Přeskočit na hlavní obsah

The Dirt

Kapela Queen, která před několika měsíci zabodovala na stříbrném plátně ve filmu Bohemian Rhapsody není jediná, která se dlouhé roky se svým příběhem snažila probojovat na stříbrná plátna. Američtí rockeři Mötley Crüe se pokoušeli svůj příběh protlačit do filmové podoby více jak deset let, aby se jim to nakonec podařilo v podobě novinky od Netflixu s názvem The Dirt, která je adaptací stejnojmenné knihy popisující příběh této slavné kapely. Jak se biografie, která slibovala nebrat si žádné servítky, nakonec povedla?

V průběhu sedmdesátých let Frank Carlton Feranna Jr. (Douglas Booth) se osamostatňuje od své matky alkoholičky a nechává si změnit jméno na Nikki Sixx. Poté co nějakou dobu hraje v kapele London, se tohle hudební uskupení rozpadá a Sixx začíná formovat svůj nový hudební projekt. To co se začíná počátkem osmdesátých let v jeho rukou rodit se však brzy stane legendou, která se proslaví jak svojí hudbou, tak svým chováním mimo pódium... 

I když jsou Mötley Crüe hodně známým hudebním uskupením, do věhlasu s jakým operoval třeba právě film Bohemian Rhapsody mají zkrátka hodně daleko. To ovšem neznamená, že by jejich příběh byl o to méně zajímavý. Nekonečné párty, drogy, alkohol, sex a všechno kolem toho. Co jiného taky čekat od filmu o kapele, která si ono příslovečné Sex, Drogy a Rock'n'Roll vzala jako životní mantru. Jak se ale se skupinou nezodpovědných rockerů pro které byla celá kariéra jen jedna velká párty vypořádal?      


The Dirt se snaží stavět jako svůj hlavní vývozní artikl fakt, že na rozdíl od jiných v rámci možností umírněnějších hudebně-životopisných filmů se kontroverzi film nevyhýbá a naplno se do ní ponoří. A to i v rámci možností funguje. Film vykresluje kapelu jako bandu zhýřelých hvězdiček, které zvládají peníze rozfofrovat stejným tempem, jako je vydělávat bez ohledu na okolí nebo následky svých činů. Film se navíc nebojí zacházet alespoň částečně za hranici toho co je i v takto nastaveném filmu běžné a tak si drog, sexu a nechutností, zkrátka té pořádné rockové párty ve filmu užijete dosytosti. Jako bonus pak přihodí i moment s Ozzy Osbournem (kterého si zahrál Tony Cavalero) který se vám zaryje do paměti asi nejvíc z celé téhle nekonečné jízdy. Ale ten problém je, že pokud byste se začali trochu více nimrat v oné dramatické složce pod tímto nánosem párty, sexu, alkoholu a drog, tam film začíná ukazovat své slabiny. 

Jasně, ono film o kapele s módou a stylizací, jakou byli a jsou Mötley Crüe, má svým způsobem problém přesně tenhle styl prodat, režisér Jeff Tremaine ovem možná až příliš mnoho spoléhá na fakt, že mu onu zjednodušenost, naivitu a vyumělkovanou přímočarost budete trpět po celé dvě hodiny. Jakmile se totiž The Dirt pustí do větší dramatizace a upustí od té žoviálnější vlny, začne se vkrádat pocit takové umělotiny, z jaké byly vyrobeny paruky hlavních aktérů. 


Rozhodně tomu ale nepomáhá fakt, že co se týče hereckého ansámblu, zrovna dvakrát velká výhra to také nebyla. Colson Baker alias Machine Gun Kelly je v roli Tommyho Lee překvapivě jako doma a jedna z těch lepších věcí na filmu. Naopak Iwan Rheon působí celý film opravdu hodně na hraně a Daniel Webber je tak umělý ve svojí roli, že se mi po celou dobu projekce vkrádaly do hlavy momenty Derka Zoolandera. A to asi není úplně ten dojem, jaký by asi tvůrci chtěli od vážně míněného příběhu kapely. 

Řemeslně se ale jedná o standardní práci, které do karet hraje několikerá rekreace momentů z historie kapely, ve které tahle banda i ve filmové podobě funguje. Pokud tak pominete fakt, že scénář jako takový je především v dramatických částech poněkud hodně zjednodušený a až příliš přímočarý, vyložené zklamání se v tomhle snímku neskrývá. 


The Dirt je zkrátka jedna velká filmová párty která oslavuje životní styl i dává prostor osobním přešlapům, díky kterým je jméno Mötley Crüe známé i dnes. I když se nebojí kontroverze a otevřeně se pouští do problematických stránek tohoto uskupení (minimálně více než jiné srovnatelné filmy), nemůžete se ve výsledku zbavit dojmu, že je to celé vlastně tak trochu "jako" a samotná podstata filmu tak trochu uniká. Pro fanoušky kapely se jedná rozhodně o povinnost, pro ostatní se jedná o zajímavé necelé dvě hodiny, během kterých si můžete přiblížit příběh jedné nechvalně známé rockové kapely. Bitva o vavříny se ale tentokrát vážně svádět nebude.    
Své velkolepé biografie se dočkali i Mötley Crüe. A stejně jako kapela má tenhle film největší šťávu v momentech, kdy dochází na sex, drogy a rock'n'roll. Jakmile ovšem dojde na lámání chleba, The Dirt se nemůže zbavit pocitu umělosti, vykonstruovanosti a zbytečné přímočarosti. Pro fanoušky asi povinnost, pro ostatní jen trochu ostřejší verze klasického rockového portrétu z ranku jako třeba The Runaways. 

The Dirt
Životopisný / Hudební

USA, 2019, 107 min

Režie: Jeff Tremaine
Předloha: Tommy Lee (kniha), Vince Neil (kniha)
Scénář: Tom Kapinos, Rich Wilkes
Kamera: Toby Oliver
Hudba: Paul Haslinger
Hrají: Machine Gun Kelly, Iwan Rheon, Pete Davidson, Leven Rambin, Douglas Booth, Daniel Webber, David Costabile, Kabby Borders, Tony Cavalero, Joe Chrest, Joshua Mikel, Courtney Dietz, Rebekah Graf, Sylvia Grace Crim, David Kallaway, Mark Ashworth, Martin Bats Bradford, Christian Gehring, Blaine Kern III, Betsy Holt, Jordan Lane Price, Erin Ownbey, Aaron Jay Rome, Peter Jaymes Jr.
Producenti: Erik Olsen, Julie Yorn, Rick Yorn
Střih: Melissa Kent
Scénografie: Melanie Jones
Kostýmy: Christine Wada

 Na VOD od: 22.03.2019 Netflix

https://www.csfd.cz/film/136278-the-dirt/
https://www.imdb.com/title/tt0800325/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...