Přeskočit na hlavní obsah

Pařba na třetí | The Hangover Part III [55%]

Todd Phillips před pár lety přivedl na svět dnes již kultovní komedii z prostředí rozluček se svobodou. Pařba ve Vegas z roku 2009 byl překvapivý hit, který se líbil jak kritikům tak divákům, kteří za něj nechali slušné peníze v kinech. Se stejnou partou pak tvůrce o dva roky přivedl na svět jejího mladšího bratříčka z Bangkoku, což byla v podstatě okopírovaná premisa prvního dílu do daleko exotičtějších lokací. Zábava to sice byla, nicméně ne už tak velká. Tvůrci kritiku vyslyšeli a rozhodli se jít u závěrečného dílu trilogie poněkud jiným směrem. Jak jim tedy tento tah nakonec vyšel? Popravdě, moc ani ne. 

Wolfpack se vrací. Alan ani po dvou strhujících dobrodružstvích, ve kterých šlo celé partě o život, není připraven na to dospět. Jeho život tatínkova mazánka mu vyhovuje. Jednoho dne však dospějí jeho eskapády tak daleko, že to jeho otce bude v konečném důsledku bude stát život. Jeho kamarádi a rodina se ale rozhodnou, že je na čase situaci kolem něj začít řešit a tak pro něj naplánují pobyt v léčebně. Po cestě tam se však stane něco, co ani jeden z party nečekal. Došlápne si na ně mafián jménem Marshall, který je zapletený s panem Chow, který byl u obou nezapomenutelných večerů téhle vlčí smečky. Chow mu dluží část lupu ve zlatě, což dělá více jak dvě desítky milionů dolarů. No a vzhledem k tomu, že nikdo neví, kam se číňan zašil, pověří Marshall úkolem jeho nalezení partu, která s proradným číňanem měla co dočinění jako poslední v Bangkoku. Jako pojistku si bere Douga, který v případě neúspěšného hledání hlavní party bude o několik kilo lehčí především v horní části trupu. Koloběh kolem hledání ztraceného může opět začít.  

Rozhodnutí, že se tentokrát vydáme trochu jinou cestou, než opět kopírováním toho co fungovalo minule je poměrně logické, ovšem to by to tvůrci museli myslet vážně. Ano, děj není vyprávěn postupně retrospektivně ale klasicky, výpadky paměti nikoho netrápí a v podstatě nikdo nezmizel. To je ale vše jen jakási přetvářka, aby si divák nevšimnul, že vyčerpání tohoto materiálu, které bylo hodně očividné v předešlém díle, tady už zachází do extrému. Souhrně řečeno, třetí Pařba není vtipná. Jasně, jsou tu momenty, u kterých se zasmějete, jsou tu momenty, u kterých si vzpomenete na předešlé díly a řeknete si "Jó, to tenkrát bylo dobrý když jsem to viděl poprvé", jenže to je asi tak k humoru v třetím díle této série vše. Parta kolem Phillipse se totiž nezapomíná vykrádat stejně jako minule a cituje i zdroje mimo tuto sérii. Otravný je však přístup v několika momentech, kdy jako by se tvůrci ujišťovali, že jste pochopili právě takový odkaz tím, že vám ho ještě jednou zopakují. 

Co však tentokrát také absentuje je v podstatě jakýkoliv kolorit předešlých dílů. Zase zpět jsou oblíbené charaktery, nicméně z Alana se tentokrát stává spíše rádoby vůdčí charakter, oproti trochu zakřiknutému ňoumovi, jaký byl vykreslen v předešlých dílech. Ostatní si odehrají ten svůj základ, Ed Helms prožije dvakrát svůj trademarkový záchvat, hudební pecka od Danzig se taky dostaví a drsňáka Paula Giamattiho tentokrát nahradí John Goodman. Jinak se vlastně nic moc nezmění. Jen možná ten chybějící Mike Tyson. 

Třetí pařba je jednoznačně nejslabším dílem série. Humor z tohoto příliš natahovaného patvaru vyprchal už koncem druhého dílu, herecký ansámbl se snaží v křeči vynahrazovat jakoukoliv nezajímavost látky a zakrývat fakt, že poslední díl této série nemá vlastně co nabídnout. Bavit se příliš nebudete, těch nostalgických momentů tu také moc není a žádná zábavná koláž probděného večera jako jakási katarzní tečka na konci tentokrát také nepřijde. Nápaditá jednička a zopakovaná dvojka se tak loučí třetím, vyloženě vyčpělým dílem, který kromě několika detailů, nemá v podstatě co nabídnout. Pokud patříte k zatvrzelým fanouškům, asi nemá cenu vám návštěvu kina rozmlouvat (pokud jste tedy už tak neučinili). Vám ostatním tak jen doporučení, nedejte na trailery. Tentokrát se zásadní událost opravdu nekoná a nic vám neuteče. 

Todd Phillips a parta kolem něj potřetí a vyloženě nejhůře. Třetí Pařba je překvapivě velká nuda, která nemá moc co nabídnout. Dobré úmysly v oddálení od konceptu předešlých dvou dílů se totiž odehrávají jen na povrchu a v jádru je to v podstatě opět to samé. Absence úrovně humoru která byla v předešlých dílech jen ukazuje, že tato látka již nemá divácky moc co nabídnout. Jedno z největších zklamání léta přišlo tentokráte už na jeho začátku. Je smutné, že se původně nápaditá a do jisté míry originální komediální látka loučí s filmovým plátnem takto průměrnou tečkou. Koktejl "Pařba na třetí" :

Pařba ve Vegas
Voda
Odhumorovač
Rádoby vážnější podtext
Pokusy o invenci

Vše smícháme, s odhumorovačem opatrně. Necháme malé kousky aby se na nás diváci uplně nenaštvali. Hlavně pořádně naředit, ať z toho vytřískáme alespoň hodinu a půl. Pařba na třetí
(The Hangover Part III, Vo štvorici po opici 3)
Komedie
USA, 2013, 100 min
Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od:  30.05.2013 Warner Bros. CZ
V kinech SR od:  30.05.2013 Continental
Režie: Todd Phillips
Scénář: Craig Mazin, Todd Phillips
Kamera: Lawrence Sher
Hrají: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Ken Jeong, John Goodman, Melissa McCarthy, Jeffrey Tambor, Heather Graham, Mike Epps, Sasha Barrese, Jamie Chung, Sondra Currie, Gillian Vigman, Oliver Cooper, Mike Vallely, Lela Loren, Tim Sitarz, Brian Metran, Adrian Voo, Zoe Aggeliki
http://www.csfd.cz/film/312004-parba-na-treti/ 
http://www.imdb.com/title/tt1951261/ 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Dunkerk | Dunkirk [85%]

Christopher Nolan má v dnešním hollywoodu postavení asi jako málokdo. I kdyby totiž tenhle brit točil drama o výrobě mouky, asi by to pořád byl jeden z nejočekávanšjích filmů roku.  Díky svojí filmografii, kde doposud nemá špatný film, si totiž může tak trochu diktovat, co vlastně chce dělat a našlo by se jen málo filmových producentů, kteří by mi na jakýkoliv jeho film nedali peníze. Po komiksu a sci-fi, kterým se věnoval posledně, se nicméně rozhodl vydat do válečné vřavy a v jeho novince Dunkerk se vydává do stejnojmenného francouzského městečka, které se stalo dějištěm hned dvou významných událostí během druhé světové války. A jedné z nich, hromadné evakuaci britských vojsk pod kódovým označením Operace Dynamo, se věnuje jeho nový film. Jak si jeden z nejzajímavějších mainstreamových tvůrců poradil s těžkým válečným filmem? 

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to.