Přeskočit na hlavní obsah

Nespoutaný Django | Django Unchained [90%]


Nespoutaný Django

http://www.csfd.cz/film/294824-nespoutany-django/
http://www.imdb.com/title/tt1853728/

Alternativní názvy: Django Unchained, Divoký Django


Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 17.01.2013 Falcon
V kinech SR od: 17.01.2013 ITAFilm

Western / Akční / Drama
USA, 2012, 165 min

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Hrají: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, Laura Cayouette, Sammi Rotibi, Don Johnson, Franco Nero, James Russo, Tom Wopat, Don Stroud, Russ Tamblyn, Amber Tamblyn, Bruce Dern, M.C. Gainey, Cooper Huckabee, Doc Duhame, Jonah Hill, Lee Horsley, Zoë Bell, Michael Bowen, Ted Neeley, James Parks, Tom Savini, Jamal Duff, Michael Parks, John Jarratt, Todd Allen, Michael Bacall, Ned Bellamy, Gary Grubbs, Glen Warner, Rex Linn, Lewis Smith, Misty Upham, Robert Carradine, Kimberley Drummond, Kasey James, Quentin Tarantino

Jméno Quentina Tarantina snad není ani třeba představovat. Pokud vám tenhle pán nic neříká, je třeba zvážit dohnání několika zásadních restů na poli kinematografie. Tak jako tak, tento osobitý režisér se po třech letech vrací do kin se svým dalším snímkem. Během své kariéry se mnohokrát inspiroval právě ve westernovém žánru a až nyní se konečně dostal k plnokrevnému příběhu z divokého západu. A slovíčko plnokrevný zde má daleko větší význam. Vážně někdo čekal, že když se jeden z největších žijících režisérů opře i do relativně mrtvého žánru, nebude to pecka? 

Pro černošského otroka Djanga se právě obrátila karta. Po letech v otroctví jej osvobodí německý lovec lidí Dr. King Schultz. Uzavřel s ním totiž dohodu. Schultz mu dá svobodu, pokud mu Django pomůže dopadnout trojici bratrů, na které má právě spadeno. Sám totiž neví jak vypadají nicméně Django si se sadistickými otrokáři užil své a jejich tváře si dobře pamatuje. Během tohoto lovu se Schultz dozvídá o nešťastném osudu Djangovy manželky Broomhildy a přislíbí svému kolegovi pomoc v jejím nalezení a osvobození. V mezičase, tato dvojice vyčistí část Ameriky od kriminální špíny. 

A Quentin opět skóruje na plné čáře. Ať už se totiž jedná o žánrově do značné míry originální krok, to co ve výsledku dostanete, je čistokrevná Tranatinovka se vším všudy. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se tahle epizoda z Ameriky před občanskou válkou raketově dostává do těch top filmů od tohoto režiséra. 


Tarantino totiž jasně ukazuje, kde spočívá jeho talent (kdyby o tom někdo náhodou ještě teď pochyboval) a vytváří si western tak trochu podle svého. Nezapomíná ovšem na to, co po něm přesně fanoušci chtějí a to dávkuje v bezchybné kadenci. Django je totiž docela zajímavým úkazem. Tarantino totiž již dospěl do fáze, kdy ve svých filmech operuje se zajímavým rozpočtem, tentokráte sto milionů, a přitom má dostatečně volnou kreativní ruku, aby si dokázal udržet svou surovou plnou nekorektního humoru, hektolitrů krve a ustřelených penisů a podobných lahůdek. Zkrátka Western nebo ne, další čistá filmová jízda je na světě. A vy se budete bavit. 


Režisérovi se totiž podařilo přijít s modernizovanou žánrovou podobou, která v konečném důsledku nabízí ukázku toho, jak s relativně zastaralými žánry zacházet aby zaujaly i moderní publikum. Druhou Opravdovou kuráž tady rozhodně nečekejte. Navíc jako téměř vždy, i tentokrát se ve filmu objeví hned zástup známých tváří, ze kterých hlavní trojice opět exceluje a minimálně Christoph Waltz jen dokazuje, že by si ve filmovém světe zasloužil daleko více prostoru. Formálně se Tarantino opírá nejen o westernové klasiky, ale jak už je jeho zvykem o širokou škálu dalších filmů, hudebně pak nakombinoval celkem nezvyklý mix, který překvapivě dost funguje. A to i s přihlédnutím k okolnostem, že nejsem zrovna hip hopově pozitivní, v mezích stanovených tímhle filmem i tento doprovod sedl, jak se říká, jako prdel na hrnec. 


Co tedy s Nespoutaným Djangem? Nezbývá nic jiného, než si jeho kvality ověřit v kině. Pokud vás baví trochu dospělejší zábava, ve které se pro brutality nechodí daleko, je plná skvělých hereckých výkonů a zavání atmosférou divokého západu, není proč otálet. Dokonce bych si dovolil snímek doporučit i těm, kteří klasickým westernům moc neholdují. V rámci svého dvou a půl hodinového opusu  totiž Tarantino akcí i kriminálními živly nešetří a tak by bylo škoda jeho příběh o záchranně a pomstě jen tak zaškatulkovat a přehlédnout. Zvláště v případě, že hned začátkem roku se v kinech objevil snímek, který se dle mého názoru bude i na konci roku rvát mezi to nejlepší, co tenhle právě začínající rok mohl nabídnout. Django a jeho cesta za vysvobozením své milé a pomstou na otrokářích. Quentin Tarantino servíruje svůj ultimátní zábavný  dvou a půl hodinový opus z divokého západu, který není šetřivý na přesně mířený humor, trochu  toho krevního barviva a lidské tkáně poletující vzduchem. Atmosfericky i herecky téměř bezchybný snímek se tak dostává rázem i mezi topku tohoto kultovního režiséra, zejména proto, že je to zážitek, který si zkrátka budete chtít zopakovat. I když to totiž není úplně čistokrevný western, dokáže zaujmout podobně jako klasiky žánru. A to je v době, kdy tenhle žánr je ve stavu kóma k nezaplacení. 
 Hodnocení: 90%
Koktejl: 
  • 20% Western
  • 20% Skvělí herci
  • 20% Drsný humor
  • 20% Otrokáři
  • 20% Tarantino na plný plyn

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?