Přeskočit na hlavní obsah

Anihilace | Annihilation


Před dvěma dny se do nabídky Netflixu i u nás dostal další očekávaný snímek - novinka Alexe Garlanda Anihilace na motivy stejnojmenné knihy Jeffa VanderMeera. Během krátké doby se tak jedná už o druhý snímek původně určený pro kina, který se této platformě podařilo získat do své distribuce a všichni předplatitelé služby tak nemusí čekat na českou kinopremiéru.  A patří-li chytrá sci-fi k vašim oblíbeným filmovým počinům, pak byste měli zpozornět. Druhé fiasko jako v případě The Cloverfield Paradox se totiž rozhodně nekoná. 
Před nějakou dobou na zemi dopadl mimozemský předmět kolem kterého se začalo šířit podivné pole, z jehož útrob se ještě žádný průzkumník nevrátil. Nyní, o mnoho měsíců později je do situace vtažena bioložka Lena (Natalie Portman) jejíž manžel je prvním člověkem, který se z pole označovaného jako "Shimmer" vrátil. Nevrátil se ovšem ve stejném stavu, v jakém se na průzkum tohoto mimozemského pole vydal. Aby Lena pochopila co se to s jejím manželem vlastně děje, rozhodne se přidat k další expedici, která se vydává přímo do centra tohoto pole, do místa, kam dopadl onen mimozemský objekt...  

Anihilace je jedním z těch přemýšlivých a pomalých sci-fi, které s největší pravděpodobností nesednou každému. Až na pár trochu divočejších momentů novinka Alexe Garlanda pomalu buduje svoji atmosféru a pomalu ale jistě si omotává diváka kolem prstu, aby ho mohla v druhé půli začít pomalu ale jistě trýznit. Anihilace totiž nejenom, že dává dostatek prostoru k zamyšlení, dokáže vykreslit hned několik mrazivých momentů, u kterých až hraničí s hororem. Nejde tu až tak o explicitu samotných momentů, jako o jejich nápad, samotnou realizaci a to, co pro "účastníky zájezdu" tyhle kontakty s novou realitou znamenají. 

To jen umocňuje skvělý ženský herecký ansámbl, kterému vévodí Natalie Portman. Ta byť se svojí částečnou fyzickou proměnou působí trochu podivně (a za mě i svým způsobem docela nepříjemně), na straně druhé díky tomu již ztratila onu auru dětskosti a naivnosti, tedy její komplikovaný herecký projev již nic nebrzdí. Její Laura, jež provází příběhem celého filmu, není vyloženě pozitivní hrdinkou a její proměna v rámci filmu a postupné odhalování jejího charakteru tak působí na výbornou. Je ostatně hodně příjemné vidět, jak skvěle může fungovat film, ve kterém jsou organicky silné ženské hrdinky (a v podstatě s vyjímkou Oscara Isaaca ženy dominují tomuto filmu) bez toho, aniž by musely být na sílu protěžované nebo bylo třeba upozorňovat na to, že jsou to ženy. Ve světě, kde se každý snaží být politicky korektní a poukazovat na to, že ženy jsou potřeba ve více filmech, je Anihilace docela zajímavý paradox - skvělý film s výborným téměř výhradně ženským hereckým ansámblem, který příliš povyku ve svém omezeném uvedení v kinech neudělal. 

Přičtěte si k tomu fakt, že vás Anihilace navíc dorazí poměrně zajímavou výpravou, slušnou kamerou a působivou, místy až dokonale mrazivou hudební složkou  Geoffa Barrowa a Bena Salisburyho s máte výsledný audiovizuální koktejl, během kterého vám rozhodně nebude příjemno. Jenže je to právě to správné nepříjemno, které z této sci-fi novinky dělá jedinečnou záležitost. Alex Garland tak i se svým dalším scenáristickým počinem dokazuje, proč platí v současném hollywoodu za talent, který se vyplatí sledovat. 

Nechci tu tvrdit, že tahle pomalá atmosferická sci-fi studie sedne každému, pokud ovšem máte rádi trochu hlubší sci-fi než jen hromadu divoké akce bez většího smyslu, pak dejte téhle novince šanci. Na ploše necelých dvou hodin tahle záležitost rozehrává jednu z nejpůsobivějších podívaných, které nepotřebují velkolepé scény nebo hromadu akce k tomu, aby svého diváka emocionálně zdevastovali a silně se mu zaryli do paměti. Skvěli herci a působivá audiovizuální stránka jen umocňují tenhle osobitý filmový zážitek, jehož atmosféru mu může žánrová konkurence jen závidět.   

    
Děsivá už jen z podstaty, mrazivě chladná a přemýšlivá. Tak by se dala popsat ta necelá dvouhodinka ve společnosti Anihilace. Přemýšlivé sci-fi, které těží nejenom z neskutečně hutné atmosféry, skvělé hudební složky a originálního příběhu, prim zde hrají také ženské hrdinky, se kterými se na výpravu do neznáma vydáte. Organické, silné a nenucené, jejich příběh vás ale pohltí. Natalie Portman navíc po ztrátě oné aury dětskosti v roli Leny funguje na výbornou což jen umocňuje jistá nepříjemnost jejího hereckého projevu.
Anihilace
(Annihilation)
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA / Velká Británie, 2018, 115 min

Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Oscar Isaac, Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny, Benedict Wong, David Gyasi, Sonoja Mizuno, Cosmo Jarvis, Crystal Clarke
Producenti: Eli Bush, Andrew Macdonald, Allon Reich, Scott Rudin
Střih: Barney Pilling
Scénografie: Mark Digby
Kostýmy: Sammy Sheldon


USA V kinech od: 23.02.2018 Paramount Pictures

https://www.csfd.cz/film/419596-annihilation/
https://www.imdb.com/title/tt2798920/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...