Přeskočit na hlavní obsah

Dokonalá loupež | Den of Thieves

Začátkem roku se do kin dostal akční snímek Den of Thieves který i přes relativně průměrnou kritickou odezvu dovedl z kin celosvětově vytáhnout více jak dvojnásobek svého rozpočtu. I díky skromným nákladům na výrobu tak dostala zelenou dvojka. K nám do kin se sice film nedostal, nyní ovšem vstupuje na trh s Blu-ray a DVD, kde se koncem květnaobjeví pod názvem Dokonalá loupež. A pokud vám chybí žánrovky jako film Nelítostný souboj, rozhodně byste měli zpozornět. Jen od téhle novinky nečekejte příliš velkou filmařinu. 

Chris Merrimen (Pablo Schrieber) je  důverně známou figurkou mezi lupiči. Byťsi odseděl nějaký čas ve věznici, on a jeho banda mají na kontě hned několik úspěšných loupeží. Chris je ovšem nyní zase na svobodě a plánuje loupež, která se ještě nikdy nikomu nepovedla. Během příprav na sebe ovšem upoutá pozornost Nicka O'Briena (Gerard Butler), policejního specialisty z Los Angeles, který si dá za cíl Merrimena a jeho kupány dostat. A to za každou cenu... 

Ono srovnání s legendárním akčním snímkem Michaela Manna je v podstatě na místě. Dokonalá loupež si totiž vypůjčuje z tohoto akčního klenotu možná i místy více, než je zdrávo. Snaha o to prodat divákům aktualizovanou verzi podobně hypnotické akční loupežné jízdy ovšem tak trochu ztroskotává na faktu, že za scenářem filmu ani za kamerou nestojí člověk schopný a obratný, jakým Mann bezesporu je. Film si totiž vzal na starosti Christian Gudegast, pro kterého je to sice celovečerní režijní debut, stojí ovšem za scénářem k béčkům Pád Londýna a Osamělý mstitel. A pokud tyhle tři filmy něco spojuje, je to právě slabší a nepříliš originální scénář. 

V Dokonalé loupeži totiž rozehrává poměrně zajímavou hru kočku s myší, kdy vlastně nevíte do konce kdo je kým, kde si jak jedna tak druhá skupina honí triko a snaží se vypéct své protivníky. Je to fajn, zvláště když dojde na akci. Když se ovšem jeho herecký ansámbl pokusí být trochu dramatický, začne to velice nepříjemně skřípat. A byť se někteří herci snaží, úplně jim to člověk "nežere". Což se bohužel týká i hlavního tahouna Nicka O'Briena v podání Gerarda Butlera, který díky přehrávání skotského rodáka vystřídá hned několik poloh a jen v málo z nich působí přesvědčivě a ne uměle. Jasně, na poměry relativně laciného akčního béčka je to snesitelné i v této míře, přesto měl tenhle snímek potenciál to dotáhnout podstatně výše než jen a právě na "obstojné béčko". 

Akce je tu totiž hodně fajn. Jasně, chybí tomu schopnější režijní vedení, trochu propracovanější atmosféra a hlavně rytmika, která by tu akci vytáhla do úplně jiných výšin, i tak se ovšem jedná v posledních letech o nadstandartní práci, která hlavně v záplavě přehnaně digitálních a uměle velkolepých sekvencí u konkurence působí příjemně přízemně. Zejména v závěrečné části je opět sice silně vidět, kde se tvůrci "inspirovali", Přesto je dojem pozitivní, především díky celkem přehledné kameře Terry Stacyho, která se nesnaží všechno zamaskovat roztřesenou kamerou. Dalo by se říci, že banalita ale hned to dělá naprosto jiný výsledný dojem. Kamera je pořád v pohybu ale nepůsobí rušivě a otravně svojí násilnou snahou vtáhnout diváka do akce. Gudegast v tomhle případě pochopil, že má v rukou materiál, který to zvládne i bez moderních nešvarů.      


Akční snímek Dokonalá loupež má k dokonalosti sice daleko ale jako akční béčko inspirované starou školou funguje překvapivě dobře. Legendárním snímkům ze žánrové konkurence se tahle novinka ani z daleka nevyrovná, přesto se v současné nabídce akčního žánru jedná o velice příjemnou dávku nostalgie a řemeslné solidnosti. Absence originálních prvků a přílišná snaha hrát vše na dramatický efekt (s čímž souvisí ne úplně uvěřitelné a pravděpodobné příběhové zákruty a obraty) sice snímku ve výsledku škodí, pokud vám ovšem akční film koluje v krvi, dejte rozhodně Dokonalé loupeži šanci. I přes svoji přestřelenou délku totiž zvládá zabavit docela solidně. Jen nad tím, co se na obrazovce děje moc nepřemýšlejte.  
    
Sice možná až příliš neoriginální a v mnohém umělá a nepřesvědčivá akční podívaná, když dojde na lámání chleba, umí zabrat. Jako modernizace Nelítostného souboje to sice trestuhodně selhává ale jako slušné akční videobéčko funguje Dokonalá loupež obstojně. Butler je sice svým přehráváním místy otravný a silná "inspirace" v žánrové klasice ja očividná (stejně jako absence schopného člověka při psaní scénáře) i přes podstatně slabší um při práci s prostředím, herci i samotnou akcí, v rámci současného akčního filmu se ovšem i tak jedná o docela příjemný závan starých časů, kterému nakonec vlastně už jen z principu fandíte. Zvláště pokud jste na akci vyrůstali. 
Dokonalá loupež
(Den of Thieves)
Akční / Krimi / Drama

USA, 2018, 140 min

Režie: Christian Gudegast
Scénář: Christian Gudegast, Paul Scheuring
Kamera: Terry Stacey
Hudba: Cliff Martinez
Hrají: Gerard Butler, Pablo Schreiber, O'Shea Jackson Jr., Curtis "50 Cent" Jackson, Jordan Bridges, Cooper Andrews, Sonya Balmores, Oleg Taktarov, Kaiwi Lyman, Mo McRae, Evan Jones, Juan Gaspard, Maurice Compte
Producenti: Mark Canton, Christian Gudegast, Tucker Tooley
Střih: Joel Cox
Scénografie: Kara Lindstrom
Kostýmy: Terry Anderson


USA V kinech od: 19.01.2018 STX Entertainment
Česko Na DVD od: 30.05.2018 Magic Box
Česko Na Blu-ray od: 30.05.2018 Magic Box

https://www.csfd.cz/film/502046-dokonala-loupez/
https://www.imdb.com/title/tt1259528/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit.