Přeskočit na hlavní obsah

Gangster Squad – Lovci mafie | Gangster Squad [60%]

Gangster Squad – Lovci mafie
http://www.csfd.cz/film/297994-gangster-squad-lovci-mafie/
http://www.imdb.com/title/tt1321870/

Alternativní název: Gangster Squad, Lovci gangstrov


Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 31.01.2013 Warner
V kinech SR od: 31.01.2013 Continental

Krimi / Drama / Akční / Thriller
USA, 2013, 113 min

Režie: Ruben Fleischer
Scénář: Will Beall
Hudba: Steve Jablonsky
Hrají: Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn, Josh Brolin, Giovanni Ribisi, Nick Nolte, Anthony Mackie, Mireille Enos, Michael Peña, Robert Patrick, Jon Polito, Derek Mears, Frank Grillo, Holt McCallany, Brandon Molale, Ambyr Childers, Jim Fitzpatrick, De'aundre Bonds, Mac Brandt, Troy Garity, Jack McGee, Robert Sisko

Rubenu Fleischerovi se povedlo celkem rychle vypracovat v Hollywoodu. Po oceňovaném Zombielandu si sice natočil oddychovku 30 minut nebo méně, která tak slavně nedopadla, nicméně jeho do kin aktuálně příchozí snímek vyhlížel nejeden filmový fanoušek. Hvězdně obsazená gangsterka Gangster Squad - Lovci mafie se sice díky loňskému střílení v kině v Coloradu dočkala přetáček a odložení až na leden, nicméně ten už máme za sebou a tak styloví policisté v oblecích s Thompsony proklatě nízko u pasu konečně dorazili do kin. Vyplatilo se čekat?  


Píše se rok 1949, čtyři roky po válce je zločin v Los Angeles na drastickém vzestupu. Celé město se snaží ovládnout bývalý boxer Micky Cohen a jeho gang. Většina policistů se s touto hrou smířila a jde mu buď na ruku nebo z cesty. I v tomto zločinem prorostlém městě se ale najde několik policistů, kteří se nebojí vzít zákon do vlastních rukou a rozprášit vznikající kriminální impérium sadistického gangstera. Několikačlenná skupina policistů v civilu pod vedením seržanta Johna O'Mary se vydává noc co noc do ulic páchat na jeho majetku a nelegálních obchodech co největší škody. Takovéto jednání však neujde jeho pozornosti a lovci mafie se brzy sami přesvědčí o tom, jak dokáže být Cohen nebezpečný.  

Gangster Squad vypadalo již od prvních trailerů náramně. Slib nařachané akce, prvotřídního obsazení plného sympaťáků a hlavně to vypadalo na stylovou gangsterku, která by při troše štěstí měla potenciál se zařadit mezi klasiky tohoto žánru. To se bohužel nestalo, protože se někde po cestě něco ošklivě pokazilo a ten materiál, co se dostal na plátna kin skončil jen jako lehce nadprůměrná akční jízda bez trochy nápadu, která se hodinu a třičtvrtě honí za svým ocasem.

Ale pěkně popořadě. Některé z těch slibů, které se snažili Lovci mafie před premiérou učinit, nakonec opravdu splnili, jen je jich zanedbatelné množství. Tím hlavním je obsazení, nebo lépe řečeno jeho část, které funguje. Josh Brolin je na roli vůdce speciální jednotky jak dělaný, Robert Patrick jako americký kovboj dob minulých taky sedne jako prdel na hrnec  a hlavní sympaťák je opět z Ryana Goslinga který předvádí opět proč je pro dámskou část publika schopen během několika pohledů schopen vyvolat přívalové deště. Navíc v kombinaci s Emmou Stone ještě jednou ukazují, že spolu na plátně dokážou vytvořit jeden z nejsympatičtějších párů na plátně, mezi kterými jde chemie doslova vidět. Naopak jsou zde poměrně zásadní problémy u ostatních. Sean Penn svým ultradrsným Cohenem je spíše k smíchu než aby vyvolával hrůzu, exotičtí členové jednotky jsou pak jen k tomu, aby drželi ve snímku ceduli "Hele podívejte, máme tu nejenom bělochy." Bohužel na tu ceduli už v produkci nezbyly peníze.    

Tahle snaha o jakési gangsterské Expendables ale má zásadní problémy někde jinde. To co by totiž mohlo vypadat cool v rámci dvou a půl minuty, je totiž rozředěné do relativně nudného a nic neříkajícího tvaru, ve kterém je vidět potenciál, bohužel ale ne nic, co by jej dokázalo naplnit. Inspirace akční klasikou je zřetelná, stejně jako i dobovými gangsterkami, bohužel Fleischerovi se nedaří ani na chvíli vykreslit dobovou atmosféru a snímku se tak nepodaří diváka vtáhnout do svého dění. To se navíc ukazuje i v samotném vyprávění, které postrádá jakoukoliv hloubku  a celý snímek je jednoduše sekvencí po sobě jdoucích scének, na jejímž konci zamávají divákům na rozloučenou dva hlavní hrdinové Thompsony a spustí se titulky. 

Musím říct, že jsem čekal daleko více a Lovci mafie se tak pro mě stávají poměrně velkým zklamáním. Jednak proto, že tento žánr je až nepříjemně opomíjen zaoceánskou produkcí, jednak proto, že film s takhle napěchovaným obsazením by takto průměrně končit neměl a jednak proto, že ani ta akce, která by měla v nejhorších chvílích snímek podržet, za moc také nestojí. Místy až televizní kamera bourá poslední známky odporu na straně diváka (efekt z Veřejných nepřátel hold není tak snadné napodobit) a ten tak dostává plytký pokus o stylovou gangsterku, který končí v hladinách průměru. Jeho sebestřednou snahu zviditelnit se navíc ještě dokresluje absurdně vyeskalované finále, které je prvotřídním posledním hřebíčkem do rakve. Gangster Squad – Lovci mafie nejsou vyloženě špatný film, jen těžce průměrný v každém svém ohledu a bez jakéhokoliv nápadu. Těch pár procent navíc je kvůli těm několika momentům, kdy ze sebe hrdinové sypou suché hlášky, kvůli kterým jednoduše nemohu s čistým svědomím poslat tuhle záležitost direktem do propadliště dějin. I když bych asi měl.  Partička několika policistů a jejich přímočará jízda po barech, kasínech a bordelech ve velkém stylu. Bohužel ale zase tak velkém ne. Ruben Fleischer bohužel nemá dostatečnou jistotu aby dokázal takovýto snímek protlačit do popředí. Hvězdně obsazená gangsterka skončila bohužel jako neskutečně přímočará (až místy hodně hloupá) akční výplachovka, ve které se i solidní charisma (Gosling, Brolin, Stone, Patrick) hází jako hrách o stěnu. Absence jakékoliv vnitřní hloubky, dobové atmosféry nebo něčeho čemu se říká nápad jsou zásadními problémy, stejně jako chaotická akce, která na jeden dva slušné nápady servíruje další tři chaoticky zmatené a v televizním kabátě. Hloupé finále je jen třešničkou na dortu. Nebýt těch několika suchých hlášek a pár rozdaných ran pěstí, měli bychom tu smuteční pochod. 


Hodnocení: 60%Koktejl: 
  • 20% Akce
  • 60% Přímočarost
  • 20% Béčkový materiál

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.