Přeskočit na hlavní obsah

Anihilace | Annihilation


Před dvěma dny se do nabídky Netflixu i u nás dostal další očekávaný snímek - novinka Alexe Garlanda Anihilace na motivy stejnojmenné knihy Jeffa VanderMeera. Během krátké doby se tak jedná už o druhý snímek původně určený pro kina, který se této platformě podařilo získat do své distribuce a všichni předplatitelé služby tak nemusí čekat na českou kinopremiéru.  A patří-li chytrá sci-fi k vašim oblíbeným filmovým počinům, pak byste měli zpozornět. Druhé fiasko jako v případě The Cloverfield Paradox se totiž rozhodně nekoná. 
Před nějakou dobou na zemi dopadl mimozemský předmět kolem kterého se začalo šířit podivné pole, z jehož útrob se ještě žádný průzkumník nevrátil. Nyní, o mnoho měsíců později je do situace vtažena bioložka Lena (Natalie Portman) jejíž manžel je prvním člověkem, který se z pole označovaného jako "Shimmer" vrátil. Nevrátil se ovšem ve stejném stavu, v jakém se na průzkum tohoto mimozemského pole vydal. Aby Lena pochopila co se to s jejím manželem vlastně děje, rozhodne se přidat k další expedici, která se vydává přímo do centra tohoto pole, do místa, kam dopadl onen mimozemský objekt...  

Anihilace je jedním z těch přemýšlivých a pomalých sci-fi, které s největší pravděpodobností nesednou každému. Až na pár trochu divočejších momentů novinka Alexe Garlanda pomalu buduje svoji atmosféru a pomalu ale jistě si omotává diváka kolem prstu, aby ho mohla v druhé půli začít pomalu ale jistě trýznit. Anihilace totiž nejenom, že dává dostatek prostoru k zamyšlení, dokáže vykreslit hned několik mrazivých momentů, u kterých až hraničí s hororem. Nejde tu až tak o explicitu samotných momentů, jako o jejich nápad, samotnou realizaci a to, co pro "účastníky zájezdu" tyhle kontakty s novou realitou znamenají. 

To jen umocňuje skvělý ženský herecký ansámbl, kterému vévodí Natalie Portman. Ta byť se svojí částečnou fyzickou proměnou působí trochu podivně (a za mě i svým způsobem docela nepříjemně), na straně druhé díky tomu již ztratila onu auru dětskosti a naivnosti, tedy její komplikovaný herecký projev již nic nebrzdí. Její Laura, jež provází příběhem celého filmu, není vyloženě pozitivní hrdinkou a její proměna v rámci filmu a postupné odhalování jejího charakteru tak působí na výbornou. Je ostatně hodně příjemné vidět, jak skvěle může fungovat film, ve kterém jsou organicky silné ženské hrdinky (a v podstatě s vyjímkou Oscara Isaaca ženy dominují tomuto filmu) bez toho, aniž by musely být na sílu protěžované nebo bylo třeba upozorňovat na to, že jsou to ženy. Ve světě, kde se každý snaží být politicky korektní a poukazovat na to, že ženy jsou potřeba ve více filmech, je Anihilace docela zajímavý paradox - skvělý film s výborným téměř výhradně ženským hereckým ansámblem, který příliš povyku ve svém omezeném uvedení v kinech neudělal. 

Přičtěte si k tomu fakt, že vás Anihilace navíc dorazí poměrně zajímavou výpravou, slušnou kamerou a působivou, místy až dokonale mrazivou hudební složkou  Geoffa Barrowa a Bena Salisburyho s máte výsledný audiovizuální koktejl, během kterého vám rozhodně nebude příjemno. Jenže je to právě to správné nepříjemno, které z této sci-fi novinky dělá jedinečnou záležitost. Alex Garland tak i se svým dalším scenáristickým počinem dokazuje, proč platí v současném hollywoodu za talent, který se vyplatí sledovat. 

Nechci tu tvrdit, že tahle pomalá atmosferická sci-fi studie sedne každému, pokud ovšem máte rádi trochu hlubší sci-fi než jen hromadu divoké akce bez většího smyslu, pak dejte téhle novince šanci. Na ploše necelých dvou hodin tahle záležitost rozehrává jednu z nejpůsobivějších podívaných, které nepotřebují velkolepé scény nebo hromadu akce k tomu, aby svého diváka emocionálně zdevastovali a silně se mu zaryli do paměti. Skvěli herci a působivá audiovizuální stránka jen umocňují tenhle osobitý filmový zážitek, jehož atmosféru mu může žánrová konkurence jen závidět.   

    
Děsivá už jen z podstaty, mrazivě chladná a přemýšlivá. Tak by se dala popsat ta necelá dvouhodinka ve společnosti Anihilace. Přemýšlivé sci-fi, které těží nejenom z neskutečně hutné atmosféry, skvělé hudební složky a originálního příběhu, prim zde hrají také ženské hrdinky, se kterými se na výpravu do neznáma vydáte. Organické, silné a nenucené, jejich příběh vás ale pohltí. Natalie Portman navíc po ztrátě oné aury dětskosti v roli Leny funguje na výbornou což jen umocňuje jistá nepříjemnost jejího hereckého projevu.
Anihilace
(Annihilation)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA / Velká Británie, 2018, 115 min

Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Oscar Isaac, Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny, Benedict Wong, David Gyasi, Sonoja Mizuno, Cosmo Jarvis, Crystal Clarke
Producenti: Eli Bush, Andrew Macdonald, Allon Reich, Scott Rudin
Střih: Barney Pilling
Scénografie: Mark Digby
Kostýmy: Sammy Sheldon


USA V kinech od: 23.02.2018 Paramount Pictures

https://www.csfd.cz/film/419596-annihilation/
https://www.imdb.com/title/tt2798920/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skyfall [90%]

Skyfall http://www.csfd.cz/film/234460-skyfall/ http://www.imdb.com/title/tt1074638/ Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 26.10.2012 Forum Film CZ V kinech SR od: 26.10.2012 Forum Film SK Akční / Krimi / Thriller / Dobrodružný Velká Británie / USA, 2012, 143 min Režie: Sam Mendes Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan Hudba: Thomas Newman Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Ben Whishaw, Helen McCrory, Albert Finney, Rory Kinnear, Ola Rapace, Tonia Sotiropoulou Jeho jméno je Bond, James Bond. Jeho zálibami jsou ženy, Martini a rychlá auta. Britskou špičku mezi akčními hrdiny filmového plátna snad netřeba představovat. Agent s povolením zabíjet se vrací už ve svém 23. dobrodružství, potřetí s tváří Daniela Craiga. Cesta za dalším dobrodružstvím byla pro agenta 007 díky finančním problémům MGM před pár lety trochu delší, než původně čekal, nicméně Skyfall je tady. Dokáže si James získat

Sherlock Holmes: Hra stínů | Sherlock Holmes: A Game of Shadows [60%]

Sherlock Holmes: Hra stínů http://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/ http://www.imdb.com/title/tt1515091/   Sherlock Holmes: A Game of Shadows   Sherlock Holmes 2: Hra tieňov Mládeži přístupný V kinech ČR od: 05.01.2012 Warner V kinech SR od: 29.12.2011 Continental Na DVD od: 09.05.2012 Magic Box Na Blu-ray od: 09.05.2012 Magic Box Režie: Guy Ritchie Scénář: Michele a  Kieran  Mulroney Hudba: Hans Zimmer Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Paul Anderson, William Houston, Vladimír Furdík Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný |  USA, 2011, 129 min Na vánoce roku 2009, zatímco v kinech trhal rekordy Avatar, přišel do kin znovuzrozený Sherlock Holmes. Guy Ritchie předvedl světu moderní vizi nejznámějšího detektiva všech dob. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Nelze ji však upřít fakt, že popcorn se u ní chrous

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?