Přeskočit na hlavní obsah

Temný rytíř povstal | The Dark Knight Rises [85%]

Temný rytíř povstal
http://www.csfd.cz/film/252669-temny-rytir-povstal/
http://www.imdb.com/title/tt1345836/
Alternativní názvy: The Dark Knight Rises, Návrat Temného rytíera  

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 26.07.2012 Warner
V kinech SR od: 26.07.2012 Continental

Akční / Krimi / Drama / Thriller
USA / Velká Británie, 2012, 164 min

Režie: Christopher Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan & David S. Goyer
Hrají: Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn


Temný rytíř se vrací a zároveň se přichází rozloučit. Došel na konec svojí cesty a my jako diváci máme třetí a zároveň poslední možnost vidět jej v podobě, jakou před lety představil Christopher Nolan. Temný rytíř povstal je epickým zakončením velmi hlasité série o příběhu maskovaného obránce dobra. Díky předešlému na piedestal stavenému dílu, Temný rytíř, nejeden divák vkládá do nejočekávanějšího blockbusteru tohoto léta nemalé naděje. Dokáže Nolan s netopýřím mužem obstát, zejména v konkurenci svého čtyři roky starého předchůdce?


Batman již několik let není ochráncem Gothamu. Uplynulo osm let od okamžiku, kdy v zájmu zachování naděje pro samotné město na sebe vzal vinu za činy Harveyho "Two-Face" Denta. Stejně jako jeho alter ego, i samotný Bruce Wayne se stáhl do ústraní. Ztráta milované osoby jej zasáhla natolik, že se dříve playboy, nyní separoval ze společnosti do ústraní své zrekonstruované vily. Jeho vynucený odpočinek se však chýlí ke konci. Temnota, kterou se tak vehementně snažil pohřbít, ještě neřekla své poslední slovo. A tam kde jedno zlo pomine, povstane jiné, daleko horší. Gotham se nyní ocitá v hledáčku teroristy, vystupujícího pod názvem Bane. Ten má jediný cíl. Naplnit cíl, který si před lety vytyčil Ra's Al Ghul, pohřbít celé město Gotham v plamenech. 

Ony očekávání jsou snad u každého. Mě nevyjímaje. Já jsem však nebyl pohlcen masivní reklamní kampaní a i přes prvotní velice pozitivní ohlasy jsem byl silně opatrný zda se nechám polapit falešnými ideály. Předem se tedy omlouvám pokud se některým věcem budu věnovat více než obvykle. Je to čistě jen v důsledku mé dlouholeté obliby jak tvůrce, tak látky samotné. 

Nolan si zadělal na pěkný problém. Pokud chtěl překonat fantastického Temného rytíře, který ze svého kouzla dodnes nic neztratil (spíše naopak), musel přijít s něčím opravdu monumentálním, jinak jednoduše neměl šanci uspět. Již od trailerů bylo vidno, že se opět vydal poněkud jinou cestou, stejně jako když navazoval na první díl trilogie. Zlí jazykové (já) se obávali obsazení Catwoman do příběhu, neboť s ní jako postavou mají problém a proto, že Nolan jednoduše nerozvíjí ženské postavy do dostatečné hloubky nato, aby byli ekvivalentem mužského elementu, spíše je rozvíjí pouze v jedné rovině. Zvláště pak při nahuštěné konkurenci, kterou téměř tříhodinový spektákl nabízí. Neznamená to však, že by na minulost zapomínal. Spíše pravý opak. Dvojka nabídla psychotického záporáka, který dokázal myslet ve velkém a Bane se pro změnu nesnaží jej nějak nahradit nebo napodobit, spíše částečně následuje jeho stopy. A právě tady přichází první silná stránka Batmana. Pokud Joker byl hlavní postavou předešlého snímku, Bane (ačkoliv dostává méně prostoru a jeho netopýří oponent konečně dostává do vínku nějaký zásadnější rozvoj) si krade značnou část snímku pro sebe. Fyzická hrůza, megalomanské plány a do toho absence slitování, všechno tu je a já mohu říci, že Bane jako postava má konečně slušné filmové zpracování.


Výborně to navíc doplňuje onu paletu témat, kterou se Nolan svoji trilogií snaží vykreslit. Ona kýžená osudovost a následky vlastní činů tu jsou, ačkoliv jsou zapleteny do složité struktury snímku. Ten ačkoliv má totiž něco málo pod tři hodiny, působí v mnoha částech značně zkratkovitě a uspěchaně. Díky přehuštěnosti snímku pak vzniká v několika místech sbírka over-the-top momentů, které bohužel dokládají, že se onen vybroušený snímek jako v případě předchozího dílu tentokrát jednoduše nekoná. A to i přes fakt, že jsem ve snímku zažil několik momentů, které mě zasáhly nejvíce z celé série. Jako příklad budiž příchod Batmana zpět na scénu za zvuku dobře známé melodie. Husí kůže se dostavila. 


Hans Zimmer totiž tentokrát ze sebe ždíme opravdu maximum a přináší širokou paletu ověřených motivů v kombinací s několika novými, kdy se mu daří dotahovat záběr snímku do obřích rozměrů. Podobně je na tom i sám režisér, který se hned v několika sekvencích naprosto otevřeně cituje a divák se tak s divným pocitem cítí jako doma. Musím však také zmínit, že ačkoliv snímek neztrácí svůj drajv i přes svoji natáhlou stopáž, je zde několik chyb co se týče scenáristické i formální stránky, zejména pak kvality digitálních efektů u scény v polovině filmu. Ovšem tak jako ve všem jiném, i zde tyto neduhy vyvažuje několik naprosto památných, kupříkladu osudový monolog hlavní nemesis. 


Ačkoliv se tak nekoná další senzace, třetí a zároveň závěrečný snímek Nolanovy netopýří trilogie je fenomenálním završením jednoho příběhu, které bych si ani ve fantazii nevymyslel nejspíše lépe. Jistě, jsou zde chyby, nicméně hra na emoce funguje víc než dobře a pokud jste si touto sérií prošli, během závěrečných titulků vám nejspíše dojde, jak jedinečnou záležitost jste si prožili až do jejího konce. A právě ten konec je ukázkovým případem nevybalancovanosti snímku. Na jedné straně fenomenální druhá polovina závěru, na straně druhé první polovina, která je jednoduše moc.     

Tak jako všechno začíná, jednou také končí. Christopher Nolan svojí netopýří trilogii završil naprosto skvostnou cestu, která ukázala, že komiksové snímky mohou oslovit i normální publikum a přitom neurazit fanoušky předlohy. Temný rytíř povstal je tak sice trochu uspěchanou, ale výtečně koncipovanou tečkou za celým příběhem, která spolu s předešlými díly tvoří skvěle odvyprávěný příběh plný emocí, fantastických hereckých projevů ze strany záporáků a mnoho zábavy na straně divácké obce. Třetí Batman je i přes občasné chybky a neuvážené rozhodnutí skvělým snímkem, který veškerá svá negativa a nevybalancovanost, vyvažuje emoční iniciativou a osudovou vážností činů, která zasáhne každého diváka předešlých dvou dílů. Další fenomenální záporák je pak vítanou třešničkou na již tak skvělém dortu.     

Hodnocení: 85%

Koktejl :
50 % Batman
30 % Akce
20 % Konec

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.