Přeskočit na hlavní obsah

Ze zákulisí filmu #3 | Všechno mohlo být jinak

A máme tu další díl speciální série Ze zákulisí filmu. Pro tentokrát opustíme (alespoň částečně) vody komiksových filmů a podíváme se na to, jak mohly některé ze slavných filmů vypadat, kdyby dopadly první castingová přání jejich tvůrců či producentů. I když totiž některé z filmů jsou spjaty se specifickými ztvárněními role, které předvedli herečtí představitelé v hlavních rolích roli, mnohdy mohl film vypadat úplně jinak. Ne vždy totiž ikoničtí hrdinové měli totiž vypadat tak, jak je známe. Pojďme si tedy na následujících řádcích přiblížit několik takových případů.   

Jedním z nejznámějších případů, kdy film mohl vypadat úplně jinak, byly Star Wars. Riskantní projekt se snažil do svých rolí získat známá jména a tak pro roli Hana Sola skončil na konkurzu i Kurt Russell. Ten byl blízko obsazení, tvůrci se ovšem na poslední chvíli rozhodli zvolit v té době méně známého Harrisona Forda, které s Lucasem spolupracoval už dříve na snímku Americké graffiti. Před ním ovšem produkce zvažovala také Nicka Nolteho, Robina Williamse, Genea Simmonse, Rogera Daltreyho, Christophera Walkena, Jacka Nicholsona, Al Pacina, Chevy Chase, Stevea Martina, Billa Murrayho a Perryho Kinga. Docela slušný seznam. Připočtěte k tomu, že Orson Welles nakonec málem skončil jako hlas Dartha Vadera, Tupac Shakur si málem zahrál Mace Windu ve Skryté hrozbě, Leonardo DiCaprio, Paul Walker a Christian Bale byli v hledáčků tvůrců pro roli Anakina Skywalkera a Michael Jackson se vážně ucházel o roli Jar Jar Binkse a máte mix, který by sám vystačil na rozsáhlý článek.   

Prohlášení J.K. Rowlingové o podmínce, že v sérii Harry Potter chce pouze herce britského původu, naopak znamenalo stopku pro zmíněného Robina Williamse, který měl zájem o roli Hagrida a produkce s ním jednala o jeho účasti. Nabídku hrát v sérii také odmítl Tim Roth, který měl na stole nabídku na ztvárnění Severuse Snapea. Odmítl především proto, že chtěl spolupracovat s Timem Burtonem na remaku Planety opic. Doporučil ale svého hereckého kolegu Alan Rickmana. Nebezpečná rychlost, která výrazně dopomohla Keanu Reevesovi na vrchol, mohla také vypadat trochu jinak, kdyby Richard Grieco neodmítl hlavní roli kvůli natáčení filmu Gangsteři. Naproti tomu Sean Connery málem skončil jako Gandalf, návrh scénáře, který ovšem dostal, mu přišel jako nesrozumitelný a tak roli odmítl a ta skončila o Iana McKellena.  

Výraznou roli odmítl také Will Smith. Jako příliš nadějná látka mu totiž nepřišel Matrix sourozenců Wachovských a tak dal raději přednost filmu Wild Wild West. Edward Norton naopak odmítl roli v Americkém psychu, která z Christiana Balea (kterého produkce předtím už z výběru kandidátů vyřadila, jen aby se k roli dostal podruhé) udělala hvězdu a zavedené jméno. Mickey Rourke pro změnu odmítl roli Axela Foleyho v Policajtovi z Beverly Hills, která udělala hvězdu z Edieho Murphyho. Rourkeovi ovšem na druhé straně jeho památnou roli ve Wrestlerovi málem vyfoukl Nicholas Cage, který byl první volbou tvůrců, roli ovšem nakonec odmítl. Výraznou roli odmítl také Kevin Costner, který dal sbohem nabídnuté roli Andyho ve Vykoupení z věznice Shawshank a raději se upsal Vodnímu světu.  

Když už jsme byli u Robina Williamse, ten byl koncem devadesátých let společně s Billem Murrayem a Stevem Martinem zvažován do role filmu na motivy atrakce Piráti z Karibiku. Film sice nakonec dostal stopku a do produkce se dostal o mnoho let později s Johnnym Deppem v hlavní roli, přesto by původní verze z některým z těchto tří komiků v režii Stevena Spielberga mohla být zajímavá. Podobně zajímavá mohla být i původní verze filmu Muži v černém. Adaptace komiksu patří dodnes mezi oblíbené filmy především díky představitelům titulních dvou rolí. Přesto, vůbec to tak nemuselo být, neboť původně měl na stole nabídku na režii filmu Quentin Tarrantino a do hlavních rolí se počítalo s Clintem Eastwoodem coby agentem K, zatímco Chris O’Donnell nebo David Schwimmer se měli zhostit role jeho parťáka J. 

U science fiction ještě zůstaneme. Kariéru definující role pro Arnolda Schwarzeneggera byla bezesporu ta ve snímku Terminátor. Tu ovšem vůbec nemusel dostat, neboť se kolem role prvně motal Jürgen Prochnow a později byla role nabídnuta O.J. Simsponovi. Nakonec ovšem role padla na Arnieho a zbytek je historie. Podobně ikonickou, je role Jacka Nicholsona v hororu Stanleyho Kubricka The Shining. O tom, že autor předlohy Stephen King jej do role nechtěl a navrhoval místo něj Michaela Moriartyho nebo Jona Voighta, se ví. To že ovšem Stanley Kubrick do role zvažoval Roberta De Nira a Robina Williamse už je známé o něco méně. De Niro byl dle slov režiséra příliš malý psychopat během kamerových testů, Williams naopak příliš velký psychopat. 

Herecký veterán Daniel Day-Lewis se pak ucházel o roli Vincenta Vegy ve filmu Pulp Fiction. Že vám to přijde jako docela podivná volba? A co teprve Aragorn v sérii Pán prstenů? Tuto roli měl na stole totiž také, než se do role dostal Stuart Townsend, který absolvoval část preprodukce. Na poslední chvíli ovšem role šla k Viggu Mortensenovi, což bylo bezesporu jedním z nejlepších rozhodnutí, které produkce udělala. Další ikonickou rolí o kterou se ucházeli původně jiní představitelé, byla role Dona Vita v Kmotrovi. Památná role Marlona Branda totiž mohl skončit v rukou Ernesta Borgninea, Edwarda G. Robinsona, Orsona Wellese nebo George C. Scott, kteří se zúčastnili kamerových testů. Francis Ford Coppola se nechal slyšet, že by se nezlobil v hlavní roli za Laurence Oliviera nebo Marlona Branda. Na druhého jmenovaného nakonec padla volba a zrodila se tak další nezapomenutelná postava filmového plátna.       


Další postavou, se kterou se těžko spojí někdo jiný, než jeho výsledný představitel, je Indiana Jones. Dobrodružný archeolog s tváří Harrison Forda patří po právu mezi nejoblíbenější hrdiny posledních desetiletí, přesto měli nabídku na postavu jiní herci předtím, než se dostala k Fordovi. Nick Nolte, Steve Martin, Chevy Chase a Jack Nicholson dostali nabídku na účinkováni ve filmu předtím, než se roli upsal Tom Selleck. Ten nakonec musel z projektu vycouvat kvůli svým povinnostem u seriálu Magnum. Další z Fordových postav, Deckarda z Blade Runnera pak málem získal Dustin Hoffman. Měl ovšem příliš mnoho připomínek ke scénáři a dožadoval se jeho úprav, až se tvůrci rozhodli roli nabídnout někomu jinému a volba padla na Forda.  

Shailene Woodley je sice hlavní tváří série Divergence, nemuselo tomu ale tak být. Tato herečka měla hned dvojitou smůlu, neboť roli v Hunger Games jí před nosem vyfoukla Jennifer Lawrence a její ztvárnění Mary Jane v Amazing Spider-Man 2 se nakonec nedostalo do finálního sestřihu a skončila tak na podlaze střižny. Rachel McAdams pro změnu pak chvíli zvažovala svoji účast v původní Fantastické čtyřce, kde roli nakonec získala Jessica Alba. Její památnou roli v Zápisníku jedné lásky pak mohla naopak před ní získat Jessica Biel. Ta se zúčastnila testů pro roli během natáčení svého filmu Texaský masakr motorovou pilou. Díky tomu, že na test s Ryanem Goslingem údajně došla v kostýmu právě pro tento film, role o kterou hodně stála jí utekla. Falešná krev a zranění asi nejsou příliš lákadlem pro romantickou podívanou. Dle zákulisních informací měla nabídku na roli na stole také Britney Spears, než produkce obsadila právě McAdams.      

A když už jsme u romance, když se řekne Pretty Woman, jen málokdo si nevybaví Julii Roberts. Tahle kariéru definující role pro herečku ale původně nebyla vůbec psaná pro ni. Během několika přepisů scénáře, které film potkaly, byla role Vivian prvně nabídnuta v té době nesmírně populární Meg Ryan. Ta ovšem roli moderní popelky odmítla a tak se produkce rozhodla oslovit Winonu Ryder a Jennifer Connelly, které se zúčastnili konkurzu na roli. Až díky roli ve filmu Ocelové magnólie se režisér Gary Marshall rozhodl to zkusit s do té doby nepříliš známou Julii Roberts

Někdy ovšem změna původního castingu proběhla až poté, co se rozjely kamery. Eric Stoltz je asi nejznámějším případem, kdy jeho Marty McFly v Návratu do budoucnosti Robertu Zemeckisovi po několika natáčecích dnech vyloženě nesedl s jeho vizí pro tuto postavu a rozhodl se tedy pro přeobsazení a role tak skončila v rukou Michaela J. Foxe. Naopak James Purefoy odešel z projektu V jako Vendeta především díky kreativním neshodám po šesti týdnech natáčení. Scény, které natočil a dostaly se do finálního sestřihu poté pozdější představitel hlavní role Hugo Weaving předaboval.

Podobný osud potkal i českého veterána Jana Wericha. Osobnost českého filmu Werich, byl obsazen do role největšího nepřítele Jamese Bonda Blofelda ve filmu Žiješ jen dvakrát. Werich ovšem u produkce vydržel jen několik dní, producent i režisér filmu pochopili, že není dostatečně ďábelský pro takovouto roli a do role obsadili Donald Pleasence a scény přetočili. Ve výsledném filmu jsou přesto dva záběry, kde jde vidět část Werichova těla ve scéně.     

Podivné původní volby pro ikonické role ovšem nejsou jen záležitostí filmu. V rámci malé televizní odbočky se můžeme podívat třeba na seriál Perníkový táta neboli Breaking Bad. Málokdo, by si dnes dovedl představit v hlavní roli někoho jiného než Bryana Cranstona. Ten ovšem nebyl první volbou pro tento seriál, neboť jej část produkce považovala za příliš hodného díky jeho předešlé práci na seriálu Malcolm v nesnázích. Původně tak role byla nabídnuta Johnu Cusackovi, který ji odmítl. Stejně tak vzápětí po něm odmítl nabídku také Matthew Broderick. Když ovšem vezmeme v potaz fakt, že v jednu dobu se rýsoval kultovní seriál Červený trpaslík v obsazení Alan Rickman a Alfred Molina, je pravděpodobně všechno možné.


Tenhle výčet je opět zase spíše informativní, neboť existuje mnoho další podivných castingů, které se málem staly realitou. Tom Cruise nebo Sam Rockwell jako Iron Man, Tom Hiddleston jako Thor, Brad Pitt jako Jason Bourne případně Hanební pancharti, ve kterých se měl objevit Leonardo DiCaprio jako Hans Landa nebo Adam Sandler jako Bear Jew. Představivost některých tvůrců je zkrátka veliká.  

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...