Přeskočit na hlavní obsah

Black Panther


První velká komiksová událost letošního roku je tady. Marvel otevírá letošní rok komiksových filmů trochu podceňovaným ale v posledních týdnech stále více viditelným snímkem Black Panther, který má sloužit jako předvoj pro dubnové třetí Avengers s názvem Avengers: Infinity War. Jak se tahle první převážně černošská akční jízda z bájné Wakandy vydařila? Jedná se vážně o první přešlap Marvelu, který všichni snímku před premiérou přisuzovali?

T'Challa (Chadwick Boseman) se musí vyrovnat s smrtí svého otce, který zahynul při teroristickém útoku na sjezdu OSN, který se odehrál během událostí filmu Captain America: Občanská válka. Nyní se však vrací domů, kde se musí vyrovnat nejen se svým údělem stát se novým králem jeho rodné Wakandy, musí se ale také sjednotit znepřátelené kmeny, z nich někteří mají militantní tendence využít bohaté zdroje a technologickou vyspělost Wakandy a dobýt celý svět. Do situace navíc vstupuje pro Wakandu nechvalně známý zloděj Ulysses Klaue (Andy Serkis), který si na pomoc přizval ambiciozního žoldáka Erica Killmongera (Michael B. Jordan)...     

Black Panther možná měl potenciál být prvním zklamáním od Marvelu, ve výsledku se ovšem stal naprostý opak. Byť je totiž na filmu patrná jakásí "pásová" výroba těchto komiksových filmů, která udává filmu specifickou charakteristiku, motivy a důvěrně známé momenty, v rámci těch více jak dvou hodin v kině tahle komiksová jízda toho nabídne dostatek nového, neokoukaného a naprosto šíleného. To má za následek i to, že i když film následuje jakýsi Marvelovský model, s jinou marvelovkou si ho rozhodně nespletete, tady se totiž se svým černošským superhrdinou (byť už před ním byli i třeba Blade nebo Spawn) vydává do míst, které komiksové filmy v posledních letech jaksi opomíjeli. Ryan Coogler totiž předvádí jeden zásadní argument - filmy by měly hlavně bavit. 

To ovšem neznamená uměle nacpat suché hlášky do svého filmu ale natočit zábavný snímek, který se nebojí jít za hranu toho na co jsou diváci dnes zvyklí, vybočit tak trochu z konvencí a natočit komiksovou podívanou, která je svým pojetím tak trochu šílená (útočíme na úrovně Thor: Ragnarok nebo Strážců), rozmáchlá a akční, především je ale osobitá a nesmírně zábavná (a to i v případě, že vám některé momenty nesednou, rádi je při pohledu na celek prominete). I když totiž film hraje na rasovou linku docela dost, není to otravné nebo nepříjemné, působí to přirozeně a v rámci kontextu filmu i logicky. Jeden ze záporáků filmu tak není jen prázdnou loutkou ale vlastně člověkem, kterého argumenty zní docela logicky. Na druhé straně je pak Andy Serkis, který si svého padoucha opět nesmírně užívá a vy s ním.      


Když už se ale bavíme o hereckých výkonech, nedá mi to se ale trochu nezastavit u ženských představitelek v tomto filmu. Často jsem kritizoval onu násilnou módu dnes v Hollywoodu cpát na sílu do filmu do hlavních rolí ženské hrdinky jen proto, aby tam byla žena, protože tak ženské idoly prostě fungují že (ha ha). Jenže Black Panther krásně ukazuje to, jak ze zúčastněných dam udělat hrdinky takový způsobem, že strčí Jyn Erso nebo Wonder Woman s ledovým klidem do kapsy. Trojice Danai Gurira, Letitia Wright, Lupita Nyong'o a v podstatě i Angela Bassett hravě strčí do kapsy většinu protěžovaných ženských hrdinek a podávají docela i argument toho, kdo hraje první housle v tomhle filmu. Film Black Panther totiž těží především ze silných postav a právě dámská část dává filmu tu správnou dynamiku. 

A dynamiku ten film má. Etnická linka je silná, neokoukané reálie Afriky (a taky Asie i Londýn), dostatek akčních sekvencí, zábavné ve své podstatě celou dobu, trikově nápadité a s tahem na branku, který ostatním komiksovkám chybí. Přičtěte si k tomu audiovizuální zpracování, které se vymezuje v podstatě úplně všemu, co tady v poli komiksu za posledních deset bylo. Osobitá výprava, jasně jiná hudební složka a hravá kamera, to vše napomáhá tomu z panthera udělat komiksovou událost. 

Je tak celkem úsměvné, že právě Black Panther, který měl být tím pátým kolem u vozu pro Marvel, zvládá i přes svoji šílenost a odlišnost strčit do kapsy nejen cokoliv co předvedla konkurence (s podobným vymezením měla pracovat i třeba Wonder Woman) ale také i podstatnou část Marvelovských snímků. Tohle zkrátka funguje i když vám možná nebude sedět úplně všechno co se na vás za ty dvě a čtvrt hodiny v kině vyvalí, v rámci zábavnosti a nápaditosti filmu nějaký ten přešlap ještě rádi odpustíte. Místo prázdné agitky se tak do kin dostala jedna z nejosobitějších a nejzábavnějších komiksovek, která svojí čistou energií, nápaditostí a silnými postavami zvládá bavit na výbornou.             

    

Jiný, osobitý, energický a nesmírně zábavný. Black Panther zvládá kromě etnického vymezení prodat také jednu z nejdivočejších, nejrozmáchlejších a také nejzábavnějších komiksovek, která byť operuje v rámci Marvelu, zvládá se vymezit snad proti všem filmům a ukázat, že i touhle cestou to jde (a nemusí to působit uměle). Silné postavy (především pak ženské hrdinky, které strčí i Wonder Woman s klidem do kapsy), divoká výprava, neokoukaný/neoposlouchaný audiovizuál a dvě a čtvrt hodiny zábavné komiksovky která má spád a nápad.   
Black Panther
(Čierny panter)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 134 min

Režie: Ryan Coogler
Předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)
Scénář: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
Kamera: Rachel Morrison
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Angela Bassett, Forest Whitaker, Andy Serkis, Sterling K. Brown, Florence Kasumba, John Kani, Letitia Wright, Winston Duke, Rodney Luis Aquino, Sydelle Noel, Stan Lee, David S. Lee
Producenti: Kevin Feige, David J. Grant
Střih: Debbie Berman, Michael P. Shawver
Scénografie: Hannah Beachler
Kostýmy: Ruth E. Carter

Nevhodný mládeži do 12 let

Česko V kinech od: 15.02.2018 Falcon
Slovensko V kinech od: 15.02.2018 Saturn
USA V kinech od: 16.02.2018 Buena Vista Pictures US

https://www.csfd.cz/film/331877-black-panther/
http://www.imdb.com/title/tt1825683/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...