Přeskočit na hlavní obsah

Nespoutaný Django | Django Unchained [90%]


Nespoutaný Django

http://www.csfd.cz/film/294824-nespoutany-django/
http://www.imdb.com/title/tt1853728/

Alternativní názvy: Django Unchained, Divoký Django


Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 17.01.2013 Falcon
V kinech SR od: 17.01.2013 ITAFilm

Western / Akční / Drama
USA, 2012, 165 min

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Hrají: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, Laura Cayouette, Sammi Rotibi, Don Johnson, Franco Nero, James Russo, Tom Wopat, Don Stroud, Russ Tamblyn, Amber Tamblyn, Bruce Dern, M.C. Gainey, Cooper Huckabee, Doc Duhame, Jonah Hill, Lee Horsley, Zoë Bell, Michael Bowen, Ted Neeley, James Parks, Tom Savini, Jamal Duff, Michael Parks, John Jarratt, Todd Allen, Michael Bacall, Ned Bellamy, Gary Grubbs, Glen Warner, Rex Linn, Lewis Smith, Misty Upham, Robert Carradine, Kimberley Drummond, Kasey James, Quentin Tarantino

Jméno Quentina Tarantina snad není ani třeba představovat. Pokud vám tenhle pán nic neříká, je třeba zvážit dohnání několika zásadních restů na poli kinematografie. Tak jako tak, tento osobitý režisér se po třech letech vrací do kin se svým dalším snímkem. Během své kariéry se mnohokrát inspiroval právě ve westernovém žánru a až nyní se konečně dostal k plnokrevnému příběhu z divokého západu. A slovíčko plnokrevný zde má daleko větší význam. Vážně někdo čekal, že když se jeden z největších žijících režisérů opře i do relativně mrtvého žánru, nebude to pecka? 

Pro černošského otroka Djanga se právě obrátila karta. Po letech v otroctví jej osvobodí německý lovec lidí Dr. King Schultz. Uzavřel s ním totiž dohodu. Schultz mu dá svobodu, pokud mu Django pomůže dopadnout trojici bratrů, na které má právě spadeno. Sám totiž neví jak vypadají nicméně Django si se sadistickými otrokáři užil své a jejich tváře si dobře pamatuje. Během tohoto lovu se Schultz dozvídá o nešťastném osudu Djangovy manželky Broomhildy a přislíbí svému kolegovi pomoc v jejím nalezení a osvobození. V mezičase, tato dvojice vyčistí část Ameriky od kriminální špíny. 

A Quentin opět skóruje na plné čáře. Ať už se totiž jedná o žánrově do značné míry originální krok, to co ve výsledku dostanete, je čistokrevná Tranatinovka se vším všudy. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se tahle epizoda z Ameriky před občanskou válkou raketově dostává do těch top filmů od tohoto režiséra. 


Tarantino totiž jasně ukazuje, kde spočívá jeho talent (kdyby o tom někdo náhodou ještě teď pochyboval) a vytváří si western tak trochu podle svého. Nezapomíná ovšem na to, co po něm přesně fanoušci chtějí a to dávkuje v bezchybné kadenci. Django je totiž docela zajímavým úkazem. Tarantino totiž již dospěl do fáze, kdy ve svých filmech operuje se zajímavým rozpočtem, tentokráte sto milionů, a přitom má dostatečně volnou kreativní ruku, aby si dokázal udržet svou surovou plnou nekorektního humoru, hektolitrů krve a ustřelených penisů a podobných lahůdek. Zkrátka Western nebo ne, další čistá filmová jízda je na světě. A vy se budete bavit. 


Režisérovi se totiž podařilo přijít s modernizovanou žánrovou podobou, která v konečném důsledku nabízí ukázku toho, jak s relativně zastaralými žánry zacházet aby zaujaly i moderní publikum. Druhou Opravdovou kuráž tady rozhodně nečekejte. Navíc jako téměř vždy, i tentokrát se ve filmu objeví hned zástup známých tváří, ze kterých hlavní trojice opět exceluje a minimálně Christoph Waltz jen dokazuje, že by si ve filmovém světe zasloužil daleko více prostoru. Formálně se Tarantino opírá nejen o westernové klasiky, ale jak už je jeho zvykem o širokou škálu dalších filmů, hudebně pak nakombinoval celkem nezvyklý mix, který překvapivě dost funguje. A to i s přihlédnutím k okolnostem, že nejsem zrovna hip hopově pozitivní, v mezích stanovených tímhle filmem i tento doprovod sedl, jak se říká, jako prdel na hrnec. 


Co tedy s Nespoutaným Djangem? Nezbývá nic jiného, než si jeho kvality ověřit v kině. Pokud vás baví trochu dospělejší zábava, ve které se pro brutality nechodí daleko, je plná skvělých hereckých výkonů a zavání atmosférou divokého západu, není proč otálet. Dokonce bych si dovolil snímek doporučit i těm, kteří klasickým westernům moc neholdují. V rámci svého dvou a půl hodinového opusu  totiž Tarantino akcí i kriminálními živly nešetří a tak by bylo škoda jeho příběh o záchranně a pomstě jen tak zaškatulkovat a přehlédnout. Zvláště v případě, že hned začátkem roku se v kinech objevil snímek, který se dle mého názoru bude i na konci roku rvát mezi to nejlepší, co tenhle právě začínající rok mohl nabídnout. Django a jeho cesta za vysvobozením své milé a pomstou na otrokářích. Quentin Tarantino servíruje svůj ultimátní zábavný  dvou a půl hodinový opus z divokého západu, který není šetřivý na přesně mířený humor, trochu  toho krevního barviva a lidské tkáně poletující vzduchem. Atmosfericky i herecky téměř bezchybný snímek se tak dostává rázem i mezi topku tohoto kultovního režiséra, zejména proto, že je to zážitek, který si zkrátka budete chtít zopakovat. I když to totiž není úplně čistokrevný western, dokáže zaujmout podobně jako klasiky žánru. A to je v době, kdy tenhle žánr je ve stavu kóma k nezaplacení. 
 Hodnocení: 90%
Koktejl: 
  • 20% Western
  • 20% Skvělí herci
  • 20% Drsný humor
  • 20% Otrokáři
  • 20% Tarantino na plný plyn

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.