Přeskočit na hlavní obsah

Zabiják & bodyguard | The Hitman's Bodyguard [75%]

Akční komedie ještě nevymřely! Populární žánr především v devadesátých letech to měl v posledních letech docela těžké, nicméně díky několika kasovně úspěšným projektům posledních let se i tomuto žánru daří alespoň párkrát do roka dostat do kina. V nabídce filmových novinek v kině tak od 17. srpna najdete právě jednoho takového čistokrevného zástupce - Zabiják & bodyguard. Snímek od režiséra Expendables: Postradatelní 3Red Hill: Krvavý zapadákov se rozhodl vsadit na poměrně originální ale nesmírně účinnou reklamní kampaň, ve které si tak trochu utahoval z dnes již legendárního Osobního strážce s Kevinem Costnerem. Dokáže ale bavit i na ploše dvou hodin?    

Michael Bryce (Ryan Reynolds) platil za elitního osobního strážce, jehož klienti se nemuseli o nic bát. Ať už je totiž chtěl zabít kdokoliv, Michael vždy byl o krok napřed. Až do momentu, kdy nebyl. Poté co byl zabit jeden  z jeho chráněnců, se jeho kariéra upadla a nyní, o několik let později, chrání tak maximálně zdrogované byznysmeny, kteří mají problém spíše sami se sebou. Jednoho dne se mu do rukou dostane příležitost, jak svoji kariéru zachránit a získat zpět svůj statut elitního bodyguarda. Dostane za úkol ochránit špičkového zabijáka Dariuse Kincaida (Samuel L. Jackson) před jednotkami fanatického diktátora Vladislava Dukhoviche (Gary Oldman), kterého může jen Kincaid dostat za mříže... 

Měl jsem z téhle podívané trochu strach.  Přeci jen vytřískat z tohoto konceptu na dvě hodiny akční zábavy je docela fuška a docela snadno se to může zvrhnout velice nepěkným způsobem, jak dokázaly některé filmy podobného ražení v posledních letech. V tomhle případě ovšem platí, že v jednoduchosti je síla. Komedie Zabiják & bodyguard si totiž na nic moc nehraje a v rámci své dvouhodinové stopáže přináší divákům přesně to, co si předsevzala na začátku propagace. Pokud tedy jsou buddy movies a komedie trochu hrubějšího zrna vaší parketou, tady rozhodně zklamáni nebudete. To je totiž přesně ta kombinace, kterou Patrick Hughes do kin přináší. Od začátku je přesně jasné, o čem tenhle film bude a také si zatím každou další minout jde sebevědomě a svéhlavě. 

Jistě, dalo by se namítnout, že to místy působí možná až příliš vyumělkovaně, lacině, nebo tak nuceně, až hrůza. Filmu se to ovšem daří prodat především díky hlavní dvojici, kde Ryan Reynolds i Samuel L. Jackson sypou hlášky jak na běžícím páse a v takovém tempu, že raději nad takovými věcmi přestanete přemýšlet a raději se budete bavit u veškeré té akce, která se na plátně odehrává. Zabiják & bodyguard je totiž prototypem filmu, u kterého vypnete po vstupu do sálu a jdete si zkrátka užít trochu toho humoru a přepálené akce (a že obojího je ve filmu je dostatek). V tomhle ohledu je tak možná akorát trochu škoda slabšího záporáka v podání Garyho Oldmana, který na jedné straně nemá dostatek prostoru a na straně druhé nezvládá přesvědčit ani v rámci toho mála, co mu zbylo. A to je setsakramentská škoda, když si člověk vzpomene na jiné jeho záporácké role. Zvláště když i některé nesmírně přepálené vedlejší postavy (především manželka v podání Salmy Hayek) zvládají více zaujmout.         


Nejsou to však jen scénář a herečtí představitelé, čím si vás film získá. Vizuální zpracování zde hraje také docela velkou roli, kde je nejen akce dostatek, nicméně i její realizace má co nabídnout. Některé praktické efekty ve filmu zvládají tomuhle akčnímu béčku dodat onen nádech devadesátek, díky kterému tahle podívaná jednoduše funguje (byť se zde hraje tak trochu na nostalgii).  Velké množství pozitivních bodů sbírá ovšem také hudební složka filmu, kde na jedné straně Atli Örvarsson servíruje takový ten současný standard, na druhé straně ovšem hned v několika momentech vytáhne film záměrně jeden z tuctových hitů typických pro některé z filmových klišé, ze kterých si právě dělá srandu, což funguje zaručeně. A tahle hravost a nadsázka jsou ve výsledku to, co vám uvízne v hlavě i po projekci. 

Zabiják & bodyguard je komediálně akční béčko ze staré školy v každém ohledu. Hlavní dvojici to na filmovém plátně šlape na jedničku a scénář zvládá vykouzlit v rámci dvou hodin dostatek zábavných momentů, že vám bude připadat jakoby film jel celou dobu na plný plyn bez zastávky. Jasně místy, je to možná až moc umělé nebo laciné, to ale v případě tohoto snímku nikdo moc řešit nebude. Tady to chce totiž vypnout u vstupu do sálu a užít si tuhle jízdu, která dává vzpomenout na pecky typu Smrtonosná zbraň nebo Křižovatka smrti. Pokud je tohle přesně ten typ filmů, po kterých vám je smutno, pak směle do kina.    
    
Akční komedie ještě nevymřely a je to zatraceně dobře. Zabiják & bodyguard je sice hned v několika momentech možná trochu svéhlavější a nucenější, než by musel být, přesto se jedná o zábavné béčko, které sype akci a humor v takovém tempu, že se ty dvě hodiny v kině vážně nudit nebudete. 
50% Akce
40% Komedie

10% Vztahová poradna
Zabiják & bodyguard
(The Hitman's Bodyguard, Zabijakov osobný strážca)
Akční / Komedie
USA, 2017, 118 min

Režie: Patrick Hughes
Scénář: Tom O'Connor
Kamera: Jules O'Loughlin
Hudba: Atli Örvarsson
Hrají: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Elodie Yung, Salma Hayek, Richard Price, Richard E. Grant, Rod Hallett, Jurij Kolokolnikov, Noortje Herlaar, Georgie Glen, Barry Atsma, Kirsty Mitchell, Sam Hazeldine, Joaquim de Almeida, Alan McKenna, Joséphine de La Baume, Ori Pfeffer, Justin Pearson, Owen Davis, Abbey Hoes, Nicolas de Pruyssenaere, Mounir Margoum
Producenti: David Ellison, Mark Gill, Matthew O'Toole, John Thompson, Les Weldon, John Thompson, Dana Goldberg
Střih: Jake Roberts
Scénografie: Russell De Rozario
Kostýmy: Stephanie Collie

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 17.08.2017 Vertical Ent.
Slovensko V kinech od: 17.08.2017 Forum Film SK
USA V kinech od: 18.08.2017 Lionsgate US

https://www.csfd.cz/film/426013-zabijak-bodyguard/
http://www.imdb.com/title/tt1959563/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?