Přeskočit na hlavní obsah

Lovec: Zimní válka | The Huntsman Winter's War [35%]

Abych byl upřímný, před čtyřmi lety, kdy do kin dorazila Sněhurka a lovec, jsem byl poměrně nadšený. V záplavě remakeů a různých modernizací klasických látek tahle vypadala příliš absurdně na to aby fungovala. A přesto se tak stalo. Dospělejší varianta příběhu těžící z té pořádné blockbusterové fazony dokázala z příběhu Sněhurky udělat přímočarou fantasy záležitost, která pobavila i dospělejší publikum. Jenže pak začali hlavouni díky úspěchu přemýšlet, jak na tenhle úspěch navázat a po mnoha průtazích, vyhozených režisérech a hercích a několika přepisech scénáře konečně do kin dorazilo pokračování s názvem Lovec: Zimní válka. Bohužel, pokud patříte mezi tu část publika, která si toto moderní pojetí světa pohádky o Sněhurce užilo, ve formě jeho hybridu prequelu a sequelu vás čeká hodně studená sprcha. 

Ono, co čekat od projektu, který opustila jak představitelka hlavní role, tak díky pletkám s ní i režisér Rupert Sanders, kterého následoval o několik měsíců později i Frank Darabont, který jej měl nahradit. Producenti se přesto rozhodli ono pokračování udělat stůj co stůj a výsledek jejich snažení nyní dorazil do českých a slovenských kin. A popravdě i s mnoha hodinovým odstupem od projekce stále moc nevím, co bych na adrese filmu řekl. Nejde o to, že by mě film svými kvalitami zasáhl natolik, že bych nebyl schopen řeči. Jde spíše o to množství věcí, které ve filmu nefungují, že není úplně jednoduché najít ten bod, kde vlastně s nějakou kritikou filmu začít. 

Samotný princip hybridních pokračování, které se odehrávají před a zároveň během nebo po původním filmu nikdy moc nefungoval. Své o tom ví i Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Bohužel Lovec: Zimní válka je dalším příkladem z této kategorie. Film totiž spíše než jako plnohodnotné pokračování působí spíše jako parazit na svém předchůdci, který se snaží svojí formou vyškrábat alespoň trochu něčeho, co by se dalo nazvat příběhem z většiny částí předešlého filmu a spíše tvoří nádor na začátku a konci samotné Sněhurky a lovce.Většina nových postav v filmu se snaží vykřesat nějakou historii na základě zmínky nebo odkazu v předešlém filmu, kterou se pomocí nesmírně tupých dialogů snaží rozvést do plnohodnotné postavy. A to se nedaří, protože postavy rámci filmu nedávají absolutně smysl. 

A to i v případě Ravenny (Charlize Theron), která do značné míry může za úspěch předešlého filmu, nicméně zde je zredukována na několik chabých replik a všehovšudy pět minut času na plátně. Film totiž značně klame tělem a snaží se svojí propagací prodat něco jiného, než ve skutečnosti v kině za svoji měnu dostanete (a to včetně předabování některých replik z filmu speciálně pro trailer, protože kdyby byly v traileru ve svém původním znění, lidi by se spíše smáli). Zkrátka Lovec: Zimní válka je v tomto ohledu hořkým zklamáním, neboť v rámci následování formy a stylizace předešlého filmu neskonale ztroskotává a donutí vás znovu zvážit, proč jste vlastně měli ty postavy v oblibě. 

Hloupé dialogy a nesmyslné postavy pak jen doplňuje mizérie v podobě nudně vystavěného děje, který má ke gradaci hodně daleko. Všechno co se na plátně děje má mít nějaký hlubší smysl, nicméně spíše připomíná lineární soubor situací bez většího smyslu, které moc mezi sebou nebaví a v celku je vám vlastně docela ukradené, co se vlastně bude dít. Předvídatelnost, nuda a podivná lacinost vyhlížející z detailů (což je paradox, vezmeme-li v potaz, že velkolepé záběry fungují opravdu velkolepě a "draze") a to ani nezačínám o podivných akcentech. 

Nezachraňuje to bohužel ani audiovizuální zpracování. Jistě, kostýmy jsou relativně zase fajn (efektnosti prvního dílu se ovšem nerovnají), nicméně co se týče kamery Phedona Papamichaela, je to s kvalitami jak na horské dráze, a hudebně si James Newton Howard vybírá tak slabou chvíli svým vlastním vykrádáním, že jsem až do závěrečných titulků nevěřil, že hudbu k pokračování složil opět on. Řešit poté neduhy v režii, jakými jsou například nesmyslné chyby v návaznosti záběrů a redukce obav o hrdiny v důsledku nesmyslné fyziky a přístupu ke zranění hrdinů, to už je asi zbytečné řešit. 


Lovec: Zimní válka je zkrátka průšvih. Ti, kterým se první díl nelíbil nad filmem akorát ohrnou nos, zatímco ti, kteří jedničku obhajovali, budou po zásluze potrestání. Lovec: Zimní válka ve většině věcech zkrátka nefunguje, nové postavy jsou pitomé a jejich chování nedává moc smysl, stejně jako nedávají smysl neskutečně mizerné dialogy. Těch pár humorných momentů, u kterých nějaký ten pobavený úšklebek film přeci jen získá, nestojí za ty dvě hodiny ve společnosti naředěné a nezábavné verze nácviku na to, jak nedělat pokračování. Podobnou záležitost zkrátka nemohu s klidným svědomím doporučit.      

Pokračování moderní fantasy adaptace klasického příběhu, které se snaží vše dobré na jedničce použít proti samotnému divákovi. Nezábavné postavy, nelogický děj, příšerné díalogy a oproti předchůdci kvalitativní sestup do druhé ligy. Laciná nuda která je spíše než rozšířením parazitem na celkem slušném filmu, který nudí, až na minimum vyjímek nebaví a v celkovém pohledu je spíše ztrátou času. .


20% Fantasy
50% Silně naředěná jednička
30% Nesmyslné dialogy

Lovec: Zimní válka
(The Huntsman Winter's War, Snow White and the Huntsman 2, Lovec: Zimná vojna)
Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy
USA, 2016, 114 min


Režie: Cedric Nicolas - Troyan
Scénář: Evan Spiliotopoulos, Craig Mazin
Kamera: Phedon Papamichael
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Jessica Chastain, Chris Hemsworth, Sam Claflin, Emily Blunt, Charlize Theron, Colin Morgan, Sheridan Smith, Nick Frost, Rob Brydon, Alexandra Roach, Sam Hazeldine, Lynne Wilmot, Annabelle Dowler, Sophie Cookson, Mark Haldor, Liam Neeson (vyp.)
Produkce: Joe Roth
Střih: Conrad Buff IV

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 21.04.2016 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 21.04.2016 CinemArt SK
USA V kinech od: 22.04.2016 Universal Pictures US

http://www.csfd.cz/film/323492-lovec-zimni-valka/
http://www.imdb.com/title/tt2381991/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…