Přeskočit na hlavní obsah

Black Panther


První velká komiksová událost letošního roku je tady. Marvel otevírá letošní rok komiksových filmů trochu podceňovaným ale v posledních týdnech stále více viditelným snímkem Black Panther, který má sloužit jako předvoj pro dubnové třetí Avengers s názvem Avengers: Infinity War. Jak se tahle první převážně černošská akční jízda z bájné Wakandy vydařila? Jedná se vážně o první přešlap Marvelu, který všichni snímku před premiérou přisuzovali?

T'Challa (Chadwick Boseman) se musí vyrovnat s smrtí svého otce, který zahynul při teroristickém útoku na sjezdu OSN, který se odehrál během událostí filmu Captain America: Občanská válka. Nyní se však vrací domů, kde se musí vyrovnat nejen se svým údělem stát se novým králem jeho rodné Wakandy, musí se ale také sjednotit znepřátelené kmeny, z nich někteří mají militantní tendence využít bohaté zdroje a technologickou vyspělost Wakandy a dobýt celý svět. Do situace navíc vstupuje pro Wakandu nechvalně známý zloděj Ulysses Klaue (Andy Serkis), který si na pomoc přizval ambiciozního žoldáka Erica Killmongera (Michael B. Jordan)...     

Black Panther možná měl potenciál být prvním zklamáním od Marvelu, ve výsledku se ovšem stal naprostý opak. Byť je totiž na filmu patrná jakásí "pásová" výroba těchto komiksových filmů, která udává filmu specifickou charakteristiku, motivy a důvěrně známé momenty, v rámci těch více jak dvou hodin v kině tahle komiksová jízda toho nabídne dostatek nového, neokoukaného a naprosto šíleného. To má za následek i to, že i když film následuje jakýsi Marvelovský model, s jinou marvelovkou si ho rozhodně nespletete, tady se totiž se svým černošským superhrdinou (byť už před ním byli i třeba Blade nebo Spawn) vydává do míst, které komiksové filmy v posledních letech jaksi opomíjeli. Ryan Coogler totiž předvádí jeden zásadní argument - filmy by měly hlavně bavit. 

To ovšem neznamená uměle nacpat suché hlášky do svého filmu ale natočit zábavný snímek, který se nebojí jít za hranu toho na co jsou diváci dnes zvyklí, vybočit tak trochu z konvencí a natočit komiksovou podívanou, která je svým pojetím tak trochu šílená (útočíme na úrovně Thor: Ragnarok nebo Strážců), rozmáchlá a akční, především je ale osobitá a nesmírně zábavná (a to i v případě, že vám některé momenty nesednou, rádi je při pohledu na celek prominete). I když totiž film hraje na rasovou linku docela dost, není to otravné nebo nepříjemné, působí to přirozeně a v rámci kontextu filmu i logicky. Jeden ze záporáků filmu tak není jen prázdnou loutkou ale vlastně člověkem, kterého argumenty zní docela logicky. Na druhé straně je pak Andy Serkis, který si svého padoucha opět nesmírně užívá a vy s ním.      


Když už se ale bavíme o hereckých výkonech, nedá mi to se ale trochu nezastavit u ženských představitelek v tomto filmu. Často jsem kritizoval onu násilnou módu dnes v Hollywoodu cpát na sílu do filmu do hlavních rolí ženské hrdinky jen proto, aby tam byla žena, protože tak ženské idoly prostě fungují že (ha ha). Jenže Black Panther krásně ukazuje to, jak ze zúčastněných dam udělat hrdinky takový způsobem, že strčí Jyn Erso nebo Wonder Woman s ledovým klidem do kapsy. Trojice Danai Gurira, Letitia Wright, Lupita Nyong'o a v podstatě i Angela Bassett hravě strčí do kapsy většinu protěžovaných ženských hrdinek a podávají docela i argument toho, kdo hraje první housle v tomhle filmu. Film Black Panther totiž těží především ze silných postav a právě dámská část dává filmu tu správnou dynamiku. 

A dynamiku ten film má. Etnická linka je silná, neokoukané reálie Afriky (a taky Asie i Londýn), dostatek akčních sekvencí, zábavné ve své podstatě celou dobu, trikově nápadité a s tahem na branku, který ostatním komiksovkám chybí. Přičtěte si k tomu audiovizuální zpracování, které se vymezuje v podstatě úplně všemu, co tady v poli komiksu za posledních deset bylo. Osobitá výprava, jasně jiná hudební složka a hravá kamera, to vše napomáhá tomu z panthera udělat komiksovou událost. 

Je tak celkem úsměvné, že právě Black Panther, který měl být tím pátým kolem u vozu pro Marvel, zvládá i přes svoji šílenost a odlišnost strčit do kapsy nejen cokoliv co předvedla konkurence (s podobným vymezením měla pracovat i třeba Wonder Woman) ale také i podstatnou část Marvelovských snímků. Tohle zkrátka funguje i když vám možná nebude sedět úplně všechno co se na vás za ty dvě a čtvrt hodiny v kině vyvalí, v rámci zábavnosti a nápaditosti filmu nějaký ten přešlap ještě rádi odpustíte. Místo prázdné agitky se tak do kin dostala jedna z nejosobitějších a nejzábavnějších komiksovek, která svojí čistou energií, nápaditostí a silnými postavami zvládá bavit na výbornou.             

    

Jiný, osobitý, energický a nesmírně zábavný. Black Panther zvládá kromě etnického vymezení prodat také jednu z nejdivočejších, nejrozmáchlejších a také nejzábavnějších komiksovek, která byť operuje v rámci Marvelu, zvládá se vymezit snad proti všem filmům a ukázat, že i touhle cestou to jde (a nemusí to působit uměle). Silné postavy (především pak ženské hrdinky, které strčí i Wonder Woman s klidem do kapsy), divoká výprava, neokoukaný/neoposlouchaný audiovizuál a dvě a čtvrt hodiny zábavné komiksovky která má spád a nápad.   
Black Panther
(Čierny panter)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 134 min

Režie: Ryan Coogler
Předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)
Scénář: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
Kamera: Rachel Morrison
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Angela Bassett, Forest Whitaker, Andy Serkis, Sterling K. Brown, Florence Kasumba, John Kani, Letitia Wright, Winston Duke, Rodney Luis Aquino, Sydelle Noel, Stan Lee, David S. Lee
Producenti: Kevin Feige, David J. Grant
Střih: Debbie Berman, Michael P. Shawver
Scénografie: Hannah Beachler
Kostýmy: Ruth E. Carter

Nevhodný mládeži do 12 let

Česko V kinech od: 15.02.2018 Falcon
Slovensko V kinech od: 15.02.2018 Saturn
USA V kinech od: 16.02.2018 Buena Vista Pictures US

https://www.csfd.cz/film/331877-black-panther/
http://www.imdb.com/title/tt1825683/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?