Přeskočit na hlavní obsah

Spider-Man: Homecoming [75%]


A je to tady. Očekávaný restart Spider-Mana, na kterém pro Sony spolupracoval Marvel, se konečně dostal do kin. Nebude to mít ovšem lehké, neboť tahle postava se dočkala v tomhle tisíciletí už třetího zpracování, což je něco, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný komiksový hrdina. S filmem Spider-Man: Homecoming mají ovšem jak Marvel tak Sony velké plány a na jeho úspěchu záleží budoucnost této postavy v tomto zpracování jak v pavoučím vesmíru (kde se objeví i nedávno oznámený Venom) tak v rámci MCU, kde se se Spider-Manem rozhodně počítá. Jak se ovšem tahle verze pavoučího muže dokázala představit? A zvládne obstát v přímé konkurenci mladšího Amazing Spider-Mana a především dnes již legendárního zpracování Spider-Mana od Sama Raimiho? 

Peter Parker (Tom Holland) se poté, co si jej Tony Stark (Robert Downey Jr.) vybral jako pomocníka pro souboj s druhou frakcí Avengers, vrací do svého normálního života. I  když by totiž rád se svými schopnostmi a svým novým supermoderním oblekem rád pomáhal, Tony jej záměrně drží zkrátka. Peter se tak den co den vydává do ulic pomáhat obyčejným lidem s nadějí, že se mu povede nějaký významný počin, který upoutá pozornost nejen Tonyho ale i ostatních Avengers. Když tu jednoho večera narazí na skupinu lupičů ozbrojených pokročilými zbraněmi, které nejsou podobné ničemu, co doposud viděl... 

To, jakým způsobem se tohle zpracování jednoho z nejoblíbenějších komiksových superhrdinů v rámci Captain America: Občanská válka, dávalo příslib právě pro tuto sólovku. A nemůžu říci, že by tento příslib nebyl naplněn. Peter Parker Toma Hollanda totiž pokračuje přesně tam, kde posledně skončil a na svůj berlínský výlet navazuje vlastním příběhem. Osobně jsem měl dopředu tak trochu strach, že filmu bude ve výsledku hodně spoléhat na Roberta Downey Jr. a jeho Iron Mana, nicméně k mému překvapení je ho tam ve filmu úplně minimálně a přesně to správné množství. Tohle je totiž jednoznačně show o Spider-Manovi, kterou si možná tak trochu místy pro sebe krade Jacob Batalon jako nejlepší přítel Petera Ned.    

Osobně nepatřím k těm, kteří by i nedávnou dvoudílnou sérii Amazing Spider-Man odsuzovali, dle mého názoru jsou oba díly vyvedené a jejich pojetí hlavního hrdiny je bližší komiksům a seriálům, na kterých jsem vyrůstal. Podobně je to naštěstí i u Spider-Man: Homecoming, kde místo nějakého velkolepého dobrodružství čeká na diváky docela pro pavoučího muže tradiční příběh, kde mu pod kotlem zatápí důmyslný zlodějíček, který dostal velkolepý upgrade. Ne v každém momentě Michael Keatonovi a jeho Vulture stačí Peter sám, po většinu času je to ale jeho one man show. A když už jsme u samotného představitele záporné role, rozhodně patří k těm zapamatovatelnějším záporákům v rámci MCU, byť pár menších výtek bych k jeho pojetí měl.   


Nový Spider-Man se ovšem nebojí oné hravosti pro předlohu typické a fakt, že Peter Parker je v tomhle zpracování ještě středoškolák, tomu hodně nahrává. Upřímně jsem sice nebyl vždy úplně přesvědčený o tom, že vše co film prezentuje funguje, nicméně v rámci oněch více jak dvou hodin se najde hned několik momentů, kdy je tahle nová verze Spider-Mana skvělá. Zároveň ale také několik, ve kterých film jakoby tápal s tím, jak v rámci zajetých kolejí s postavou pracovat.  

Potěší nicméně také samotné zpracování, které zvládá zaujmout, byť některé akční momenty působí možná až příliš chaoticky a nepřehledně. Samotný Vulture by si pak možná taky zasloužil trochu více prostoru. Co nadchne srdce fanouška tohoto hrdiny je ovšem hudební kompozice Michaela Giacchina k tomuto filmu, která nejen že je příjemně originální, ale hned na začátku naroubuje marveláckou znělku na důvěrně známý hudební motiv Spider-Mana, při kterém bylo spokojeno uchechtnutí slyšet od nejednoho diváka v sále. 

Byť tak film má své dílčí neduhy a nedostatky, jsou tu momenty, ve kterých funguje na jedničku a zvládá bavit přesně tak, jak by film o tomto hrdinovi bavit měl. Zklamání se tedy nekoná. Spider-Man: Homecoming je fajn novou verzí této postavy, na které se rozhodně dá stavět s tím, že s dospíváním této postavy může jen zrát i na kvalitách tahle série a já jsem rozhodně zvědav, kam nás tvůrci zavedou příště. Pokud máte rádi tohohle červenomodrého komiksového hrdinu, směle do kina. 
    
Třetí zpracování Spider-Mana a potřetí trochu jiné. Spider-Man: Homecoming má bezesporu své neduhy a ne vždy působí úplně přesvědčivě, během těch dvou hodin a něco se ovšem najde hned několik momentů, kdy tahle komiksová podívaná šlape na jedničku. Skvělá hudební složka, výborné obsazení a špetka MCU dává dohromady poměrně zajímavou verzi pavoučího muže, která se vedle zbylých dvou zpracování téhle látky rozhodně neztratí
25% MCU 
25% Střední škola
50% Spidey vs. kriminálníci
0% Strýček Ben 
Spider-Man: Homecoming
USA Spider-Man: Homecoming
Slovensko Spider-Man: Návrat domov
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2017, 133 min

Režie: Jon Watts
Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Christopher D. Ford, Chris McKenna
Kamera: Salvatore Totino
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Marisa Tomei, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Zendaya, Tony Revolori, Chris Evans, Laura Harrier, Martin Starr, Selenis Leyva, Donald Glover, Angourie Rice, Logan Marshall-Green, Hannibal Buress, Jon Favreau, Michael Mando, Tyne Daly, Bokeem Woodbine, Kenneth Choi, Abraham Attah, Garcelle Beauvais, J.J. Totah, Tiffany Espensen, Michael Barbieri, Michael Chernus, Jacob Batalon
Producenti: Kevin Feige, Amy Pascal
Střih: Debbie Berman, Dan Lebental
Scénografie: Oliver Scholl
Kostýmy: Louise Frogley

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 06.07.2017 Falcon
Slovensko V kinech od: 06.07.2017 Itafilm
USA V kinech od: 07.07.2017 Columbia Pictures US

https://www.csfd.cz/film/345378-spider-man-homecoming/
http://www.imdb.com/title/tt2250912/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek? 

S láskou Vincent | Loving Vincent

Do českých a slovenských kin dorazil před pár dny snímek, který si jen tak s kterýmkoliv snímkem historie nespletete. Film S láskou Vincent pojednávající o posledních momentech života slavného malíře Vincenta Van Gogha je totiž jako vůbec první snímek historie složen kompletně z olejových maleb, které imitují právě styl malíře, o jehož životě tenhle životopisný snímek pojednává. Práci 120 malířů, která vyústila v 65 tisíc maleb rozpohybovaných do netradičního filmu najdete od 25. ledna v nabídce vybraných kin. Má ovšem tenhle snímek co nabídnout za hranicemi ojedinělé vizuální podoby?

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?