Přeskočit na hlavní obsah

The Cloverfield Paradox

Netflixu se na letošním superbowlu podařil celkem husarský kousek. Delší dobu očekávaný třetí snímek z univerza Cloverfield, který vznikal pod názvem God Particle. Se divákům představil právě na americkém sportovním svátku. Místo klasického traileru, který vábí dopředu na datum vydání, se jednalo spíše o oznámení, co si diváci mohou po skončení fotbalového finále na službě pustit. Poměrně revoluční využití reklamního prostoru, který každoročně bývá prostorem pro představování těch největších filmových hitů roku a také přehlídkou nákladných reklam. Dříve než tak kdokoliv stihl zareagovat, snímek The Cloverfield Paradox se dostal na Netflix a vy si jej nyní můžete shlédnout v klidu domova. V květnu si jej pak můžete dát i v kinodistribuci. 
Země čelí energetické krizi. Zásoby paliva se tenčí a stále se zvětšující populace naší planety nestíhá generovat dostatek energie na udržení současných podmínek života. Vlády všech dominantních politických hráčů se tedy spojí do nového vesmírného programu, který má za úkol na orbitu Země vyslat supermoderní vesmírnou stanici, která se má stát první mimozemskou elektrárnou svého druhu. Obrovský urychlovač částic, kterým chce posádka rozštěpit Higgsův boson, ovšem vyvolává obavy, neboť konspirační teoretikové poukazují na možnost vzniku Cloverfieldova pradoxu, scénáře, kdy je v naší realitě vytvořena trhlina a portály, které mohou znamenat konec lidstva...

Tady ovšem asi důvody k radosti končí. Jistě celá (trochu se zdráhám použití toho výrazu) série Cloverfield drží pohormadě jen velicezlehka. Tam kde první film byl found footage snímkem, který nabízel skvěloua v té době neokoukanou alternativu k filmům o velkých monstrech (že by strčil do kapsy i dva západní pokusy od Godzillu hravě), druhý film byl takovým trochu psychologickým terorem, který se odehrával ve stejném světě. A tu přichází třetí zápis do této kategorie, který nebýt pár hodně nahodilých vodítek, které ne vždy působí úplně přirozeně (čti spíše nikdy), nemá se sérií nic vlastně společného. A ono velké závěrečné vztyčení pomyslného prostředníčku směrem divákům to jen dokazuje. To je ovšem nejmenším problémem celého filmu, bohužel. 

Sci-fi snímky odehrávající se na omezeném prostoru vesmírné lodě totiž mívají jednu zásadní výhodu, neboť právě tahle jasná vymezenost prostoru zpravidla pomáhá poměrně výrazně navodit atmosféru a vyždímat tak i z průměrného námětu zajímavý snímek, kterému odpustíte nejeden přešlap. Bohužel ani v takovémto prostředí nezvládá tenhle ambiciozní snímek fungovat. Nad rámec násilného naroubování do této podivné série totiž během hodiny a třičtvrtě nezvládá vytáhnout jediný argument pro to, proč mu právě tento čas vůbec věnovat.

To co se totiž pokouší jakýmsi způsobem skloubit filmy jako Život, Horizont událostí a z části také klasiky jako Vetřelec, je ve výsledku podivné, trestuhodně nezajímavé, ale především nudné a příliš hloupé. Díky tomu, že nefunguje atmosféra filmu, nefunguje ani vzájemná dynamika posádky. Člověk si tak pak více všímá toho, jako fyzika a vzájemné souvislosti filmu ve výsledku působí naivně, stupidně a hlavně nesmyslně. To že máte hromadu známých tváří nezakryje fakt, že The Cloverfield Paradox je prachsprostě jen hodně hloupé a nezajímavé sci-fi béčko, které nemá absolutně co nabídnout a jedinou jeho šancí na úspěch ej právě poněkud odvážný marketingový trik, který s filmem Netflix předvedl, a jeho napojení na o několik tříd lepší předchůdce v rámci stejného univerza.     


Tady zkrátka nemá smysl moc se rozepisovat nad tím, co se na filmu stalo špatně. Tady je totiž špatně skoro všechno a i přes potenciál a zajímavé obsazení bych těžko hledal důvody, proč filmu vůbec šanci dávat. Jednolitá hloupost, která nezvládá zabavit, nudí a násilná nucenost je po chvíli otravná až to bolí. I vedle roky staré konkurence tahle podívaná působí úsměvně a nedotaženě. Tenhle ten kousek si můžete v klidu nechat ujít a oni zásadního nepřijdete.   
    

Hloupé, nudné a těžce nezajímavé sci-fi, které se pokouší za pomoci pár známých tváří vykouzlit záhadou opředenou kopírku podstatně lepších filmů naroubovanou hrubými záplatami na sérii podstatně lepších filmů. Už dlouho tu ovšem nebyl film, který by takhle trestuhodně se svými plány ztroskotal. Vyjma originálně pojatého distribučního plánu v zahraničí tahle novinka nemá absolutně čím zaujmout a vy ji můžete s ledovým klidem vynechat. 
The Cloverfield Paradox
(God Particle, Cloverfield Station)
Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2018, 102 min

Režie: Julius Onah
Scénář: Oren Uziel, Doug Jung
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Bear McCreary
Hrají: Daniel Brühl, Elizabeth Debicki, Aksel Hennie, Gugu Mbatha-Raw, Chris O'Dowd, John Ortiz, David Oyelowo, Ziyi Zhang
Producenti: J.J. Abrams, Lindsey Weber
Střih: Alan Baumgarten, Matt Evans
Scénografie: Doug J. Meerdink

Česko V kinech od: 03.05.2018 CinemArt
Slovensko V kinech od: 03.05.2018 CinemArt SK

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...