Přeskočit na hlavní obsah

John Wick 2 | John Wick: Chapter Two [75%]

První John Wick byl něco jako zjevení. Když se v době, kdy se akční filmy už moc nenosí (a jejich hlavní pšenkou jsou béčka a akční sleziny ikon let minulých), rozhodli kaskadérští veteráni Chad Stahelski a David Leitch natočit svůj celovečerní debut, jen málokdo by asi čekal, že tenhle projekt s Keanu Reevesem v čele skončí v žebříčku těch nejlepších a nejzajímavějších filmu za rok 2014. Nyní, o dva roky později, se Chad Stahelski (David Leitch se věnuje thrilleru s Charlize Theron Atomic Blonde a připravuje druhého Deadpoola) pokouší na svůj úspěch navázat s pokračováním osudů nájemného zabijáka, kterého jméno vyvolává i těm největším mafiánům mráz v zádech.  
John Wick (Keanu Reeves) se snažil odejít do zabijáckého důchodu. Poté, co pro jednoho ze svých klientů splnil nesplnitelný úkol, mu bylo umožněno beztrestně odejít ze společnosti zabijáků a dožít svůj život v klidu. To ovšem do momentu, než mu zemřela manželka a jistý mafiánský synek mu ukradl jeho auto a zabil psa. Nyní, po událostech jedničky, plánuje John návrat k zabijáckému důchodu, nebude to ovšem tak jednoduché. Jeho pomsta totiž vzbudila zájem jeho bývalých známých a ti se rozhodli situace využít. John bude díky tomu nucen naplnit úpis, který v minulosti podepsal. To ovšem odstartuje lavinu událostí, ze které není úniku...

Navázat na poměrně nečekaný úspěch jedničky je docela nadlidský úkol. Byť zrovna v tomhle případě ono přímé srovnání není úplně na místě. John Wick 2 totiž není typickým druhým dílem, spíše jakýmsi logickým pokračováním příběhu, který odstartoval minule. Nepůsobí tedy jako samotná nástavba, spíše plynulé pokračování akcí a následků z minula. A to je ten nejlepší způsob, jak mohli tvůrci navázat. Ba co víc, kdyby se podobným způsobem rozhodli pokračovat na ploše několika dalších dílů, asi by se málokdo zlobil. Ve Stahelskiho režii se totiž akce mění v uměleckou formu, ve které ukazuje, že i něco tak přehlíženého jako akční film a akční sekvence, se dá dělat s grácií a s uměleckým citem. 

Pokud jste tedy viděli předešlý díl (pokud ne, tak na co čekáte?), víte dost dobře co vás čeká. Jen je toho podstatně více. V tomhle ohledu je ale možná trochu nakonec škoda, že se Stahelski nerozhodl trochu více experimentovat. Akční sekvence mají podobně efektivní ráz jako minule, jen jejich wow efekt není tak veliký (ne že by se tvůrci nesnažili, přesto nic výrazněji nového film nepředvede) a tak jsou spíše jako velice vítaný přídavek, než plnohodnotný další chod (ne že bych si ovšem i v tomto případě chtěl stěžovat). Keanu Reeves je pořád neskutečný zabiják a částečná změna jeho stylu a větší důraz na kontaktní souboje je zajímavou proměnou, že by se člověk až začal těšit na předchystanou trojku, ve které se jeho styl bude muset opět trochu proměnit, pokud se má postavit svému novém nepříteli. 

Jednou výtkou, proti pokračování příběhu Johna Wicka je ovšem fakt, že v podstatě nedrží tak dobře pohromadě, jako tomu bylo minule. Jistě, druhý díl je posunem trochu jiným směrem, přesto se ovšem nelze ubránit pocitu, že příběh i svět ve kterém se John tentokrát ocitá, není přeci jen doladěný do takového detailu, aby se dal shlédnout jedním dechem od začátku do konce. Některé momenty jsou totiž v porovnání se zbytkem filmu trochu slabší a samotný děj se v několika pasážích možná až trochu zbytečně táhne. Přesto se tvůrcům daří poměrně obstojně rozšířit fiktivní svět Johna a zabijáckou společnost, jejíž je dlouholetým členem. Potěší také globální měřítko, ve kterém je tato společnost v druhém díle pojata a rozšíření jednotlivých součástí kriminálního podsvětí. Stejně tak potěší hned několik známých tváří, které se ve vedlejších rolích objeví jako důležití hráči v pozadí

Zbytek je poté předznamenán tím, co již nastavil díl první. Nečekejte nějakou revoluci nebo změnu. John Wick 2 se plně hlásí k odkazu prvního dílu, tedy to, co se na vás v kině chystá, je prvotřídní akční vypalovačka, která balancuje opět velice dobře brutální akci, skvělou choreografii, tu správnou porci nadsázky a tentokráte i o něco více humoru, než v prvním díle. Tedy, pokud jste si Johna Wicka zamilovali, máte se do kina na co těšit. Tyler Bates a Joel J. Richard opět budují hutnou hudební kulisu Wickově počínání (byť tentokráte chybí výraznější hudební doprovod, jako tomu bylo v prvním díle s Killing Strangers od Marilyna Mansona), mírným krokem zpět je ovšem kamera Dana Laustsena, který oproti Johnatanu Selovi co se týče výrazných záběrů a momentů trochu zaostává. Finále ovšem díky skvěle vybrané umělecké expozici tenhle nedostatek vyvažuje.   


Nemá tedy moc smysl chodit kolem horké kaše. Byť se svými drobnými chybami, John Wick 2 je ukázkou toho, jak navázat na nečekaný úspěch a potěšit fanoušky bez toho, aby snahami o větší a temnější díl značka zabředla do hlubin průměru. Akce šlape na jedničku a i když postrádá cílevědomost a drive jedničky, pořád je druhé dobrodružství nepřekonatelného zabijáka v podání Keanu Reevese zatraceně dobrou podívanou, které se vyplatí věnovat čas. A poté doufat v třetí díl, pro který si tvůrci tak krásně připravili půdu. 
Jeho jméno je John a velice nerad se vrací k životu, který před lety pohřbil. Druhý díl příběhu krvelačného Keanu Reevese je velice slušným přímým následovníkem skvělé jedničky. Oproti ní si je trochu méně jistý v kramflecích a ne vždy to všechno funguje tak, jako bylo vhodné, přesto se jedná o skvěle natočený akční snímek, který se jen tak v posledních letech v kinech nevidí. Škoda jen, že se tvůrci nerozhodli trochu více odvázat a experimentovat. Ale jak se říká, pokud to není rozbité, neopravuj to. A já si velice rád dám třetí díl, pokud na něj dojde v takovéto podobě.   
25% Akce
25% Keanu Reeves
25% Krev
25% Mafiánské podsvětí
John Wick 2
(John Wick: Chapter Two) 
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2017, 122 min

Režie: Chad Stahelski
Scénář: Derek Kolstad
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Common, Bridget Moynahan, Ian McShane, John Leguizamo, Lance Reddick, Thomas Sadoski, Ruby Rose, Riccardo Scamarcio, Peter Stormare, Laurence Fishburne, Perry Yung, Aly Mang, David Patrick Kelly, Crystal Lonneberg, Claudia Gerini, Angel Pai, Alex Ziwak, Mark Vincent, Marmee Cosico, Chris LaPanta, Doris McCarthy, Franco Nero
Producenti: Basil Iwanyk
Střih: Evan Schiff
Scénografie: Kevin Kavanaugh
Kostýmy: Luca Mosca

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 23.02.2017 Freeman Ent.
Slovensko V kinech od: 23.02.2017 Forum Film SK

USA V kinech od: 10.02.2017 Summit Entertainment

http://www.csfd.cz/film/60883-john-wick-2/
http://www.imdb.com/title/tt4425200/
http://www.johnwick.movie/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.