Přeskočit na hlavní obsah

G.I. Joe 2: Odveta | G.I. Joe: Retaliation [45%]

Dneska už se dělají filmy podle všeho. Nikoho pak nemůže překvapit, že se před pár lety v kinech objevil snímek G.I. Joe, který byl adaptací příběhů série hraček ze stáje Hasbro. To že se jednalo o prostoduchou akční splácaninu, která byla dosti lidem pro smích bylo vedlejší. Podle klasické Hollywoodské matematiky první díl vydělal dostatek peněz na to, aby se zaplatil a přihodil nějaký ten zlaťák navrch. Což v běžné řeči znamená, že bude pokračování. To sice bylo loni kvůli dodatečným úpravám a 3D konverzi přeloženo až na letošní rok, ale i tak se dostalo do kin a nyní se řítí na trh s přenosnými nosiči. Stojí za to dát pokračování s podtitulem Odveta šanci? 

K jednotce G.I. Joe se vracíme nějaký čas po událostech z jedničky. Jeden z vysokých představitelů nepřátelské organizace Cobra je v přestrojení na postu amerického prezidenta. Ten po poslední misi amerických vojenských jednotek titulního kódového označení vydá rozkaz pro eliminaci tohoto týmu pro neuposlechnutí rozkazu. Zrádný útok od vlastních řad přežije jen hrstka jedinců. Ti se rozhodnou vypátrat, proč je nejvýše postavený vojenský představitel zradil a co ho k tomu vedlo. Za pomoci několika přátel a bývalých členů týmu G.I. Joe odhalují plán organizace Cobra na podrobení celého světa... 

Jednička byla hloupá přímočará akce která se snažila držet se alespoň v nějakých mezích. U dvojky si někdo řekl fuck that a pustil se na výletní plavbu digitálními triky nazvanou léčebná kůra pro lidi trpící absencí mozku. Logika si tentokrát dal oraz úplně, digitální triky zůstali na stejně mrzké úrovni jako před třemi lety a i když se sestava týmu obměnila, toporní jsou všichni do jednoho úplně stejně. Navíc přibyl RZA coby ninjamentor, což je jedna z absolutně nejvíc wtf postav, jaké jsem za poslední dobu viděl. Ono by to mohlo vypadat, že po jeho posledním pokusu proti němu něco mám. Nemám. Ať si klidně hraje na superdrsného týpka a ohání se svým kreditem z dob největší slávy Wu Tang Clanu, ale ať se laskavě nesere do nečeho, kde vypadá asi tak přirozeně, jako Dáda Patrasová v pokračování Komanda. A to i ve filmu, kde demence je hlavní přísada finálního receptu.

Henry Jackman dopuje opět parádní hudební doprovod, který bohužel zůstává trochu v pozadí. Režírující Jon  Chu se totiž rozhodl vyložit si akční film po svém a mezi diváky bude skřípat nejeden zub. Trpí  totiž Megatunovým syndromem. Chu, stejně jako francouzský břídil Oliver Megaton jednoduše neumí vést střih tak, aby i z nadějně vypadající scény po editaci vylezla koukatelná směsíce záběrů, navíc částečně potlačuje hudební doprovod v soubojích, což na efektivnosti zrovna nepřidá. Choreografové si navíc také vybrali slabší chvilku a tak i ty elementy této jízdy, které by měli tvořit alespoň ten základní stavební kamen pro nějakou zábavu, jsou mizerností zpracování zapojeny do jednoho velkého zívfestu při kterém si budete říkat jen jediné - používal přitom někdo vůbec alespoň trochu mozek?

Jednoduše řečeno, ani fakt, že se vám z nějakého záhadného důvodu líbila jednička, není předpokladem pro to, že se vám bude líbit i její pokračování. Dvojka totiž nabízí všechno špatné co bylo na jedničcce v daleko větším rozsahu a i když nesází hlavní trumfy na obří podmořské základny a centrály v poušti, dodává spíše béčkově vyhlížející směsku akčních scén, mezi kterými někdo někam pobíhá, tváří se přitom ultradůležitě ale celé jeho chování a děj ve kterém se ocitá vlastně nedává moc smysl. I když se všichni tváří tak, že je to rafinované až až. Do toho sem tam něco vybouchne, někdo prohodí nějakou rádoby drsnou hlášku a vykrade se nějaký film v laciném opisu jak přes kopírák (třeba Equilibrium) a to je vlastně vše. Necelé dvě hodinky utečou a na konci titulků už budete mít v hlavě jen šum, o čemže to vlastně bylo a co se tam dělo. Pokud si nějaký snímek vyslouží označení čistě konzumní produkt bez nápadu a nějaké formy nadšení, je to právě dvojka G.I. Joe. 


Tvrďáci z hračkářství útočí podruhé. Sommerse vystřídal neumětel Chu a logika si protentokrát dala oraz a natáčení se ani nezúčastnila. Dvojka G.I. Joe je jen přehlídkou macho póz, nešikovně nasnímané a nastříhané akce, která často navíc kopíruje konkurenci až nepříjemně přesně. Smysluplnost nehledejte, tady se hraje jen na akci bez jakýchkoliv sympatií nebo nadšení. Všechno navíc vypadá jako o dvě úrovně horší, než ne zrovna perfektní jednička. A ani The Rock andi Bruce tohle nespraví. Joeové odhodili zátěž jménem mozek a vydali se čelem proti zdi, to jestli se o ni rozplácnete s nimi je už jen na vás.   
Koktejl:
20% Taková ta nepodstatná omáčka okolo zvaná logika
20% Akce
60% Nuda

G.I. Joe 2: Odveta
(G.I. Joe: Retaliation)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 110 min

Režie: Jon Chu
Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Dwayne Johnson, Jonathan Pryce, Byeong-heon Lee, Elodie Yung, Ray Stevenson, D.J. Cotrona, Adrianne Palicki, Channing Tatum, Bruce Willis, Ray Park, RZA, Arnold Vosloo, Joseph Mazzello, Joe Chrest, Walton Goggins, Phil Austin, James Rawlings, Brittney Alger, Philippe Radelet, Dustan Costine

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 28.03.2013 CinemArt
V kinech SR od: 28.03.2013 Barracuda Movie
Na DVD od: 31.07.2013 Magic Box
Na Blu-ray od: 31.07.2013 Magic Box
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky.  Doug ( Josh Gad ) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen ( Kaley Cuoco-Sweeting ), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nik

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera  Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...