Přeskočit na hlavní obsah

Spectre [60%]

James Bond se vrací již ve svém dvacátém čtvrtém dobrodružství, ve kterém se po dlouhých desetiletích postaví opět zločinecké organizaci Spectre. Znovu u toho je strůjce posledního Bondova úspěchu s názvem Skyfall, Sam Mendes. Povedlo se mu opět najít ten správný střed mezi nápaditou akcí a temným probíráním minulosti elitního špičkového agenta britské tajné služby, nebo se po víceméně kladně přijatém předešlém díle sklouzlo zpět ke kvalitám vysoce průměrného a nudného Quantum of Solace? Jaká je tedy ve výsledku v pořadí již čtvrté dobrodružství Daniela Craiga v roli nejslavnějšího filmového agenta? 

Agent MI6 James Bond (Daniel Craig) se vydává na vlastní pěst. Poté, co v průběhu událostí minulého dílu umírá jeho přímá nadřízená M (Judi Dench) se vydává v rámci své dovolené na stopu kriminální organizace stojící za její likvidací. To co ovšem během svého pátrání odkrývá sahá daleko za teroristický útok v Londýně a staví do světla i jeho vlastní minulost. Agent 007 se tak musí vydat po stopách svých vlastních kořenů a odhalit, kdo stojí za tím vším. Netrvá dlouho a naráží na první členy mezinárodní zločinecké organizace Spectre, kterou vede pro Jamese jeden jeho starý známý (Christoph Waltz). 

Rozhodl jsem se, že v téhle recenzi nebudu nadávat. Ne, že by k tomu nebylo právo nebo že bych na stránkách tohoto blogu zaváděl sklony k sebecenzuře (při pohledu na články zde přítomné by to bylo asi velice obtížné). Zkrátka ale proto, že jsem se rozhodl, že svoji agresi a naštvání z nového dobrodružství pro mě srdečního britského hrdiny budu směřovat do pokud možno konstruktivní kritiky samotného filmu. Nový Bond je totiž ve své podstatě všechno jen ne Bond a dává vám to zatraceně dobře znát. Pokud tedy hledáte objektivní hodnocení filmu samotného bez kontextu - ano, je to průměrný, byť slušně natočený, zdlouhavý dva půl hodiny dlouhý akčňák, který nepobaví, nenadchne a v podstatě toho nic moc za tu dobu co vám zabere ani neudělá. Pokud ovšem vytáhneme optiku bondovek, která je zde myslím se více než oprávněná, verdikt je jasný - do českých kin vstupuje dnešním dnem další Quantum of Solace.  

Spectre se totiž až příliš snaží. Skyfall nakopnul hrdinu novým směrem a dokázal, že jakási fúze poloh tohoto akčního gentlemana může fungovat a může fungovat dobře. Bláhový byl ovšem ten, kdo doufal, že právě tento fakt tvůrci využijí k odpíchnutí se k dalšímu nápaditému dobrodružství které bude míchat moderní temnou atmosféru, klasickou bondovskou nadsázku, šarm a eleganci a to vše v příjemném moderním zpracování. Samá voda kamarádi. Tady se vaří podle stejných instrukcí a se stejnými ingrediencemi jako posledně. Jen ten kuchař je nějakej divnej. 

Nechci tu tvrdit, že je tu chyba u Sama Mendeze. Ten to má stejně jako posledně i tentokrát víceméně pevně v rukou a nepouští agenta ani na moment z předem vymezených mantinelů. Problém je v umístění samotných mantinelů. Scénář totiž pracuje s jednoduchou Hollywoodskou matematikou - tohle se vám posledně líbilo tak tady toho máte dvakrát nebo třikrát tolik. Líbilo se vám šťourání v minulosti jako jedna z dějových linek minule? Tady toho máte rovnou dvojnásobek a jako vlastně to hlavní o co tu jde. Líbilo se vám, že se posledně v bondovce sprostě mluvilo? Teď to tu máte rovnou třikrát. Líbilo s vám jak se minule pomrkávalo po předešlých dílech, ať už po klasikách tak i po těch méně zprofanovaných? Tak tady toho máte trojitý nášup. A takhle by ten seznam mohl pokračovat dalších několik odstavců. 

Dalším problémem, který s filmem mám, je podobně nekalé zacházení s fanoušky, které předvedl J.J. Abrams u posledního Star Treku. Všichni věděli o koho jde, všechny informace naznačovaly o co půjde a přesto se fanouškům lhalo do očí. To stejné vás čeká tady. Naneštěstí pro Spectre, tady ona transformace démonického Christopha Waltze (který je v první části více než slušný a do odhalovací sekvence téměř bezchybný) v bondovu světoznámou nemesis neprobíhá asi tak, jak by si tvůrci přáli a místo povýšení se tahle postava rozpadá jak domeček z karet a ztrácí veškerou působivost. Nemluvě o tom, že její proměna svoji násilností jen podtrhuje onu nucenost, se kterou se tahle kapitola Jamese Bonda snaží urvat to své důležité místo na slunci. Bohužel marně. 

Co se týče audiovizuálního zpracování, tam není moc co vytýkat. Hoyte van Hoytema nabízí docela zajímavý protipól k Rogeru Deakinsovi, který svůj styl otiskl do předešlého filmu, nicméně oba kameramani vtiskli svým bondovkám jasný a osobitý vizuální kabát, který špičkovému agentovi zkrátka pasuje. Thomas Newman k němu sice hudebně nevymyslel nic moc nového nebo převratného (místy dokonce jako by pozapomněl pro co vlastně skládá hudbu), jeho kompozice ovšem v rámci filmu funguje, tedy není třeba ji nějak rozmazávat. 


Co se týče hereckých výkonů, tam se poněkud nepříjemně odráží ne úplně zvládnutá scenáristická stránka. Byť totiž některé momenty v rámci samostatných sekvencí fungují a působí zajímavě, v celku film nedrží ani na moment pohromadě a celý příběh se drolí do podivného příběhu, variující to, co bonda trápí už poslední čtyři díly. Nic nového pod sluncem ani posun jakýmkoliv směrem. Zkrátka jsme zase na začátku a zase řešíme minulost, která poněkud záhadně přetéká do současného konfliktu, který tentokrát hraje tak trochu druhé housle. To má za následek i to, že většina zajímavých postav nedostane prostor který by si zasloužila, nebo ba přímo i je odklizena ze scény podivným způsobem dříve, než dokáže naplnit svůj potenciál.

Mrzí mě, že to musím říci ale tohle se zkrátka nepovedlo. Nový Bond neví, čím vlastně chce být a tak tráví dvě a půl hodiny tím, že navštěvuje staré známé, cituje předešlé kapitoly a snaží se vymezit proti zažitému obrazu agenta 007. Zapomíná tak trochu ovšem na to, že právě to je důvodem jeho obliby. Čekáte-li zábavnou bondovku která se vydá ve šlépějích vyšlápnutých předešlým dílem, čekejte dále. Spectre je jednou z nejnudnějších bondovek historie, která se ztrácí ve vlastním návalu nucenosti, nudy a pokusech o to se ještě jednou podívat na zoubek problematické historie agenta Jamese Bonda. To vše samozřejmě tak nenuceným způsobem, že se z toho fanouškům bude točit hlava. Quantum of Solace a Dnes neumírej zkrátka dostali bratříčka a my si na další dobrou bondovku budeme muset pár let zase počkat. Zkrátka v jádru mimo kontext více než slušně natočený film, který však příliš nebaví. V kontextu bondovek ovšem výrazný krok zpět.                     
  
James Bond se vrací a znovu zkoumá svoje problematické kořeny. Bohužel, tentokrát neplujeme v příjemně temných a nostalgických vodách, byť  se tvůrci snaží. 24. bondovka zkrátka ani na moment nedrží pohromadě, nudí a svoji nuceností spolehlivě otráví jak fanoušky série tak víkendové diváky. Místo dalšího vydařeného dobrodružství tak spíše čekejte druhou nepřehlednou mizérii, jakou bylo Quantum of Solace. V detailu místy vyloženě fajn, v celku ovšem nuda a místy i utrpení z násilnosti, s jakou je přepisováno univerzum elitního britského agenta.  
 Koktejl: 
40% Nuda a nucenost
20% Bond
40% Snaha lepit vše dohromady
Spectre
Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller
Velká Británie / USA, 2015, 150 min

Režie: Sam Mendes
Scénář: John Logan, Neal Purvis, Robert Wade, Jez Butterworth
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Daniel Craig, Ben Whishaw, Ralph Fiennes, Naomie Harris, Rory Kinnear, Léa Seydoux, Dave Bautista, Christoph Waltz, Monica Bellucci, Andrew Scott, Jesper Christensen, Stephanie Sigman
Produkce: Barbara Broccoli, Michael G. Wilson
Střih: Lee Smith
Scénografie: Dennis Gassner 

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 05.11.2015 Forum Film CZ
Slovensko V kinech od: 05.11.2015 Forum Film SK
USA V kinech od: 06.11.2015 Columbia Pictures
Velká Británie V kinech od: 26.10.2015 Sony Pictures International

http://www.csfd.cz/film/328151-spectre/
http://www.imdb.com/title/tt2379713/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?