to ale to co lidé chtějí a to co masy baví, takže chyba je asi na mém přijímači. 
 
 Koktejl: 
85% Komediální dno
10% Obstojná audiovizuální stránka
5% Geniální agent Jasona Stathama
Špión
(Spy, Susan Cooper)
Komedie
USA, 2015, 120 min


Režie: Paul Feig
Scénář: Paul Feig
Kamera: Robert D. Yeoman
Hudba: Theodore Shapiro
Hrají: Jason Statham, Rose Byrne, Melissa McCarthy, Morena Baccarin, Jude Law, Allison Janney, Bobby Cannavale, Peter Serafinowicz, Nia Long, Curtis "50 Cent" Jackson, Miranda Hart, Nargis Fakhri, Iván Kamarás, Věrka Serďučka, Richard Brake

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 04.06.2015 CinemArt
Slovensko V kinech od: 04.06.2015 Barracuda Movie
USA V kinech od: 05.06.2015 20th Century Fox

http://www.csfd.cz/film/358877-spion/
http://www.imdb.com/title/tt3079380/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit.