Přeskočit na hlavní obsah

Spider-Man: Homecoming [75%]


A je to tady. Očekávaný restart Spider-Mana, na kterém pro Sony spolupracoval Marvel, se konečně dostal do kin. Nebude to mít ovšem lehké, neboť tahle postava se dočkala v tomhle tisíciletí už třetího zpracování, což je něco, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný komiksový hrdina. S filmem Spider-Man: Homecoming mají ovšem jak Marvel tak Sony velké plány a na jeho úspěchu záleží budoucnost této postavy v tomto zpracování jak v pavoučím vesmíru (kde se objeví i nedávno oznámený Venom) tak v rámci MCU, kde se se Spider-Manem rozhodně počítá. Jak se ovšem tahle verze pavoučího muže dokázala představit? A zvládne obstát v přímé konkurenci mladšího Amazing Spider-Mana a především dnes již legendárního zpracování Spider-Mana od Sama Raimiho? 

Peter Parker (Tom Holland) se poté, co si jej Tony Stark (Robert Downey Jr.) vybral jako pomocníka pro souboj s druhou frakcí Avengers, vrací do svého normálního života. I  když by totiž rád se svými schopnostmi a svým novým supermoderním oblekem rád pomáhal, Tony jej záměrně drží zkrátka. Peter se tak den co den vydává do ulic pomáhat obyčejným lidem s nadějí, že se mu povede nějaký významný počin, který upoutá pozornost nejen Tonyho ale i ostatních Avengers. Když tu jednoho večera narazí na skupinu lupičů ozbrojených pokročilými zbraněmi, které nejsou podobné ničemu, co doposud viděl... 

To, jakým způsobem se tohle zpracování jednoho z nejoblíbenějších komiksových superhrdinů v rámci Captain America: Občanská válka, dávalo příslib právě pro tuto sólovku. A nemůžu říci, že by tento příslib nebyl naplněn. Peter Parker Toma Hollanda totiž pokračuje přesně tam, kde posledně skončil a na svůj berlínský výlet navazuje vlastním příběhem. Osobně jsem měl dopředu tak trochu strach, že filmu bude ve výsledku hodně spoléhat na Roberta Downey Jr. a jeho Iron Mana, nicméně k mému překvapení je ho tam ve filmu úplně minimálně a přesně to správné množství. Tohle je totiž jednoznačně show o Spider-Manovi, kterou si možná tak trochu místy pro sebe krade Jacob Batalon jako nejlepší přítel Petera Ned.    

Osobně nepatřím k těm, kteří by i nedávnou dvoudílnou sérii Amazing Spider-Man odsuzovali, dle mého názoru jsou oba díly vyvedené a jejich pojetí hlavního hrdiny je bližší komiksům a seriálům, na kterých jsem vyrůstal. Podobně je to naštěstí i u Spider-Man: Homecoming, kde místo nějakého velkolepého dobrodružství čeká na diváky docela pro pavoučího muže tradiční příběh, kde mu pod kotlem zatápí důmyslný zlodějíček, který dostal velkolepý upgrade. Ne v každém momentě Michael Keatonovi a jeho Vulture stačí Peter sám, po většinu času je to ale jeho one man show. A když už jsme u samotného představitele záporné role, rozhodně patří k těm zapamatovatelnějším záporákům v rámci MCU, byť pár menších výtek bych k jeho pojetí měl.   


Nový Spider-Man se ovšem nebojí oné hravosti pro předlohu typické a fakt, že Peter Parker je v tomhle zpracování ještě středoškolák, tomu hodně nahrává. Upřímně jsem sice nebyl vždy úplně přesvědčený o tom, že vše co film prezentuje funguje, nicméně v rámci oněch více jak dvou hodin se najde hned několik momentů, kdy je tahle nová verze Spider-Mana skvělá. Zároveň ale také několik, ve kterých film jakoby tápal s tím, jak v rámci zajetých kolejí s postavou pracovat.  

Potěší nicméně také samotné zpracování, které zvládá zaujmout, byť některé akční momenty působí možná až příliš chaoticky a nepřehledně. Samotný Vulture by si pak možná taky zasloužil trochu více prostoru. Co nadchne srdce fanouška tohoto hrdiny je ovšem hudební kompozice Michaela Giacchina k tomuto filmu, která nejen že je příjemně originální, ale hned na začátku naroubuje marveláckou znělku na důvěrně známý hudební motiv Spider-Mana, při kterém bylo spokojeno uchechtnutí slyšet od nejednoho diváka v sále. 

Byť tak film má své dílčí neduhy a nedostatky, jsou tu momenty, ve kterých funguje na jedničku a zvládá bavit přesně tak, jak by film o tomto hrdinovi bavit měl. Zklamání se tedy nekoná. Spider-Man: Homecoming je fajn novou verzí této postavy, na které se rozhodně dá stavět s tím, že s dospíváním této postavy může jen zrát i na kvalitách tahle série a já jsem rozhodně zvědav, kam nás tvůrci zavedou příště. Pokud máte rádi tohohle červenomodrého komiksového hrdinu, směle do kina. 
    
Třetí zpracování Spider-Mana a potřetí trochu jiné. Spider-Man: Homecoming má bezesporu své neduhy a ne vždy působí úplně přesvědčivě, během těch dvou hodin a něco se ovšem najde hned několik momentů, kdy tahle komiksová podívaná šlape na jedničku. Skvělá hudební složka, výborné obsazení a špetka MCU dává dohromady poměrně zajímavou verzi pavoučího muže, která se vedle zbylých dvou zpracování téhle látky rozhodně neztratí
25% MCU 
25% Střední škola
50% Spidey vs. kriminálníci
0% Strýček Ben 
Spider-Man: Homecoming
USA Spider-Man: Homecoming
Slovensko Spider-Man: Návrat domov
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2017, 133 min

Režie: Jon Watts
Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Christopher D. Ford, Chris McKenna
Kamera: Salvatore Totino
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Marisa Tomei, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Zendaya, Tony Revolori, Chris Evans, Laura Harrier, Martin Starr, Selenis Leyva, Donald Glover, Angourie Rice, Logan Marshall-Green, Hannibal Buress, Jon Favreau, Michael Mando, Tyne Daly, Bokeem Woodbine, Kenneth Choi, Abraham Attah, Garcelle Beauvais, J.J. Totah, Tiffany Espensen, Michael Barbieri, Michael Chernus, Jacob Batalon
Producenti: Kevin Feige, Amy Pascal
Střih: Debbie Berman, Dan Lebental
Scénografie: Oliver Scholl
Kostýmy: Louise Frogley

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 06.07.2017 Falcon
Slovensko V kinech od: 06.07.2017 Itafilm
USA V kinech od: 07.07.2017 Columbia Pictures US

https://www.csfd.cz/film/345378-spider-man-homecoming/
http://www.imdb.com/title/tt2250912/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?