Přeskočit na hlavní obsah

Osm hrozných | The Hateful Eight [90%]

Quentin Tarantino má renomé, kterému málokdo může v současném Hollywoodu konkurovat. Točí si co chce, jak chce a většinou z toho jsou památné filmové události, které právem patří do zlatého fondu světové kinematografie. Nezadařilo se mu snad jen s jeho příspěvkem Auto zabiják do konceptu Grindhouse před devíti lety. Naposledy se však do kin podíval v roce 2012 s westernem Django Unchained. Nyní se na úspěch tohoto filmu pokouší navázat dalším westernem, který jako vždy nabízí hvězdné obsazení. Zrodila si i na tento pokus památná pecka nebo už Tarantinovi docházejí nápady, jak naznačují některé první zahraniční ohlasy? 

Lovec odměn John "Kat" Ruth (Kurt Russell) zaznamenal prvotřídní úlovek. Podařilo se mu dopadnout Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh), členku obávaného gangu, na jejíž hlavu je vypsaná odměna deset tisíc dolarů. Po cestě do města Red Rock, kam si jede Kat pro odměnu a kde má dostat Daisy oprátku, je však zastihne sněžná bouře, která jim neumožní dále pokračovat na své trase. Jako ideální útočiště, kde přečkat tuhle nepřízeň počasí, se zdá nedaleké odpočívadlo pro karavany a dostavníky. Co však ještě tou dobou nkompromisní lovec odměn netuší, je fakt, že přesně s tímhle počítal jeden z Daisyiných kumpánů...

Předně, mám za to, že je potřeba adresovat tu skupinu diváctva, kteří šíří zklamání z tohoto filmu. Jistě, každý má právo na vlastní názor a ten mu také nikdo nebere. Ale když jdu do kina na novinku a vůbec na film Quentina Tarantina, který měl téměř plně v režii on sám, nese to s sebou určitá specifika a očekávání, která musím před příchodem do sálu a shlédnutím tohoto filmu na sebe vzít. Tarantino, ač se to díky jeho velké popularitě možná nezdá, není masovým filmařem a jeho filmy jsou poněkud odlišné od běžné filmové krmě pro hladové fanoušky, která se do kin dostává co měsíc. A přesně s tímhle na mysli je třeba přistupovat k jeho novince. Osm hrozných je totiž dalším zástupcem jedinečnosti tvorby tohoto režiséra, v každém myslitelném slova smyslu. A právě to z něj dělá jeden z nejlepších filmů, který se za poslední měsíce dostal do kin. 

Nejedná se totiž o běžný western, ani o jeho absurdně přestřelenou podobu, kterou u svého snímku předváděl Tarantino posledně. Naproti tomu jeho novinka je zaměřena spíše jako dialogové drama několika jedinců, kteří jsou odstřihnutí od civilizace na jedné horské chatě, které reflektuje nejenom dobovou situaci a společenské návyky, nicméně se také silně vyžívá ve stereotypech a postupech klasického westernu, zatímco zůstává snímek stále svým a snadno rozpoznatelným jak v rámci běžné kinodistribuce, tak v rámci filmografie tohoto tvůrce. 

Osm hrozných rozehrává na ploše necelých tří hodin precizně napsané drama, které je bohaté nejen na nápadité dialogy a příjemně bizarní situace, ale také na špičkové herecké výkony všech zúčastněných (snad jen Channing Tatum ve své malé roli svým projevem příliš nezapadá do herecké elity). To vše se navíc odehrává v tísnivé atmosféře, kterou dále prohlubují společenské a ideové konflikty mezi jednotlivými postavami. Ona bublající a houstnoucí atmosféra, jako už je u režiséra zvykem, v závěru přerůstá v absurdní a neskutečně přepálené finále, které správně naivně a nemístně vykonstruované nepravděpodobné povídce dodává onen punc jedinečnosti. Nepravděpodobnost a humorná nadsázka pak podrývají ony věrně známé žánrové postupy a spíše než na snahu o věrohodnost a přirozenost, se tu jede podle jasných pravidel toho, co svým filmem chce Tarantino svým divákům předvést. A pokud je vám jeho styl, vyprávění a absurdita blízká, čeká vás jedna neskutečná jízda která vám vykouzlí úsměv na tváři. 

Totiž až na pár přehmatů v rámci vizuálního zpracování, kde možná až zbytečně kameraman Robert Richardson v závěru vytváří několik plánů ostrosti v rámci jednotlivých záběrů a jednoho zbytečně použitého slow motion, se mi těžko hledá, co bych filmu měl vyčíst. Herecky se totiž jedná o fenomenální koncert, který ukazuje naprosto dokonalý casting (byť všemu vévodí neskutečně sympaticky úlisný Tim Roth a zdatně mu sekunduje Samuel L. Jackson v jedné ze svých nejlepších rolí), vizuálně pak silně stylizovanou podívanou, která si troufá i na věci, které by člověk u moderních filmů už ani nečekal. A samozřejmě nechybí porce pořádné krvavosti, bez které by se asi žádný Tarantinův film neobešel.     

Osm hrozných je zkrátka jedna velká filmařská radost. Pokud totiž do filmu půjdete s tím, že jdete na další konverzačku Quentina Tarantina, která si tentokrát bere na paškál westernové principy a zasazení, nebudete ani na moment zklamání. Ty necelé tři hodiny v kině utečou jako voda, až na malé přehmaty v závěru není audiovizuálně filmu co vytknout (k čemuž přispívá opět nepřekonatelný Ennio Morricone se svým podmanivým hudebním doprovodem) a herecky je to pak neskutečný koncert, který hraje přesně podle skvělých dialogů z pera Quentina Tarantina. Zkrátka, pokud je vám jeho tvorba blízká a nevadí vám tři hodiny strávené v kině jen v té nejlepší společnosti (a nevadí vám ani trocha té krve a roztříštěných orgánů po místnosti), pak mohu tuhle lednovou pecku s klidným svědomím doporučit. Nic takového v kinech rozhodně jinde neuvidíte.      
Neskutečná pecka. Quentin Tarantino se rozhodl si natočit film jen tak pro sebe a jeho fanoušci jen vrní blahem. Ač téměř tříhodinová podívaná, Osm hrozných jsou špičkově napsanou a precizně zahranou dialogovkou, která na jedné straně čerpá to nejosvědčenější a nejlepší z westernu a na straně druhé je čistou ukázkou toho, proč lidi tvorbu tohoto filmaře zbožňují. Když k tomu navíc hraje legenda Ennio Morricone v nejlepší formě, jen těžko se odolává.  
 Koktejl: 
10% Drzost
20% Nekonvenčnost
20% Western
20% Krev
30% Dialogy
Osm hrozných
(The Hateful Eight, Osem hrozných)
Western / Drama / Thriller
USA, 2015, 182 min

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen, Bruce Dern, James Parks, Dana Gourrier, Zoë Bell, Lee Horsley, Gene Jones, Channing Tatum, Quentin Tarantino (vyp.), Keith Jefferson, Craig Stark, Belinda Owino
Produkce: Richard N. Gladstein, Shannon McIntosh, Stacey Sher, Bob Weinstein, Harvey Weinstein
Střih: Fred Raskin

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 07.01.2016 Forum Film CZ
Slovensko V kinech od: 07.01.2016 Forum Film SK
USA V kinech od: 08.01.2016 The Weinstein Company

http://www.csfd.cz/film/362228-osm-hroznych/
http://www.imdb.com/title/tt3460252/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...