Přeskočit na hlavní obsah

Špión | Spy [30%]

Začíná léto takže je pomalu čas na pohodové letní komedie, kterými se diváci mohou bavit mezi velkými blockbustery, které se nezadržitelně blíží.  Jedním z takových snímků se snaží být i všeobecně chválená komedie Špión, ve které se kromě Melissy McCarthy  (Známá u nás především ze seriálů Gilmorovy děvčata a Mike a Molly) objeví také Jason Statham nebo Jude Law. Narozdíl však od většiny místních kritiků však hlásám směrem k tomuto snímku místo nadšených reakcí obezřetnost. 

Susan Cooper (Melissa McCarthy) pracuje už deset let pro CIA jako analytik špičkového agenta Bradleyho Finea (Jude Law) i přesto,že její výcvik na akademii byl na jedničku a patřila ke špičce svého ročníku. Důvodem pro to je fakt, že je do Bradleyho beznadějně zamilovaná. Proto když při jedné z misí Bradley umírá, rozhodne se zažádat o povýšení do terénu aby jeho smrt pomstila. Mafiánka Rayna Boyanov (Rose Byrne) totiž získala identity všech aktivních agentů v utajení a tak se Susan stává jedinou nadějí na zastavení obchodu s atomovou bombou, který má v úmyslu Rayna v nejbližších dnech provést. Pomoci ji s tím má agent Rick Ford (Jason Statham), který se rozhodl neuposlechnout rozkaz a vyrazit za pomstou na vlastní pěst. 

A ne. Vážně se tentokrát neshodnu s davem a nebudu chválit nebo vůbec doporučovat něco, co si doporučení ani trochu nezaslouží. Když váš totiž v sále kina zhruba po desíti minutách začne docela hryzat svědomí z toho, že jste za tuhle ptákovinu vyplýtvali lístek do kina, něco je setsakramentsky špatně. A to prosím máte před sebou ještě téměř dvě hodiny výživné zábavy přesně podle moderních trendů americké komedie, které se mi upřímně docela hodně zajídají. Docela nechápu, co je tak peckovního na Melisse McCarthy, že z ní dělají největší komediální hvězdu posledních let ale musím říct, že se mi to nelíbí. Ne že by po zničené kariéře Adama Sandlera bylo moc co přebírat na pozici komediální kasovní jistoty, ovšem pokud se Spy zaplatí (jakože se zaplatí podle prvních odhadů) čeká nás minimálně ještě další pětiletka, kde se tahle kdysi sympatická dáma z oblíbeného seriálu přemění v symbol všeho špatného co americká komedie v posledních letech až na výjimky nabízí. A bohužel v těchhle obětech komerce a fekálního humoru nejspíše skončí i remake Krotitelů duchů, který připravuje taktéž Paul Feig a počítá opět s herečkou do jedné z hlavních rolí.   

Ale zpět k tomuto bravurnímu filmu. Předně, je třeba říci, že pokud vás obhrublý americký humor, kde se patlají všechny tělesné tekutiny, lidé zvrací na mrtvoly, otírají své ztopořené penisy mimo záběr někomu o krk či se využívají laciné gagy jako symbol nejvyšší zábavy, pak vám nejspíš přijde Špión přijde jako jedna z nejlepších komedií za poslední roky. Pokud ovšem u vás komedie znamená přeci jen něco víc, pak velmi hlasitě vyzývám k ještě jednomu zvážení návštěvy kina. Tohle by pro vás totiž mohl být silně traumatizující zážitek. Jediná dobrá věc na celém snímku je geniální a lehce nahlouplý agent v podání Jasona Stathama, který se ovšem ve snímku objeví jen na pár minut. Kdykoliv se ovšem objeví, krade si pro sebe celý film a posunuje úroveň filmu z neskutečné močky amerického klišé do vrcholné geniality. Jak ovšem říkám, objeví se jen v minimu scén a za cenu lístku do kina to vážně nestojí. 

Co se týče objektivního hodnocení snímku, asi by si kvůli vizuální stránce snímek zasloužil o pár těch procent více, nicméně ani docela solidní akční sekvence, příjemně "bondovská" úvodní sekvence ani docela obstojná audiovizuální stránka nezastří fakt, že tohle je dno po všech ohledech a nic to nespasí. Obzvláště peprné je pak srovnání s žánrově velmi podobným snímkem Kingsman: Tajná služba, který, byť na základě komiksu, nabízí daleko uspokojivější a zábavnější koktejl a i přes svoji serioznost nabízí daleko více humoru než tenhle výtvor hrající si na čistokrevnou akční komedii.            

Co tedy říci závěrem? Špión si své diváctvo očividně najde a nebude ho málo. Pokud navíc dementní komedie bez špetky nápadu nebo invence jsou vaše věc, tak pak směle do kina. Pokud ovšem jdete na komedii jen díky účasti dvou britských sympaťáků (jako jsem to měl já), rozhodně se návštěvy vyvarujte. Debilnější, nepříjemnější a celkově více urážlivou komedii, která vás urazí již jen svoji existencí, už jsme tu dlouhou dobu neměli.  Nicméně zbytek sálu se smál až se za břicho popadal takže chyba byla tentokrát asi na mém přijímači.  


Vražda, smrt, zabití a utrpení. Máloco vystihuje Špióna lépe. Asi budu tentokráte v menšině ale ne, tohle si vážně nepředstavuju pod pojmem dobrá akční komedie. Hloupé, stereotypní, kýčovité a klišoidní jako máloco a tak neskutečně otravné, že jsem vážně zvažoval odchod z kina. Škoda, že jsem tak neučinil. Ani brilantně trefný Jason Statham nezachrání tuto potápějící bárku, která je ukázkovým příkladem toho co je špatné na současné americké komedii. Očividně je to ale to co lidé chtějí a to co masy baví, takže chyba je asi na mém přijímači. 
 
 Koktejl: 
85% Komediální dno
10% Obstojná audiovizuální stránka
5% Geniální agent Jasona Stathama
Špión
(Spy, Susan Cooper)
Komedie
USA, 2015, 120 min


Režie: Paul Feig
Scénář: Paul Feig
Kamera: Robert D. Yeoman
Hudba: Theodore Shapiro
Hrají: Jason Statham, Rose Byrne, Melissa McCarthy, Morena Baccarin, Jude Law, Allison Janney, Bobby Cannavale, Peter Serafinowicz, Nia Long, Curtis "50 Cent" Jackson, Miranda Hart, Nargis Fakhri, Iván Kamarás, Věrka Serďučka, Richard Brake

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 04.06.2015 CinemArt
Slovensko V kinech od: 04.06.2015 Barracuda Movie
USA V kinech od: 05.06.2015 20th Century Fox

http://www.csfd.cz/film/358877-spion/
http://www.imdb.com/title/tt3079380/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky.  Doug ( Josh Gad ) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen ( Kaley Cuoco-Sweeting ), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nik

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera  Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...