Přeskočit na hlavní obsah

Anihilace | Annihilation


Před dvěma dny se do nabídky Netflixu i u nás dostal další očekávaný snímek - novinka Alexe Garlanda Anihilace na motivy stejnojmenné knihy Jeffa VanderMeera. Během krátké doby se tak jedná už o druhý snímek původně určený pro kina, který se této platformě podařilo získat do své distribuce a všichni předplatitelé služby tak nemusí čekat na českou kinopremiéru.  A patří-li chytrá sci-fi k vašim oblíbeným filmovým počinům, pak byste měli zpozornět. Druhé fiasko jako v případě The Cloverfield Paradox se totiž rozhodně nekoná. 
Před nějakou dobou na zemi dopadl mimozemský předmět kolem kterého se začalo šířit podivné pole, z jehož útrob se ještě žádný průzkumník nevrátil. Nyní, o mnoho měsíců později je do situace vtažena bioložka Lena (Natalie Portman) jejíž manžel je prvním člověkem, který se z pole označovaného jako "Shimmer" vrátil. Nevrátil se ovšem ve stejném stavu, v jakém se na průzkum tohoto mimozemského pole vydal. Aby Lena pochopila co se to s jejím manželem vlastně děje, rozhodne se přidat k další expedici, která se vydává přímo do centra tohoto pole, do místa, kam dopadl onen mimozemský objekt...  

Anihilace je jedním z těch přemýšlivých a pomalých sci-fi, které s největší pravděpodobností nesednou každému. Až na pár trochu divočejších momentů novinka Alexe Garlanda pomalu buduje svoji atmosféru a pomalu ale jistě si omotává diváka kolem prstu, aby ho mohla v druhé půli začít pomalu ale jistě trýznit. Anihilace totiž nejenom, že dává dostatek prostoru k zamyšlení, dokáže vykreslit hned několik mrazivých momentů, u kterých až hraničí s hororem. Nejde tu až tak o explicitu samotných momentů, jako o jejich nápad, samotnou realizaci a to, co pro "účastníky zájezdu" tyhle kontakty s novou realitou znamenají. 

To jen umocňuje skvělý ženský herecký ansámbl, kterému vévodí Natalie Portman. Ta byť se svojí částečnou fyzickou proměnou působí trochu podivně (a za mě i svým způsobem docela nepříjemně), na straně druhé díky tomu již ztratila onu auru dětskosti a naivnosti, tedy její komplikovaný herecký projev již nic nebrzdí. Její Laura, jež provází příběhem celého filmu, není vyloženě pozitivní hrdinkou a její proměna v rámci filmu a postupné odhalování jejího charakteru tak působí na výbornou. Je ostatně hodně příjemné vidět, jak skvěle může fungovat film, ve kterém jsou organicky silné ženské hrdinky (a v podstatě s vyjímkou Oscara Isaaca ženy dominují tomuto filmu) bez toho, aniž by musely být na sílu protěžované nebo bylo třeba upozorňovat na to, že jsou to ženy. Ve světě, kde se každý snaží být politicky korektní a poukazovat na to, že ženy jsou potřeba ve více filmech, je Anihilace docela zajímavý paradox - skvělý film s výborným téměř výhradně ženským hereckým ansámblem, který příliš povyku ve svém omezeném uvedení v kinech neudělal. 

Přičtěte si k tomu fakt, že vás Anihilace navíc dorazí poměrně zajímavou výpravou, slušnou kamerou a působivou, místy až dokonale mrazivou hudební složkou  Geoffa Barrowa a Bena Salisburyho s máte výsledný audiovizuální koktejl, během kterého vám rozhodně nebude příjemno. Jenže je to právě to správné nepříjemno, které z této sci-fi novinky dělá jedinečnou záležitost. Alex Garland tak i se svým dalším scenáristickým počinem dokazuje, proč platí v současném hollywoodu za talent, který se vyplatí sledovat. 

Nechci tu tvrdit, že tahle pomalá atmosferická sci-fi studie sedne každému, pokud ovšem máte rádi trochu hlubší sci-fi než jen hromadu divoké akce bez většího smyslu, pak dejte téhle novince šanci. Na ploše necelých dvou hodin tahle záležitost rozehrává jednu z nejpůsobivějších podívaných, které nepotřebují velkolepé scény nebo hromadu akce k tomu, aby svého diváka emocionálně zdevastovali a silně se mu zaryli do paměti. Skvěli herci a působivá audiovizuální stránka jen umocňují tenhle osobitý filmový zážitek, jehož atmosféru mu může žánrová konkurence jen závidět.   

    
Děsivá už jen z podstaty, mrazivě chladná a přemýšlivá. Tak by se dala popsat ta necelá dvouhodinka ve společnosti Anihilace. Přemýšlivé sci-fi, které těží nejenom z neskutečně hutné atmosféry, skvělé hudební složky a originálního příběhu, prim zde hrají také ženské hrdinky, se kterými se na výpravu do neznáma vydáte. Organické, silné a nenucené, jejich příběh vás ale pohltí. Natalie Portman navíc po ztrátě oné aury dětskosti v roli Leny funguje na výbornou což jen umocňuje jistá nepříjemnost jejího hereckého projevu.
Anihilace
(Annihilation)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA / Velká Británie, 2018, 115 min

Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Oscar Isaac, Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny, Benedict Wong, David Gyasi, Sonoja Mizuno, Cosmo Jarvis, Crystal Clarke
Producenti: Eli Bush, Andrew Macdonald, Allon Reich, Scott Rudin
Střih: Barney Pilling
Scénografie: Mark Digby
Kostýmy: Sammy Sheldon


USA V kinech od: 23.02.2018 Paramount Pictures

https://www.csfd.cz/film/419596-annihilation/
https://www.imdb.com/title/tt2798920/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?