Přeskočit na hlavní obsah

Spider-Man: Homecoming [75%]


A je to tady. Očekávaný restart Spider-Mana, na kterém pro Sony spolupracoval Marvel, se konečně dostal do kin. Nebude to mít ovšem lehké, neboť tahle postava se dočkala v tomhle tisíciletí už třetího zpracování, což je něco, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný komiksový hrdina. S filmem Spider-Man: Homecoming mají ovšem jak Marvel tak Sony velké plány a na jeho úspěchu záleží budoucnost této postavy v tomto zpracování jak v pavoučím vesmíru (kde se objeví i nedávno oznámený Venom) tak v rámci MCU, kde se se Spider-Manem rozhodně počítá. Jak se ovšem tahle verze pavoučího muže dokázala představit? A zvládne obstát v přímé konkurenci mladšího Amazing Spider-Mana a především dnes již legendárního zpracování Spider-Mana od Sama Raimiho? 

Peter Parker (Tom Holland) se poté, co si jej Tony Stark (Robert Downey Jr.) vybral jako pomocníka pro souboj s druhou frakcí Avengers, vrací do svého normálního života. I  když by totiž rád se svými schopnostmi a svým novým supermoderním oblekem rád pomáhal, Tony jej záměrně drží zkrátka. Peter se tak den co den vydává do ulic pomáhat obyčejným lidem s nadějí, že se mu povede nějaký významný počin, který upoutá pozornost nejen Tonyho ale i ostatních Avengers. Když tu jednoho večera narazí na skupinu lupičů ozbrojených pokročilými zbraněmi, které nejsou podobné ničemu, co doposud viděl... 

To, jakým způsobem se tohle zpracování jednoho z nejoblíbenějších komiksových superhrdinů v rámci Captain America: Občanská válka, dávalo příslib právě pro tuto sólovku. A nemůžu říci, že by tento příslib nebyl naplněn. Peter Parker Toma Hollanda totiž pokračuje přesně tam, kde posledně skončil a na svůj berlínský výlet navazuje vlastním příběhem. Osobně jsem měl dopředu tak trochu strach, že filmu bude ve výsledku hodně spoléhat na Roberta Downey Jr. a jeho Iron Mana, nicméně k mému překvapení je ho tam ve filmu úplně minimálně a přesně to správné množství. Tohle je totiž jednoznačně show o Spider-Manovi, kterou si možná tak trochu místy pro sebe krade Jacob Batalon jako nejlepší přítel Petera Ned.    

Osobně nepatřím k těm, kteří by i nedávnou dvoudílnou sérii Amazing Spider-Man odsuzovali, dle mého názoru jsou oba díly vyvedené a jejich pojetí hlavního hrdiny je bližší komiksům a seriálům, na kterých jsem vyrůstal. Podobně je to naštěstí i u Spider-Man: Homecoming, kde místo nějakého velkolepého dobrodružství čeká na diváky docela pro pavoučího muže tradiční příběh, kde mu pod kotlem zatápí důmyslný zlodějíček, který dostal velkolepý upgrade. Ne v každém momentě Michael Keatonovi a jeho Vulture stačí Peter sám, po většinu času je to ale jeho one man show. A když už jsme u samotného představitele záporné role, rozhodně patří k těm zapamatovatelnějším záporákům v rámci MCU, byť pár menších výtek bych k jeho pojetí měl.   


Nový Spider-Man se ovšem nebojí oné hravosti pro předlohu typické a fakt, že Peter Parker je v tomhle zpracování ještě středoškolák, tomu hodně nahrává. Upřímně jsem sice nebyl vždy úplně přesvědčený o tom, že vše co film prezentuje funguje, nicméně v rámci oněch více jak dvou hodin se najde hned několik momentů, kdy je tahle nová verze Spider-Mana skvělá. Zároveň ale také několik, ve kterých film jakoby tápal s tím, jak v rámci zajetých kolejí s postavou pracovat.  

Potěší nicméně také samotné zpracování, které zvládá zaujmout, byť některé akční momenty působí možná až příliš chaoticky a nepřehledně. Samotný Vulture by si pak možná taky zasloužil trochu více prostoru. Co nadchne srdce fanouška tohoto hrdiny je ovšem hudební kompozice Michaela Giacchina k tomuto filmu, která nejen že je příjemně originální, ale hned na začátku naroubuje marveláckou znělku na důvěrně známý hudební motiv Spider-Mana, při kterém bylo spokojeno uchechtnutí slyšet od nejednoho diváka v sále. 

Byť tak film má své dílčí neduhy a nedostatky, jsou tu momenty, ve kterých funguje na jedničku a zvládá bavit přesně tak, jak by film o tomto hrdinovi bavit měl. Zklamání se tedy nekoná. Spider-Man: Homecoming je fajn novou verzí této postavy, na které se rozhodně dá stavět s tím, že s dospíváním této postavy může jen zrát i na kvalitách tahle série a já jsem rozhodně zvědav, kam nás tvůrci zavedou příště. Pokud máte rádi tohohle červenomodrého komiksového hrdinu, směle do kina. 
    
Třetí zpracování Spider-Mana a potřetí trochu jiné. Spider-Man: Homecoming má bezesporu své neduhy a ne vždy působí úplně přesvědčivě, během těch dvou hodin a něco se ovšem najde hned několik momentů, kdy tahle komiksová podívaná šlape na jedničku. Skvělá hudební složka, výborné obsazení a špetka MCU dává dohromady poměrně zajímavou verzi pavoučího muže, která se vedle zbylých dvou zpracování téhle látky rozhodně neztratí
25% MCU 
25% Střední škola
50% Spidey vs. kriminálníci
0% Strýček Ben 
Spider-Man: Homecoming
USA Spider-Man: Homecoming
Slovensko Spider-Man: Návrat domov
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2017, 133 min

Režie: Jon Watts
Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Christopher D. Ford, Chris McKenna
Kamera: Salvatore Totino
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Marisa Tomei, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Zendaya, Tony Revolori, Chris Evans, Laura Harrier, Martin Starr, Selenis Leyva, Donald Glover, Angourie Rice, Logan Marshall-Green, Hannibal Buress, Jon Favreau, Michael Mando, Tyne Daly, Bokeem Woodbine, Kenneth Choi, Abraham Attah, Garcelle Beauvais, J.J. Totah, Tiffany Espensen, Michael Barbieri, Michael Chernus, Jacob Batalon
Producenti: Kevin Feige, Amy Pascal
Střih: Debbie Berman, Dan Lebental
Scénografie: Oliver Scholl
Kostýmy: Louise Frogley

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 06.07.2017 Falcon
Slovensko V kinech od: 06.07.2017 Itafilm
USA V kinech od: 07.07.2017 Columbia Pictures US

https://www.csfd.cz/film/345378-spider-man-homecoming/
http://www.imdb.com/title/tt2250912/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.