Přeskočit na hlavní obsah

Lovec: Zimní válka | The Huntsman Winter's War [35%]

Abych byl upřímný, před čtyřmi lety, kdy do kin dorazila Sněhurka a lovec, jsem byl poměrně nadšený. V záplavě remakeů a různých modernizací klasických látek tahle vypadala příliš absurdně na to aby fungovala. A přesto se tak stalo. Dospělejší varianta příběhu těžící z té pořádné blockbusterové fazony dokázala z příběhu Sněhurky udělat přímočarou fantasy záležitost, která pobavila i dospělejší publikum. Jenže pak začali hlavouni díky úspěchu přemýšlet, jak na tenhle úspěch navázat a po mnoha průtazích, vyhozených režisérech a hercích a několika přepisech scénáře konečně do kin dorazilo pokračování s názvem Lovec: Zimní válka. Bohužel, pokud patříte mezi tu část publika, která si toto moderní pojetí světa pohádky o Sněhurce užilo, ve formě jeho hybridu prequelu a sequelu vás čeká hodně studená sprcha. 

Ono, co čekat od projektu, který opustila jak představitelka hlavní role, tak díky pletkám s ní i režisér Rupert Sanders, kterého následoval o několik měsíců později i Frank Darabont, který jej měl nahradit. Producenti se přesto rozhodli ono pokračování udělat stůj co stůj a výsledek jejich snažení nyní dorazil do českých a slovenských kin. A popravdě i s mnoha hodinovým odstupem od projekce stále moc nevím, co bych na adrese filmu řekl. Nejde o to, že by mě film svými kvalitami zasáhl natolik, že bych nebyl schopen řeči. Jde spíše o to množství věcí, které ve filmu nefungují, že není úplně jednoduché najít ten bod, kde vlastně s nějakou kritikou filmu začít. 

Samotný princip hybridních pokračování, které se odehrávají před a zároveň během nebo po původním filmu nikdy moc nefungoval. Své o tom ví i Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Bohužel Lovec: Zimní válka je dalším příkladem z této kategorie. Film totiž spíše než jako plnohodnotné pokračování působí spíše jako parazit na svém předchůdci, který se snaží svojí formou vyškrábat alespoň trochu něčeho, co by se dalo nazvat příběhem z většiny částí předešlého filmu a spíše tvoří nádor na začátku a konci samotné Sněhurky a lovce.Většina nových postav v filmu se snaží vykřesat nějakou historii na základě zmínky nebo odkazu v předešlém filmu, kterou se pomocí nesmírně tupých dialogů snaží rozvést do plnohodnotné postavy. A to se nedaří, protože postavy rámci filmu nedávají absolutně smysl. 

A to i v případě Ravenny (Charlize Theron), která do značné míry může za úspěch předešlého filmu, nicméně zde je zredukována na několik chabých replik a všehovšudy pět minut času na plátně. Film totiž značně klame tělem a snaží se svojí propagací prodat něco jiného, než ve skutečnosti v kině za svoji měnu dostanete (a to včetně předabování některých replik z filmu speciálně pro trailer, protože kdyby byly v traileru ve svém původním znění, lidi by se spíše smáli). Zkrátka Lovec: Zimní válka je v tomto ohledu hořkým zklamáním, neboť v rámci následování formy a stylizace předešlého filmu neskonale ztroskotává a donutí vás znovu zvážit, proč jste vlastně měli ty postavy v oblibě. 

Hloupé dialogy a nesmyslné postavy pak jen doplňuje mizérie v podobě nudně vystavěného děje, který má ke gradaci hodně daleko. Všechno co se na plátně děje má mít nějaký hlubší smysl, nicméně spíše připomíná lineární soubor situací bez většího smyslu, které moc mezi sebou nebaví a v celku je vám vlastně docela ukradené, co se vlastně bude dít. Předvídatelnost, nuda a podivná lacinost vyhlížející z detailů (což je paradox, vezmeme-li v potaz, že velkolepé záběry fungují opravdu velkolepě a "draze") a to ani nezačínám o podivných akcentech. 

Nezachraňuje to bohužel ani audiovizuální zpracování. Jistě, kostýmy jsou relativně zase fajn (efektnosti prvního dílu se ovšem nerovnají), nicméně co se týče kamery Phedona Papamichaela, je to s kvalitami jak na horské dráze, a hudebně si James Newton Howard vybírá tak slabou chvíli svým vlastním vykrádáním, že jsem až do závěrečných titulků nevěřil, že hudbu k pokračování složil opět on. Řešit poté neduhy v režii, jakými jsou například nesmyslné chyby v návaznosti záběrů a redukce obav o hrdiny v důsledku nesmyslné fyziky a přístupu ke zranění hrdinů, to už je asi zbytečné řešit. 


Lovec: Zimní válka je zkrátka průšvih. Ti, kterým se první díl nelíbil nad filmem akorát ohrnou nos, zatímco ti, kteří jedničku obhajovali, budou po zásluze potrestání. Lovec: Zimní válka ve většině věcech zkrátka nefunguje, nové postavy jsou pitomé a jejich chování nedává moc smysl, stejně jako nedávají smysl neskutečně mizerné dialogy. Těch pár humorných momentů, u kterých nějaký ten pobavený úšklebek film přeci jen získá, nestojí za ty dvě hodiny ve společnosti naředěné a nezábavné verze nácviku na to, jak nedělat pokračování. Podobnou záležitost zkrátka nemohu s klidným svědomím doporučit.      

Pokračování moderní fantasy adaptace klasického příběhu, které se snaží vše dobré na jedničce použít proti samotnému divákovi. Nezábavné postavy, nelogický děj, příšerné díalogy a oproti předchůdci kvalitativní sestup do druhé ligy. Laciná nuda která je spíše než rozšířením parazitem na celkem slušném filmu, který nudí, až na minimum vyjímek nebaví a v celkovém pohledu je spíše ztrátou času. .


20% Fantasy
50% Silně naředěná jednička
30% Nesmyslné dialogy

Lovec: Zimní válka
(The Huntsman Winter's War, Snow White and the Huntsman 2, Lovec: Zimná vojna)
Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy
USA, 2016, 114 min


Režie: Cedric Nicolas - Troyan
Scénář: Evan Spiliotopoulos, Craig Mazin
Kamera: Phedon Papamichael
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Jessica Chastain, Chris Hemsworth, Sam Claflin, Emily Blunt, Charlize Theron, Colin Morgan, Sheridan Smith, Nick Frost, Rob Brydon, Alexandra Roach, Sam Hazeldine, Lynne Wilmot, Annabelle Dowler, Sophie Cookson, Mark Haldor, Liam Neeson (vyp.)
Produkce: Joe Roth
Střih: Conrad Buff IV

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 21.04.2016 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 21.04.2016 CinemArt SK
USA V kinech od: 22.04.2016 Universal Pictures US

http://www.csfd.cz/film/323492-lovec-zimni-valka/
http://www.imdb.com/title/tt2381991/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek? 

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

S láskou Vincent | Loving Vincent

Do českých a slovenských kin dorazil před pár dny snímek, který si jen tak s kterýmkoliv snímkem historie nespletete. Film S láskou Vincent pojednávající o posledních momentech života slavného malíře Vincenta Van Gogha je totiž jako vůbec první snímek historie složen kompletně z olejových maleb, které imitují právě styl malíře, o jehož životě tenhle životopisný snímek pojednává. Práci 120 malířů, která vyústila v 65 tisíc maleb rozpohybovaných do netradičního filmu najdete od 25. ledna v nabídce vybraných kin. Má ovšem tenhle snímek co nabídnout za hranicemi ojedinělé vizuální podoby?