Přeskočit na hlavní obsah

Mumie | The Mummy [50%]

Společnost Univerzal už před lety chtěla vytvořit okolo svých filmových monster (kam mimo jiné spadají Frankensteinovo monstrum, Drákula nebo například Neviditelný muž) filmový vesmír ne nepodobný tomu, který rok co rok rozšiřuje komiksový gigant Marvel. Rozjet to měl už před třemi lety Drákula: Neznámá legenda, jenže ten se v očích producentů natolik nevyvedl, aby se v podobně zajetých kolejích dalo pokračovat a tak temný vesmír, neboli Dark Universe, začíná až novinkou tohoto týdne, novou verzí Mumie. Pokud ovšem čekáte výrazný kvalitativní skok oproti právě zmíněnému dobrodružství nejslavnějšího upíra, pak čekáte marně. 

Vojenský dobrodruh Nick (Tom Cruise) má zalusk na další cenné bohatství, které může před vojenskými radikály v Iráku "zachránit" na černý trh. Jeho poslední eskapáda ovšem úplně nevyšla a on se i se svým parťákem ocitli hluboko za nepřátelskými liniemi v městě plném vzbouřenců. Za pomoci vojenského náletu se jim sice podaří jednotky zahnat na útěk, jedna z explozí ovšem odkrývá utajenou hrobku přímo pod městem. To co nalézají uvnitř má nevyčíslitelnou hodnotu. Hrobka ale především skrývá nebezpečí pro celý svět, neboť je to místo posledního odpočinku smrtí posedlé princezny Ahmanet (Sofia Boutella)...

Tak tohle se úplně nepovedlo no. V Universalu si připravili cestičky na celý filmový vesmír v Drákulovi poměrně slušně, nicméně tady se pracuje na úplně jiném propojení těchto postav a upřímně nemohu říci, že to už na první pohled nevypadá jako podstatně horší nápad. A i kdybych vzal stranou fakt, že ono násilné připravování půdy pro propojený vesmír postavou vlastní verze Nicka Furyho - ne zrovna příliš šťastně pojatého Dr. Jekylla a pana Hydea v podání Russella Crowea, ani tak neposkytuje tahle podívaná příliš důvodů k radosti. 

Tady se totiž jede někde mezi zábavnou dobrodružnou jízdou, kterou jsme mohli vidět v minulé inkarnaci této značky, a vážný temným a lehce komiksem švihlým akčním blockbusterem, který tak trochu postrádá hlavu a patu. Hrdinové pobíhají po place jako srnky když jim někdo večer v zatáčce napálí do očí přední reflektory a celé to působí možná až příliš tuctově a snaživě. Nejde o to, že by se nová Mumie nesnažila, to ne. Tvůrci s Alexem Kurtzmanem v čele se snaží o sto šest, ve většině případů ovšem zbytečně. Nucenost, umělost a nesourodost je totiž protkána celým filmem a po těch dvou hodinách budete i rádi, že už to vlastně máte za sebou. 

Nechci tu vyloženě tvrdit, že nová Mumie je vyloženě špatný film, to ne. Jen je to neskutečně tuctová zábava, která postrádá jakýkoliv sebelepší nápad a svým neumětelstvím dokáže pohřbít tunu potenciálu a docela dost možná srazit vaz novému vesmíru od Universalu ještě předtím, než se vůbec rozjede. Pokud totiž mají v plánu jet v podobném duchu i v každem dalším plánovaném remakeu kultovních klasik, pak máme docela zaděláno na zrovna pěkných pár let průměrných filmů, které se snaží o něco, co tam prostě není. 

Když totiž vezmu tuhle novinku kolem a kolem, není tam v podstatě nic, co by vám nějak výrazně utkvělo v hlavě byť i jen pár hodin po projekci. Po všech ohledech průměrná podívaná navíc nemá dostatečný náboj, aby bavila i ty dvě hodiny v kině, na druhé straně ale není dostatečně děsivá na to, aby se dala považovat děsivou. Možná snad jen děsivě průměrnou. A čekáte-li, že to zachrání alespoň herecké obsazení, budete čekat marně. Jediný kdo totiž vychází z tohoto vraku relativně s čistým štítem je samotná Sofia Boutella, která patří bez debat k tomu nejlepšímu co film může nabídnout.

Pokud tedy vyloženě nemusíte na tuhle podívanou do kina nebo nepatříte mezi největší fanoušky téhle značky, tuhle podívanou můžete bez obav v kině minout a dát si ji až třeba doma na digitálních nosičích. Nic co by totiž stálo za zmínku, se na vás v kině totiž nechystá. Tom Cruise totiž nezvládá opodstatnit existenci další verze mumie, natož stavět základy nějakému většímu filmovému univerzu nebo frančíze. A i když si tvůrci nechali dveře docela dost otevřené pro případné pokračování, řekl bych, že tady pšenka úplně nepokvete.                
    
Tak tohle úplně jako ne. Nová verze Mumie je tuctovou, ve všech ohledech průměrnou akční podívanou pro masy, která nejen že postrádá jakýkoliv charakter či děsivost, není ani dostatečně zábavná na to, abyste jí dali přednost před kteroukoliv z předešlých inkrarnací této značky. Jediným, kdo tuhle verzi trochu zachraňuje je Sofia Boutella, nicméně ani ona nezastaví tenhle vlak do záhuby. Pokud tomuto budování vesmíru dali producenti z Universalu přednost před tím, co začali v Drákulovi, docela se bojím, s čím příjdou příště.
20% Egyptské božstvo
20% Londýnské vědecké podzemí
25% Mumie
25% Tuctovost
10% Nuda
Mumie
(The Mummy, Múmia) 
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor
USA, 2017, 110 min

Režie: Alex Kurtzman
Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman
Kamera: Ben Seresin
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Jake Johnson, Javier Botet, Courtney B. Vance, Sean Cameron Michael, Parker Sawyers, Neil Maskell, Grace Chilton, Dylan Kussman, Shane Zaza, Alice Hewkin, Daniel Tuite
Producenti: Sean Daniel, Alex Kurtzman, Chris Morgan, Sarah Bradshaw
Střih: Paul Hirsch, Gina Hirsch, Andrew Mondshein
Scénografie: Jon Hutman, Dominic Watkins

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 08.06.2017 CinemArt
Slovensko V kinech od: 08.06.2017 CinemArt SK
USA V kinech od: 09.06.2017 Universal Pictures US

https://www.csfd.cz/film/267980-mumie/

http://www.imdb.com/title/tt2345759/
http://www.themummy.com/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...