Přeskočit na hlavní obsah

Nejtemnější hodina | The Darkest Hour

Pomalu ale jistě se blíží Oscary a tak se do kin dostávají snímky, které postupně během sezony začínají sbírat ocenění nejvyšší. Jedním z právě takových filmů je i biografický snímek Nejtemnější hodina, který mapuje příběh Winstona Churchilla v prvních dnech jeho kariéry coby ministerského předsedy Velké Británie v době 2. světové války. Dokázal svým novým filmem režisér Joe Wright navázat na své dřívější dramatické úspěchy nebo se jeho novinka podobá spíše cestě do propadliště dějin s názvem Pan, se kterou se v kinech objevil naposled? 

Mnohými neoblíbený, zvolený za obětního beránka, kterého vláda měla v úmyslu vhodit do válečného ringu aby uklidnil opozici. Winston Churchill (Gary Oldman) ovšem zvládl i přes nepřízeň osudu a nevoli zákonodárců jak z vlastních řad, tak z řad opozice, Británii pozvednout v počátcích 2. světové války. Sám proti všem mistrnou taktikou a pochopením své role ve válce dokázal i přes těžké ztráty zvrátit průběh války a nasměřovat spojené království ke konečnému vítězství. Již během několika prvních dní v úřadu ovšem musel čelit revoltě ve vlastních řadách, kdy jeho kolegové z válečného sněmu byli rozhodnuti Velkou Británii vydat Hitlerovi napospas... 

Dobových dramat je do roka v kinech celá hromada. Nespočet je dokonce i válečných záležitostí, které mapují jak důležité bitvy, tak momenty v pozadí. Ostatně i Winston Churchill se v posledních měsících dočkal hned několika zpracování, mezi ty nejznámější pak můžeme připomenout Churchill s Brianem Coxem v hlavní roli, případně seriál The Crown kde si významného britského státníka zahrál John Lithgow. Nyní však přichází ono nejočekávanější a nejprestižnější zpracování, ve které si osobnost válečné politiky zahrála další legenda, Gary Oldman. A řeči o tom, že by mu tahle role mohla konečně vynést onoho kýženého Oscara jsou rozhodně na místě. 

Gary Oldman je totiž coby Churchill neskutečně přesvědčivý a jedinou slabinou jeho hereckého přednesu je fakt, že ne vždy mu ona maska státníka ne vždy sedí tak, jak by asi měla. I když tak v některých momentech úplně zapomínáte na to, že sledujete Oldmana a necháváte se pohltit precizním herectvím (což je ostatně u něj vítaná změna, v posledních letech působil ve většině rolí apaticky a jednotvárně), v jiných jeho výkonu podkopává nepříliš přesvědčivá maska, působící spíše jako kus silikonu než jako uvěřitelná tkáň. A to je celkem škoda, protože právě jeho výkon je to nejlepší, co film nabídne. Ostatně právě herecká složka tohoto filmu zde hraje prim. Lily James, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomas a Stephen Dillane rozehrávají vedle Oldmana herecký koncert, kterému v podstatě jen podráží lehce nohy ne úplně zručně napsaný a vystavěný scénář. Film totiž místy jakoby lapal po dechu a nevěděl, kam se vlastně v rámci příběhu vydat. 

Působivou je naopak hudební složka, o kterou se postaral Dario Marianelli s piánem Vikingura Ólafssona. Sympatické, hravé a neohrané motivy krásně doplňují (a místy i přehlušují) celý zbytek filmu. Kamera Bruna Delbonnela pak nabídne na ploše dvou hodin hned několik působivých momentů, u kterých nechává vyniknout především samotného státníka, místy ovšem zabředává do repetice a působí tak možná až příliš mechanicky v jednom, dvou momentech ve filmu. Audiovizuálně má ovšem Gary Oldman nastavenou skvělou kulisu, která jen podtrhuje jeho výkon na kterém tohle vlastně celé stojí. 

Nejtemnější hodina je herecky nesmírně dobře zvládnutá podívaná, která nabízí i více než uspokojivou audiovizuální stránku, kde však zklamává je samotný scénář a výstavba děje. Novinka Joe Wrighta na ploše dvou hodin dává dostatek důvodů proto, proč by si Gary Oldman zasloužil herecké ocenění, nedává ovšem toliko důvodů proto, proč film glorifikovat kvůli čemukoliv jinému. Skvěle zahraná lekce historie (byť s rezervou) která nad rámec náhledu do minulosti Velké Británie nic moc víc nenabídne. Nový klenot mezi historickými filmy se tu tak jednoznačně nezrodil. Ostatně to až příliš připomíná výsledek se kterým se popasoval před lety portrét jiného britského velikána, Hitchcock.      
    
Nejtemnější hodina je řemeslně slušně zvládnutá lekce historie kolem jednoho z nejdůležitějších momentů 2. světové války, ve které září herecké obsazení vedené téměř dokonalým Gary Oldmanem. Kdyby mu jeho výkon nekazila občas nepříliš důvěryhodná maska, člověk by se až ztratil v jeho výkonu. Bohužel filmu trochu škodí scénář, který hned v několika místech naráží na slabší místa a tak si z těch více jak dvou hodin v kině zase příliš neodnesete. Naštěstí to z pozadí kryje vcelku slušná kamera a nesmírně podmanivý soundtrack Daria Marianelliho.        
Nejtemnější hodina
(Darkest Hour, Najtemnejšia hodina)
Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 2017, 125 min

Režie: Joe Wright
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Bruno Delbonnel
Hudba: Dario Marianelli
Hrají: Gary Oldman, Lily James, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomas, Jordan Waller, Stephen Dillane, Philip Martin Brown, Samuel West, Ronald Pickup, Charley Palmer Rothwell, Hannah Steele, Nicholas Jones, Richard Lumsden, Brian Pettifer, Jeremy Child
Producenti: Tim Bevan, Eric Fellner, Anthony McCarten
Střih: Valerio Bonelli
Scénografie: Sarah Greenwood
Kostýmy: Jacqueline Durran
Nevhodný mládeži do 12 let

Česko V kinech od: 11.01.2018 CinemArt
Slovensko V kinech od: 11.01.2018 CinemArt SK
Velká Británie V kinech od: 12.01.2018 Universal Pictures UK
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...