Přeskočit na hlavní obsah

Temný rytíř povstal | The Dark Knight Rises [85%]

Temný rytíř povstal
http://www.csfd.cz/film/252669-temny-rytir-povstal/
http://www.imdb.com/title/tt1345836/
Alternativní názvy: The Dark Knight Rises, Návrat Temného rytíera  

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 26.07.2012 Warner
V kinech SR od: 26.07.2012 Continental

Akční / Krimi / Drama / Thriller
USA / Velká Británie, 2012, 164 min

Režie: Christopher Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan & David S. Goyer
Hrají: Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn


Temný rytíř se vrací a zároveň se přichází rozloučit. Došel na konec svojí cesty a my jako diváci máme třetí a zároveň poslední možnost vidět jej v podobě, jakou před lety představil Christopher Nolan. Temný rytíř povstal je epickým zakončením velmi hlasité série o příběhu maskovaného obránce dobra. Díky předešlému na piedestal stavenému dílu, Temný rytíř, nejeden divák vkládá do nejočekávanějšího blockbusteru tohoto léta nemalé naděje. Dokáže Nolan s netopýřím mužem obstát, zejména v konkurenci svého čtyři roky starého předchůdce?


Batman již několik let není ochráncem Gothamu. Uplynulo osm let od okamžiku, kdy v zájmu zachování naděje pro samotné město na sebe vzal vinu za činy Harveyho "Two-Face" Denta. Stejně jako jeho alter ego, i samotný Bruce Wayne se stáhl do ústraní. Ztráta milované osoby jej zasáhla natolik, že se dříve playboy, nyní separoval ze společnosti do ústraní své zrekonstruované vily. Jeho vynucený odpočinek se však chýlí ke konci. Temnota, kterou se tak vehementně snažil pohřbít, ještě neřekla své poslední slovo. A tam kde jedno zlo pomine, povstane jiné, daleko horší. Gotham se nyní ocitá v hledáčku teroristy, vystupujícího pod názvem Bane. Ten má jediný cíl. Naplnit cíl, který si před lety vytyčil Ra's Al Ghul, pohřbít celé město Gotham v plamenech. 

Ony očekávání jsou snad u každého. Mě nevyjímaje. Já jsem však nebyl pohlcen masivní reklamní kampaní a i přes prvotní velice pozitivní ohlasy jsem byl silně opatrný zda se nechám polapit falešnými ideály. Předem se tedy omlouvám pokud se některým věcem budu věnovat více než obvykle. Je to čistě jen v důsledku mé dlouholeté obliby jak tvůrce, tak látky samotné. 

Nolan si zadělal na pěkný problém. Pokud chtěl překonat fantastického Temného rytíře, který ze svého kouzla dodnes nic neztratil (spíše naopak), musel přijít s něčím opravdu monumentálním, jinak jednoduše neměl šanci uspět. Již od trailerů bylo vidno, že se opět vydal poněkud jinou cestou, stejně jako když navazoval na první díl trilogie. Zlí jazykové (já) se obávali obsazení Catwoman do příběhu, neboť s ní jako postavou mají problém a proto, že Nolan jednoduše nerozvíjí ženské postavy do dostatečné hloubky nato, aby byli ekvivalentem mužského elementu, spíše je rozvíjí pouze v jedné rovině. Zvláště pak při nahuštěné konkurenci, kterou téměř tříhodinový spektákl nabízí. Neznamená to však, že by na minulost zapomínal. Spíše pravý opak. Dvojka nabídla psychotického záporáka, který dokázal myslet ve velkém a Bane se pro změnu nesnaží jej nějak nahradit nebo napodobit, spíše částečně následuje jeho stopy. A právě tady přichází první silná stránka Batmana. Pokud Joker byl hlavní postavou předešlého snímku, Bane (ačkoliv dostává méně prostoru a jeho netopýří oponent konečně dostává do vínku nějaký zásadnější rozvoj) si krade značnou část snímku pro sebe. Fyzická hrůza, megalomanské plány a do toho absence slitování, všechno tu je a já mohu říci, že Bane jako postava má konečně slušné filmové zpracování.


Výborně to navíc doplňuje onu paletu témat, kterou se Nolan svoji trilogií snaží vykreslit. Ona kýžená osudovost a následky vlastní činů tu jsou, ačkoliv jsou zapleteny do složité struktury snímku. Ten ačkoliv má totiž něco málo pod tři hodiny, působí v mnoha částech značně zkratkovitě a uspěchaně. Díky přehuštěnosti snímku pak vzniká v několika místech sbírka over-the-top momentů, které bohužel dokládají, že se onen vybroušený snímek jako v případě předchozího dílu tentokrát jednoduše nekoná. A to i přes fakt, že jsem ve snímku zažil několik momentů, které mě zasáhly nejvíce z celé série. Jako příklad budiž příchod Batmana zpět na scénu za zvuku dobře známé melodie. Husí kůže se dostavila. 


Hans Zimmer totiž tentokrát ze sebe ždíme opravdu maximum a přináší širokou paletu ověřených motivů v kombinací s několika novými, kdy se mu daří dotahovat záběr snímku do obřích rozměrů. Podobně je na tom i sám režisér, který se hned v několika sekvencích naprosto otevřeně cituje a divák se tak s divným pocitem cítí jako doma. Musím však také zmínit, že ačkoliv snímek neztrácí svůj drajv i přes svoji natáhlou stopáž, je zde několik chyb co se týče scenáristické i formální stránky, zejména pak kvality digitálních efektů u scény v polovině filmu. Ovšem tak jako ve všem jiném, i zde tyto neduhy vyvažuje několik naprosto památných, kupříkladu osudový monolog hlavní nemesis. 


Ačkoliv se tak nekoná další senzace, třetí a zároveň závěrečný snímek Nolanovy netopýří trilogie je fenomenálním završením jednoho příběhu, které bych si ani ve fantazii nevymyslel nejspíše lépe. Jistě, jsou zde chyby, nicméně hra na emoce funguje víc než dobře a pokud jste si touto sérií prošli, během závěrečných titulků vám nejspíše dojde, jak jedinečnou záležitost jste si prožili až do jejího konce. A právě ten konec je ukázkovým případem nevybalancovanosti snímku. Na jedné straně fenomenální druhá polovina závěru, na straně druhé první polovina, která je jednoduše moc.     

Tak jako všechno začíná, jednou také končí. Christopher Nolan svojí netopýří trilogii završil naprosto skvostnou cestu, která ukázala, že komiksové snímky mohou oslovit i normální publikum a přitom neurazit fanoušky předlohy. Temný rytíř povstal je tak sice trochu uspěchanou, ale výtečně koncipovanou tečkou za celým příběhem, která spolu s předešlými díly tvoří skvěle odvyprávěný příběh plný emocí, fantastických hereckých projevů ze strany záporáků a mnoho zábavy na straně divácké obce. Třetí Batman je i přes občasné chybky a neuvážené rozhodnutí skvělým snímkem, který veškerá svá negativa a nevybalancovanost, vyvažuje emoční iniciativou a osudovou vážností činů, která zasáhne každého diváka předešlých dvou dílů. Další fenomenální záporák je pak vítanou třešničkou na již tak skvělém dortu.     

Hodnocení: 85%

Koktejl :
50 % Batman
30 % Akce
20 % Konec

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…