Přeskočit na hlavní obsah

Safe [35%]

Safe
http://www.csfd.cz/film/280007-safe/
http://www.imdb.com/title/tt1656190/

Akční / Krimi / Thriller | USA, 2012, 94 min


Režie: Boaz Yakin
Scénář: Boaz Yakin
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Jason Statham, Chris Sarandon, James Hong, Robert John Burke, Anson Mount, Reggie Lee, Danny Hoch, Igor Jijikine, Jennifer Butler, Jay Giannone, Brian Anthony Wilson, James Colby

Jason Statham si za svojí kariéru vybudoval pověst jedné z mála posledních akčních hvězd ze staré školy. Tedy suché hlášky, pořádná svalová hmota a zástupy naprdel posazených zloduchů, kteří se modlí aby si jeho hrdina nepřišel dát nášup. V poslední době ovšem jeho kariéra hapruje, zejména díky neumětelům na režisérské, případně scenáristické sesli. Snesitelná akční béčka tak střídá s těmi poněkud méně kvalitními. Než se Stathama dočkáme na podzim v sequelu vánoční nadílky pro fanoušky testosteronové akce Expendables,  Statham to zkusí s Asií střihlým akčním výplachem. Je o co stát?  


Luke Wright je bývalý policista, specialista na nejobtížnější případy. Neptá se, nekomentuje a jen s naprostou přesností plní svoji práci. Zkorumpovaní policisté jej však před lety zradili a tak se živí jako zápasník. Když jeden zápas, který měl prohrát, skončí pro jeho nepřítele lůžkem na intenzivní péči, pánové, kteří na tomto podniku tratili velkou sumu peněz mu připomenou, kdo je tu pánem. Luke, po kterém teď před nimi na útěku, potkává mladou dívku Mei, která je středem zájmu  všech skupin ovládajících organizovaný zločin ve městě. Ruské mafie, triád a právě zkorumpovaných policistů. Díky své geniální matematické paměti totiž uchovává v hlavě speciální kombinaci čísel, která odemknout zabezpečený sejf plný 30 milionů dolarů.  Ten kód ovšem zná jen ona a tak se stává nejcennější komoditou v New Yorku. Luke nejen, že ji zachrání ze spárů bojujících stran, s její pomocí má v plánu odvetu za vraždu svojí manželky, kterou spáchali nespokojení sázkaři s ruským původem.   

Abych odpověděl jednoduše a na rovinu na svojí otázku z úvodu, tak není o co stát. To už vím ale nejspíše došlo už jen z výše načrtnuté synopse snímku. Narovinu, jsem Stathamovým fanouškem a baví mě sledovat jak mlátí lidi. Jenže stejně jako mi tenhle zážitek znepříjemňoval Oliver Megaton u zmíněného Kurýra 3, podobně je na tom Boaz Yakin. Drtivou většinu akce totiž zabíjí nepříjemným střihem nebo rádoby stylovou kamerou. Nejde o to že by sám Statham nebyl cool. Stále a pořád je to frajer který jednou přesně mířenou ranou vyvolá masivní emigraci zubů, nicméně snad kromě jedné scény to prostě nemá náboj a díky neumětelskému střihu vás to prostě nebaví, ať už je choreografie jaká chce.       

A to je celkem škoda, neboť ačkoliv hraje ve svých filme v podstatě už dlouhá léta tu samou postavu, zatím se jednoduše nezajedl. A ať už je zápletka sebeblbější, on dokáže bavit. Bohužel tohle ale není ten případ. Na snímku je totiž blbé úplně všechno. Od celého příběhu, přes mizerné obsazení bez špetky uvěřitelnosti až po snahu být stylový i na úkor koukatelnosti. Ať už tak chcete fandit snímku nebo ne, je zde dost velká pravděpodobnost, že druhou polovinu strávíte s permanentně pozvednutým obočím a výrazem What the fuck?   

Safe je jednoznačně provar na všech frontách. Statham potřeboval nejspíše vyplnit kalendář před druhými Expendables, proto se uspal, bez obalu, naprosté volovině bez špetky vkusu. Sem tam se zde mihne nějaká povědomá tvář, nicméně většinu času se budete divit co se to na plátně vlastně děje, případně se s úsměvem divit rádoby ultradrsným projevům bossů v pozadí. Jason je fajn ale to je bohužel tak všechno. Zbytek je průměrně natočená, podprůměrná látka, která by originalitu hledala jen opravdu těžko. A otravný soundtrack, který v některých momentech zní jako by se skladatel na svoji práci vybodnul a únavou padl hlavou na klávesy, není rozhodně ono pozitivum. 
Novou stathamovku bych tak doporučil maximálně na vlastní nebezpečí. Název je více než zavádějící, neboť pro soudného člověka to opravdu Safe není. Nuda je společný jmenovatel pro všechny aspekty filmu kromě samotného hlavního představitele, který v kontrastu s tím vším působí stejně cool jako kdy jindy. V jeho vlastním zájmu ovšem doufám, že příště dostane lepší nabídku, neboť ještě pár takovýchto snímků a jeho macho projev nezachrání ani důchodcovská slezina pod taktovkou Stalloneho.    

Tak tohle ne. Statham jakoby se jediný snažil. Bohužel kromě něj a jeho projevu mám problém hledat pozitiva na tomto snímku. Nudné zpracování, místy hodně špatná kamera, břečkovitý příběh, příšerné obsazení a až iritující soundtrack. Je škoda, že herec takového charismatu a svalového základu, musí svoji obživu hledat v tak mizerných vodách. Už aby tu byli druzí Expendables. Howgh.

Hodnocení: 35%

PS. Ty rádoby ruské přízvuky byly děs a hrůza.


Koktejl :
35 % Statham
35 % Břečka
15 % Otrava
15 % Recyklace

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera  Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky.  Doug ( Josh Gad ) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen ( Kaley Cuoco-Sweeting ), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nik